Ne karo pabėgėlių ar ateivių šiandien reikia baimintis, o nesuvaldomos šunų invazijos. Nors prieš šunis kaip gyvūnus tikrai nieko blogo neturiu, tačiau kasdieniai vaizdai ir situacijos verčia labai sunerimti.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Štai praėjusį šeštadienį su šeima, kaip ir kasdien, išsiruošėme pasivaikščioti Palangos pajūriu, Birutės parke, tačiau tik įkėlus koją per parko vartelius pasijutome lyg būtume patekę į didelį voljerą, kuriame, tikrąja to žodžio prasme, ganosi arba yra ganomi įvairiausių veislių šunys. Ir nors parko bei pajūrio prieigose pilna įspėjančių ženklų draudžiančių šunis vedžioti be pavadžio ir antsnukio arba apskritai draudžiančių juos čia vestis, o pagal Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2013 m. gegužės 2 d. įsakymą ir Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2014 balandžio 23 d. įsakymą draudžiama vestis gyvūnus vietose, pažymėtose draudžiamuoju ženklu, keturkojų šeimininkai juos ignoruoja ir leidžia savo augintiniams nevaržomai ganytis.

Svarbiausia, kad tokių pažeidėjų šiose vietose daugėja kasdien. Jei prieš kelis metus istoriniame Birutės parke sutikdavai viena kitą praeivį su šuniu, tai tądien, kai mes išėjome pasivaikščioti, jų buvo gal kelios dešimtys vos per valandą laiko.

Jau nieko nebestebina, kad ištisi butai tapo šunų būdomis, kad bėgiojant krosą (net ir anksti ryte) į kulnus kimba palaidas šuo ir be antsnukio, tačiau iki gyvo kaulo įgriso, kai prie mažų vaikučių puolančio apsiseilėjusio ir net lojančio keturkojo šeimininkas iš tolybių šaukdamas ramina, kad jo augintis nekanda, na, o jei netyčia pakramtys, tai maždaug vaikas kaltas, nes jo buvimas čia suerzino vargšą šunį.

Stresas vaikui tokioje situacijoje garantuotas, o tai gali sukelti ilgalaikių pasekmių, pvz., stipriai išsigandus galima susirgti žvyneline, arba gali sutrikti vaiko kalbos raida. Ir, žinoma, visada yra rizika patirti fizinę žalą, nes visiškai nieko nereiškia, jei jums atrodo, kad jūsų gyvūnas nieko nenuskriaus.

Šunis vedžioti bet kur ir bet kaip draudžiama ir ne tik dėl saugumo, bet ir dėl higienos, mat gyvūnai savo išmatomis teršia aplinką ir platina iki 200 ligų sukėlėjų. O teršia – dar ir kaip. Baisu net koją kur netyčia padėti, nes pievelės, gėlynai, pakelės – krūva prie krūvos.

Dažniausiai pasitaikanti šunų ir kačių platinama liga Lietuvoje – toksokarozė. Šios ligos šaltinis – užsikrėtę šunys ir katės, kurie su išmatomis į aplinką išskiria kirmėlių (toksokarų) kiaušinėlius.

Toksokarų kiaušinėliai bręsta dirvožemyje, todėl žmogus užsikrečia nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgydamas neplautas uogas, vaisius bei daržoves. Vaikai toksokaroze dažnai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, žaliose vejose, kuriose yra šunų ir kačių ekskrementų. Toksokaromis užsikrėtusių šunų, deja, yra labai daug – iki 90 procentų mažų šuniukų ir apie 20 proc. suaugusių šunų yra infekuoti.

Ir nesakykit, brangūs šunų mylėtojai, kad žmonės labiau nešvarūs – taip, gamtinius reikalus atlikti reikia ir mums, tik dauguma mūsų tai stengiamės padaryti tualete, o jei jo nėra tai bent į pakrūmę ar užkampį užpakalį įkišame ir nesituštiname šalikelėje, vejoje, prie fontano, ant tako, ar dar geriau – ant kažkieno kojos. Na ir šiaip, policija dažnai baudžia net ir reikalo prispirtus, besišlapinančius kokiame kamputyje.

Žodžiu, žiaurūs vaizdai čia, Palangoje. Ypač kai geras oras ir šviečia saulė. Rodos, ir kurortas, rodos, kuriama sveikatingumo vietos strategija, tačiau kuo toliau, tuo situacija prastėja. Ne šokantis ir grojantis fontanas vis dėlto traukia į Palanga mus visus, o gamta, tačiau pastarąja čia aplaidžiai rūpinamasi.

