aA
Mieli kolegos abiturientai, rašau šį straipsnį leisdama sau bent akimirką pamiršti lietuvių kalbos rašinio komponavimo taisykles. Rašau taip, kaip noriu. Taip, kaip žodžiai ir mintys gali lietis laisvai ir nevaržomai. Rašau tekstą, iš kurio, baimindamasi stiliaus klaidų, neišmetu vaizdingų žodžių ar jų junginių, kurio nedarkau ir negadinu. Nes būtent taip aš rašysiu ir ateityje. Vos tik išėjusi iš lietuvių kalbos egzamino užversiu paskutinį sąsiuvinį.
© DELFI / Tomas Vinickas

Tačiau dabar ne apie mane. Nesu tas žmogus, kuris verktų, kad yra nuskriaustas abiturientas, kurio niekas nemyli, neužjaučia ir nesistengia suprasti kaip jam šiandien sunku. Paklausite kodėl? Nes žinau, ko noriu iš gyvenimo. Žinau, kuo noriu būti ir žinau kaip tai pasiekti. O svarbiausia tai, kad ne mokyklos suolą trinant šis žinojimas atsirado ir joks neišlaikytas ar prasčiau išlaikytas egzaminas nesutrukdys man eiti savų tikslų link.

Tačiau ne vieną tokį gyvenimo prislėgtą abiturientą tenka regėti kasdien. Ir būtent todėl mano mintys šiandien keliauja į naujienų portalus, kad pasiektų bent kelis iš jų. Galbūt tokius, kuriems dar ne viskas prarasta. Mokykloje kiekvieną mielą dieną sutinku beveik 200 tokių ašarojančių aštuoniolikmečių. O bendras vaizdas, patikėkite, kraupokas. Mokykla – blogai, tėvai – blogai, pažymiai – blogai, gyvenimas – nu, gi nors eik ir pasikark (žinoma, juokauju).

O žinote kodėl Jums viskas blogai, abiturientai? Nes negebate atskirti to, kas svarbu Jums patiems ir plėšotės dėl to, ko iš Jūsų reikalauja kažkas kitas. Mielieji, nustokit. Pasižiūrėkit į tai, ko norite patys, ir liaukitės bėgioti pagal mamos, tėčio, mokyklos direktoriaus ar švietimo ministrės dūdelę. Jūs patys esate savo likimo kalviai. Ir jeigu kalsit ne ten, kur traukia širdis, susikalsit ne tai, kuo ateityje didžiuositės.

Taip, švietimo sistema yra supuvusi. Ji burzgia it sugedęs traktorius, spjaudosi varžtais ir leidžia dvokiančius juodų dūmų ratilus. O už to siaubingo agregato vairo sėdi Audronė Pitrėnienė. Žmogus, kurio pavardė daugelio iš Jūsų lūpose jau yra tapusi anekdotu. Ir tai yra pasibaisėtina. Jūs teisūs. Ačiū Dievui atsiranda tokių moksleivių , kurie gilinasi į šias problemas ir stengiasi jas spręsti. Tačiau, mieli abiturientai, tai Jūsų pačių asmeninių problemų šiandien tikrai neišspręs. Mokyklą baigiate po trijų mėnesių ir jau dabar vaikštote perbalę. O reformoms laiko prireiks kiek daugiau, tad kol kas pamąstykite apie save ir perlipkite tuos siaurus rėmus, į kuriuos Jus visi bando sukišti. Perlipkite ir tiesiog nekreipkite į juos dėmesio.

Nehumaniška sistema, į kurią norom nenorom papuola kiekvienas abiturientas tikrai nėra nei pavydėtina, nei kupina pozityvumo. Daugiau nei pusė dienos, praleidžiamos mokykloje, du arba daugiau korepetitorių, namų darbai, kontroliniai, bandomieji egzaminai, kuriais visomis įmanomomis galimybėmis stengiamasi kuo labiau įbauginti, o dar neduok Dieve kažkokia papildoma veikla. Koks to rezultatas? Be abejo, pašliję santykiai su šeimos nariais, draugais, nuolatinis stresas, nemigos naktys, praleistos prie knygų, ir prarasti socialiniai įgūdžiai.

Uždaryti narve su konkuruojančiais bendraamžiais, spaudžiami ne dienomis, o valandomis į blogąją pusę besikeičiančių egzaminų standartų ir prieš akis matydami tris specialybes „su perspektyva“. Tokie tad augate Jūs, dauguma jaunųjų piliečių, turėdami lašą supratimo apie naudingą patirtį, kurios, deja deja, bet prireiks ieškant savosios vietos po saule.

O dabar apgalvokim šiek tiek kitokį scenarijų: truputį mažiau laiko, skiriamo namų darbams, šiek tiek mažiau korepetitorių, bereikšmės panikos dėl egzaminų, na, dar kartas nuo karto išjungiamas feisbuko ir visas tas laikas atiduodamas veiklai, kuria norite užsiimti. Tai, su kuria ateityje planuojate sieti savo gyvenimą. Laikas, paskirtas asmeniniam augimui ir kompetencijų ugdymui. Nemanote, kad verta? Labai klystate. Paleiskite mokyklą su sovietinės sistemos paliktais randais eiti sava vaga, o Jūs keliaukite savąja. Nuo to ir jai ir Jums bus tik geriau.

