aA
Nenuostabu, kad į daugybę apdovanojimų pretenduojančių filmų sąrašuose dominuoja dramos. Šiemet išskirtinai daug biografinių darbų, kurie dažnai būna įvertinami gerai todėl, kad yra labai artimi mūsų gyvenimams, neišgalvoti. Jei sausį tokios juostos buvo net keturios, tai vasarį tikrai bus bent dvi.
Amy Adams
Amy Adams
© GPI

Žinoma, dauguma jų yra praėjusių metų filmai, o pas mus, deja, rodomi tik naujaisiais metais, prieš pat prestižinius JAV kino ir meno akademijos apdovanojimus. Vienas tokių filmų – jau trims Auksiniams gaubliams nominuotas ir greičiausiai į auksines Oskarų statulėles pretenduosiantis filmas „Didelės akys“ (angl. Big eyes).

Turinys

Praėjusio amžiaus šeštasis ir septintasis dešimtmečiai – ne patys lengviausi laikai nepriklausomoms moterims. Tuo metu įsigalėjęs patriarchatas neleido net ir išsilavinusioms moterims gyvenime pasiekti daug, nes į jas buvo žiūrima kaip į namų tvarkytojas, o ne karjeristes. Išskirtinį talentą piešti vaikus su didelėmis akimis turinti Margaret pasaulyje yra viena su dukra. Ji vis bando rasti būdą prasimanyti pinigų ir taip sutinka Valterį Kyną, kuris sužavi vienišą motiną ir greit su ja susituokia.

Valteris suvokia, kad atrado tikrą aukso gyslą ir ima pardavinėti žmonos nutapytus paveikslus teigdamas, kad tai jo darbai. Margaret yra laikoma teisinių pančių, kurie gerą dešimtmetį neleidžia jai išsivaduoti iš vyro priespaudos ir katorgą primenančio darbo štampuojant vis daugiau didžiaakių vaikų.

Po labai ilgo laikotarpio režisierius Timas Burtonas, garsėjantis tikrai keistokais ir groteskiškais filmais, galiausiai grįžta į sau įprastas vėžes ir pristato dar vieną, iš dalies normalų, bet ir šiek tiek kraupoką filmą. Tai darbas, kuris gražina režisierių į jo auksinius laikus, kai siužetas būdavo įdomus, o istorija – nenuobodi ir nesupopuliarinta. Svarbiausia, nuo pat pirmos akimirkos sukuriama drama išlaikoma iki pat pabaigos. Tiesa, ši drama yra kitokia nei kituose filmuose. Ji –burtoniška. Kiekvienas šio režisieriaus gerbėjas tikrai supras, apie ką yra kalbama.

Dar vienas didelis pliusas – T. Burtonas galiausiai atsisako į dar vieną filmą įkišti Johnny Deppą ir Helena Bonham Carter. Nors, pripažinsiu, buvau nusiteikęs sulaukti tos akimirkos, kada jie pasirodys, ir labai apsidžiaugiau nepamatęs nė vieno iš šių aktorių.

Filmo siužetinė linija yra visiškai aiški, tačiau nė kiek nenuobodi. Akivaizdu, kad filmo metu pagrindinė veikėja tikrai užšoks nuo vilko ant meškos, ir darosi savotiškai įdomu stebėti, kaip naivi moteris papuola į jai spendžiamus spąstus. Dar įdomiau, kai ji, įkliuvusi į šį liūną, kasdien grimzta vis giliau, o jokios išeities beveik nėra. Toks pasakojimas kelia gailestį silpniems žmonėms, kurie, apakinti meilės, neria į klastas ir supranta apie klaidą, kai būna gerokai per vėlu. Tačiau veikėja randa būdą, kaip save perlipti, ir tai papasakojama labai stilingai ir įdomiai.

Scenarijus sukurtas pakankamai gerai, o dialogai yra pritaikyti prie to laikmečio madų. Kiek keistai skamba ir jau praėjusiu šimtmečiu kvepia tradicinis kalbėtojas už kadro, į kurį sunku reaguoti teigiamai. Suprantu, kad tai tik dar labiau priartina mus prie tų laikų, tačiau tokie kalbėtojai yra atsibodę ir dabar kiekvienas jų yra labiau nuodėmė, nei pliusas.

Filmas žavi sukurta atmosfera. Tačiau tuo nereiktų stebėtis, nes būtent šį laikotarpį Timas Burtonas jau yra labai vaizdžiai parodęs filme „Edvardas Žirkliarankis“, taigi jam tai nebuvo visiškai nauja patirtis.

