aA
„O, mano mylimas gimtasis miesteli, kodėl tu toks pilkas ir niūrus?“. Toks atsidūsimas iš mano sielos sklinda kiekvienąkart šventiniu laikotarpiu, kai palieku šviesomis ir šventine nuotaika nuspalvintą sostinę, ir sugrįžtu į tą vietą, kuri mano širdyje paliko tiek daug prisiminimų. Didingas savo istorija, žmonėmis, kraštovaizdžiu Valkininkų miestelis, atrodo, tik ir tegali tuo didžiuotis – praeitimi, nes dabartis – pilka, kaip šių dienų dangus.
Didinga praeitis, bet niūri dabartis: Lietuvos miestelis, kuris laukia atgimimo
© DELFI skaitytojas

Pažvelkime į statistiką – Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje yra du miesteliai – puikiai žinoma Merkinė, buvusi Mažąja Lietuvos kultūros sostine, garsėjanti savo piliakalniu, Nemuno ir Merkio santaka, apžvalgos bokštais, girių apsuptimi ir garbinga istorija, bei Valkininkai. Tai miestelis, kurio svarbią geografinę vietą jautrioje dainoje įprasmino alytiškis dainų autorius Albertas Antanavičius: „pro Valkininkus kelias, per Valkininkus upė“. Kiekvienas keliautojas, lankydamas Pietų Lietuvą ir jos perlus – Druskininkus, Alytų, Varėną, tikrai pravažiuoja ir Valkininkų miestelį. Tačiau tik pravažiuoja. Valkininkų miestelis garsus savo istorine praeitimi: stovėjo pilis, medžiojo didieji kunigaikščiai, kiekvienas istorijos pamokose, o gal net paskaitose yra girdėjęs garsųjį Valkininkų mūšį, čia gyveno vienuoliai pranciškonai, turėjo įspūdingą vienuolyną, po kuriuo pynėsi tunelių labirintai, stovėjo dvi bažnyčios, cerkvė, sinagoga, pro Valkininkus žygiavo pats Napoleonas Bonapartas.

O dabar net eilinis keliautojas, kartais ir savo gimtinę mylintis kraštietis, stengiasi aplenkti šią gyvenvietę. Gyventojų skaičius mažėja, darbo vietų nedaug, o ir tie patys gyvenantys žmonės – paniurę ir šalti. Dzūkiškas meilumas ir geraširdiškumas, matyt, taip pat jau tapęs šio miestelio istorijos dalimi. Kadaise buvęs daugiatautis miestas, dabar virsta į niūrų ir eilinį kaimą.

Šį atvirą pasidalinimą rašau pačiame kalėdinio pasiruošimo įkarštyje. Miestai, miesteliai, kaimai puošiasi kaip tik išmano. Neabejoju, kad net vienkiemiuose gyvenantys seneliai, savo namų languose įsižiebia žvakelę ar paridena kalėdinį žaisliuką. Materialus pasaulis to reikalauja: vieni nori parodyti savo išskirtinumą, sumanumą ir originalumą, kiti – laikosi tradicijų, tačiau visą tai irgi išreiškia skoningai. Galimybės leidžia tai padaryti praktiškai kiekvienam, o šventės suteikia galimybę žmonėms kurti stebuklus ne tik sau, bet ir kitiems. Tautos išmintis byloja „kaip pasiklosi, taip išsimiegosi“, tačiau, švenčių įkarštyje, šiuos žodžius norisi keisti į „kokią šventę susikursi, tokią ją ir turėsi“.

Keletą metų stebiu tikrai džiuginančius savo miestelio pokyčius: akcentuojamą istorinį palikimą, statomus informacinius stendus, nuorodas, organizuojamas ekskursijas, statomas skulptūras, vykstančius renginius, bandymus atgaivinti bendruomeninę dvasią ir daug kitų dalykų. Bet kūrybiškumas šventiniu laikotarpiu, deja, nuostabą paverčia, pirmiausia juoku, o po to giliu liūdesiu. Pilkoje, akmenuotoje, bet istorinėje ir labai svarbioje aikštėje, stovi nušiurusi, šakomis į grindinį „įsikibusi“ eglutė, kuri, spėju, vietos savivaldoje dirbančių „menininkų“ įmantriai papuošta, mano manymu, turėtų būti nufotografuota, o tos nuotraukos masiškai dalinamos žmonėms kiekvienoje vietovėje. Prevenciškai. Kad nekiltų pagunda sakyti, jog jų miestuose ir miesteliuose sukurta šventinė atmosfera „atsibodusi, neoriginali, negraži“. Niekada net sapnuoti nedrįsčiau, jog Valkininkų miestelis galėtų konkuruoti su didžiuosiuose miestuose kuriama šventine atmosfera, bet, žmonės mielieji, juk geriausią variantą tikrai galima išgauti. Išradingų ir veiklių žmonių miestelyje netrūksta, pinigų rasti galima, o noro ir palaikymo visada bus. O jeigu neįmanoma – tiesiog apsieiti be kalėdinio simbolio, nejuokinti žmonių ir šventę kurti kitais būdais.

