Artėja vasara. Vis dažniau ir dažniau pagalvojame apie vasaros atostogas. Ant mūsų pečių gula dar vienas rūpestis - atostogų planavimas. Praėjusių metų vasarą teko pakeliauti po Tunisą. Norėčiau pasidalinti mintimis bei patirtimi.

Tunisas – musulmoniška Afrikos šalis, turinti apie 10 mln. gyventojų. Piniginis vienetas - dinaras (1 dinaras – apie 2 Lt). Kaip patys tunisiečiai teigia, jie yra viena iš liberaliausių bei labiausiai europietiškų Afrikos šalių.

Prieš keliaujant į Tunisą reiktų apmąstyti ir nuspręsti, ar norite atostogauti tikrajame Tunise ir už viešbučio ribų matyti tikrą vietinių gyvenimą, ar turistams paruoštame, švariame, erdviame ir policijos saugomame kvartale (kaip, pavyzdžiui, turistų pamėgtas miestas Hamametas bei šalia miesto specialiai turistams naujai įrengtas kvartalas „Yasmine Hammamet“).

Turistiniame kvartale gali laisvai, niekieno netrukdomas vaikščioti po parduotuves, kavines, moterys gali vilkėti trumpus sijonus bei plonas palaidines ir neišsiskirs iš aplinkinių, čia gali jaustis laisvai, kaip mes ir įpratę. Vos tik kirtus apsaugos postą ir išlindus į tikrąjį Tunisą pamatai akivaizdų skirtumą. Švarias, plačias gatves su naujausiais ir geriausiais automobiliais keičia, siauros, dulkinos,  šiukšlių, motociklų bei senų automobilių pilnos gatvės. Gražiai pasipuošę, malonūs bei kultūringi pardavėjai virsta ne tokiais draugiškais, įkyriais prekeiviais, o aplinkinių akys stebi kiekvieną tavo žingsnį.

Tunisas savo kultūrą bei veidą parodo vos tik nusileidi oro uoste. Išėjus iš pasų kontrolės zonos tave iškart pasitinka gražiai pasipuošę, itin paslaugūs vietiniai gyventojai - jie griebia iš tavo rankų lagaminus ir paslaugiai palydi tave iki reikiamos vietos. Svarbaus ir ypatingo svečio statusas pradingsta vos pasieki autobuso stovėjimo aikštelę - ištiesta ranka ir už nugaros slepiami lagaminai leidžia suprasti, kad tu esi skolingas.

Atostogos Tunise: ko tikėtis?
© Autoriaus nuotr.

Kaip vėliau išsiaiškinau, tai net ne oro uosto darbuotojai: čia vienas iš būdų prasimanyti pinigų, ir jiems tinka bet kokia pasaulio valiuta. Panašiai viskas klostėsi ir nuvykus į viešbutį.

Vienas iš registratūroje dirbančių jaunuolių staigiai puolė prie lagaminų, atsisakyti pagalbos buvo praktiškai neįmanoma ir, aišku, pagalba ne už „ačiū“. Viešint Tunise teko pabuvoti dviejuose viešbučiuose, verta pastebėti, kad mums įprastas, europietiškas 4 žvaigždučių viešbutis tiek maisto atžvilgiu, tiek aptarnavimu, tiek bendru viešbučio vaizdu čia atitiktų 5 žvaigždučių standartus. Mažas maisto pasirinkimas bei ne itin gera jo kokybė šiek tik nuvylė.

Mėgstantys ekskursijas čia tikrai ras vietų, kurias verta pamatyti - tiek kalnų masyvai, tiek Sacharos dykuma, kur turėsite galimybę pajodinėti kupranugariais, tiek druskos dykumos atrodo didingai bei įspūdingai. Verta aplankyti senovinio Kartaginos miesto griūvėsius, Romos imperijos palikimą Akropolį, kuriame buvo filmuojamas „Gladiatorius“.

Be abejo, verta pamatyti bei įvertinti ir tai, kaip gyvena vietiniai miestelių bei kaimų gyventojai. Kai kurie kaimai čia tiek nutolę nuo miestų bei pagrindinių kelių, kad ten patekti įmanoma tik važiuojant visureigiais ar jojant asilais. Nederlinga, sausa ir akmenuota žemė, ant pliko lauko besiganantys asilai, iš molio ir akmenų statyti namai. Nykūs, dulkini vaizdai verčia susimąstyti, kodėl žmonės vis dar ten gyvena. Daugelio jų pagrindinis pragyvenimo šaltinis - alyvuogės. Alyvmedžių čia galima rasti visur, kur bekeliausi.

Bekeliaujant neišvengsite turgelių, parduotuvių bei pasivaikščiojimų privačiais sodais. Laimei, gidas žino visas geriausias parduotuves, vietas turguje, kur galima įsigyti prieskonių, suvenyrų, naminių kvepalų... Lyg tyčia bevažiuojant į kiekvieną ekskursiją, pakeliui būtinai „pasimaišo“ kokia nors ypatingai gera parduotuvė su ypatingomis prekėmis, turgelis, kuriame gerų prekių galima įsigyti tik vienoje vietoje. Aišku, gidas geranoriškai parodo tą gerą vietą ar kavinę, kurioje verdama ypatinga kava ar arbata.

Pakelės kavinėse galima paskanauti šviežių avienos bei kupranugarienos kepsnių, kepamų čia pat prie jūsų stalo. Šviežia aviena ar kupranugariena kabo šalia staliuko, belieka parodyti, kokios dalies norėsite. Dėl, ko gero, suprantamų priežasčių, čia valgančių turistų ne itin daug. Tunise visos dėmesio vertos vietos, architektūriniai paminklai yra čia pat, už turgelio, ir nesvarbu, kokiame mieste tu esi.

