aA
Trumpametražių filmų kūrėjas, Airijoje gimęs Ruairis Robinsonas pristato savo pirmą pilno metro juostą apie kosmose, o tiksliau Marse, vykstantį veiksmą. Oskaro nominantas už geriausią 2001 metų trumpametražį animacinį filmuką „Pusiau vilkas“ kviečia atsidurti netolimoje ateityje ir kartu su ekspedicijos nariais ištirti raudonąją planetą bei atskleisti jos didžiausias paslaptis, kurios kamuoja žmoniją jau labai ilgai, - sukūrė juostą „Paskutinė diena Marse“ (angl. The last day on Mars).
© AFP/Scanpix

Apie ką mes čia…

Astronautų grupė, besiruošianti kelionei iš Marso į Žemę, raudonojoje planetoje netikėtai aptinka neaiškius gyvybės pėdsakus. Viskas lyg ir būtų gerai, tačiau po kruopštesnių tyrimų tampa aišku, kad šis atradimas gali jiems kainuoti gyvybes.

Kūrinio vidus

Dažnai sakoma, jog 2013-ieji – tai fantastikos žanro metai, tačiau ne visi projektai gali pasigirti kokybe. Vienas jų – šis neaiškus, silpno scenarijaus ir visiškai pigios produkcijos darbas, kuriam tinkamiausia vieta – DVD lentyna.

Pati istorija prasideda nuo labai neaiškios vietos, lyg tai būtų koks serialas ir žiūrovams pristatoma nauja serija. Nejau nebuvo galima parodyti visos misijos priešistorės bent jau epizodiniais vaizdais? Po pirmų filmo akimirkų iš karto kyla įtarimas, kad filmas bus toks pats nykus kaip ir jo visiškai silpna pradžia. Deja, įtarimai pasiteisina.

Juostoje nėra nei pradžios, nei pabaigos, o pats vidurys dėl nesąmoningų scenų ir visiškai kvailų dialogų, kurie kankina žiūrovą iki pat filmo finalo, verčia pasijusti nepatogiai. Klišiniai dialogai apie grįžimą namo tiesiog priverčia šypsotis dėl filmo kūrėjų fantazijos trūkumo. Viskas, kas parodyta šiame filme, jau šimtą kartų matyta kituose projektuose. Veiksmo prasme stebuklų taip pat nėra. Filmas labai nuobodus, sunkiai rutuliojasi. Net staigesnės akimirkos ir šiek tiek siaubo elementų neduoda jokios naudos šiam filmui. Jis nuo to ne tik nepagerėja, bet pasidaro tiesiog nuspėjamu laiko ir pinigų švaistymu sėdint kino salėje.

Juostos veikėjai labai neištobulinti. Taip pat filmui trūksta vieno stipresnio personažo, kuris bent jau sugebėtų pagyvinti silpnai įgyvendinamą įtemptą atmosferą. Dabar turime tik kelis astronautus, kurie pusę juostos ginčijasi tarpusavyje, kelias minutes priešinasi skriaudikams ir galiausiai vėl nuobodžiauja.

Pats siužetas iš dalies primena Ridley‘o Scotto „Prometėją“, tik aname bent jau veiksmas ir vizualinė pusė buvo labai aukšto lygio. Šis filmas neturi kuo pasigirti. Veikėjų sprendimai visiškai neapgalvoti. Net jų akyse nesimato noro išlikti gyviems. Tokiais gailestį keliančiais būdais režisierius parodo, jog ne visi filmai kosmoso tematika yra verti pasirodyti kinuose. Tai vienintelis šio filmo pliusas.

Artėjant link pabaigos, kuri irgi nėra iki galo „ištobulinta“, filmo veiksmas kelioms minutėms tampa gyvybingesniu. Įvyksta susidūrimas su finaliniu priešu ir tada - juostos pabaiga. Jokios prasmės neturintis pasakojimas, kuriame viskas atrodo tiesiog nykiai. Žinoma, dėl juostos prastumo galima kaltinti filmo biudžetą, tačiau nepamirškime, jog 2009 metais Duncanas Jonesas išleido puikų filmą „Mėnulis“, kainavusį vos tik 5 milijonus dolerių. Tokie projektai parodo kino kūrėjų potencialą, o pilnametražiame kine, deja, Ruairiui Robinsonui ne vieta.

Techninė juostos pusė

Dažniausiai filmuose apie kosmosą, kuriuose siužetas atrodo apgailėtinai, viską gelbėja specialieji efektai ir stiprus garsas. Šiuo atveju ir čia tenka nusivilti. Vizualiai filmas labai nepatrauklus.

Filmas turi vieną blogiausių operatorių, kiek tik teko matyti šio žanro filmuose per daugelį metų. Kameros veiksmas - visiškai neatsakingas, pasigestame detalumo, įtampos ir vaizdingo fono. Filmo veikėjai taip pat labai prastai pateikiami, o bendras vaizdas atrodo taip, lyg scenas filmavo žmogus, kuris skubėjo į kitą filmavimo aikštelę.

Garso takelis beviltiškas. Skambant kelioms muzikinėms kompozicijoms jaučiama ne įtampa, o nuobodulys. Prie to prisideda ir labai silpnas garso montažas, kuriame pačios efektingiausios scenos (o jų filme vos tik dvi) atrodo labai prastai.

