Kiekvienais metais Lietuva prisimena ir išgyvena iš naujo 1941 metų birželio 14-ąją. Ši diena žymi masinių trėmimų ir žiauraus genocido pradžią. Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkstančių savo gyventojų.
Susitikimas su tremtiniais Bronislava ir Alfonsu Daudomis

Įvairiose Sibiro vietose tremtiniai buvo verčiami dirbti medkirčių, geležinkelio tiesėjų, žemės ūkio ir kitus sunkius fizinius darbus. Be to, juos vargino šaltos aplinkos sąlygos, jiems patiems teko statytis būstus. Ypač sunki padėtis buvo ištremtųjų į negyvenamas salas Lenos žiotyse, prie Laptevų jūros. Čia tremtiniai turėjo kone plikomis rankomis statydintis jurtas, žemines, barakus. Buvo ištremti Lietuvos Respublikos politiniai veikėjai, partijų ir organizacijų vadovai, karininkai, gydytojai, mokytojai, ūkininkai ir jų šeimos.

Lentvario miesto biblioteka kiekvienais metais mini Gedulo ir vilties dieną pakviesdama savo lankytojus į tradicinį susitikimą su buvusiais tremtiniais. Šį kartą pas mus atvyko tremtinių šeima Bronislava ir Alfonsas Daudos, kurie pasidalijo savo prisiminimais su bibliotekos lankytojais, Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos vasaros stovyklos „Mano gimtinė ir aš“ dalyviais.

Abu gimė Burbonių kaime Onuškio valsčiuje, Trakų apskrityje. Bronislavos Kuodzevičiūtės-Daudienės tėvai buvo ūkininkai, turėjo 15 ha žemės. Šeimoje augo šeši vaikai: du berniukai ir keturios mergaitės. Tėvams ūkininkauti sekėsi neblogai, todėl visi vaikai galėjo lankyti mokyklą. Ir šeimoje, ir mokykloje vaikai buvo auklėjami meilės Tėvynei dvasia. Šeima buvo ištremta 1948 m. į Koj gyvenvietę, Partizansko rajone, Krasnojarsko krašte.

„Labiausiai atmintyje įstrigo epizodas – naktis, bildesys į langus, šauksmai, liepta susiruošti per valandą, mama klausia, ką nori paimti, o man viskas krenta iš rankų“, – pasakojo Bronislava. Išvežė juos į Rūdiškes, suvarė į vagonus kaip gyvulius, o toliau visų laukė nežinomybė. Kelionė buvo baisi, vagonai perpildyti, žmonės sirgo. Kareiviai tuos, kurie mirdavo, išmesdavo iš vagono, palikdavo tuos, kurie sirguliavo. Sergančiuosius gydydavo kartu tremiami, jei turėdavo kokių nors vaistų.

Vieną kartą per parą kaip gyvulius išleisdavo iš vagonų atlikti savo reikalo po vagonais stebint kareiviams su šunimis. Kas bėgdavo – nušaudavo vietoje ir palikdavo. Važiavo apie tris savaites, pakeliui vieną kartą visus suvarė į pirtį, utėles naikino.

Sibire Bronislava pirmą kartą pamatė, kaip moterys aria karvėmis arba pačios traukdamos plūgą. Sunkiausios buvo pirmosios savaitės. Gyvenvietė Koj įsikūrusi Sajanų kalnų papėdėje. Bronislava ir Alfonsas pirmą kartą pamatė snieguotas kalnų viršūnes. Visus tremtinius apgyvendino apleistuose tuščiuose namuose, barakuose, vienišus – pas vietinius gyventojus. Visi tvarkėsi, kaip kas galėjo.

„Mes dirbome įvairius sunkiausius darbus, kur pasiųsdavo, nes buvome belaisviai, neturėjome pasų, negalėjome išeiti iš savo kaimo, negalėjome pasakyti, kad mums sunku, iš mūsų reikalavo tik dirbti“, – pasakojo Alfonsas.

Buvę kaimynai Alfonsas ir Bronislava gyveno skirtingose vietovėse, vėl susitiko tik sugrįžę į Lietuvą ir apsigyvenę Lentvario mieste. Alfonsą ištrėmė į Talovkos gyvenvietę. Nuo 8 metų teko dirbti piemeniu, ganydavo iki 50 karvių bandas. Skirtingai negu Bronislava, jis nelankė mokyklos, nebuvo kada, reikėjo išmaitinti septynių žmonių šeimą. Alfonsas prisimena, kad vasaros buvo lietingos, šaltos, trūko maisto, duona buvo normuota, po 300 gramų žmogui. Po kiek laiko šeima sutaupė pinigų ir nusipirko savo karvę, tada pasidarė lengviau. Nuo 13 metų buvo nusiųstas dirbti sunkius miško darbus. Prisimena didžiausius Sibiro šalčius iki 56 laipsnių, dirbti reikėjo prie 40 laipsnių šalčių, pasitaikė ir nušalimų.