Iš pradžių rodomi kartoniniai spalvoti nameliai, vėliau – prabangūs namai, veikėjų išvaizda, šešto dešimtmečio automobiliai, kalbėjimo manieros ir visa kita atkurta labai tikroviškai. Toks kokybiškas aplinkos sukūrimas leidžia įsijausti į veikėjų gyvenimus ir pačiam jaustis juostos dalimi. Juostos veikėjai labai charizmatiški. Galima sakyti, kad patys pagrindiniai veikėjai turėjo laiko atsiskleisti ir perteikti savo dramatizmą.

Margaret – drovi, naivi moteris, kuriai kūryba yra jos išgyvenimai. Ji savo darbais perteikia savo emocinę būseną, ko niekaip negali padaryti realiame gyvenime. Ir tai atsispindi viename pokalbyje su galerijos lankytoju, susidomėjusiu jos tapytu kūriniu. Tuo metu jos vyras Valteris – visiška priešingybė. Jis turi talentą savo liežuviu apsukti protą visiems sutiktiems žmonėms, ypatingai moterims. Tai puikaus manipuliatoriaus portretas, tam tikromis akimirkomis filme sukeliantis neapykantą. Kiti veikėjai taip pat turi savo savybių, kurios stipriai išryškina jų charakterį.

Techninė pusė

Akivaizdžiai matosi, kad į visas dekoracijas įdėta tikrai nemažai darbo. Autentika atsiduodanti aplinka sukuria tikrumo atmosferą ir leidžia įsijausti į juostą nepametant dėmesio, ar tai būtų paprasti namai, ar tiesiog butukas San Franciske, ar naktinis klubas, kuriame skamba bliuzas. Taip pat pasistengta ir su veikėjų grimu. Operatoriaus darbas filme nėra pats geriausias. Taip, jis geras, įtraukiantis, bet kartais pasirenkamas kiek keistas filmavimo kampas, kuris ne visiškai atskleidžia scenas ir jų svarbą bendroje istorijoje. Tiesa, buvo ir tokių scenų, kurios atrodė be galo didingai.

Reiktų pasidžiaugti ir dėl aplinkos, gamtos vaizdų, kurie buvo tiesiog nuostabus, ypač mažame rojaus kampelyje Havajuose. Filmas dar gali pasigirti ir labai ryškia spalvų palete. Galbūt toks pasirinkimas grindžiamas istorija apie menininkus, o gal tai tiesiog T. Burtonas, grįžtantis prie savo senojo stiliaus. Kad ir kaip ten bebūtų, viso filmo metu praktiškai nėra nė vienos niūrios scenos. Ir tai yra savotiška atgaiva po tikros lavinos niūrių ir slegiančių juostų. Garso takelis filme yra toks… Pusėtinas. Viso filmo metu skamba bliuzas, kartais fortepijonu kurtos muzikinės kompozicijos ir dar du teminiai kūriniai, kuriuos filmui parašė Lana Del Rey. Jos darbai bene labiausiai ir tiko visam filmui, taip atskleisdami veikėjų emocijas ir papildydami atmosferą.

Vaizdo ir garso montažas juostoje yra tikrai geras. Visos scenos, net ir labai skirtingos, sujungiamos aiškiai ir gerai, nešokinėjama tarp veikėjų ir taip nesustabdoma nuosekli įvykių tėkmė. Garsas taip pat geras.

Aktoriai

Beveik visi aktoriai šioje juostoje buvo charizmatiški ir labai gerai sukūrė savo veikėjus, bet beveik visiems trūko ugnelės, galinčios sujaudinti ir sukelti tikrą emocijų bangą. Pagrindinę juostos moterį vaidinusi Amy Adams jau ne kartą pasirodo Oskarams nominuojamuose filmuose. Pernai ji sukūrė vaidmenį filme „Ji“, dabar aktorė galimai vėl bus juostoje, kuri pretenduos į auksinę statulėlę. Šioje juostoje ji labai puikiai sukūrė savo veikėją, gyvenime besiblaškančią moterį, nežinančią, kaip pasipriešinti valdingam ir, galima sakyti, iš jos vagiančiam vyrui. Nepaisant to, ji atrodė šaltoka, todėl nors kartais ir kildavo gailesčio jausmas jos kuriamai veikėjai, tai tik dėl aktorės gilių, liūdnų ir didelių akių. Ir galiausiai aktorė sugebėjo perteikti moters evoliuciją, kaip ji tapydama sugeba rasti savyje jėgų kovoti su ją supančiais pančiais ir nugalėti.

