aA
Rugsėjo 3 d. vakarą (pirmadienį) bendrovės „Cloud architektai“ biure vyko viešas Šeimyniškių g. 28 projekto svarstymas. Šalia Generalinės prokuratūros ketinama statyti U formos statinį naują teismų rūmų pastatą – Šeimyniškių g. 28, Vilniuje. 0,7 ha žaliame parko ploto sklype Šeimyniškių gatvėje planuojamas aštuonių aukštų 20,5 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatas. Po pastatu suplanuota 3,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto požeminė automobilių stovėjimo aikštelė (153 personalo automobiliams). Naujame pastate įskurs 430 darbuotojų. Pastatą planuojama statyti valstybės lėšomis, jo kaina apie 23–28 mln. eurų biudžeto lėšų. Statybas planuojama pradėti 2019 m., jos truks 2-3 metus.
© Organizacijos nuotr.

Viešame projekto svarstyme Žirmūnų, Šnipiškių ir Tuskulėnų gyventojai tvirtai laikėsi savo pozicijos, kad tokiam pastatui Šeimyniškių skvere ne vieta.

Įmonės „Cloud architektai“ vadovas Antanas Dagelis pristatė, jog pirmame pastato aukšte numatytos civilinių bylų ir baudžiamųjų bylų salės, antrame – baudžiamųjų bylų ir konferencijų salės, trečiame–penktame – administracinės patalpos Vilniaus apygardos teismui, šeštame – septintame – Nacionalinės teismų administracijos ir Vilniaus regiono apylinkės teismų, aštuntame – techninės patalpos.

Tačiau bendruomenė laikėsi tvirtos pozicijos ir noro išsaugoti žaliąją zoną. Gyventojus neramina, kad iš rajono gyventojų bus atimtas 0,7 ha žalias visuomeninės paskirties sklypas, kuriame aktyviai laiką leidžia vaikai (yra vaikų žaidimų aikštelė), senjorai (skaito knygas ant suoliukų, žaidžia šachmatais), gyventojai vedžioja savo augintinius. Bendruomenė baiminasi ir didėjančio triukšmo, oro taršos, dar didesnių transporto grūsčių. Neįsigilinta kokie automobilių transporto srautai atsiras įgyvendinus projektą (nes bus įrengtas papildomas įvažiavimas iš Rinktinės g.; Šeimyniškių g. atsiras lėtėjimo juosta). Įgyvendinant projektą bus patraukta Rinktinės stotelė, kurioje kursuoja 3,9,12,14,19 troleibusai ir 27,37 autobusai.

Tik tvirtos bendruomenės dėka pavyksta narplioti šį siūlų kamuolį: išsiaiškinome, kad pasikeičia vietovės inžinerinės geologinės sąlygos, kadangi keičiamos grunto sluoksnių fizikinės ir mechaninės savybės, statinio statybos darbai bei eksploatavimas daro įtaką požeminei hidrosferai. O prognozuojamas triukšmo lygio viršijimas – 1-12 dB(A) – prie gyvenamųjų namų ir visuomeninės paskirties pastatų šalia gatvių, ribojančių teritoriją lems intensyvūs transporto srautai. Ekspertai, pastebėjo, jog pastačius Prokuratūros pastatą Rinktinės ir Šeimyniškių gatvių sankryžoje avarijų pagausėjo. Tačiau nebuvo įvertinta, kaip naujo projekto metu bus mažinamas avaringumas šioje zonoje?

Nėra aišku, kaip planuojamo naujo teismų pastato Šeimyniškių g. 28 projektas atsižvelgia į Jungtinių Tautų Darnaus Vystymosi Tikslus, o dėl užstatomo/mažinamo žaliojo ploto, didėjančios oro taršos ir triukšmo kyla grėsmė gyventojų psichinei ir fizinei sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Pasak A. Dagelio, dar 2007 m. Vilniaus savivaldybė patvirtino bendrąjį planą, 2009 m. – detalųjį planą, kuriame buvo nustatyta, jog aukštingumas negali viršyti 35 metrų, o užstatymo tankumas – 60 proc. Sklypas teismų pastatui buvo skirtas 2011 m. Tačiau gyventojai apie tokius sprendimus ankstyvaisiais projekto rengimo etapais, negavo jokios informacijos, todėl negalėjo teikti pastabų, komentarų, ginti savo teisėtus interesus. Informaciją bendruomenė sužinojo tik iš spaudos...