Bronislava papasakojo apie savo brolį – tremtinį ir politinį kalinį Stasį Kuodzevičių. Taip pat pristatė jo kūrybos knygą „Priimk, Tėvyne, mano kuklią auką“, išleistą 2013 metais. Vaikai mielai paskaitė keletą kūrinių iš šio rinkinio: „Berijos rūsiuose“, „Kalinio laiškas sesutei tremtinei“, „Lietuvai“, „Baltijai“. Kurti eiles Stasys Kuodzevičius pradėjo dar besimokydamas gimnazijoje. Paauglystėje pradėjo domėtis politika, todėl politinė bei patriotinė tema jo kūryboje nėra atsitiktinės.

Meilė Tėvynei ir Burbonių kaimui ryškios visais jo kūrybos laikotarpiais: tremtyje Vorkutoje, Krasnojarsko krašte, Chakasijoje, taip pat jau sugrįžus į Lietuvą po ilgų tremties metų. Tai, ką patyrė ir iškentėjo mūsų seneliai, tėvai, mes privalome duoti ateities kartoms, tremtinių atsiminimai – tai tautos istorija, kurios neturime teisės pamiršti.

Trakų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Lentvario filialo vedėja Kristina Mečkovska

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pamatytas vaizdas sukrėtė skaitytoją: ar tik vaistinės darbuotojai nesityčioja iš neįgaliųjų? (3)

Į DELFI redakciją kreipėsi moteris, kurią papiktino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU...

Šiukšlių išvežimo grafikų džiunglės piktina: kur kreiptis dėl įsipareigojimų nevykdymo? (20)

Noriu pasidalinti informacija ir tuo pačiu paprašyti pagalbos viešinant šiukšlių vežėjo „...

Veterinarą vadina monstru: tokį siaubą klinikoje patyriau pirmąkart (113)

Noriu pasidalinti apie A. Mockevičius veterinarijos gydykloje, Kaune, patirtą siaubą ir košmarą,...

Iš šeimos namų liko tik degėsių krūva ir neviltis: prašo Lietuvos gyventojų pagalbos (50)

Gegužės 20 d. vakare Juodupės miestelio Palangos gatvėje kilęs pražūtingas gaisras...

Nidoje užfiksavo grėsmingai atrodantį vabzdžių debesį (4)

DELFI skaitytojas praeitos savaitės trečiadienio vėlų vakarą užfiksavo danguje spiečių...

Top naujienos

Rusijos dieną vėl atšvęsime su trenksmu: šįkart nagus prikišo ne tik Kremlius (737)

Birželį sostinės Vingio parke vyksiančią Rusų kultūros dienos šventę jau temdo nesutarimai....

Grybauskaitė jau stato namą – paaiškėjo, kiek pinigų suplanavo statyboms (373)

Praėjusių metų pabaigoje šalies vadovė nusipirko žemės sklypą, kuriame žada pasistatyti namą...

Į Lietuvą sugrįžęs vyras patyrė pažeminimą dėl išvaizdos: jaučiuosi ne įmonėje, o „zonoje“ (90)

Ne vienerius metus užsienyje gyvenęs Ramūnas (vardas pakeistas), grįžo į gimtinę ir įsidarbino...

Italijoje traukinys rėžėsi į Lietuvoje registruotą sunkvežimį, žuvo du žmonės sunkvežimis pralaužė užtvaras  (46)

Italijos šiaurėje netoli Turino ketvirtadienio naktį nuo bėgių nuvažiavus traukiniui, kuris...

Siaubinga nelaimė Vilniuje: žaisdamas žuvo dvejų metų berniukas (31)

Gegužės 23 d., apie 18 val., Vilniuje, Bajorų Sodų 6-oji g., namuose, žaisdamas su roleto virve,...

Žiniasklaida: JAV koalicijos aviacija smogė režimo pozicijoms Sirijos rytuose (144)

JAV vadovaujamos koalicijos aviacija smogė keliems kariniams taikiniams Sirijos rytuose,...

„Spurs“ klubą sudominęs Pangosas vasarą padės Kanados rinktinei ir kels vestuves (8)

Vienas iš Kauno „Žalgirio“ lyderių 25 metų Kevinas Pangosas jau pradėjo dėlioti savo...

JAV išardė didžiulį su Rusijos žvalgyba siejamą programišių tinklą (27)

JAV Teisingumo departamentas trečiadienį paskelbė perėmęs interneto domeną, valdžiusį...

Michaelo Jacksono triukas scenoje neurochirurgams tapo tikru galvos skausmu: eilinis žmogus to pakartoti nesugebėtų (36)

Indijos neurochirurgai paaiškino, kokias fizines savybių būtina turėti, norint atlikti garsųjį...

30-mečio sūnaus įžūlumui nebuvo ribų: tėvai grasino ir siūlė pinigų, bet viską išsprendė tik teismas (59)

Po visiškai neilgai trukusio teisinio ginčo Niujorko valstijos teisėjas paskelbė nuosprendį,...