Taigi, keliaujant po šalį reikia apsišarvuoti kantrybe. Eilinį kartą, einant pro turgų, patarčiau nenukrypti nuo kelionės tikslo, per daug nesidairyti ir jokiais būdais nepradėti bendrauti su vietiniais prekeiviais. Vos tik pamatę jūsų susidomėjimą, jie tuoj pat griebs jums už rankos ir tempsis apžiūrėti viską iš arčiau, bei primygtinai siūlys viską iš eilės.

Kai kurie vaišins jus kokiu nors vaisiumi, arbata arba bandys įbrukti kokį nors žemėlapį, lankstinuką. Vos tik įkiš jums į rankas ką nors, tuoj pat pradės reikalauti susimokėti - atgal jie nieko neima. Nors dauguma tunisiečių laisvai kalba anglų bei prancūzų kalbomis, žodžio „ne“ jie nesupranta jokia kalba.

Vis dėlto, jei nusprendėte kažką įsigyti, išgirdę kainą drąsiai siūlykite pusę kainos. Tai galioja ne tik turgeliuose, bet ir parduotuvėse, kuriose ant prekių nėra surašytos kainos. Derantis jie bandys nenusileisti, bet vos tik pamatę, kad jūs nueinate, ne tik nuleis kainą, bet ir seks paskui jus zyzdami, kad tik pirktumėte.

Kiekvienas ten sutiktas žmogus būtinai pabandys iš jūsų išgauti bent dinarą. Visi bando atidaryti jums duris, nufotografuoti, nusifotografuoti su jumis, įteikti jūsų damai gėlę, parodyti gerą parduotuvę... Ir, aišku, visa tai baigiasi pinigų prašymu. Keliaujant po Tunisą reikia būtinai turėti geriamo vandens, smulkių pinigų, kantrybės bei stiprių nervų.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Savo patirtimi, istorijomis, įspūdžiais galite pasidalinti el.paštu pilieciai@delfi.lt arba žemiau:


Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

8 mėnesių draugiškas šuniukas ieško namų (1)

Dovanojamas 8 mėnesių draugiškas šuniukas. Jis gyvena kaime netoli Vilniaus, pririštas prie būdos.

Kaunietė apstulbusi: policija vyrą nubaudė, nes pažeidimas „pasirodė“ (213)

„Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė, atrodo, neįtikėtina istorija. Skaitytoja pasakoja, kad...

Vilnietei užkliuvo ženkliukai nėščiosioms: kas toliau? Paženklinsime pensininkus ir svetimšalius? (74)

Nėščiosioms dalinami specialūs ženkleliai privertė vilnietę susimąstyti: ar tikrai žmonių...

Nustėro pamačiusi vaizdelį Egipto viešbutyje (63)

Noriu pasidalinti prisiminimais, kaip sekėsi atostogauti Egipte.

Kelyje Vilnius-Kaunas dėl užsidegusio automobilio susidarė spūstys (32)

Kelyje Vilnius-Kaunas ties prekybos centru „Mega“ degė automobilis. Skaitytojai praneša, kad iš...

Top naujienos

Amžius – svarbus rodiklis imant būsto paskolą (7)

Jei esate vyresnio amžiaus ir norite pasiimti paskolą, bankai jos gali ir nesuteikti.

Iš kuklios sumos išgyvenantis daugiavaikis tėtis prisipažino: ne finansiniai sunkumai yra didžiausias iššūkis (10)

800-1100 eurų – iš tokių mėnesinių pajamų Mažeikiuose gyvena Juozo daugiavaikė šeima ....

Ekspertai juokauja: jei toks bus Karbauskio pasirinkimas, tai Vilniau, laikykis (290)

Europarlamentaro Antano Guogos vis dažnesni pasirodymai valstiečių-žaliųjų draugijoje ėmė...

Įrengė 22 kv. metrų butą Vilniaus senamiestyje: čia tikrai galima gyventi ir dviese (94)

Mažas butas, jeigu yra tinkamai įrengtas, gali būti puiki erdvė gyventi jaunam žmogui arba net...

Trumpas priėmė Putino iššūkį: šių ginklavimosi varžybų Kremlius tęsti tiesiog nepajėgs (1379)

Tebūnie ginklavimosi varžybos. Mes juos pranoksime visur. Taip dar 2016-ųjų gruodį sakė tuomet...

Atostogos Lenkijos pajūryje: ar tikrai pasijausite kaip ponai? (106)

Lenkijos pajūris yra tiek daug aprašytas ir prigirtas, kad kartais darosi sunku atskirti realią...

Mamą nustebino sūnaus poelgis: matyt, kažką darau kitaip nei visos (37)

Visos mamos skirtingos, bet turi vieną bendrą tikslą – padaryti viską, kad jų vaikas būtų...

Horizonte – dar viena futbolo šventė: į Marijampolę kitame etape atkeliautų „Celtic“ (5)

Jei Marijampolės „Sūduvai“ pavyks išlaikyti svečiuose įgytą persvarą prieš Jūrmalos...

Audra niokojo Kauną: vanduo apsėmė gatves, vėjas vartė reklamų stendus ir medžius (193)

Antradienio popietę Kauną užklupo škvalas. Smarki liūtis užtvindė kai kurias svarbias Kauno...

Kinai sukūrė nedegančią ir labai stiprią medieną (20)

Daugybė pasaulio medžių kasdien yra nukertama dėl žaliavos poreikio. Mes turime ir kitų,...