aA
„O, mano mylimas gimtasis miesteli, kodėl tu toks pilkas ir niūrus?“. Toks atsidūsimas iš mano sielos sklinda kiekvienąkart šventiniu laikotarpiu, kai palieku šviesomis ir šventine nuotaika nuspalvintą sostinę, ir sugrįžtu į tą vietą, kuri mano širdyje paliko tiek daug prisiminimų. Didingas savo istorija, žmonėmis, kraštovaizdžiu Valkininkų miestelis, atrodo, tik ir tegali tuo didžiuotis – praeitimi, nes dabartis – pilka, kaip šių dienų dangus.
Didinga praeitis, bet niūri dabartis: Lietuvos miestelis, kuris laukia atgimimo
© DELFI skaitytojas

Pažvelkime į statistiką – Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje yra du miesteliai – puikiai žinoma Merkinė, buvusi Mažąja Lietuvos kultūros sostine, garsėjanti savo piliakalniu, Nemuno ir Merkio santaka, apžvalgos bokštais, girių apsuptimi ir garbinga istorija, bei Valkininkai. Tai miestelis, kurio svarbią geografinę vietą jautrioje dainoje įprasmino alytiškis dainų autorius Albertas Antanavičius: „pro Valkininkus kelias, per Valkininkus upė“. Kiekvienas keliautojas, lankydamas Pietų Lietuvą ir jos perlus – Druskininkus, Alytų, Varėną, tikrai pravažiuoja ir Valkininkų miestelį. Tačiau tik pravažiuoja. Valkininkų miestelis garsus savo istorine praeitimi: stovėjo pilis, medžiojo didieji kunigaikščiai, kiekvienas istorijos pamokose, o gal net paskaitose yra girdėjęs garsųjį Valkininkų mūšį, čia gyveno vienuoliai pranciškonai, turėjo įspūdingą vienuolyną, po kuriuo pynėsi tunelių labirintai, stovėjo dvi bažnyčios, cerkvė, sinagoga, pro Valkininkus žygiavo pats Napoleonas Bonapartas.

O dabar net eilinis keliautojas, kartais ir savo gimtinę mylintis kraštietis, stengiasi aplenkti šią gyvenvietę. Gyventojų skaičius mažėja, darbo vietų nedaug, o ir tie patys gyvenantys žmonės – paniurę ir šalti. Dzūkiškas meilumas ir geraširdiškumas, matyt, taip pat jau tapęs šio miestelio istorijos dalimi. Kadaise buvęs daugiatautis miestas, dabar virsta į niūrų ir eilinį kaimą.

Šį atvirą pasidalinimą rašau pačiame kalėdinio pasiruošimo įkarštyje. Miestai, miesteliai, kaimai puošiasi kaip tik išmano. Neabejoju, kad net vienkiemiuose gyvenantys seneliai, savo namų languose įsižiebia žvakelę ar paridena kalėdinį žaisliuką. Materialus pasaulis to reikalauja: vieni nori parodyti savo išskirtinumą, sumanumą ir originalumą, kiti – laikosi tradicijų, tačiau visą tai irgi išreiškia skoningai. Galimybės leidžia tai padaryti praktiškai kiekvienam, o šventės suteikia galimybę žmonėms kurti stebuklus ne tik sau, bet ir kitiems. Tautos išmintis byloja „kaip pasiklosi, taip išsimiegosi“, tačiau, švenčių įkarštyje, šiuos žodžius norisi keisti į „kokią šventę susikursi, tokią ją ir turėsi“.

Keletą metų stebiu tikrai džiuginančius savo miestelio pokyčius: akcentuojamą istorinį palikimą, statomus informacinius stendus, nuorodas, organizuojamas ekskursijas, statomas skulptūras, vykstančius renginius, bandymus atgaivinti bendruomeninę dvasią ir daug kitų dalykų. Bet kūrybiškumas šventiniu laikotarpiu, deja, nuostabą paverčia, pirmiausia juoku, o po to giliu liūdesiu. Pilkoje, akmenuotoje, bet istorinėje ir labai svarbioje aikštėje, stovi nušiurusi, šakomis į grindinį „įsikibusi“ eglutė, kuri, spėju, vietos savivaldoje dirbančių „menininkų“ įmantriai papuošta, mano manymu, turėtų būti nufotografuota, o tos nuotraukos masiškai dalinamos žmonėms kiekvienoje vietovėje. Prevenciškai. Kad nekiltų pagunda sakyti, jog jų miestuose ir miesteliuose sukurta šventinė atmosfera „atsibodusi, neoriginali, negraži“. Niekada net sapnuoti nedrįsčiau, jog Valkininkų miestelis galėtų konkuruoti su didžiuosiuose miestuose kuriama šventine atmosfera, bet, žmonės mielieji, juk geriausią variantą tikrai galima išgauti. Išradingų ir veiklių žmonių miestelyje netrūksta, pinigų rasti galima, o noro ir palaikymo visada bus. O jeigu neįmanoma – tiesiog apsieiti be kalėdinio simbolio, nejuokinti žmonių ir šventę kurti kitais būdais.

