aA
„Realybė yra tokia – atsisveikinti su stabiliu mėnesiniu (ar savaitiniu) atlyginimu yra itin sunku“, – pasakoja DELFI skaitytojas, žinantis, ką reiškia kurti nuosavą verslą. Jis pasidalino savo patirtimi apie tai, kokia yra ta daugelio išsvajota „pats sau viršininkas“ realybė.
© K. Cemnolonskio nuotr.

Mano straipsnis „Kada keisti darbą“ sukėlė diskusijas ir vertinimus, kad jis „neišbaigtas“, „neaiškus“, kad „visi verslininkais nebus“ ir panašiai. Tikrai taip. Visi negali būti verslininkais. Niekada jais visi ir nebus. Yra žmonės, kurie dirba ir žmonės, kuriems dirba.

Na, dar yra ir bedarbiai, vagys ir pan. Tačiau šiandien – ne apie tai. Nerašysiu, ką reiškia dirbti „normalų darbą“, ką reiškia būti samdomu darbuotoju. Diskomfortą samdomame darbe jaučia tik tie, kurie nori savo verslo. Ir esant tokiems startuolių pakilimo tempams (apie jų kritimus kažkaip mažai kas kalba, tiesa?) dauguma nori atsisveikinti su savo buvusiu darbdaviu ir pabandyti turėti savo verslą, sekti savo tikslų, savo aistrą ir įgyvendinti savo norus. Taigi, straipsnis tiems, kurie kol kas dar tik svajoja apie nuosavą verslą. Jį turintys straipsnyje tikrai atras save.

Laisvė

Laisvė – viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl aš visuomet norėjau pradėti savo verslą. Nenorėjau, kad kažkas man aiškintų, kada aš turiu keltis, kada važiuoti į biurą, ką jame daryti ir kaip tai daryti. Nenorėjau, kad mano ateitis, mano gerovė, priklausytų nuo „kažko“. Norėjau pats viską kontroliuoti. Tik viskas buvo ne taip, kaip tikėjausi. Labai daugeliu atvejų nuosavas verslas kaip tik atima visą „laisvę“.

Verslo pradėjimas – tai kaip vaiko atsiradimas šeimoje: laukia bemiegės naktys, kainuoja beprotiškus pinigus ir beveik niekada negali jo palikti vieno. Kai tik pradedate savo verslą, ypač pačioje pradžioje, anksti keliatės (nes darbų reikia daug padaryti) ir vėlai einate miegoti (nes paroje per mažai valandų), dirbate visas septynias dienas per savaitę. Ir dažnai ne todėl, kad norite, o todėl, kad taip reikia. Jeigu Jūs to nepadarysite, už Jus to tikrai niekas nepadarys.

Apie atostogas (jeigu neturite ilgai dirbančios ir patikimos darbuotojų komandos) galite tik pasvajoti. Jeigu ir galite „atitrūkti“, vis tiek savo „kūdikį vežatės kartu“. Ir tikrai būna sunku matyti savo draugus, kurie gali išvykti visam mėnesiui, o pats esi vos ne prirakintas prie darbo stalo. Lygiai taip pat jaučiasi ir naujai iškepti tėvai. Tiesa, mano atveju, aš jaučiuosi laisvas. Aš galiu važiuoti, kur noriu, galiu keltis kada noriu, galiu tvarkyti savo reikalus ar padėti tai daryti savo antrąjai pusei. Dirbu tada, kada noriu, kaip noriu. Dirbu daug ir sunkiai, nes to noriu ir man patinka tai, ką aš darau. Ir darau tai ne todėl, kad kažkas iš manęs to tikisi (nors giliai širdyje tikuosi, kad bent vienas iš mano skaitytojų laukia mano straipsnių).

Nors man tikrai dar reikėtų patobulėti randant teisingą asmeninio/darbinio gyvenimo balansą, man patinka tvarkytis asmeninius reikalus neprašant niekieno leidimo.

Pinigai

Kažkur esu skaitęs pasakymą „niekada nebūsi turtingas, jeigu dirbsi kažkam kitam, o ne pats sau“. Ir po to sužinojau, kad tai netiesa. Visame pasaulyje pilna milijonierių, kurie turi bosą. Tačiau man vis tiek atrodo, kad aš pradėjau savo verslus (esu minėjęs apie 4 bankrotus) dėl pinigų.

Realybė yra tokia – atsisveikinti su stabiliu mėnesiniu (ar savaitiniu) atlyginimu yra itin sunku. Dažniausiai – pinigai keliauja iš kišenės daug didesniais greičiais nei į ją ir tai truks tikrai netrumpai. Kitais žodžiais tariant, Jūs prarasite daug pinigų. O jeigu dar ir nežinote, ką darote, tai gali baigtis itin blogai. Tuomet, norisi būti merdinčiu ligoniu šalyje, kurioje įteisinta eutanazija – kad kuo greičiau būtų galima užbaigti tas kančias. Net jeigu ir uždirbate pinigų, Jūsų uždarbis, greičiausiai, bus apgailėtinas. Iš pradžių – tai tikrai.

Ir žmonės, dirbantys parduotuvėje už minimalų atlyginimą, mėnesio pabaigoje gaus daugiau nei Jūs, turėdamas savo verslą. Ir tai labai slegia – dirbi 7 dienas per savaitę, vos ne 24 valandas per dieną, o gauni mažiau, nei pusę etato dirbanti valytoja. Tačiau… Jeigu pakentėsite pirmus metus, antrus metus ir dar (gal) trečius, galimybės uždirbti didėja. Ir tokias valytojas galite samdyti patys. Čia reikia tiesiog pakentėti… Jeigu neišeina gauti kažko greitai, atsiminkite, kad „Rolls-Royce“ yra pagaminamas per 6 mėnesius, o „Toyota“ – per 13 valandų.

