aA
DELFI jau rašė, kad norint mažinti emigraciją iš Lietuvos, vyriausybė priėmė planą, kaip sulaikyti žmones ir padidinti grįžtančiųjų skaičių. Tiesa, didelė dalis komentaruose prie straipsnio savo nuomonę reiškusių skaitytojų abejojo, ar šis planas veiks. Pateikiame trijų skirtingose situacijose esančių emigrantų komentarus, kuriuose jie išdėstė, kas, jų nuomone, turėtų pasikeisti tėvynėje, kad jie grįžtų.
Emigrantai prabilo: štai kas turi pasikeisti, kad mes grįžtume
© Vida Press

Komentaruose savo nuomonę išsakęs Agnius V. sako, kad kartą iš emigracijos į Lietuvą jau buvo grįžęs. Tiesa, po to nusprendė išvažiuoti vėl. Pasak Agniaus, tai lėmė situacija, kad nepavyko įkurti verslo. Jo nuomone, norint pritraukti emigrantus grįžti į Lietuvą reikia šalį parodyti pasauliui ir pradėti galvoti apie rezultatus.

„Aš su šeima daug metų pragyvenau Airijoje. Ir tikrai pasiilgom gimtinės, draugų, šeimos, tad nusprendėm grįžti. Lietuvoje iškentėjom truputį daugiau nei dvejus metus ir išvykom į Angliją. Kodėl? Lietuvoje dirbom gerus mėgiamus darbus, bandėm „įsukti“ verslą, bet nieko nesigavo – tik visas santaupas „ištaškėm“ kyšiams ir biurokratams, nėra Lietuvoje kas tave konsultuotų ES fondų klausimais: toks vaizdas, jeigu pažįstamų neturi, tai užėjus į kabinetą konsultuotų tik surūgusi bobutė, kuri serga depresija – nei paklausi, nei ką. Stereotipais gyvenate ir net neįsivaizduojate, ką reiškia gyventi svetur be draugų ir savos aplinkos žmonių. O sakote, žinote kaip sustabdyti emigraciją.

Lietuva nuo pamatų turi keistis, nuimkit naštą nuo pačių lietuvių Lietuvoje, parodykit, kad Lietuva nori ir gali būti Europos žaidėjas, vien tik priklausyti ES neužtenka – pasaulis yra didelis, ieškokite investicijų, suburkite rimtų vadybininkų-konsultantų komandas, siųskite į pasaulines muges, ieškokite investicijų (nes dabar atrodo, kad siunčia tas delegacijas ten, bet delegacijos nariai yra giminės, meilužės ir artimieji! O kaip kitaip nemokamai pasaulį pamatytų?). Valstybinės lėšos yra tiesiog švaistomos – jokio rimto rezultato. Baikite gyventi kitų sąskaita, rimtai susirūpinkite rezultatu, baikite arba tiksliau būtų pasakyta – išraukite su šaknimis tą šeimos biznį! Pradėkite vertinti žmones ne už tai, kas jie yra, o už tai, ką jie sugeba... Viskas, ko reikia, tai atkreipti dėmesį į žmogų ir pradėti jį vertinti. Parodykite, kad jis reikalingas ir kad jis atneša kažką į šitą šalį“, – rašė komentatorius Agnius V.

Tris vaikus auginanti komentatorė Sandra rašė, kad į tėvynę grįžti norėtų. Vis dėlto, ją labiausiai stabdo žemas būsimas atlyginimas ir nedidelės išmokos vaikams – jei jos būtų didesnės, tai moterį motyvuotų atvažiuoti į Lietuvą.

„Įsivaizduokime, grįžtam po 12 metų su 3 vaikais į Lietuvą, o iš tiesų labai norėtųsi grįžti. Jeigu norite žinoti, neseniai tikrinau, kaip grįžusi gyvenčiau, kitaip sakant, našiau internete, kalbėjau su giminėmis – visi gyvena Lietuvoje. Taigi, nekilnojamas turtas įperkamas. Apie 52 eurų išmoka – kas mėnesį už tris vaikus. Atlyginimas – nuo 380-500 eurų, dar neaišku, ar gaučiau darbą pagal specialybę „Maitinimo įstaigos vedėja“, gali tekt grįžus dirbti virėja ar konditere. Taigi, keturių asmenų šeimai – tai labai maži pinigėliai. Manau, sutikčiau grįžti, jeigu atlyginimas būtų bent 700 eurų. Bet tai – ne svarbiausias motyvas būtų, motyvas būtų, jeigu vaikams būtų skiriama bent po 150 eurų kas mėnesį. Tai aš vadinčiau šiokiu tokiu pragyvenimu, o ne išgyvenimu valgant bulves ir užsigeriant arbata be pieno. Nereikia jokių maitinimų mokykloje, nemokamas maitinimas turėtų priklausyt tik socialiai remtiniems, nedirbančių tėvų vaikams. Dabar pažiūrėkim, ką mes čia užsienyje turime. Mano darbas – trys dienos per savaitę, atlyginimą verčiu eurais – 1146 eurai per mėnesį. Išmokos vaikams – apie 800 eurų. Kompensacija už namo nuomą – 600 eurų per mėnesį. Susimokėjus mokesčius mums lieka 1700 eurų: čia maistui, drabužiams, pramogoms ir taupymui. Paskaičiavau, kad tikrai negaliu grįžti“, – rašė DELFI komentatorė Sandra.

Kitas, kaip šiuo metu Didžiojoje Britanijoje gyvenančiu prisistatantis komentatorius, Lietuvos valdžiai siūlo pagalvoti apie mokestinės sistemos pokyčius – jo manymu, tai pagrindinė kliūtis emigrantus prisikviesti į tėvynę.