Taigi tądien užvirė kraujas ir negalėjau pasielgti nepilietiškai – pažeidėjus reikia pradėti fiksuoti, nes kitaip, atsiprašant, ir ant galvos pašiks vieną dieną.

Pažiūrėkit ir darykit ką nors, įstatymų leidėjai, kontrolieriai bei sergėtojai, ar jums pinigų nereikia? Juk šuns vedžiojimas draudžiamoje zonoje užtraukia baudą iki 58 eurų pirmą kartą, o pakartotinai – iki kelių kartų daugiau. Nereikėtų net tų 5 eurų mokesčio už įvažiavimą įvedinėti ir kurortas taptų labiau panašus į kurortą, o ne į šunų rojų. Supraskite, mielieji, Lietuva tai ne Ispanija, anei Turkija – čia visai kitas klimatas, ekonomika ir aplinkos priežiūros politika. Ten dauguma pliažų privatūs, beveik kasdien valomas smėlis ir poilsiautojai kviečiami saulės spinduliais mėgautis gultuose.

Na, o jeigu tingite, tai bent mokesčių mokėtojų pinigus pataupykite, juk net ir draudžiamąjį ženklą pastatyti kainuoja apie 115 eurų, kurių ne vienas yra, ir ne penki.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti? Pasakyti savo pastebėjimus? Jūsų minčių laukiame žemiau arba el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nidoje užfiksavo grėsmingai atrodantį vabzdžių debesį (2)

DELFI skaitytojas praeitos savaitės trečiadienio vėlų vakarą užfiksavo danguje spiečių...

Kelyje – ekstremali situacija: nesitikėjo tokios greitos tautiečių reakcijos (31)

Noriu pasidžiaugti situacija, kuri parodo, kad Lietuvoje dar yra gerų žmonių, pasiryžusių...

Paprastas šeimos laimės receptas – šuo, katinas ir egzotiškasis driežas (9)

Aš visą savo gyvenimą labai mylėjau gyvūnus ir nuolatos juos globodavau, tik pasitaikius progai...

Apleistoje sodyboje rastas tarpukario laikraštis sujaudino iki ašarų (38)

DELFI skaitytoją Rokiškio r. rastas tarpukario laikraštis ir ten perskaitytas skelbimas Amerikos...

Skaitytojos namuose – keistas darinys: koks čia „ufonautų“ erdvėlaivis? (103)

Į DELFI redakciją kreipėsi moteris, balkone, o vėliau ir kambaryje pastebėjusi keistą darinį,...

Top naujienos

Nerimstantis politinis „žemės drebėjimas“ skandina ne tik Liberalų sąjūdį (73)

Nerimstantis politinės korupcijos skandalas skandina ne tik Liberalų sąjūdį. Nesibaigiančios...

Mačiulis: pinigai dar niekada nebuvo tokie pigūs (42)

Kiek leidžia žinoti turimi duomenys, pinigai šiandien yra pigiausi per 5 tūkst. metų, sako...

Prieš susitikimą su Merkel – Putino akibrokštas (2)

Vokietija ir Rusija stengiasi išlaikyti gerus santykius, nepaisant politinių nesutarimų, rašo...

Tūpsnis žemvaldžiams: paprasti mirtingieji apie tai galėtų nebent pasvajoti (84)

Publikavus DELFI tyrimą apie gyventojų interesus pažeidžiančias statybas Kėdainių rajono...

Iš „valstiečių“ frakcijos pasitraukęs Urbšys Panevėžyje turi didelių problemų (50)

Panevėžyje darosi karšta ne vien dėl artėjančios vasaros orų. Miesto Taryboje ištirpo...

Agnė Jagelavičiūtė sukritikavo Meghan Markle įvaizdį: pasimatė visi suknelės trūkumai (260)

Savaitgalį įvykusios karališkosios princo Harry ir buvusios aktorės Meghan Markle vestuvės –...

Nesuprantamas vaikino elgesys: vertė pjaustytis rankas mažamečius kaimynus (5)

Mįslingas įvykis Raseinių rajone: vaikinas, grasindamas sumušti, vertė pjaustytis rankas...

Po DELFI straipsnio – susidomėjimas Klaipėdos medikų darbu (7)

Pirmadienį DELFI publikavo straipsnį, kuriame buvo rašoma apie galimą Klaipėdos universitetinės...

Skvernelis įvardijo, kas jam kiša koją (92)

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad didžiausią grėsmę jo vyriausybės planuojamoms...

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus? (404)

Gerbiamas JAV prezidente, ar amerikiečių ir lietuvių kariniai patarėjai žinojo apie Ukrainos...