aA
Tikimybė, kad tapsite sukčių auka yra kur kas didesnė nei atrodo – gudragalvių menkysų knibždėte knibžda internete ir jie vis sumaniau renkasi savo grobį. Šį kartą – tikras, šviežias atvejis apie sukčiavimą internete per lietuvišką skelbimų portalą. Kur buvo protas ir kas pavogė telefoną – lieka neatsakytais klausimais. Tačiau tikiu, kad tolesnis pasakojimas, detalės ir karčios pamokos bei palyginimai padės kam nors išvengti sukčių pinklių.
Santykius nutraukė dėl kitos.
Santykius nutraukė dėl kitos.
© Shutterstock

Istorija nutiko, kai žmogus nutarė parduoti savo telefoną. Prabangus toks, išpuoselėtas, auksinis. Dėjo skelbimą į internetą ir netrukus sulaukė pirkėjo skambučio. Skambino per „Viber“ programėlę ir ilgai neklausinėjęs sutiko pirkti.

Čia pirma pamoka – pirkėjas dažniausiai linkęs derėtis dėl mažesnės kainos, todėl įtartina, kad nesidera bei skubina sandorį. Tokių dalykų pasitaiko, bet visi žino, kad vienu metu negali turėti ir mažos kainos, ir operatyvaus pristatymo, ir aukštos kokybės. Tokiai skubai reikalingos garantijos. Tinkamiausios – piniginės.

Toliau, kai pirkėjas jau sudomino pardavėją, pasiūloma atsiskaityti banko pavedimu. Atrodo patikima, tačiau čia atsitinka kitas netikėtumas – pavedimas dėl kažkokių priežasčių vėluoja (neva pavedimas atliktas vėlai, iš kito banko ar panašiai), o „žmogus pasiimti jau atvažiuoja“, „nes aš ne vietoje“ ir „labai greitai reikia“.

Tarptautinėje prekyboje, ypač, kai pardavėjai iš Afrikos, jie reikalauja avanso. Dažniausiai po to sandoriai su jais baigiasi. Tačiau pas mus avansas turėtų demonstruoti ne tik pirkėjo finansinį pajėgumą, bet ir suteikti daugiau pasitikėjimo, nes taip gaunami pinigai, konkreti nauda ir užmegzami patikimi, tarpbankiniai kontaktai.

Mano atveju buvo patikėta kažkokia neva atlikto pavedimo ekrano kopija, kur matėsi kiek smulkesniu šriftu užrašyta mano pavardė, sąskaitos numeris, kažkieno vardas ir pavardė bei mokėtojo pinigų likutis. Ekrano kopija buvo apkarpyta, tad nesimatė nei paprastai telefone rodomo laiko, nei tinklo operatoriaus pavadinimo ar baterijos ir signalo stiprumo ženklų. Ai, dar atsiuntė to žmogaus paso kopiją, o googlint laiko jau nebuvo.

Antra pamoka: datos ir detalės – svarbi visumos dalis. Kai kuriate, pasirašote ar gaunate sandorio dokumentus, būtinai atkreipkite dėmesį į laiką. Taip bus ne tik lengviau sekti prekės ar pinigų judėjimą, bet ir pasitarnaus rašant pretenziją ar pareiškimą teisėsaugai. Tikslus pranešimų siuntimo, pokalbių telefonu bei prekės ar pinigų perdavimo laikas yra svarbus, kaip važtaraštis ir kaip įrodymas, padedantis greičiau susekti sukčius.

Taigi, esminis lūžis įvyko – mano gobšumas laimėjo, įtartinos detalės praslydo pro akis ir prasidėjo detektyvas – „atvažiavo žmogus“, nors jokių pinigų sąskaitoje ir rimtų pirkėjo mokumo garantijų dar neturėjau. Mažai tikėtina, kad į susitikimą sukčius ateis pats. Greičiausiai jis pasiųs bendrininką, bet ir jį identifikavus lieka daugiau vilties atgauti prarastą prekę ar pinigus. Tada paaiškėja, kad nieko nenutuokiantis samdytas kurjeris keičia maršrutą, prekę veža kitur nei sutarta, tačiau kontaktas su pirkėju nenutrūksta dar gerą pusvalandį.

Ligi tol buvo bent keletas skambučių ta pačia pokalbių programėle. Suprantama, kad mokėjimą atlikęs ir prekės laukiantis pirkėjas nerimauja, ar sklandžiai vyksta procesas, tačiau sodrus vyriškas balsas telefone buvo ramus, prieš atsakydamas į keblius klausimus kiek patylėdavo, kalbėdavo nuosekliai, logiškai, pasinaudodamas žmogiškais faktoriais – mandagumu, pasitikėjimu ir gobšumu. Aiškino, kad kurjeris perduos telefoną kitam, kur susitaręs, kad jam atvežtų ir žadėjo paskambinti, kai gaus bei prašė būtinai paskambinti, kai gausiu pavedimą.

Nušvitimas, kad tave išdūrė ateina pamažu, bet užtikrintai. Tuomet iš smulkmenų susidėlioja bauginanti perspektyva, ieškant panašumų ir faktų, kol galop susiduriama su negailestinga realybe.

Esu tikras, kad sukčiavimas internete nesiliauja, tampa modernesnis, todėl būtina viešinti jo atvejus ir gaudyti nusikaltėlius. Iš šio vakarykščio įvykio vėl pasisėmiau patirties ir ją sugretinęs su negailestingos rinkos taisyklėmis, pateikiu savo patarimus, kaip nepakliūti į pinkles internetiniams sukčiams.

