aA
DELFI publikuotas straipsnis „Blogiausia, ką gali Lietuva emigrantams padaryti po „Brexit“, kuriame klausiama, kas laukia darbo imigrantų, tuo pačiu ir lietuvių, Didžiojoje Britanijoje, susilaukė didelio skaitytojų dėmesio. Svetur gyvenantys ar tokių pažįstantys skaitytojai komentarų skiltyje po šiuo bei kitais straipsniais dalijosi savo patirtimi – ką jie mano apie galimai pasikeisiančią situaciją, kaip planuoja elgtis toliau.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Dalijamės svetur gyvenančių ar gyvenusių tautiečių patirtimi – komentarų skiltyje jie pasidalijo skirtingais savo pasirinkimais tarp gyvenimo svetur ir tėvynėje.

Pavyzdžiui, DELFI skaitytoja Sandra rašė norinti grįžti į tėvynę, tačiau to nedarys dėl vaiko. Vis dėlto, ji prisipažįsta, kad Lietuvos pasiilgo, o emigravus iš anglų jaučia neigiamą nusistatymą.

„Grįžti būtų patrauklu, nes kamuoja ilgesys ir noras gyventi. Puikiai žinau, kad gyvenamąjį plotą, namą įsigyčiau grįžusi. Bet vaikas mūsų – jau 14-ikos metų, jis nuo pradinės klasės lanko mokyklą Anglijoje. Jis nenori gyventi Lietuvoje. Ir mes nenorime dirbti už minimumą, o ir už 500 eurų nenorime. Tai negrįšime. Niekas čia mums nesikeičia, o ir anksčiau anglai nemėgo, ir dabar nemėgsta. Bet ką padarysi... Gal tikrai kažkur kitur važiuotume... Didžiojoje Britanijoje gyvena labai daug žmonių iš įvairių šalių, ne iš ES. Ir nieko. Tai ko mums pergyventi?“, – rašė komentaruose DELFI skaitytoja Sandra.

Londone gyvenanti komentatorė Aistė tikina, kad niekas svetur lietuvių neužgaulioja, ir ji taip pat ketina likti Didžiojoje Britanijoje – pasak jos, bilietus į tėvynę pirks tie, kurie seniai apie tai galvojo.

„Gyvenu Londone ir niekas iš aplinkos nesiruošia grįžti į Lietuvą dėl „Brexit“, nebent baigė studijas ar jau seniai planavo. Niekas čia lietuvių lauk nevaro, neužgaulioja ir iš darbo nemeta. Nepanikuokit! Londono miesto minimalus atlyginimas 9,4 svaro už 1 val., taip kad... Ir mylim mes tą Lietuvą, tėvus remiam, verslus grįžę kuriam. Taip, neramu dėl Didžiosios Britanijos ateities, bet išgyvensim“, – rašė komentatorė Aistė.

Baimės, kad kas nors po „Brexit“ rezultatų keisis Didžiojoje Britanijoje, panašu, nejaučia ir kiti.

DELFI komentatorė Dangė, kaip pati sako, pažįsta daug ten gyvenančių žmonių, kurie neplanuoja grįžti.

„Kiek Didžiojoje Britanijoje turiu gyvenančių, dirbančių giminių ir draugų, kasdien kalbant nė iš vieno neišgirdau, kad jiems ten kažkas pasikeitė, kas nors grasina ar algas ruošiasi mažinti (kas turi gerus darbus ir nuolatinę gyvenamąją vietą kaip ir Lietuvoje, tai niekas iš esmės nė nesikeičia)... Anglas kaip ir lietuvis ne visada į viską žiūri palankiai, nes jų visokių buvo, yra ir bus, bet jų – tik mažuma... Ir nereikia čia kelti bangų, kad emigrantai ruošiasi grįžti ir iš mūsų „varganą“ minimumą atimti ... Prieš kažką „svaigstant“ reikia skaityti ir domėtis daugiau, aiškiai buvo pasakyta, kad atsiskyrimo procesas vyks apie 2 metus... O dabar, šiai dienai ir patys britai mąsto padarę klaidą, gal jie dar susizgribs ir pasiliks ES“, – savo mintimis dalijosi DELFI komentatorė Dangė.

Apie tai, kad negrįš į tėvynę, komentaruose rašė ir skaitytoja Danutė. Jau 21-erius metus Didžiojoje Britanijoje gyvenanti moteris tikino, kad svetur jaučiasi geriau nei tėvynėje.

„Aš Didžiojoje Britanijoje gyvenu 21-erius metus, esu tikrai laiminga ir saugi, o Lietuvą prisimenu tik kaip blogą sapną! Tuo laiku turėjome verslą, paėmėm iš banko paskolą, buvo aukštos palūkanos, trumpai – mums nepasisekė, niekas mums nesistengė padėti, tiesiog galėjo leisti atsistoti iš naujo ant kojų, pradėti kažką iš naujo, bet ne... Tą dieną užpuolė mus kaip maitvanagiai grobį – atėmė užstatytą nekilnojamą turtą, likom su dviem paaugliais vaikais ir senute (70 m.) gatvėje! O turėjom išsilavinimą, dirbom tikrai sąžiningai, mokėjom visus mokesčius, nusikaltimo jokio nepadarėm. Mus tiesiog išvarė, tapom nereikalingi savo šalyje! Nuo tada mums Lietuva neberūpi! Didžioji Britanija mums davė viską, dėkingi jiems! Su didžiule pagarba!“, – savo patirtimi komentarų skiltyje pasidalijo DELFI skaitytoja Danutė.

Visai kitaip mąsto DELFI komentatorė, kuri į Lietuvą grįžo po 3 metų gyvenimo Didžiojoje Britanijoje. Tiesa, tai ji padarė dar prieš „Brexit“.

„Išvykusi buvau 3 metus, po jų jau supratau, kad arba grįžti turiu dabar, arba niekada. Laikas buvo galvoti ir apie būstą, ir tolimesnes perspektyvas. Pasirinkau grįžti dėl tėvų ir sau artimesnės kultūros. Taip, Lietuvoje daug problemų. Taip pat finansiškai negalima palyginti. Čia sukuosi per 2 darbus, bet esu laiminga. Svetimam krašte savas nebūsi. Žinoma, jei būčiau emigravusi su šeima kaip kai kurie, vėl būtų kita situacija.

Mano nuomone, emigrantai, kurie gyvena užsienyje 5 metus ir ilgiau, negrįš. Ypač jeigu vaikai pradėjo eiti į mokyklą. Suprantu, kodėl kai kurie emigrantai sako, kad „niekada negrįš“, tačiau, manau, viskas priklauso nuo individualios situacijos: jei Lietuvoje gali dirbti pagal specialybę nors ir už ne tokią didelę algą, o užsienyje pavyksta darbą gauti tik aptarnavimo sferoje, jei išvyksti vienas ar bent jau be vaikų, o ateitį matai ten, kur tavo šaknys, nori ir grįžti į Lietuvą. Tačiau jei čia būsi juodadarbis už minimumą, ar net neišgalėsi pramaitinti šeimos, negrįši, nors gal ir norėtum, jei viskas būtų kitaip...“, – rašė į Lietuvą sugrįžusi emigrantė.

Kitas komentatorius pripažino, kad „graži ta Lietuva, sava, miela“, tačiau jo pažįstami į gimtinę grįžę emigrantai vėl išvažiavo svetur – nesisekė prisitaikyti.

„Pažįstu bent kelis jaunus perspektyvius žmones, kurie grįžo į Lietuvą. Su viltim, su įsitikinimu, kad liks. Tačiau... per 2 metų laikotarpy jie nusprendė važiuoti atgal, kas į Didžiąją Britaniją, kas į Daniją. Priežastis paprasta – pagyvenus Didžiojoje Britanijoje ar kt. praktiškai nėra galimybės grįžti, būtent dėl labai žemo darbo užmokesčio ir neadekvačiai aukštų kainų. Ir išvis, kai buvau grįžusi – nyku. Ką veikti? Graži ta Lietuva, sava, miela, bet kaip joje gyventi? Viskas pernelyg komplikuota. Sutinku, kad yra žmonių, kurie ir dirba ir uždirba, bet toli gražu ne visi. Didžiojoje Britanijoje paprasčiau – jei dirbti netingi, darbo per akis, o uždirbtų pinigų užtenka ne tik sau, bet ir Lietuvoje likusiems tėvams padėti. Nepamirškit, kad dauguma emigrantų turi pensininkus tėvus, kurie be jų pagalbos skurstų“, – rašė komentatorius.

