aA
Rugsėjo 3 d. vakarą (pirmadienį) bendrovės „Cloud architektai“ biure vyko viešas Šeimyniškių g. 28 projekto svarstymas. Šalia Generalinės prokuratūros ketinama statyti U formos statinį naują teismų rūmų pastatą – Šeimyniškių g. 28, Vilniuje. 0,7 ha žaliame parko ploto sklype Šeimyniškių gatvėje planuojamas aštuonių aukštų 20,5 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatas. Po pastatu suplanuota 3,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto požeminė automobilių stovėjimo aikštelė (153 personalo automobiliams). Naujame pastate įskurs 430 darbuotojų. Pastatą planuojama statyti valstybės lėšomis, jo kaina apie 23–28 mln. eurų biudžeto lėšų. Statybas planuojama pradėti 2019 m., jos truks 2-3 metus.
© Organizacijos nuotr.

Viešame projekto svarstyme Žirmūnų, Šnipiškių ir Tuskulėnų gyventojai tvirtai laikėsi savo pozicijos, kad tokiam pastatui Šeimyniškių skvere ne vieta.

Įmonės „Cloud architektai“ vadovas Antanas Dagelis pristatė, jog pirmame pastato aukšte numatytos civilinių bylų ir baudžiamųjų bylų salės, antrame – baudžiamųjų bylų ir konferencijų salės, trečiame–penktame – administracinės patalpos Vilniaus apygardos teismui, šeštame – septintame – Nacionalinės teismų administracijos ir Vilniaus regiono apylinkės teismų, aštuntame – techninės patalpos.

Tačiau bendruomenė laikėsi tvirtos pozicijos ir noro išsaugoti žaliąją zoną. Gyventojus neramina, kad iš rajono gyventojų bus atimtas 0,7 ha žalias visuomeninės paskirties sklypas, kuriame aktyviai laiką leidžia vaikai (yra vaikų žaidimų aikštelė), senjorai (skaito knygas ant suoliukų, žaidžia šachmatais), gyventojai vedžioja savo augintinius. Bendruomenė baiminasi ir didėjančio triukšmo, oro taršos, dar didesnių transporto grūsčių. Neįsigilinta kokie automobilių transporto srautai atsiras įgyvendinus projektą (nes bus įrengtas papildomas įvažiavimas iš Rinktinės g.; Šeimyniškių g. atsiras lėtėjimo juosta). Įgyvendinant projektą bus patraukta Rinktinės stotelė, kurioje kursuoja 3,9,12,14,19 troleibusai ir 27,37 autobusai.

Tik tvirtos bendruomenės dėka pavyksta narplioti šį siūlų kamuolį: išsiaiškinome, kad pasikeičia vietovės inžinerinės geologinės sąlygos, kadangi keičiamos grunto sluoksnių fizikinės ir mechaninės savybės, statinio statybos darbai bei eksploatavimas daro įtaką požeminei hidrosferai. O prognozuojamas triukšmo lygio viršijimas – 1-12 dB(A) – prie gyvenamųjų namų ir visuomeninės paskirties pastatų šalia gatvių, ribojančių teritoriją lems intensyvūs transporto srautai. Ekspertai, pastebėjo, jog pastačius Prokuratūros pastatą Rinktinės ir Šeimyniškių gatvių sankryžoje avarijų pagausėjo. Tačiau nebuvo įvertinta, kaip naujo projekto metu bus mažinamas avaringumas šioje zonoje?

Nėra aišku, kaip planuojamo naujo teismų pastato Šeimyniškių g. 28 projektas atsižvelgia į Jungtinių Tautų Darnaus Vystymosi Tikslus, o dėl užstatomo/mažinamo žaliojo ploto, didėjančios oro taršos ir triukšmo kyla grėsmė gyventojų psichinei ir fizinei sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Pasak A. Dagelio, dar 2007 m. Vilniaus savivaldybė patvirtino bendrąjį planą, 2009 m. – detalųjį planą, kuriame buvo nustatyta, jog aukštingumas negali viršyti 35 metrų, o užstatymo tankumas – 60 proc. Sklypas teismų pastatui buvo skirtas 2011 m. Tačiau gyventojai apie tokius sprendimus ankstyvaisiais projekto rengimo etapais, negavo jokios informacijos, todėl negalėjo teikti pastabų, komentarų, ginti savo teisėtus interesus. Informaciją bendruomenė sužinojo tik iš spaudos...

