aA
Lietuvos bankai iki šiol elektroninių paslaugų prisijungimo kodų korteles keičia į bankų generatorius. Taigi, nuvykau į „Swedbank“ pasikeisti mamos internetinės bankininkystės kodų kortelę į generatorių.
Banko naujovė kelia didelių nepatogumų neįgalios mamos dukrai: greitai prasidėjo „linksmoji“ dalis
© DELFI / Andrius Ufartas

Elektroninių paslaugų kortelę iš banko pasiėmė pati prieš daug metų, kai tik atsirado galimybė naudotis elektroninėmis paslaugomis. Nuvykau šįkart aš, nes turiu mamos pasirašytą, notarų patvirtintą įgaliojimą, kadangi ji vis dar nevaikšto ir gydosi Kauno klinikinėje ligoninėje ortopedijos traumatologijos klinikoje, yra jau penktą kartą operuota, 2015 metais protezuotas kelio sąnarys. Tai jau yra 5 kelio operacija, nes operacijos metu buvo užkrėsta auksiniu stafilokoku.

Mama yra ūkininkė, deklaruoja žemę, pensininkė, žemės mokesčio mokėtoja, jungdavomės informacijai sužinoti prie NMA (Nacionalinės mokėjimo agentūros), „Sodros“, VMI. Informaciją gaudavome prisijungę kodų kortele arba per elektroninius valdžios vartus, arba tiesiogiai dėl suteiktos teisės jungtis prie NMA, „Sodros“, VMI. Visur jungiamės per banką.

Taigi, nuvykau į „Swedbank“, su įgaliojimu paimti mamos vardu generatorių. Ir prasidėjo linksmoji dalis. Paprašius generatoriaus mamai, buvo pasakyta, kad duosime, tik priskirsime jums ID. Pasakius, kad ne man reikia generatoriaus, o mamai ir aš su įgaliojimu jai imu, jos vardu ir duokite. Nesuprantu, kam tokie dirbtini nepatogumai sudaromi. Žmogui duoda priskirdami kitam žmogui ID, jungiesi tik į banką, nors reikalinga vartotojui prisijungti visur, kur yra elektroninės paslaugos.

Galiausiai generatorių davė, priskyrė man „Swedbanko“ vartotojo ID, aš asmeniškai jų banke neturiu sąskaitos, bet pajungė. Per jų man priskirtą ID jungiuosi į mamos banko sąskaitą. Bet tik sąskaitą, nes prisijungti prie NMA, „Sodros“, VMI neleidžia. Priskirtu ID manęs ten nėra. Mamai reikalingos informacijos pasižiūrėti negalime. Visur einu su įgaliojimu, mamos vardu dokumentus tvarkau, bet su tokia betvarke neteko susidurti.

Prie banko leidžia prisijungti, o visur kitur, kur reikalinga, negalima. Banko darbuotojos tai paaiškino duomenų apsauga. Kokia duomenų apsauga, kai žmogaus banko sąskaitą laisvai prieinama, pinigų pavedimai vykdomi iš sąskaitos į sąskaitą?

Banko darbuotojos pasakė, kad atvežkite mamą, mes išeisime ant laiptų, jog gautume parašą. Įsivaizduojate, nevaikštantį, gulintį ligonį su sauskelnėmis, atvežti į banko poskyrį, sulaukti eilės, kada galima bus sutvarkyti dokumentus. Nesuprantu. Aš turiu patvirtintą įgaliojimą, kuris pasirodo šiuo atveju neveiksmingas.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Komentuoja „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius

Iš klientų sulaukiame klausimų šia tema, ir stengiamės panašiose situacijose kiek galima padėti klientams. Tačiau tuo pačiu turime pabrėžti, jog asmens identifikavimo tvarka yra griežtai reglamentuota, todėl neretai tenka brėžti aiškią liniją, kas yra leistina ir kas ne.

Paprastai kalbant, kliento suteiktas įgaliojimas kitam asmeniui negali atverti visų durų. Pagal įgaliojimą negalima sudaryti santuokos, negalima perduoti savo kaip globėjo teisių, kaip ir negalima gauti tapatybės patvirtinimo priemonės banke – visi šie veiksmai neatsiejamai susiję su pačiu asmeniu.

Tapatybės patvirtinimo priemonės, kaip ir bet kokia mokėjimo priemonė, yra vardinė ir yra neatsiejamai susijusi su asmeniu. Nepaisant to, kas gali būti nurodyta įgaliojime, negalima pagal įgaliojimą pavesti atstovui teisės gauti tapatybės patvirtinimo priemonės. Todėl bankas sunkiai judančių ar judėjimo negalią turinčių klientų atstovams siūlo pagal įgaliojimą galimybę su savo, kaip atstovo, naudotojo ID nuotoliniu būdu disponuoti lėšomis įgaliotojo sąskaitoje.