Kodėl tai taip svarbu? Kaip minėjau, pokyčiai yra, jie gana ryškūs. To rezultatas – vis dažniau į miestelio centrą užsukantys autobusai, pilni užsienio arba tautiečių turistų. Nepamirškime, kad prie pagrindinio kelio, kuriuo kiekvieną dieną pravažiuoja šimtai, o savaitgaliais tūkstančiai žmonių, stovi ženklai, nuorodos, skulptūros, kurios kviečia užsukti ir pamatyti miestelį. Ir tikrai iš tų tūkstančių atsiranda kelios dešimtys žmonių, kurie užsuka. Giminės, artimieji, bičiuliai švenčių arba savaitgalių metu lankantys savo miškus ir sodybas, močiutes ir senelius. Galų gale tikintieji, atvykstantys į bažnyčią. Tokie simboliai, kaip antai kalėdinė eglutė, nelieka nepastebėti. Norėtųsi žinoti, kad Valkininkai žmonių atmintyje išlieka, kaip didingas savo istorine praeitimi miestelis, mokantis švęsti ir dovanoti šventę kitiems.

Tačiau net ir man, uoliam savo krašto patriotui, mylimas ir gimtasis miestelis šventiniu laikotarpiu į prisiminimus įstringa kaip humoristinis paveikslėlis – su „pavargusia eglute“, pilku grindiniu, liūdnais žmonėmis ir tuštėjančiais namais. Tai nėra kritika, o tik palinkėjimas – būti nepasiduodančia bendruomene, kuri nebijo pokyčių, originalumo ir savitumo ne tik istorijos kryžkelėse, bet ir kasdienybėje. Kad tas kelias pravažiuojančius bei sugrįžtančius vestų ne tik pro, bet ir į Valkininkus.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
4.2593

Meili ir draugiška Kalcita ieško namų: padėkite pamiršti praeitį

Kalcita yra 3-4 metų amžiaus kalytė, prieraišumo, mielumo, ir džiaugsmo įsikūnijimas, jau...

Kaunietis išsakė kitokią nuomonę apie „trikojus“ – svarsto, kada žmonės susiprotės (104)

Nors pokalbiui pasisukus naujųjų mobilių greičio matuoklių tema, daugelio vairuotojų nuotaika...

Studentę apstulbino bibliotekininko atsakymas: kas iš tų modernių sienų, kai vidus mena tamsiuosius amžius? (29)

„Jūs nesate pirma kelianti šį klausimą. Nežinau kodėl pas mus taip yra. Gal todėl, kad...

Užfiksavo, kokia situacija Lietuvos keliuose: dėl tokių žioplių vairuotojai gali sumokėti brangiai (22)

Žaliosios rodyklės – nesaugu. Nesaugu tiems, kas nenori būti apsaugotas. Kadangi, kaip...

Nusistebėjo agresyvia lietuvių reakcija: ar tikrai žmonės taip nežino KET? (115)

Sekmadienį į DELFI kreipėsi moteris, kuri šeštadienio vakarą nukentėjo Vilniuje, Kalvarijų g....

Top naujienos

Savaitgalį Vilniuje praūžęs neblaivių nepilnamečių vakarėlis nesibaigs ramiai: pareigūnai aiškinasi detales (116)

Penktadienio vakarą Vilniaus centre jaunuoliai surengė audringą vakarėlį, kuriame su alkoholio...

Ruduo tęsiasi: apie žiemą primins vos kelios snaigės su lietumi (6)

Vakar dieną per Lietuvą su stipriais vakarų vėjais persirito šilumos banga. Temperatūra daug kur...

Rojus, kuriame atostogauja egzotikos trokštantys lietuviai, – pavojingiausia šalis žemėje (38)

Atostogų kelionės šiuo metu ypač populiarios, jas dažnai renkasi šeimos ar draugų kompanijos....

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio diagnozę kasmet išgirsta šimtai moterų: kaip išvengti šios mirtinos ligos gydytojos atsako į skaitytojų klausimus (84)

Nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko pirmą išsamų prevencinės programos dėl gimdos...

Premjero patarėjas dėl Narkevičiaus skandalo: aš pasakysiu, ko galbūt neturėčiau (365)

Premjeras pirmadienį interviu DELFI pareiškė, kad diskusijų dėl susisiekimo ministro Jaroslavo...

„Regitra“ įvardijo 5 būsimų vairuotojų prasimanymus, kuriais nereikėtų tikėti (86)

Mitų netrūksta kiekvienoje srityje. Su jais susiduria ir „ Regitra “, kurioje retas nėra...

Kartumą burnoje pajutęs Jasikevičius baksnojo į protokolą: čia trenerio nereikia (23)

„Džiugu, kad kai kurie žaidėjai labai užsivedę. Kitus man labai sunkiai sekasi „užkurti“...

Ką sugalvojo Putinas? Ekspertai – apie realiausią scenarijų (276)

Nuo pat tos akimirkos, kai Rusijos prezidentas kreipėsi į Federalinę Asamblėją ir atsistatydino...

6 pavyzdžiai, kaip reguliarus seksas gerina jūsų sveikatą (66)

Naujas tyrimas rodo – reguliarus seksas saugo nuo ankstyvos menopauzės. Apskritai nemažai...