Bendruomenė pasirašė kreipimąsi į valstybines institucijas ir laukia paaiškinimų iš savivaldybės. Per kelias dienas bendruomenė surinko daugiau nei 500 parašų popierinėje formoje ir el. peticijoje https://www.peticijos.lt/visos/74838. Bendruomenė nuogąstauja ir dėl transporto grūsčių, oro taršos, triukšmo, medžių kirtimo, taip pat nuogąstauja, jog naujai planuojamas statinys savo tūriu ir aukštingumu sumažins natūralų apšvietimą aplinkiniams namams ir želdiniams.
Bendruomenė stebina, jog Vilniaus miesto savivaldybės atstovai statydami pastatą nebendrauja su visuomene, nenorima išsaugoti žaliųjų plotų, niekam nerūpi gyvenimo kokybė. Juk visame pasaulyje tokie pastatai statomi už miesto, o ne miesto centre. Toks pastatas iškilęs už miesto nesukeltų transporto grūsčių. Dauguma bylų svarstomos uždaruose posėdžiuose, todėl šis pastatas yra tik vienos grupės – teisėjų ir juos aptarnaujančių asmenų interesas.

Beje, po viešo kreipimosi ir projekto svarstymo bendruomenės nariai sulaukė ir grasinimų, jog jei priešinsimės šioms statyboms, čia bus pastatyti 9 aukštų daugiabučiai; taip pat asmeninio spaudimo... Vadinasi, ne viskas mūsų valstybėje veikia teisingai...

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Vakar DELFI gavo pranešimą spaudai, jog visuomenei pristatytas naujo teismų pastato projektas, daugiau galite skaityti ČIA.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilnietis pasipiktino: ar dėl kelių minučių verta rizikuoti gyvybe? (35)

Vilnietis, važiuodamas sekmadienį Mindaugo g. Vilniuje , buvo šokiruotas, kai vienpusio eismo...

Z KARTA: Ar lietuviai vis dar skaito knygas? Kaip nemokamai apkeliauti ES? (4)

Šį pirmadienį laidoje „Z KARTA” kalbėsimės apie pirmąją, Lietuvoje įžiebtą Kalėdų...

Priglaustas šunelis buvo toks mažytis, kad vardą nebuvo sunku sugalvoti (6)

Larą pamatėme skelbimuose – moteris ieškojo rastam šuniukui namų, pati jau laikė kelis...

XIX amžiaus klasikas, kabinete patyręs Artimuosius Rytus (2)

Ar esate girdėję apie nuotykių rašytoją , kuris taip detaliai, vaizdžiai ir tikroviškai...

Lietuvos kino mėgėjų sąjungai Šiauliuose – 50

Gruodžio 8 d. 14 valandą Šiaulių kino muziejuje (Aušros al. 15, Šiauliai) vyks neeilinis...

Top naujienos

„Sodra“: penki svarbiausi dalykai apie pensijas, kuriuos būtina žinoti balsavimas (47)

Kitąmet daugelio gyventojų, tiek kaupiančių II pakopos pensijų fonduose, tiek nekaupiančių,...

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (64)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Tabu sulaužytas: pirmą kartą valstybinės Rusijos TV eteryje – Putino duktė (48)

Beveik 20 metų Rusijos žiniasklaidoje galiojantis tabu dėl naujienų apie šalies prezidento...

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (634)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Tautvydas Marčiulaitis. Reikia pradėti be gailesčio ir labai greitai žudyti mažas kaimo mokyklas (131)

Per du metus matėme ilgai neregėtų dalykų. Mokesčių reformą, švietimo reformą bei...

Smarkiai klystate aklai tikėdami angliuko stebuklingomis galiomis: kokiais atvejais žala gali būti nepataisoma

Angliukas vieniems – panacėja nuo visų ligų, kitiems – dar ir nepamainoma grožio...

Dėl Seimo pirmininko pasisakymo apie „gyvulių ūkį“ feisbukas leipsta juokais (229)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prajuokino daugelį savo atsakymu apie „gyvulių ūkį“...

Lietuvoje jau prasidėjo Kalėdų karštinė: paskaičiuota, kiek lietuviai išleis švenčių stalui

Liko vos kelios savaitės iki gražiausių metų švenčių – Kalėdų. Tiek pat laiko liko ir iki...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (337)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Šiemet lietuviai „Google“ dažniausiai ieškojo informacijos apie futbolą, Euroviziją ir mirusiuosius (6)

Kiekvienais metais kompanija „Google“ paviešina tendencingiausius paieškų sąrašus. Juose...