Motyvacija

Visada galvojau, kad kai dirbsiu sau, tai mane palaikys, bus mano „varomoji jėga“, bus mano motyvacija. Nes tai – mano ir mane varys į priekį tai, kad mano verslas auga. Iš dalies tai yra teisingas požiūris. Galiu tai pasakyti net dabar, praėjus labai daug metų nuo pirmo karto, kai mane aplankė tokia mintis. Tačiau niekada nesitikėjau, kad reikės taip stipriai pasikaustyti psichologijoje. Jūsų psichologinė būklė yra pati įtakingiausia rolė Jūsų verslui. Ir jeigu Jūs nervinatės (ar, neduok Dieve, jaučiate depresiją), tai labai skaudžiai atsilieps Jūsų verslui.

Turite mokėti susitvarkyti su itin dideliu stresu, sukeliamu tokių dalykų kaip apyvartinių lėšų trūkumas (o kaip gerai buvo tam tikrą dieną gauti į banko sąskaitą tam tikrą sumą pinigų!), neapmokėtos sąskaitos ir apmąstymų, kaip ir iš kur gauti pinigų, kad visa tai apmokėti. Reikia tikrai plieninių nervų, kad sugebėtum blaiviai mąstyti, priimti logiškus sprendimus ir ramiai stengtis viską sutvarkyti. Taip pat negalite atvykti į darbą ir laukti, kol kažkas Jums pasakys, ką reikia daryti.

Reikia mokėti organizuoti darbą pačiam sau, suformuluoti užduotis ir rasti jų atlikimo būdus. Dabar, turėdamas tiek daug patirties, galiu pasakyti, kad nuosavas verslas yra kaip maratono bėgimas. Reikia bėgti toliau, nors finišo linijos net horizonte nesimato. Ir tai turi būti Jūsų varomoji jėga. Bent jau taip yra pas mane. Man patinka iššūkiai, patinka parodyti žmonėms, kad ne viskas yra prarasta, kad viskam yra sprendimo būdai. Ir reikia toliau siekti savo tikslų, o esant būtinybei – „palikti skęstantį laivą ir plaukti valtimi toliau“.

Rekomendacija

Ar galiu konkrečiai rekomenduoti Jums turėti savo verslą? Tai tikrai priklauso ne nuo manęs. Tiesiog Jums reikia perskaityti tai, kas rašoma, suprasti tai ir dar kai ką: kai gyvenime tari kažkam „taip“, tenka kitam tarti „ne“. Ir tik Jūs galite žinoti, ką esate pasirengę paaukoti tam, kad gautumėte tai, ką norite.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalinti savo mintimis, papasakoti savo istoriją? Tai galite padaryti žemiau arba darydami el.paštu pilieciai@delfi.lt:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skaitytoja pasibaisėjo situacija viename Lietuvos pašto skyriuje (6)

Mamoms su vežimėliais ir neįgaliesiems situacija Vilniaus Lazdynų mikrorajono Lietuvos pašto...

Programa: Jurbarke bus minimas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio 30-metis

Jurbarko rajono savivaldybė ir Jurbarko kultūros centras kviečia kartu paminėti rugsėjo 25 d....

Justiniškėse įvyko Sigito Gedos alėjos atidarymas: renginio akimirkos

Penktadienio popietę Justiniškių bendruomenės nariai, draugai, kaimynai bei jų svečiai rinkosi...

Grybavimo sezonui kaistant – šimtmečio filmas „Grybų karas“ (3)

Giriai šimtas metų. Sukiojasi vorai ir uodai. Filmuojamas istorinis filmas „Grybų karas“....

Užfiksavo nevykusį manevrą – trys automobiliai apgadinti

DELFI kamera užfiksavo, kaip vienos mašinos vairuotojas ne laiku bandė atlikti manevrą ir sukėlė...

Top naujienos

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Baltijos šalims teks rinktis (57)

Šių valstybių padėtis bus nepavydėtina: ekonomika stagnuos, gyvenimo lygis smuks, pramonė...

Po antstolių prabilo matininkai: norėtų didinti įkainius (6)

Po antstolių, mėginusių įrodyti, kad jų atlygis niekuo neišsiskiriantis, eilėje – žemės...

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti: Vilniaus meras nesiryžta priimti sprendimo (280)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (163)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Sugadintas debiutas: kuriozinį sprendimą priėmęs teisėjas išvarė iš aikštės Ronaldo „Bayern“, „Real“, „Man United“ pergalės (44)

UEFA Čempionų lygos trečiadienio rungtynėse tarp „Valencia“ ir Turino „Juventus“...

Reda Bžeskienė - atvirai apie tikrąją skyrybų su Egmontu Bžesku priežastį ir tai, kas buvo nutylėta

Tarptautinių projektų vadovės pareigas prestižinėje įmonėje ėjusi Reda Bžeskienė neslepia,...

Po šilumos rekordo Lietuvoje – staigūs pokyčiai: šalį skalaus lietus, siautės vėjas (7)

Trečiadienį Lietuvoje daugelyje rajonų pasiekti šilumos rekordai, kai termometro stulpelis dieną...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (41)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (49)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

Dizaineris Robertas Kalinkinas sulaukė šeimos pagausėjimo: mano žmona yra turbo moteris (11)

Žinomas dizaineris Robertas Kalinkinas vėlų trečiadienio vakarą pasidalijo džiugia žinia. Jo...