aA
Nuo vaikystės svajojau apie policijos darbą, 11-12 klasėje buvau įsitikinusi, kad save matau tik policijoje. Mokykloje, kai dar mokiausi, įstojau į policijos rėmėjus – jų veikla mane be galo žavėjo, vykau net į naktinius budėjimus, ten susidūriau su šeimyniniais konfliktais, muštynėmis ir kitkuo, kas priklauso policijos darbui.
© Shutterstock nuotr.

Pasiryžau tokiam darbui, tai man padėjo šypsotis, domėtis įstatymais ir mokyti draugus, kad teisingas elgesys ne tik kelyje, bet ir viešumoje gali būti pavyzdys bet kuriam žmogui. Greitį viršijantiems vairuotojams primindavau apie gyvybes ir didžiules baudas, dėkoju jiems – jie mane išklausė.

Išaušo diena CMEK`e (Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Medicinos centro Centrinė medicinos ekspertizės komisija), išvažiavau iš namų 3 valandą nakties, nes gyvenu Telšiuose. CMEK'e iš pradžių sekėsi itin gerai, vėliau vis sunkiau: testai, pokalbiai... Kadangi ryte išgėriau širdies darbą gerinančių lašų, mano šlapimo tyrime jų rado, bet svarbiausia, kad jokių narkotinių medžiagų nerado, tik raminamųjų, ir atsirado išvada, kad esu netinkama.

(...) CMEK komisiją aš suprantu, labai griežti LR įstatymai dėl tarnybos, bet su visais turėtumėte elgtis gražiai, mes visi esam lygūs, atsižvelkit kartais netgi į žmogaus norus, išklausykit jį! Nes daug pareigūnų ėjo į policija ne savo noru, o tiesiog norėdami gauti iš dalies finansuojamas studijas, už kurias reiks atidirbt. Sunku patikėt, kad dėl lašelio raminamųjų būdama visiškai sveika likau netinkama.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Situaciją pakomentavo LR VRM Medicinos centras:

lnformuojame, kad Medicinos centras, vertindamas asmens tinkamumą vidaus tarnybai vadovaujasi Sveikatos būklės reikalavimų asmenims, pretenduojantiems į vidaus tarnybą, pageidaujantiems mokytis vidaus reikalų profesinio mokymo istaigose, kitose švietimo įstaigose vidaus reikalų centrinės įstaigos vadovo siuntimu, bei vidaus tarnybos sistemos pareigūnams sąvadu, patvirtintu Vidaus reikalų ministro ir Sveikatos apsaugos ministro 2003 m. spalio 21 d. įsakymu Nr. 1V-380/V-618.

Kokių medžiagų turi būti randama šlapime, kad tiriamasis būtų pripažintas netinkamu vidaus tarnybai?

Minėtu atveju, dėl nustatymo, ar asmuo vartojo benzodiazepinus, (tekste — „raminamuosius“), barbitūratus (svaiginamąsias psichotropines medžiagas), narkotines medžiagas (amfetaminą, kokainą, morfiną, metadoną, marichuaną), vadovaujamasi Sąvado 6.2 punktu, tuo pačiu įsakymu patvirtintais sąvado paaiškinimais, kurie nustato, kad „nauji priimamieji, nustačius nelegalių narkotinių, psichotropinių ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų be raštiško gydytojo paskyrimo vartojimo faktą arba jiems buvo diagnozuota ar jie buvo gydyti dėl šiam punktui priskiriamų sveikatos sutrikimų, yra netinkami vidaus tarnybai“. Pažymėtina, kad Sąvado paaiškinimo skyriuje 6 punktas išdėstytas taip —„punktas apima visą spektrą sutrikimų nuo nekomplikuotos intoksikacijos iki (..) ilgalaikių kognityvinių asmenybės bei elgesio pakitimų“.

CMEK išvada, kad asmuo netinkamas vidaus tarnybai priimama įvertinus asmens pateiktų medicininių dokumentų duomenis ir laboratorinių tyrimų rezultatus (šiuo atveju — multitesto rezultatus narkotinėms medžiagoms šlapime nustatyti), jeigu yra nustatomas psichotropinių ar narkotinių medžiagų vartojimo faktas, kuris tikrinimo CMEK metu asmeniui gali ir nepasireikšti apsvaigimu ar elgesio pakitimais. Naujai priimamiesiems užtenka tik nustatyti nelegalių psichoaktyviųjų medžiagų be raštisko gydytojo paskyrimo vartojimo faktą. Multitestu narkotinėms medžiagoms šlapime nustatyti gaunami tik preliminarūs rezultatai. Tiriamajam neigiant psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo faktą, tas pats šlapimo mėginys yra tiriamas Valstybinės teismo medicinos tarnybos prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Toksikologijos laboratorijoje tiksliais imuninės analizės, skysčių chromatografijos ir kt. metodais. Jeigu šis kontrolinis tyrimas parodo, kad tiriamojo asmens šlapime nėra, psichoaktyviųjų medžiagų, jam leidžiama tęsti tikrinimą CMEK, ir nesant kitų sveikatos sutrikimų būti pripažintam tinkamu vidaus tarnybai.