„Didžiausia bėda – mokestinė sistema. Didžiojoje Britanijoje – jokių problemų. Kol mano smulkus bizniukas įsibėgėjo, praėjo beveik 6 mėnesiai. Vos galėjau pats save išlaikyti. Dabar jau tris žmones samdau. Didžiojoje Britanijoje lengviau pakilti iš dugno, jei yra noras. Jokie mokesčiai neslegia tam tikrą laikotarpį, nereikia sukti galvos, iš kur paimti papildomų pinigėlių, kad susimokėtum prakeiktus lietuviško būdo mokesčius. O Lietuvoje? Jau turbūt po 2-3 mėnesių būtų tekę uždaryti, nes iš santaupų būtų tekę mokėti mokesčius, nebūtų užtekę save išlaikyti... O paskolų irgi negausi be užstato, o jei gausi – tai geriau neimti, nes pasijusi visišku vergu! Nors ir dirbsi „ant savęs“... Štai kodėl bus sunku sulaukti grįžtančiųjų. Gal vienetai ir bus...

Prieš metus, pusantrų ruošiausi tą patį daryti Lietuvoje. Bet kai pasidomėjau, kad nuo pirmos dienos jau turėsiu mokesčius pradėti mokėti, nors mano biznis „įsibėgės“ tik mažiausiai po pusės metų, praėjo visi norai. Tad „bizniauti“ neprisikviesit, kol mokesčiai bus baudžiaviniai! O ir gyventi – ne kokios sąlygos, ypač kai reikia eiti į valstybės institucijas ir ten spręsti problemas... Jos tartum egzistuoja kitoje erdvėje... (...)“, – rašė svetur gyvenantis, „Iš uk“ slapyvardžiu prisistatantis komentatorius.

Emigrantai, klausiame Jūsų – kas jus stabdo grįžti į tėvynę? Kaip manote, kokių pokyčių reikėtų, kad nuspręstumėte vėl gyventi Lietuvoje? Rašykite pilieciai@delfi.lt su prierašu „Emigrantas“ ir išreikškite savo nuomonę!

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.0000

Karantine įžvelgė ir privalumų: gal atsigaus braškančios santuokos (93)

Naujasis koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje sukėlė nemažai sumaišties. Gyvenimas tam tikrose...

Finansų ekspertė įspėjo, ko jokiu būdu šiuo laiku nereiktų daryti su santaupomis (98)

Taupyti ar netaupyti – tokį klausimą keliame šiuo laiku. Kaip elgtis su savo finansais krizės...

Įspūdžiai Vilniaus centre: būriais iš Baltarusijos vežami vyrai girti ir pusnuogiai šlaistosi po kiemą (319)

Kadangi žinias pasiskaitau dažniausiai „Delfi“ portale, nusprendžiau kartu su jumis...

Studentė atvirai: sunkioje situacijoje mano karta pasirodė blogiausiai (178)

Pabudus ryte atrodo, kad sapnai yra panašesni į realybę nei tai, kas dabar vyksta mūsų visų...

Susijaudinę abiturientai kreipiasi net į ministeriją – troškimas laikyti egzaminus stipresnis už baimes (111)

Šalyje paskelbtas karantinas sujaukė ir moksleivių, ypač – abiturientų planus. Šiemet jie...

Top naujienos

Surplys: ribojimas patekti į kitus miestus turėtų įsigalioti ketvirtadienio naktį (23)

Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys antradienį Vyriausybėje sakė, kad kol kas...

Padėjo tašką: Seimas Vyriausybei suteikė leidimą reguliuoti kainas (52)

Antradienį Seimas apsisprendė ar leisti Vyriausybei dėl koronaviruso paskelbto karantino reguliuoti...

Iš Santaros klinikų pabėgo koronavirusu serganti moteris papildyta (115)

Antradienį Vilniuje iš Santaros klinikų Infekcinių ligų skyriaus pro langą pabėgo koronavirusu...

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl mįslingo Kęsto Komskio įmonės bankroto (54)

Po tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ ir „Tauragės kurjerio“ žurnalistinio tyrimo...

Nuostabiai šiltą dieną gamtoje – vilniečių patikra: ar tikrai išlaikysime Velykų testą? (62)

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį paskelbė, kad karantinas Lietuvoje bus pratęstas...

Prokurorų duomenys: Paleckis Rusijoje susitikinėjo su Golovatovu ir liudijo byloje prieš Lietuvą išlaidoms gavo 6000 eurų (348)

Aiškėja skandalingos baudžiamosios bylos, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam politikui Algirdui...

Rumunijos ligoninėje 10 naujagimių nustatytas koronavirusas, motinų testų atsakymai neigiami mama: jaučiuosi kaip siaubo filme

Vienos Rumunijos ligoninės gimdymo skyriuje antradienį pradėtas tyrimas, kai 10 naujagimių...

Veryga: paskutinis dalykas, kuris bus leistas – tai šventės ir pramogos (285)

Antradienį sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga prie Seimo pristatė naujienas, susijusias...

Ukrainos mieste iškasta 615 kapų: ruošiamės blogiausiam vietos aktyvistas: tai intensyvina paniką (74)

Ukrainos rytinio Dnipro miesto pareigūnai išprovokavo visuomenės nuomonės susiskaldymą, iš...

Karantine užsidariusių Jasaičių „TikTok” šokis nepaliko abejingų: nusprendėme pasilinksminti (3)

Karantino metu visos linksmybės keliasi į namus. Žinoma atlikėja ir vizažo meistrė Oksana Pikul...

|Maža didelių žinių kaina