Pinigai į priekį! Sena patarlė, ginanti pardavėjo interesus, bet pirkėjui kelianti nerimą dėl pardavėjo patikimumo. Neatiduokite į svetimas rankas viso daikto, jei negavote pinigų ar bent jų dalies. Pirkėjas gi turėtų visokeriopai įsitikinti, kad prekė jį tenkina ir tik tada paduoti pinigus, nes paskui aiškintis, kai sandoris jau įvyko, bus vėlu.

Stebėkite ir fiksuokite laiką, skaičius bei atpažįstamas smulkmenas – visas bendravimas tarp pirkėjo ir pardavėjo, prekių ir pinigų judėjimas bus svarbūs galimai ginčijant sandorį, aiškinantis dėl kokybės, apmokėjimo bei pristatymo terminų. Policijai tai padės greičiau sekti sukčius.

Internetiniai sukčiai labai sumanūs – jie bendrauja mandagiai ir įtaigiai, dažniausiai skubina sandorį, neblogai klastoja mokumo ar nuosavybės įrodymus, stengiasi nuslėpti pėdsakus (pvz. naudoja svetimas tapatybes, vengia GSM ryšio, gali iškraipyti savo balsą ir pan.).

Netylėkite – visada praneškite, informuokite tarnybas ir artimuosius apie sukčiavimo atvejus, pasidalinkite savo patirtimi, kad padėtumėte kitiems nepakliūti į sukčių pinkles bei greičiau sugauti nusikaltėlius.

P. S.: Dėl savo atvejo kreipiuosi į policiją ir lieka vilties bei patirties, kaip neapsigauti dar kartą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
4.4815

Pirštu bado į automobilių taršos mokestį: mašina stovi garaže, bet už ją teks mokėti daugiau nei už tą, kuri nuolat kelyje (232)

Aplinkos ministerijai parengus automobilių naudotojo bei taršos mokesčių projektą, visuomenė...

Rėžė klausimą sveikatos ministrui: antikūnų testas teigiamas, bet reikia 2 skiepo dozių – kodėl? (55)

Klausimai, susiję su skiepais nuo koronaviruso, kartais sukelia ne vieną galvosūkį. „Delfi“...

Po Palangoje pamatyto vaizdo ištiko šokas: kai kurie žmonės vis dar gyvena 20 metų praeityje (246)

Lietuvoje yra madinga keikti mūsų pajūrį. Prie to sėkmingai kiekvienais metais prisideda ir...

Pamatė, kiek per valandą uždirba valytoja, ir įsiuto: aukštojo mokslo diplomui jau turiu vietą (244)

Šį straipsnį rašau ne dėl to, kad mano mėgstama komanda pralaimėjo Europos futbolo...

Niekam nepriklausantis viešasis tualetas prie Trakų kelia klausimų: ar tikrai tokį vaizdą reikia rodyti turistams? (42)

Vėl suaktyvėjo turizmas ir Lietuvą gausiai lanko turistai. Vienas iš daugiausiai svečių dėmesio...

Top naujienos

Gyventojai tūžta ant būsto administratoriaus: po brangaus remonto laiptai atrodo kaip po karo, bet pavojaus niekas netvarko (16)

Vilniuje, Karoliniškėse, esančio daugiabučio gyventojų kantrybė trūko – laiptų remontą...

Vilniečiams savivaldybė neįprastu būdu nusprendė pasiųsti žinutę: kiekvieną rytą ir vakarą taip terorizuosime (315)

Vilniečiai baigiantis darbo valandoms danguje pastebėjo seniai matytą vaizdą. Prie skraidančio...

Joana Balčiuvienė | D+

Motinų, nužudžiusių savo vaikus, istorijos: kaip atpažinti tragedijos ženklus

Nuo seno, kalbant apie motinos gerumą ar blogumą, dažnai naudojamas posakis: „Kitos būna, ir...

Į Šilutę ir Tauragę nuvykusio Dulkio laukė policijos ekipažai – socialiniuose tinkluose ragino pasitikti su lazdomis (298)

Ketvirtadienio rytą Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad ministras Arūnas Dulkys...

Sugriovė lietuvių nusistatymą, kad šiuo metu kelionės yra sudėtingos: oro uoste pandemiją primena tik kaukės (5)

Penkias vasaros savaites „Delfi“ ir partnerių projektas „Keliauti vėl paprasta!“ griovė...

Transliacija / Faktai ir nuomonės. Kaip sustabdyti Lukašenkos ataką prieš Lietuvą? (14)

Laidoje dalyvauja: Vaidotas Malinionis, atsargos pulkininkas Andrius Kubilius, Europos Parlamento...

Į Rūdninkų poligoną atvežami pirmieji migrantai (386)

Ketvirtadienį į Rūdninkų poligone pastatytą palapinių miestelį vežami pirmieji migrantai ,...

Jocytės benefisas: sumetė kone pusę rinktinės taškų ir padovanojo lietuvėms pergalę (8)

FIBA „Challenger“ turnyre iki tol nepralaimėjusi Turkijos aštuoniolikmečių merginų komanda po...

Europos COVID-19 žemėlapyje staigmena: Lietuva netikėtai atsidūrė pilkojoje zonoje (125)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) kas savaitę atnaujinamame COVID-19...

Į Dieveniškes nuvykusią Eskedar Maštavičienę protestantai apibėrė klausimais: šalyje gyvena tūkstančiai pilietybės neturinčių žmonių (34)

Po 13 metų gyvenimo Lietuvoje mūsų šalies pilietybę gavusi etiopė Eskedar Maštavičienė sako...