O kaip mokymosi spragos, kaip gi aš be korepetitorių pasiruošiu egzaminams, kaip juos išlaikysiu 100-tukui, paklausite. Atsiprašau, rengiatės praryti vadovėlį? O, tiesiog puiku. Tai kol dar juo neužspringote, gal galite pasakyti ką Jums tas 100-tukas duos? Išdidžiai laikydami jį rankose keliausite į universitetą, o vėliau pas darbdavį, kuris, žvelgdamas į jį, gardžiai kvatosis, kad baigėte mokyklą 100-tukais ir prašotės į kasininko poziciją? O šventas naivume. Na, gal tai dar nėra pats blogiausias scenarijus. Blogiau yra tada, kai turėdami tuos 100-tukus kišenėje elementariai nežinote, ko norite ,ir blaškotės tarp pasirinkimų, nes vienintelės Jūsų žinios yra iškaltas vadovėlis, kuriame, deja, neparašyta, kuriuo keliu pasukti.

Pamirškite tuos idealistiškus penktoko svaičiojimus apie gerų pažymių, universiteto diplomo ir aukštų pareigų sąsają. Pamirškit iliuziją, kad geri pažymiai yra ir geros ateities garantas. Eikit ir kurkitės sau ateitį čia ir dabar, o ne sėdėdami prie knygų laukite kol atgyvenusi švietimo sistema išpildys Jūsų svajones. Nes to paprasčiausiai nebus.

Ugnė Vedeikaitė, Kauno miesto Švietimo tarybos narė ir ilgametė jaunimo nevyriausybinių organizacijų savanorė

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo patirtimi ar nuomone? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt arba žemiau:

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasibaisėjo istorija dėl Kaune atimtų vaikų: ar ir toliau tylėsime kaip avių banda? (246)

Manau, visos Lietuvos tėvai (ir ne tik tėvai, bet visi socialiai normalūs žmonės) seka temą apie...

Peterboro lietuviai atsipalaidavo įsisukę į liaudies šokių sūkurį (4)

Gausiai Peterboro mieste gyvenančių lietuvių jau nebestebina dažnai čia koncertuoti atvykstantys...

Artėja prezidento rinkimai: nepamirškime mąstyti savo galva (19)

Akivaizdu, kad būsimi prezidento rinkimai jau dabar spaudžia smegeninę nemažai daliai žmonių –...

Iš banko išėjo nieko nepešęs: nuo kada vairuotojo pažymėjimas nėra dokumentas? (61)

Ėjau su dukryte per Konstitucijos pr. ir nusprendžiau pasikeisti šiek tiek dolerių (likusių po...

Dvi bailiukės prašo suteikti joms šansą turėti namus

Lilu ir Merlin buvo vienos iš išgelbėtųjų Donelaičio gatvės nelaimėlių, kurios gimė ir savo...

Top naujienos

Intymaus viršininko pasiūlymo atsisakiusi moteris darbe turėjo iškęsti pažeminimus ir patyčias (174)

Tiesiog paskambino į mano viešbučio kambarį ir pakvietė kartu praleisti naktį, apie viršininko...

Bankai atsisako kodų kortelių: ką reikia žinoti (245)

Senas kodų korteles turintys „ Swedbank “ klientai nuo kitų metų rugsėjo 1 dienos nebegalės...

Ligoninėje atsidūręs Pinikas neištvėrė: ką sako Didžiūnaitytės kūno padėtis po mirties ir kodėl stebina Miltenio veiksmai (208)

Šį savaitgalį suėjo lygiai 11 mėnesių nuo tos dienos, kai Klaipėdoje įvyko tragedija - iš...

Čempionų lyga: „Juventus“ laimėjo Mančesteryje, Romoje – incidentas metro, sužeistieji ir CSKA fiasko (37)

Trečiadienio vakaras UEFA Čempionų lygoje buvo karštas. Sužaistos aštuonerios trečio grupių...

Arbatą gerti reikia visai ne taip: susirgę daro klaidą ir nutolina pasveikimą (8)

Šaltuoju metų laiku tinkamai paruošdami savo maistą ir pasirūpindami jo įvairove galėtumėte...

Lietuvą jau siaubia škvalinis vėjas – pajūryje greit gali priartėti prie uragano ribos ribojama laivyba, stiprėja vėjas, kyla bangos (24)

Ugniagesiai įspėja apie trečiadienio dieną Lietuvoje siausiantį stiprų vėją.

Žymios tinklaraštininkės pataria norintiems sulieknėti: valgykite košes 2 receptai (19)

Prasidėjęs šaltasis sezonas lemia pokyčius ir maisto lėkštėje: šviežias daržoves ir salotas...

Kodėl naudodami rūko žibintus be reikalo vairuotojai kenkia ir sau, ir kitiems (34)

Nors rūko žibintų naudojimas aiškiai apibrėžtas Kelių eismo taisyklėse (KET), kad juos...

Po mįslingo incidento vienas brangiausių JAV bombonešių buvo priverstas leistis (44)

JAV karinės oro pajėgos antradienį pranešė, kad vienas iš Misuryje laikomų strateginių...

Kodėl mama biure – geriausia, kas gali nutikti įmonei (2)

Kai darbo pokalbyje Arūnė (pavardė redakcijai žinoma) išgirdo klausimą apie šeimos planavimą,...