Prašome šiuo metu gyvenančių Anglijoje atsiliepti: pasidalykite, kaip jaučiatės, ar referendumo rezultatas kaip nors keis jūsų gyvenimo planus? O galbūt džiaugiatės referendumo rezultatais! Papasakokite savo patirtį tėvynėje gyvenantiems lietuviams! Savo mintimis galite pasidalyti spausdami pilką mygtuką čia arba el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Brexit“.

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kaunietis pataria, kaip nepaslysti žengiant apledėjusiais šaligatviais (5)

Šalčiui vis atsileidžiant ir vėl gnybiant, šaligatviai pasidengia pavojingu ledu, o ligoninių...

Įspėja pėsčiuosius: jūsų neatidumas gali pridaryti bėdų kitiems

Rašiau praeitą kartą, kad užjaučiu tuos vairuotojus, kurie partrenkia žmones, kurie patys ir...

Pristatytų picų vaizdas klientą išmušė iš vėžių: tai siaubinga papildyta (48)

Į DELFI kreipėsi nepatenkintas „ Wolt “ klientas, kuris užsisakė picą iš „Jurgis ir...

Pakabino prašymą net trimis kalbomis, todėl nesitikėjo kaimynų akibrokšto (14)

DELFI redakciją dažnai pasiekia nepatenkintų gyventojų laiškai dėl laiku neišvežamų...

Plungės kultūros centre – įspūdingas orkestro iš Kinijos koncertas (2)

Sausio 29 d. 18 val. pirmą kartą Lietuvoje ir Plungėje svečiuosis Kinijos Gansu provincijos...

Top naujienos

Du „valstiečių“ skyriai iškėlė ne Skvernelį: siūlys rinktis slaptu balsavimu (61)

Du „valstiečių“ skyriai partijos kandidatu į prezidentus iškėlė ne Saulių Skvernelį. Kauno...

Biržų meras švedams neleidžia kelti kojos į miestą: ne mes juos ėjome grobti ir žudyti (260)

Biržų miesto meras Valdemaras Valkiūnas, sužinojęs, kad Švedijos ambasada ruošiasi rengti...

Šiųmetis gripas – itin grėsmingas: gydytojai pastebi, kas šiemet serga labiausiai (85)

Smarkiai šoktelėjus sergamumo ūmiomis peršalimo ligomis ir gripu kreivei, nuo antradienio penkiose...

Pietūs Vilniuje už 3 eurus: į tokią vietą koją kelti baisu, bet didelė porcija atėmė žadą (50)

Nors retai skaitau komentarus, o ypatingai anoniminius, po savo pietų pertraukų apžvalgomis, bet...

DELFI Diena. Kodėl yra žmonių, jaučiančių nostalgiją Sovietų Sąjungai ir kuri šalis mums atrodo pati draugiškiausia? vyksta apklausa (120)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Linkevičius: tikėti, kad be JAV Europa galės ginti demokratines vertybes, būtų saviapgaulė (42)

Šiemet Lietuvos narystei Europos Sąjungoje sukaks penkiolika. Tokio amžiaus žmogus – dar...

Juozas Ruolia: lietuviai atranda prieskonį, padedantį užkirsti kelią vėžiui (3)

„Vaistingųjų augalų priešvėžines savybes mokslininkai tyrinėja seniai, tačiau tik...

Kalvariją drebina dėl alkoholio į komą panirusios nepilnametės skandalas: šešėlis krenta ant kandidatės į merus (182)

Sausio 13-osios naktį, apie 1 val. 15 min., į Marijampolės ligoninę iš Kalvarijos buvo pristatyta...

Prieš katastrofą futbolininkas šeimai spėjo išsiųsti žinutę: esu lūžtančiame lėktuve gelbėtojai praranda viltį

Nuo pirmadienio vykstančios dingusio lėktuvo paieškos, kuriame skrido neseniai sutartį su Anglijos...

Kinija gyrėsi vienais moderniausių tankų pasaulyje, tačiau gėdingas pralaimėjimas atskleidė itin nemalonią tiesą (11)

Kinijos ekspertai šiuo metu kuria daug naujų modernių ginklų projektų, tačiau neseniai...