Pažymime, kad teisės akto — Sąvado — reikalavimus patvirtino Vidaus reikalų ir Sveikatos apsaugos ministrai, jiems suteiktų įgaliojimų ribose, ir nustatė tokius reikalavimus naujai priimamųjų asmenų sveikatai, kad vidaus tarnyboje tarnautų tik neturintys sveikatos problemų asmenys. Buvusių intoksikacijų galimi žalingi padariniai sveikatai, tarp jų ir priklausomybės formavimasis, centrinės ir periferinės nervų sistemos bei kraujagyslių pažeidimai.

Sąvado 6.2 punkte bei šio punkto paaiškinimuose nustatytas reikalavimas naujai priimamiems vidaus tarnybos pareigūnams yra proporcingas siekiamam tikslui ir yra daugiau socialinis nei medicininis reikalavimas naujai priimamiems vidaus tarnybos pareigūnams laikytis visuotinio elgesio principų bei nepažeisti teisės aktų reikalavimų, nevartoti draudžiamų medžiagų. Siekiant įgyvendinti vieną iš esminių Konstitucijoje įtvirtinto teisinės valstybės principo elementų – teisinio saugumo principą, naujai į vidaus tarnybą priimamiesiems taikomi griežtesni reikalavimai nei civiliams asmenims.

Ar įmanoma, kad dėl širdies lašų vartojimo tiriamajam nepavyktų patekti į vidaus tarnybą?

Kaip aukščiau minėta, naujai priimamieji pripažįstami netinkamais vidaus tarnybai tuo atveju, jeigu yra nustatomas nelegalus narkotinių, psichotropinių ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų be raštiško gydytojo paskyrimo vartojimo faktas.

Vadovaujantis viešai skelbiama informacija apie širdies lašų sudėtį (...), širdies lašų sudėtyje nėra narkotinių, psichotropinių ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų. Pavartojus tik širdies lašų multitesto narkotinėms medžiagoms šlapime nustatyti rezultatai turėjo būti neigiami.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Įspėja pėsčiuosius: jūsų neatidumas gali pridaryti bėdų kitiems

Rašiau praeitą kartą, kad užjaučiu tuos vairuotojus, kurie partrenkia žmones, kurie patys ir...

Pristatytų picų vaizdas klientą išmušė iš vėžių: tai siaubinga papildyta (48)

Į DELFI kreipėsi nepatenkintas „ Wolt “ klientas, kuris užsisakė picą iš „Jurgis ir...

Pakabino prašymą net trimis kalbomis, todėl nesitikėjo kaimynų akibrokšto (14)

DELFI redakciją dažnai pasiekia nepatenkintų gyventojų laiškai dėl laiku neišvežamų...

Plungės kultūros centre – įspūdingas orkestro iš Kinijos koncertas (2)

Sausio 29 d. 18 val. pirmą kartą Lietuvoje ir Plungėje svečiuosis Kinijos Gansu provincijos...

Nusivylė sistema, kuri gyvybiškai reikalinga šimtams tūkstančių jaunų šeimų (19)

Vilniečių šeima labai nusiminė, kai sužinojo, kad jų dukra negavo vietos darželyje. O taip...

Top naujienos

Kremliaus ruporams šūkaujant dėl Skvernelio, šis įspėja nekurti iliuzijų dėl santykių su Rusija (180)

Premjero sprendimą pavasarį kandidatuoti į Lietuvos prezidento postą pasveikino ne visi. Tarp...

Arūnas Milašius. Po „Brexit“ turim fantastišką progą, bet ją nubrauksim plačiu bajorišku mostu (21)

Lietuva palaiminga šalis. Mes tikim ne skaičiais ir prognozėmis, bet svajonėmis bei pažadais ir...

„Armani“ puolimo potencialą Jasikevičius gesins gynyba: negalime žaisti 90 taškų rungtynių (1)

Kauno „Žalgiris“ (8-11) trečiadienį išskrido į Milaną, kur ketvirtadienį žais Eurolygos...

Jazzu planuoja užkariauti pasaulį – pristato dykumoje filmuotą ir 100 tūkst. eurų kainavusį klipą (134)

Sausio 23 diena, gali būti, pateks į Justės Arlauskaitės-Jazzu svarbiausių datų sąrašą....

Viskas apie vaikų pietus: kiek, ko ir kada reikia suvalgyti receptų idėjos

Ankstyvi pusryčiai, mokykla, treniruotės, pamokų ruoša – intensyvus ritmas keičia dienos...

Pavojingas incidentas prie Pietų Korėjos krantų: konfliktas tarp partnerių vis didėja (12)

Pietų Korėjos kariškiai trečiadienį apkaltino Japoniją „aiškia provokacija“ dėl...

„Revolut” vadovo atviras laiškas: suprantu jūsų patirtį su Rusija, bet mes ne Kremliaus įmonė (262)

„ Revolut ” duomenų serverius turi tik Europos Sąjungoje ir Jungtinėje Karalystėje , tik...

Interjero dizainerė įvardijo būdus, kaip suteikti namams jaukumo: ko neišnaudoja lietuviai?

Tamsiais žiemos vakarais, ypač artėjant šv.Valentino dienai užplūsta skaitytojų laiškai, kaip...

Nelaimė Šiauliuose: nuo gripo komplikacijų mirė moteris (48)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ( ULAC ) duomenimis, nuo gripo Šiauliuose mirė moteris. Tai...

Patikėjusi nuotoliniu gydymu iš Maskvos, mažeikiškė prarado 26 000 eurų (15)

Į policiją kreipėsi Mažeikių gyventoja (gim. 1949 m.), kuri praėjusiųjų metų...