Norint jungtis prie trečiųjų asmenų teikiamų paslaugų, įskaitant e. valdžios vartus, tai galima padaryti ne tik su PIN kodų generatoriumi ar „Smart-ID“, bet ir naudojant el. parašą asmens tapatybės kortelėje (tam reikia paruošti kompiuterį ir įsigyti kortelių skaitytuvą) bei mobiliuoju parašu. Tokiu atveju, jei asmens kortelėje neveikia e. parašas, ją galima pasikeisti − pas judėjimo negalią turinčius asmenis į namus ar gydymo įstaigą atvyksta pareigūnai su tam reikalinga įranga. Dėl mobiliojo parašo reiktų kreiptis į telekomunikacijų bendrovę ir išsiaiškinti jų tokiais atvejais taikomą praktiką.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(26 žmonės įvertino)
2.1538

Prie Žaliųjų ežerų gyvenantis vilnietis tokį vaizdą matė pirmą kartą: anksčiau būdavo žvejai ir kelios šeimos (18)

„Pažiūrėkite, kas darosi prie Žaliųjų ežerų savaitgaliais. Automobiai statomi...

Vilnietis išėjo pasivaikščioti ir nufotografavo vaizdą, kurio nematė metų metus: turiu klausimą valdžiai (195)

Retorinis klausimas Lietuvos valdžiai: jei savivaldybės nebūtų uždarytos, kiek automobilių...

Panevėžietėms įkyrėjo neatsakingi gyvūnų šeimininkai – pristatė pirmąją Lietuvoje „kakų“ parodą (355)

Feisbuke pristatyta pirmoji Lietuvoje paroda iš šuns išmatų. Ji sukurta neieškant neva modernių...

160 laisvės nuo baudžiavos metų: kaip iš valstiečių kūrėsi pirmoji mūsų inteligentija (74)

„Isz Diewa Mejles Mes, Aleksandras Antrasis, Ciesorius ir Waldimieras Wisos Rossios, Karalus Lenku,...

Sveikiname konkurso „Mano karščiausias vakaras“ laimėtoją! (7)

Iki šiol prisimenate kiekvieną to vakaro detalę. Aprašę tą prisiminimą galėjote laimėti...

Top naujienos

Keliauti norintys lietuviai tapo COVID-19 testų įkaitais: kainas privačiose laboratorijose vadina lupikavimu, o nemokami testai nepriklauso (387)

Pasaulyje vis garsiau kalbant apie skiepų paso ar imuniteto dokumentų pasiskiepijusiems idėją, jos...

Vytautė Merkytė | D+

Ilgai neviešinta JAV paslaptis: amerikiečių karys spjovė į viską ir dezertyravo į Šiaurės Korėją

Tai – Jungtinių Amerikos Valstijų gėda. Nors ji prasidėjo 1962 metų rugpjūčio 15 dieną, apie...

Po draudimo rūkyti balkonuose daugiabučiuose kaimynai atviri: jau geriau rūkytų ten (395)

Įstatyme atsivėrė labai nelogiškų spragų: rūkyti savo buto balkone – draudžiama, o štai...

Eurolygoje – visiškas CSKA gvardijos krachas: Stambule pralaimėjo 30 taškų skirtumu „Real“ atsilaikė Sankt Peterburge (9)

Eurolygos 28-asis turas prasidėjo dviejų Rusijos komandų – Maskvos CSKA (18/9) ir Sankt...

Įspėja dėl grandiozinio italų mafijos plano: bandys susigriebti viską (12)

Nusikalstamos iniciatyvos – lygiai kaip ir teisėtos – nukentėjo nuo ekonominės krizės, kurią...

Austrijoje nėra lietuvio, kuris nepažinotų klaipėdietės Angelikos: neįprasta veikla pavertė pavyzdžiu kiekvienam emigrantui (15)

Austrijos sostinėje Vienoje, o ir visoje šalyje sudėtinga rasti lietuvį, negirdėjusį šios...

Nereguliarios mėnesinės gali byloti ir apie pavojingas ligas: išvardijo dažniausias priežastis ir būdus, kaip sureguliuoti (3)

Netikėtai prasidėjusios mėnesinės gali tapti keblumu arba pokštu, o vėluojančios – sukelti...

Šimonytės patarėja: tikėkimės, kad vasarą bus galima grįžti į normalų gyvenimą (239)

Karantinas Lietuvoje sugriežtintas dar gruodžio mėnesio viduryje, dabar situacija leidžia...

Pas užsienietį mylimąjį lietuvė išskrido be abejonių – tik po 3 metų pastebėjo tai, dėl ko kartu būti neįmanoma (12)

Visada buvau įsitikinusi, kad mano vyras bus lietuvis. Tiesiog neturėjau kitos minties, be to, buvau...

Toma Miknevičienė | D+

Interneto grobuoniai taikosi į vaikus: jei galite kažkuo viešai nesidalinti, tai geriau ir nesidalinkite

Nuo pat tos akimirkos, kai tik įbruksite savo vaikui į rankas išmanųjį telefoną ar paliksite jį...