Bendruomenė pasirašė kreipimąsi į valstybines institucijas ir laukia paaiškinimų iš savivaldybės. Per kelias dienas bendruomenė surinko daugiau nei 500 parašų popierinėje formoje ir el. peticijoje https://www.peticijos.lt/visos/74838. Bendruomenė nuogąstauja ir dėl transporto grūsčių, oro taršos, triukšmo, medžių kirtimo, taip pat nuogąstauja, jog naujai planuojamas statinys savo tūriu ir aukštingumu sumažins natūralų apšvietimą aplinkiniams namams ir želdiniams.
Bendruomenė stebina, jog Vilniaus miesto savivaldybės atstovai statydami pastatą nebendrauja su visuomene, nenorima išsaugoti žaliųjų plotų, niekam nerūpi gyvenimo kokybė. Juk visame pasaulyje tokie pastatai statomi už miesto, o ne miesto centre. Toks pastatas iškilęs už miesto nesukeltų transporto grūsčių. Dauguma bylų svarstomos uždaruose posėdžiuose, todėl šis pastatas yra tik vienos grupės – teisėjų ir juos aptarnaujančių asmenų interesas.

Beje, po viešo kreipimosi ir projekto svarstymo bendruomenės nariai sulaukė ir grasinimų, jog jei priešinsimės šioms statyboms, čia bus pastatyti 9 aukštų daugiabučiai; taip pat asmeninio spaudimo... Vadinasi, ne viskas mūsų valstybėje veikia teisingai...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Vakar DELFI gavo pranešimą spaudai, jog visuomenei pristatytas naujo teismų pastato projektas, daugiau galite skaityti ČIA.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Motina įsitikinusi, kad tokio vaizdelio neturėtų būti trečiokų pratybose (39)

Baigėsi vasara, prasidėjo naujieji mokslo metai. Mokinukai sugužėję į savo klases, susitikę su...

Viena detalė IKI parduotuvėje sukėlė klausimų: ar tai leidžiama? (12)

DELFI vis gauna skaitytojų laiškų, kurie yra susirūpinę, ar Lietuvos prekybos tinklai tinkamai...

Statau, kaip noriu: priekabai jau leidžiama užtverti perėją? (13)

DELFI skaitytojui užkliuvo Vilniuje, Salininkuose, „Škodos“ vairuotojo netinkamai pastatytas...

Kauniečiai nusistebėjo: užsukus į parduotuvę, jiems buvo parodytos durys (13)

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi kauniečiai, kurie mandagiai arba ne taip gražiai buvo...

Skaitytoja pasibaisėjo situacija viename Lietuvos pašto skyriuje (6)

Mamoms su vežimėliais ir neįgaliesiems situacija Vilniaus Lazdynų mikrorajono Lietuvos pašto...

Top naujienos

Išaušo istorinio vizito diena: kuo Pranciškus skiriasi nuo pirmtakų (52)

Nusistovėję stereotipai esą popiežius, jų aplinką supa didžiulė prabanga.

Po kelionės keltu – lietuvės perspėjimas: nepasitikrinę prarasite nemažai pinigų (100)

Naują būdą keliauti atradusi vilnietė Justina pasijautė išleidusi daugiau nei turėjo. Pasak...

Naujausi reitingai: dviejų partijų varžybose – pasikeitimai (117)

Partijų reitinge valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) po ilgo laiko...

Lietuva laukia su nekantrumu: popiežiaus lėktuvas jau tuoj leisis Vilniaus oro uoste nuolat pildoma (1)

Šeštadienio rytą tarptautiniame Vilniaus oro uoste jau greitai nusileis popiežiaus Pranciškaus...

Vilniaus centre „pabiro plytos“: neklusnius vairuotojus tramdė net policijos švyturėliais (76)

Artėjant šeštadieniniam popiežiaus Pranciškaus vizitui Vilniuje, pagrindinėse sostinės...

Apie paskutines Steve'o Irwino gyvenimo akimirkas ir ištartus žodžius po 12 metų prakalbo tragediją matęs operatorius (23)

2006 m. rugsėjį Steve‘as Irwinas mirė nuo dygliauodegės rajos dūrio. Prieš 12 metų visus...

Orai: temperatūra per parą kris 10 laipsnių kiekvieną dieną šals vis labiau (30)

Labai šiltas dienas keis lietingos ir vėsios. Rugsėjo 22 dieną termometrai rodys 10 laipsnių...

Pasipiktino prabangiais modeliais su „vardiniais“ elektromobilių numeriais, bet „Regitra“ atrado kitą bėdą (184)

Prabangūs BMW, „ Audi “, „Porsche“ su elektromobiliams skirtais valstybinio numerio...

Moterų siaubas Klaipėdoje: mieste siautėja ginkluotas užpuolikas (120)

Po moters, šeštadienį vežimėlyje stūmusios vaiką, kraupios akistatos su užpuoliku Klaipėdos...

Nuslėptas dokumentas parodė tikrąjį rusų sukčiavimo mastą: JAV trūko kantrybė (234)

Jungtinių Tautų ekspertų grupės parengtoje ataskaitoje konstatuojama, kad Šiaurės Korėja...