Kodėl tai taip svarbu? Kaip minėjau, pokyčiai yra, jie gana ryškūs. To rezultatas – vis dažniau į miestelio centrą užsukantys autobusai, pilni užsienio arba tautiečių turistų. Nepamirškime, kad prie pagrindinio kelio, kuriuo kiekvieną dieną pravažiuoja šimtai, o savaitgaliais tūkstančiai žmonių, stovi ženklai, nuorodos, skulptūros, kurios kviečia užsukti ir pamatyti miestelį. Ir tikrai iš tų tūkstančių atsiranda kelios dešimtys žmonių, kurie užsuka. Giminės, artimieji, bičiuliai švenčių arba savaitgalių metu lankantys savo miškus ir sodybas, močiutes ir senelius. Galų gale tikintieji, atvykstantys į bažnyčią. Tokie simboliai, kaip antai kalėdinė eglutė, nelieka nepastebėti. Norėtųsi žinoti, kad Valkininkai žmonių atmintyje išlieka, kaip didingas savo istorine praeitimi miestelis, mokantis švęsti ir dovanoti šventę kitiems.

Tačiau net ir man, uoliam savo krašto patriotui, mylimas ir gimtasis miestelis šventiniu laikotarpiu į prisiminimus įstringa kaip humoristinis paveikslėlis – su „pavargusia eglute“, pilku grindiniu, liūdnais žmonėmis ir tuštėjančiais namais. Tai nėra kritika, o tik palinkėjimas – būti nepasiduodančia bendruomene, kuri nebijo pokyčių, originalumo ir savitumo ne tik istorijos kryžkelėse, bet ir kasdienybėje. Kad tas kelias pravažiuojančius bei sugrįžtančius vestų ne tik pro, bet ir į Valkininkus.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
4.2593

Pirštu bado į automobilių taršos mokestį: mašina stovi garaže, bet už ją teks mokėti daugiau nei už tą, kuri nuolat kelyje (233)

Aplinkos ministerijai parengus automobilių naudotojo bei taršos mokesčių projektą, visuomenė...

Rėžė klausimą sveikatos ministrui: antikūnų testas teigiamas, bet reikia 2 skiepo dozių – kodėl? (57)

Klausimai, susiję su skiepais nuo koronaviruso, kartais sukelia ne vieną galvosūkį. „Delfi“...

Po Palangoje pamatyto vaizdo ištiko šokas: kai kurie žmonės vis dar gyvena 20 metų praeityje (247)

Lietuvoje yra madinga keikti mūsų pajūrį. Prie to sėkmingai kiekvienais metais prisideda ir...

Pamatė, kiek per valandą uždirba valytoja, ir įsiuto: aukštojo mokslo diplomui jau turiu vietą (244)

Šį straipsnį rašau ne dėl to, kad mano mėgstama komanda pralaimėjo Europos futbolo...

Niekam nepriklausantis viešasis tualetas prie Trakų kelia klausimų: ar tikrai tokį vaizdą reikia rodyti turistams? (42)

Vėl suaktyvėjo turizmas ir Lietuvą gausiai lanko turistai. Vienas iš daugiausiai svečių dėmesio...

Top naujienos

Į sąskaitą – tik 286 eurų pensija, o susidūrė su problemomis: bankas reikalauja įrodyti, kad neplauna pinigų (26)

Bankų reikalavimai užpildyti klausimynus dėl pinigų plovimo prevencijos ima kelti rūpesčių...

Nesiskiepijantiems darbuotojams ruošiama daugiau sankcijų – galės net atleisti? (274)

Nesiskiepijantiems – ruošiama daugiau sankcijų. Planuojama pasekti latvių pavyzdžiu ir leisti...

Virusologų įspėjimas: delta atmaina situaciją verčia aukštyn kojomis (327)

Delta atmaina yra sparčiausiai plintanti, greičiausiai prisitaikanti ir grėsmingiausia...

Lietuvė savo talentu užkariavo pasaulį: papasakojo apie sunkų darbą, santuoką su italu ir gyvenimą svetur (2)

Šokėja iš Lietuvos, susišlavusi aukščiausius titulus šokių pasaulyje. Moteris, gyvenusi...

Po maudynių ežere – mikroskopinės lervutės odoje: tai tik viena iš ligų, galinčių tykoti vandenyje (16)

Praėjusią savaitę po socialinius tinklus pasklido nuotraukos , kuriose matomi ryškūs išbėrimai...

Kauno LGBT eitynių organizatoriai: jei savivaldybė skųs sprendimą leisti renginį, tai bus apgailėtina (393)

LGBT bendruomenė ir Gegužės 1-osios profesinė sąjunga švenčia pergalę prieš Kauno...

Dainininkei Shakirai – sunkios dienos: atlikėjos laukia teismas dėl šešių nusikaltimų, gresia kalėjimas

44 m. Shakiros laukia teismas Ispanijoje dėl nesumokėtų mokesčių. Kaip praneša „Euro Weekly...

Malinauskas: jau po dviejų mėnesių galime pamatyti tektoninius lūžius politikoje ir visuomenėje (474)

Buvęs ekspremjero Sauliaus Skvernelio patarėjas ir vaizdo reportažų kūrėjas Skirmantas...

Olimpinio medalio viltis Lietuvai: Gudžius kovoja disko metimo finale gyvai (26)

Tokijo olimpinių žaidynių medalius jau yra iškovoję daugiau nei 70 šalių atstovai, tačiau...

„The New York Times“: Lietuvoje migrantai jaučiasi sutrikę (638)

Europos Sąjungos narė Lietuva neabejoja, kad Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka...