aA
DELFI jau rašė, kad norint mažinti emigraciją iš Lietuvos, vyriausybė priėmė planą, kaip sulaikyti žmones ir padidinti grįžtančiųjų skaičių. Tiesa, didelė dalis komentaruose prie straipsnio savo nuomonę reiškusių skaitytojų abejojo, ar šis planas veiks. Pateikiame trijų skirtingose situacijose esančių emigrantų komentarus, kuriuose jie išdėstė, kas, jų nuomone, turėtų pasikeisti tėvynėje, kad jie grįžtų.
© Vida Press

Komentaruose savo nuomonę išsakęs Agnius V. sako, kad kartą iš emigracijos į Lietuvą jau buvo grįžęs. Tiesa, po to nusprendė išvažiuoti vėl. Pasak Agniaus, tai lėmė situacija, kad nepavyko įkurti verslo. Jo nuomone, norint pritraukti emigrantus grįžti į Lietuvą reikia šalį parodyti pasauliui ir pradėti galvoti apie rezultatus.

„Aš su šeima daug metų pragyvenau Airijoje. Ir tikrai pasiilgom gimtinės, draugų, šeimos, tad nusprendėm grįžti. Lietuvoje iškentėjom truputį daugiau nei dvejus metus ir išvykom į Angliją. Kodėl? Lietuvoje dirbom gerus mėgiamus darbus, bandėm „įsukti“ verslą, bet nieko nesigavo – tik visas santaupas „ištaškėm“ kyšiams ir biurokratams, nėra Lietuvoje kas tave konsultuotų ES fondų klausimais: toks vaizdas, jeigu pažįstamų neturi, tai užėjus į kabinetą konsultuotų tik surūgusi bobutė, kuri serga depresija – nei paklausi, nei ką. Stereotipais gyvenate ir net neįsivaizduojate, ką reiškia gyventi svetur be draugų ir savos aplinkos žmonių. O sakote, žinote kaip sustabdyti emigraciją.

Lietuva nuo pamatų turi keistis, nuimkit naštą nuo pačių lietuvių Lietuvoje, parodykit, kad Lietuva nori ir gali būti Europos žaidėjas, vien tik priklausyti ES neužtenka – pasaulis yra didelis, ieškokite investicijų, suburkite rimtų vadybininkų-konsultantų komandas, siųskite į pasaulines muges, ieškokite investicijų (nes dabar atrodo, kad siunčia tas delegacijas ten, bet delegacijos nariai yra giminės, meilužės ir artimieji! O kaip kitaip nemokamai pasaulį pamatytų?). Valstybinės lėšos yra tiesiog švaistomos – jokio rimto rezultato. Baikite gyventi kitų sąskaita, rimtai susirūpinkite rezultatu, baikite arba tiksliau būtų pasakyta – išraukite su šaknimis tą šeimos biznį! Pradėkite vertinti žmones ne už tai, kas jie yra, o už tai, ką jie sugeba... Viskas, ko reikia, tai atkreipti dėmesį į žmogų ir pradėti jį vertinti. Parodykite, kad jis reikalingas ir kad jis atneša kažką į šitą šalį“, – rašė komentatorius Agnius V.

Tris vaikus auginanti komentatorė Sandra rašė, kad į tėvynę grįžti norėtų. Vis dėlto, ją labiausiai stabdo žemas būsimas atlyginimas ir nedidelės išmokos vaikams – jei jos būtų didesnės, tai moterį motyvuotų atvažiuoti į Lietuvą.

„Įsivaizduokime, grįžtam po 12 metų su 3 vaikais į Lietuvą, o iš tiesų labai norėtųsi grįžti. Jeigu norite žinoti, neseniai tikrinau, kaip grįžusi gyvenčiau, kitaip sakant, našiau internete, kalbėjau su giminėmis – visi gyvena Lietuvoje. Taigi, nekilnojamas turtas įperkamas. Apie 52 eurų išmoka – kas mėnesį už tris vaikus. Atlyginimas – nuo 380-500 eurų, dar neaišku, ar gaučiau darbą pagal specialybę „Maitinimo įstaigos vedėja“, gali tekt grįžus dirbti virėja ar konditere. Taigi, keturių asmenų šeimai – tai labai maži pinigėliai. Manau, sutikčiau grįžti, jeigu atlyginimas būtų bent 700 eurų. Bet tai – ne svarbiausias motyvas būtų, motyvas būtų, jeigu vaikams būtų skiriama bent po 150 eurų kas mėnesį. Tai aš vadinčiau šiokiu tokiu pragyvenimu, o ne išgyvenimu valgant bulves ir užsigeriant arbata be pieno. Nereikia jokių maitinimų mokykloje, nemokamas maitinimas turėtų priklausyt tik socialiai remtiniems, nedirbančių tėvų vaikams. Dabar pažiūrėkim, ką mes čia užsienyje turime. Mano darbas – trys dienos per savaitę, atlyginimą verčiu eurais – 1146 eurai per mėnesį. Išmokos vaikams – apie 800 eurų. Kompensacija už namo nuomą – 600 eurų per mėnesį. Susimokėjus mokesčius mums lieka 1700 eurų: čia maistui, drabužiams, pramogoms ir taupymui. Paskaičiavau, kad tikrai negaliu grįžti“, – rašė DELFI komentatorė Sandra.

Kitas, kaip šiuo metu Didžiojoje Britanijoje gyvenančiu prisistatantis komentatorius, Lietuvos valdžiai siūlo pagalvoti apie mokestinės sistemos pokyčius – jo manymu, tai pagrindinė kliūtis emigrantus prisikviesti į tėvynę.

„Didžiausia bėda – mokestinė sistema. Didžiojoje Britanijoje – jokių problemų. Kol mano smulkus bizniukas įsibėgėjo, praėjo beveik 6 mėnesiai. Vos galėjau pats save išlaikyti. Dabar jau tris žmones samdau. Didžiojoje Britanijoje lengviau pakilti iš dugno, jei yra noras. Jokie mokesčiai neslegia tam tikrą laikotarpį, nereikia sukti galvos, iš kur paimti papildomų pinigėlių, kad susimokėtum prakeiktus lietuviško būdo mokesčius. O Lietuvoje? Jau turbūt po 2-3 mėnesių būtų tekę uždaryti, nes iš santaupų būtų tekę mokėti mokesčius, nebūtų užtekę save išlaikyti... O paskolų irgi negausi be užstato, o jei gausi – tai geriau neimti, nes pasijusi visišku vergu! Nors ir dirbsi „ant savęs“... Štai kodėl bus sunku sulaukti grįžtančiųjų. Gal vienetai ir bus...

Prieš metus, pusantrų ruošiausi tą patį daryti Lietuvoje. Bet kai pasidomėjau, kad nuo pirmos dienos jau turėsiu mokesčius pradėti mokėti, nors mano biznis „įsibėgės“ tik mažiausiai po pusės metų, praėjo visi norai. Tad „bizniauti“ neprisikviesit, kol mokesčiai bus baudžiaviniai! O ir gyventi – ne kokios sąlygos, ypač kai reikia eiti į valstybės institucijas ir ten spręsti problemas... Jos tartum egzistuoja kitoje erdvėje... (...)“, – rašė svetur gyvenantis, „Iš uk“ slapyvardžiu prisistatantis komentatorius.

Emigrantai, klausiame Jūsų – kas jus stabdo grįžti į tėvynę? Kaip manote, kokių pokyčių reikėtų, kad nuspręstumėte vėl gyventi Lietuvoje? Rašykite pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigrantas“ ir išreikškite savo nuomonę!

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Baltijos šalių moksleiviai kurs kultūros paveldą virtualioje aplinkoje (1)

Latvijos, Lietuvos ir Estijos moksleiviai prisidės prie Baltijos šalių šimtmečio minėjimo...

Pirkėjas pastebėjo išaugusią žaislo kainą: ar tai „Maximos“ triukas apgauti per akcijas? (197)

Švenčių sezonas artėja ir vis daugiau lietuvių pradeda ieškoti dovanų, kurias galėtų įsigyti...

Prieglaudos savanoriai šokiruoti: prie poliklinikos rastas galimai primuštas katinėlis! (10)

Yra dalykai, prie kurių nepriprantama. Po beveik 7-erių metų gyvūnų gelbėjimo, vis dar dreba...

„Opel“ vairuotojo elgesys greitkelyje įsiutino: taip negalima (446)

Greitkelyje Vilnius Kaunas , važiuojant Kauno kryptimi netoli Pravieniškių. Automobilio „Opel...

Kelerius metus su ketvirta vėžio stadija gyvenanti Rasa: be proto noriu gyventi (105)

Ketvirtos stadijos vėžio diagnozę prieš ketverius metus sužinojusi Rasa Vaitekūnienė savo...

Top naujienos

Auštrevičius kritikuoja Grybauskaitės dešimtmetį: Lietuva tampa pigia Vakarų Europos kopija (8)

Gana anksti apie savo dalyvavimą 2019 m. rinkimuose į Lietuvos prezidentus pranešęs Liberalų...

Gyvai / Eurolygos testas Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (54)

Kauno „Žalgirio“ ekipa trečiadienį pradeda rusiškų išbandymų etapą: trečiadienį Lietuvos...

Po nesėkmės suirzusi Rusija trimituoja: Lietuvą sukaustė baimė (419)

Kremlius trečiadienį pasmerkė „smarkų spaudimą“ dėl Rusijos kandidato į Interpolo...

Būsto paskola: kiek ji kainuoja ir kaip reikia derėtis su banku kokias palūkanas rinktis geriausia (5)

Ekspertai sako, kad šiuo metu pinigai yra pigūs. Tačiau, nors palūkanos nėra didelės, imant...

Lietuvių kavos gėrimo įpročiai šiurpina italą: mane purto tas užpylimas (129)

Kava – vienas populiariausių žmonijos gėrimų, be kurios neapsieina daugelio žmonių rytas. O...

Užkalnis. Apie asocialus, čigonus, pašalpinius ir kitus blogus žodžius (280)

Sužinojau, kad žodžio „asocialas“ mūsų vis dar laisvoje, bet sparčiai nelaisvėjančioje...

Dar niekur nerodytame Eimunto Nekrošiaus žmonos interviu – itin atviri prisipažinimai (1)

INIT televizija paviešino dar niekur neskelbtą interviu su legendinio režisieriaus Eimunto...

Eimunto Nekrošiaus bičiulis apie režisierių ištikusias sveikatos problemas: kalba ėjo apie operaciją (32)

Kartu su visa šalimi mylimo ir talentingo režisieriaus gedintys aktorius bei režisierius Adolfas...

Lietuvoje atsiras vieta, kur miško kirtėjai bus nepageidaujami (3)

Kiekviena pasaulio šalis gali džiaugtis savo turimais gamtos turtais. Saugant unikalų gamtos...