Gražioje vietoje šalia Balsių mitologinio parko įsikūrusioje Balsių progimnazijoje nuo pat jos įsteigimo laikomasi etninių tradicijų. Mokyklos etnokultūros darbo grupė siekia ne tik įtraukti mokyklos bendruomenę į įvairias veiklas, bet ir skatina laikytis papročių. Jau penkti metai Vilniaus Balsių progimnazijoje rengiama amatų diena „Etnokultūros takais“.
© Organizatorių nuotr.

Netradicinio ugdymo pamokos yra mėgiamos mokinių, nes mokykloje vyksta renginiai, susiję su amatais. Savo patirtimi dalinasi įvairių amatų žinovai, kurių kasmet mūsų mokykloje svečiuojasi vis daugiau.

Šiandien vyresniųjų klasių mokiniai susidomėję klausėsi paskaitos „Baltų ženklai šiuolaikiniame mene“. Penkias pamokas mokiniai buvo mokomi austi tautiškas juostas, pasigaminti odinius, vilnonius papuošalus, reketukus, sodus, šiaudines skrybėles, keramikos gaminius, lieti žvakes, taip pat iš gėlių padaryti gražią kalėdinę puokštę, suvokti žolelių stebuklingą galią. VšĮ „Vikingų kaimo“ edukacinėje veikloje „Mindaugo Lietuva“ mokiniai išbandė senovinę lietuvių karinę amuniciją. Yra žinoma, kad po sunkios kovos protėviai būtinai apsilankydavo pirtyje. Joje ne tik patys prausdavosi, bet ir susitikdavo su kaimynais aptarti svarbių naujienų ir kaip aukščiausios pagarbos ženklą pasiūlydavo svečiams išsimaudyti.

Buvo ne vien teorinės žinios – būta ir praktinių užsiėmimų su pirtininke. O po lietuviškos pirties – prie stalo. Čia vyko meduolių, kalėdinių sausainių gamyba, kuri išties traukė ne vieną saldėsių mėgėją. Kai pasigamini saldumynų, nori ir pasilinksminti. O linksmybės čia pat. Folkgrupė „Kūjeliai“ – tai geras ūpas, žaidimai, azartas, dainos. Smagiausia, kad mokiniai noriai muzikavo, antrino dainininkus.

Keliavome per šimtmečius. Žalvario gaminiai, stiklo stebuklai, vitražai, muilo gamyba – viską mokiniai išbandė. Bet juk mūsų protėviai ne tik dirbo, jie mokėjo ir pramogauti. Senoviniai sporto žaidimai-rateliai praturtino mokinių žinias apie praeities laisvalaikį. Galiausiai šeštokai rungėsi viktorinoje „Advento ir Kalėdų tradicijos ir papročiai“.

Mes nepamirštame protėvių. Visada įdomu atsigręžti į tuos laikus, kuriuos gaubia paslaptis, kur troboje įžiebta tik balana. Visada traukia nežinomi etnokultūros takai...

Lietuvos Respublikos Etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatyme rašoma: „Etninė kultūra – visos tautos (etnoso) sukurta, iš kartos į kartą perduodama ir nuolat atnaujinama kultūros vertybių visuma, padedanti išlaikyti tautinį tapatumą bei savimonę ir etnografinių regionų savitumą.“ Taigi etninė kultūra rodo konkrečios visuomenės, bendruomenės savitumą ir išskirtinumą.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dūkšto kunigą persekioja velniškos nesėkmės (21)

Dūkšto kunigą Sigitą Grigą užklupo nesibaigiančios bėdos. Metų pradžioje ilgapirščiai iš...

„Barclays“ svarsto naikinti 350 darbo vietų (125)

„ Barclays “ Lietuvoje planuoja atleisti arba perkelti apie 350 darbuotojų, rašoma bendrovės...

Lietuvė rengia Čikagos priemiesčio elitą: gyvenimą pakeitė vienas laiškas (23)

Hinsdeilio miestelis, esantis Ilinojaus valstijoje (JAV), visiškai skiriasi nuo kitų, esančių...

Prabilo ir buvusi Avicii mergina: nenoriu, kad tai būtų tiesa (11)

Po netikėtos žinomo švedų didžėjaus Avicii mirties Omane prakalbo ir buvusi jo mergina....

Netradicinėje erdvėje pristatytos Lilijos Larionovos ir Egidijaus Rainio kolekcijos (4)

Šeštadienio vakarą sostinėje neišskiriamas dizainerių duetas Lilija Larionova ir Egidijus...

Seimo narių komandiruočių išlaidos auga kaip ant mielių: kur už tokius pinigus keliauja parlamentarai? (132)

Per ketverius metus išlaidos Seimo narių komandiruotėms išaugo beveik 94 tūkst. eurų.

Komplimentas, kurio slapta tikisi kiekvienas vyras

– Sorry, nebūsiu po pusvalandžio, kaip žadėjau. Sūnus turi problemų, nori pasitarti, turiu...

Prancūzas du mėnesius plastinės operacijos laukė būdamas be veido

Pirmasis žmogus pasaulyje, kuriam buvo atliktos dvi veido persodinimo operacijos, teigia, kad...

Paprastasis raudonėlis - ką žinoti auginant

Iš­ver­tus lo­ty­niš­ką au­ga­lo pa­va­di­ni­mą, jis reiš­kia są­vo­ką kal­nų...

Vakarų Holivude driekiasi vadinamasis rusų bulvaras: čia gali visko išgirsti ir apie Rusiją, ir apie Ameriką, ir net apie Lietuvą (10)

Los Andželo Vakarų Holivude driekiasi vadinamas rusų bulvaras, kuriuo vaikščiodami tikrai...