Valdingą sukčių vyrą Valterį įkūnijęs Christophas Waltzas pirmąją filmo dalį atrodė labai matytas. Kitaip tariant, jo vaidyba persikėlė iš ankstesniuose filmuose matytų veikėjų. Ir tai šiek tiek erzino, nes „Negarbinguose šunsnukiuose“ suvaidintas pulkininkas Landa čia visiškai netiko. Ir nors pradžioje aktoriaus vaidyba kiek erzino, antroje filmo pusėje jis galiausiai prisitaikė prie vaidmens ir atrodė visiškai kitoks – emocionalesnis, tikresnis, žlugdomas, bet nepasiduodantis vyras. Toks veikėjo portretas ėmė kelti neapykantą ir tai yra gerai. Antraplaniuose vaidmenyse pasirodę Krysten Ritter ir Danny Houstonas gana neblogai atliko savo vaidmenis ir gerai papildė bendrą aktorių pasirodymą viso filmo metu.

Verdiktas

„Didelės akys“ sugeba sužavėti savo įdomia istorija, kurią supa magiškas spalvų rinkinys, meistriškos dekoracijos ir gana nebloga aktorių vaidyba. Tai labai paprastas filmas su neypatingai gilia potekste. Juosta sugrąžina Timą Burtoną į senuosius, auksinius jo filmų kūrimo metus. Galbūt tai ne geriausias praėjusių metų filmas, bet tikrai vertas kiekvieno gauto apdovanojimo.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dėl nemokėjimo skaityti 85-erių kaunietė pasijuto lyg nusikaltėlė: kontrolė išprašė lauk ir nubaudė (145)

Skaityti nemokančios senolės klaida kontrolei buvo nė motais. Anūkės teigimu,...

Merginoms teko išeiti iš Kauno kavinės: sakė, galioja vienos valandos politika (123)

Norime pasidalinti savo nemalonia patirtimi vienoje Kauno kavinėje. Apie ją jau buvo rašyta anksčiau.

Vaizdelis paplūdimyje moterį grąžino 30 metų atgal: tai – gėdinga (56)

Buvau Valakampių paplūdimyje ir irgi noriu papasakoti apie tualetus. Nesitikėjau, kad to reikės...

Nufotografavo senovinę bažnyčios tupyklą: persižegnoji ir eini (23)

Nors senųjų lauko tualetų-būdelių jau turėjo nelikti, jos vis dar daug kur pastebimos.

Pačiame Vilniaus centre – neregėto įžūlumo vairuotojo poza (138)

Sakote, baisu taip statytis? Ne, mums čia jau kasdienybė.

Top naujienos

Po Ispanijos mokslininkų atradimo COVID-19 pandemijos istoriją teks perrašyti iš naujo? (76)

Jeigu pasitvirtins tai, ką dar nerecenzuotame straipsnyje neseniai aprašė ispanų gydytojai,...

Automobilių mokestis gali įnešti pokyčių: perspėja dėl apgavysčių, dalies žmonių laukia du keliai (104)

Lietuvoje nuo liepos 1 dienos pradėjo galioti automobilių registracijos mokestis – jį reikės...

Šventinę dieną verta pasiimti skėtį (8)

Sekmadienio dieną lietaus bus mažiau, lis tik trumpai, didžiausia tikimybė prognozuojama...

Pasiturinčios vilnietės pažintis su užsieniečiu baigėsi skaudžia tragedija: prieš mirtį patyrė ypatingas kančias (253)

Vilniuje įsikūrusiai apartamentų nuomos bendrovei ir paplūdimio sporto šakų centrui vadovavusios...

Sirijos diktatoriaus šeimoje prasidėjo karas (115)

XX a. trečiajame dešimtmetyje Ali Sulaymanas al Wahhishas gavo pravardę Al Assadas, arba Liūtas,...

Netoli Vilniaus – laimės terapija tarp gyvūnų: vykdami čia nedarykite vienos klaidos (22)

Dubingių žirgyno pristatinėti tikrai nereikia – visi jį žino, tik ne visi yra buvę. Klausiu...

Šašlykai – baisi nuodėmė sveikatai? Jei atsiminsite kelias taisykles, galėsite valgyti be sąžinės graužaties (106)

Šašlykai – daugumos lietuvių labai mėgstamas, vasariškas ir... kartais netgi pavojingas...

Svarbesnis nei bet kada: nukraujavusių „Pacers“ viltys – į galingą Sabonio žaidimą (21)

Dvidešimt dviem NBA klubam ruošiantis artėjančiam 2019-20 metų sezono pratęsimui viena iš...

Komišką įvartį įmušęs „Bayern“ iškovojo ir Vokietijos taurę (3)

Miuncheno „Bayern“ futbolininkai šeštadienio vakarą Berlyno Olimpiniam stadione iškovojo...

Grybavimo sezonas – kas jau dygsta ir kiek per valandą gali uždirbti patyręs grybautojas kokie miškai grybingesni – Lietuvos ar Lenkijos (55)

Apie grybavimo sezoną kalbamės su Valdu Kaubre, Valstybinės miškų urėdijos vadovu, gamtininku...

|Maža didelių žinių kaina