aA
Gražioje vietoje šalia Balsių mitologinio parko įsikūrusioje Balsių progimnazijoje nuo pat jos įsteigimo laikomasi etninių tradicijų. Mokyklos etnokultūros darbo grupė siekia ne tik įtraukti mokyklos bendruomenę į įvairias veiklas, bet ir skatina laikytis papročių. Jau penkti metai Vilniaus Balsių progimnazijoje rengiama amatų diena „Etnokultūros takais“.
© Organizatorių nuotr.

Netradicinio ugdymo pamokos yra mėgiamos mokinių, nes mokykloje vyksta renginiai, susiję su amatais. Savo patirtimi dalinasi įvairių amatų žinovai, kurių kasmet mūsų mokykloje svečiuojasi vis daugiau.

Šiandien vyresniųjų klasių mokiniai susidomėję klausėsi paskaitos „Baltų ženklai šiuolaikiniame mene“. Penkias pamokas mokiniai buvo mokomi austi tautiškas juostas, pasigaminti odinius, vilnonius papuošalus, reketukus, sodus, šiaudines skrybėles, keramikos gaminius, lieti žvakes, taip pat iš gėlių padaryti gražią kalėdinę puokštę, suvokti žolelių stebuklingą galią. VšĮ „Vikingų kaimo“ edukacinėje veikloje „Mindaugo Lietuva“ mokiniai išbandė senovinę lietuvių karinę amuniciją. Yra žinoma, kad po sunkios kovos protėviai būtinai apsilankydavo pirtyje. Joje ne tik patys prausdavosi, bet ir susitikdavo su kaimynais aptarti svarbių naujienų ir kaip aukščiausios pagarbos ženklą pasiūlydavo svečiams išsimaudyti.

Buvo ne vien teorinės žinios – būta ir praktinių užsiėmimų su pirtininke. O po lietuviškos pirties – prie stalo. Čia vyko meduolių, kalėdinių sausainių gamyba, kuri išties traukė ne vieną saldėsių mėgėją. Kai pasigamini saldumynų, nori ir pasilinksminti. O linksmybės čia pat. Folkgrupė „Kūjeliai“ – tai geras ūpas, žaidimai, azartas, dainos. Smagiausia, kad mokiniai noriai muzikavo, antrino dainininkus.

Keliavome per šimtmečius. Žalvario gaminiai, stiklo stebuklai, vitražai, muilo gamyba – viską mokiniai išbandė. Bet juk mūsų protėviai ne tik dirbo, jie mokėjo ir pramogauti. Senoviniai sporto žaidimai-rateliai praturtino mokinių žinias apie praeities laisvalaikį. Galiausiai šeštokai rungėsi viktorinoje „Advento ir Kalėdų tradicijos ir papročiai“.

Mes nepamirštame protėvių. Visada įdomu atsigręžti į tuos laikus, kuriuos gaubia paslaptis, kur troboje įžiebta tik balana. Visada traukia nežinomi etnokultūros takai...

Lietuvos Respublikos Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatyme rašoma: „Etninė kultūra – visos tautos (etnoso) sukurta, iš kartos į kartą perduodama ir nuolat atnaujinama kultūros vertybių visuma, padedanti išlaikyti tautinį tapatumą bei savimonę ir etnografinių regionų savitumą.“ Taigi etninė kultūra rodo konkrečios visuomenės, bendruomenės savitumą ir išskirtinumą.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (223)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Karbauskis jau svarsto, kas galėtų pakeisti Skvernelį premjero poste (522)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis įsitikinęs –...

Dakaro ralis įveiktas – į Lietuvą bus parvežti net du rekordai atnaujinta 17.48 val. (328)

Trumpesnis, tik vienoje valstybėje vykstantis, tačiau toks pats sunkus ir kankinantis – toks...

Nemenką sumą už skrydį sumokėjusi šeima lėktuve sėdėjo ant grindų

Iš atostogų grįžtanti šeima, įlipusi į lėktuvą, suprato, jog neturi, kur sėdėti, tad dalį...

Sociologas išskyrė Skvernelio bruožą, kuris jį išskiria iš kitų kandidatų (558)

Sociologas, visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys...

Tokia proga gėda nepasinaudoti: galite nusipirkti namą vos už vieną eurą (20)

Ieškantiems būdo, kaip pasimėgauti kuo didesniu kiekiu saulės spindulių ir gauti vitamino D,...

Vilniuje trūko vamzdis: dėl smegduobės pavojaus uždarytas eismas judrioje gatvėje žadama atnaujinti eismą iki penktadienio ryto (89)

Sausio 17 d., apie 16.23 val., Vilniuje, Žemaitės g., trūko vandentiekio vamzdis.

Jasikevičius – apie amerikietišką „Panathinaikos“, atgimusį Lekavičių ir rūbinės lyderius (15)

Drastiškos žiemos permainos Atėnų „Panathinaikos“ stovykloje atnešė naujų galvosūkių...

Kaip karjeros aukštumas mato Aurelijus Katkevičius: būkite nuogi, žmonės jaučia falšą (10)

Žurnalistas, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius ir tinklaraštininkas Aurelijus Katkevičius...