Pats juostos montažas - viena didėlė siužeto problema. Nors viskas ir prasideda labai keistai, sujungus kelias filmo scenas, įdomi istorija ir įtampa būtų pagyvinusios filmą. Deja, to padaryti nepavyksta ir žiūrovas beveik visą juostos rodymo laiką turi mėgautis monotoniškais kadrais.

Aktorių kolektyvinis darbas

Filme nusifilmavo aštuoni aktoriai, iš kurių tik vienintelį Lievą Schreiberį dar galima žiūrėti. Žinoma, amerikietis ir yra didžiausia filmo žvaigžde. Nors neparodo jokių vaidybinių sugebėjimų, tačiau vien savo charizma sugeba prikaustyti. Tai vienintelis šviesus viso šio pasakojimo momentas.

Kiti aktoriai demonstruoja „medinę“ vaidybą, kurią perspjauti gali nebent tokių aktorinių sugebėjimų pažiba kaip Kristen Stewart. Šaltai, neįtikinamai, nuobodžiai – taip galima apibūdinti visą juostos kolektyvos vaidybą, aktoriai net nesistengė pateikti savęs iš geresnės pusės.

Verdiktas

„Paskutinė diena Marse“ – tai nykus, neįdomus, prastas visais aspektais darbas, kurio vieninteliu šviesiu momentu tampa aktorius Lievas Schreiberis, visą filmo krūvį tempiantis ant savo pečių.

Scenarijus ir siužetinės linijos pateikimas – 1/10
Techninė juostos pusė – 2/10
Aktorių kolektyvinis darbas – 2/10

Bendras vertinimas: 2/10

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilnietis pasipiktinęs: stebėdami, kaip vyksta namo administratoriaus rinkimai, nebegalime tylėti (26)

Į DELFI redakciją kreipėsi Didlaukio g. 34 namo gyventojas (vardas ir pavardė žinomi – DELFI),...

Maltoje vyko pasaulio medikų teniso čempionatas – lietuviai parvežė 7 medalius (1)

Rugsėjo 30 d. – spalio 5 d. Maltoje vyko Pasaulio gydytojų teniso čempionatas, kuriame dalyvavo...

Vilniečiai neprisišaukia pagalbos: daugiabutyje įsiveisė širšės, bet ne jos yra didžiausia problema (48)

Vilniečiai susidūrė su neįprasta problema – daugiabučio ventiliacijos angose apsigyveno...

Užfiksavo daugkartinius KET pažeidimus kelyje: važiuoja, kaip nori (7)

DELFI skaitytojas neapsikentė, kad vairuotojai kiekvieną kartą toje pačioje vietoje prie...

Mokytojų atlyginimų perskaičiavimas: įvertino grėsmes ir galimybes (11)

Kartais, būdami itin mokyti, elgiamės arba neprotingai, arba inertiškai. Kas dėl to kaltas? Kalta...

Top naujienos

Tyli dėlionė prezidento rinkimų šešėlyje: Karbauskis jau rikiuoja savo figūras (426)

Nors pastaruoju metu daugiausiai susidomėjimo kelia prezidento rinkimai, jų šešėlyje tyliai...

„Lidl“ – po atėjimo euforijos perdirbėjų pagirios (597)

„ Lidl “ prekybos tinklui didinant apsukas Lietuvos perdirbėjai pradėjo skųstis, kad jiems...

Nausėda įvertino kitų metų biudžetą: pasaulis kalba apie krizę, o Lietuva trykšta optimizmu (74)

Buvęs SEB vyriausiasis ekonomistas, kandidatas į prezidentus Gitanas Nausėda įvertino kitų...

Rusijos ekspertas po Trumpo perspėjimo: padėtis tampa kur kas blogesnė (2)

Jungtinių Valstijų prezidento patarėjas nacionaliniam saugumui pirmadienį Maskvoje susitinka su...

Pasikeitė degalų žymėjimas: ką daryti vietoj dyzelino įsipylus benzino (87)

Nuo lapkričio pirmosios visose Lietuvos degalinėse turėtume pamatyti naująjį kuro žymėjimą,...

Eilėje prie naujų sporto regalijų tyli juristė lenkia triukšmingus politikos vijurkus (25)

Gali būti, jog nuo ateinančio sausio šalies sporto ūkį tvarkys išimtinai moteriškos rankos....

Lenkijoje atverti paslaptingi tuneliai (11)

Daugiau nei 50 metrų gylyje iškasti Lenkijos Ksiažo pilies, esančios Valbžycho mieste, tuneliai...

Supermodelio Giseles Bundchen istorija jos pačios lūpomis: stulbinantis populiarumas slėpė žiaurią tiesą (2)

Iš išorės supermodelio Giseles Bundchen gyvenimas gali atrodyti tiesiog tobulas ir net...

Paula Abdul koncerto metu nukrito nuo scenos: matant vaizdo įrašą net skauda

Dainininkė Paula Abdul bando atsigauti po nesmagaus kryčio. Savaitgalį 56-erių buvusi laidos...

Prezidentiniuose rinkimuose – netikėti kandidatų triukai: prabilo apie Lietuvoje dar niekada nenaudotą taktiką (215)

Rinkimai į prezidento postą dar tik kitų metų gegužę, tačiau kandidatai vieni labiau...