aA
Akivaizdu, kad būsimi prezidento rinkimai jau dabar spaudžia smegeninę nemažai daliai žmonių – tiek eiliniams rinkėjams, kuriems „ne vis tiek“ kas bus su Lietuva po eilinių rinkimų, tiek labiausiai suinteresuotiems asmenims, kurie priklausomai nuo to kas taps tuo Išrinktuoju ir galimai gaus apčiuopiamą naudą.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tad ir sukasi per visas įmanomas medijas rinkiminis pamišėliškas vajus – reklama ir antireklama jau pasiskelbusiems ir tik numanomiems kandidatams į prezidento postą. Medijose skelbiamos įvairios nieko bendra su realybe neturinčios prognozės ir apklausų, kurį kandidatą „rinkėjai“ labiausiai linkę remti, rezultatai. Iš įvairių straipsnių apie kandidatus į prezidento postą ir laidų, kuriose tie kandidatai kalbinami, gali susidaryti vaizdą, kad kai kurios medijos tarnauja kai kurioms interesų grupėms ir yra papirktos. Kad kai kurios televizijos bei žinių portalai yra šališki ir kai kuriuos kandidatus yra linkę daugiau reklamuoti ir remti nei kitus.

Lengva suprasti, jei nesi visiškas bukas, kad taip aukštai reitinguojami ir tiek daug eterio bei teigiamos reklamos sulaukiantys G. Nausėda, I. Šimonytė yra prastuminėjami tarsi geriausias variantas. Žiniasklaidos suvyniojami į tokį blizgų ryškų popierėlį, kad tave apakintų ir nieko kito nerėgėtum. Žinoma, tai yra veiksminga. Net gudrus rinkėjas, jei jam ilgą laiką suks vieną ir tą pačią plokštelę, gali imti ir ja patikėti, kad ir koks absurdas joje įrašytas.

Žiniasklaida turi didžiulę galią. Jei ji nesąžininga ir korumpuota t.y. nupirkta ir tarnauja jėgoms, kurios tuo pačiu būdu nusiperka kandidatus į būsimus prezidentus, galima lengvai įsivaizduoti, kas iš viso to išeina. Didelis šou skirtas vieniems kandidatams ir karšta pekla skirta kitiems. O kandidatai, kurie nėra grėsmę keliantys varžovai, sulaukia elementarios tylos eteryje.

Galime nesunkiai pastebėti, kaip skiriasi dėmesys skiriamas vieniems ir kitiems jau pasiskelbusiems kandidatams – pvz. G. Nausėdai ir, tarkim, N. Puteikiui. Tam tikriems kandidatams žiniasklaidoje kažkodėl stengiamasi iš karto priklijuoti etiketes – inteligentų, aukštumų, žemumų, populistas ir pan. Kai kurie nepelnytai nurašomi, kaip neturintys vilties ir dar išplakami prieš laiką.

Pavyzdys: kai tą pačią dieną paskelbė oficialiai kandidatuosiantys būsimuose prezidento rinkimuose G. Nausėda ir A. Juozaitis, gerb. Nausėda sulaukė kone visų medijų dėmesio ir vienoje iš jų davė interviu su kuo mandagiausiais klausimais iš žurnalistės, o pokalbio pabaigoje buvo paminėta ir Juozaičio kandidatūra ir sau leista išplakti būsimą varžovą. Bet ne paties G. Nausėdos, o žurnalistės iniciatyva parinkti itin Juozaitį kompromituojantys faktai ir pateikti tarsi klausimai akivaizdžiai menkinantys asmenį ir menkinantys jį kaip būsimą varžovą, tačiau nenusakantys visos šio kandidato asmenybės. Susidarė vaizdas, kad tai yra dviejų draugų pasisėdėjimas, kur jie nusprendė apkalbėti žmogų už akių, o ne rimtas žurnalistės interviu.

Kad susidarytum aiškesnį vaizdą, kaip jaučiasi Lietuvos žmonės dėl šio jau prasidėjusio rinkiminio vajaus ir ką jie mano apie vieną ar kitą iš kandidatų, tereikia po vienu kitu straipsniu, patalpintu internete, permesti komentarų skiltį ir tau nusišviečia visai kitas vaizdas nei rodo „oficialios apklausos“ (kurias nežinia kas organizuoja, nes dar gyvenime nesutikau tokio žmogaus, kurį būtų apklausę tos paslaptingos apklausiančios būtybės ) ir kurias mums pateikia žiniasklaida.

Jei protingai atsirenki ir atmeti „trolių“ nesveikus pasisakymus su siekiu kiršinti visuomenę ir kurie kažkodėl nėra blokuojami internetinėje žiniasklaidoje, tuomet gali pastebėti ką mąsto visuomenė. Ir be proto tampa džiugu, kad mūsų piliečiai tampa vis gudresni, vis daugiau išprusę politikos klausimais. Jie išties domisi tuo, kas vyksta Lietuvos politinėje erdvėje ir jiems rūpi. Domisi kandidatais, kurie taip trokšta valdžios ir domisi kodėl jie jos taip trokšta.

Iš daugybės komentarų šia tema bendras vaizdas, kad mūsų piliečiai keičiasi. Tampa vis gudresni ir mažiau pasiduoda tam, ką jiems taip brutaliai bandoma įteigti, tampa atsparesni primetamai nuomonei. Žmonės pradeda atsirinkti ir vis sunkiau tampa užpudruoti rinkėjų akis rožiniais pažadais, drauginga šypsenėle ar perkreiptu veidu nuo „begalinio rūpesčio kaip mūsų lietuviai gyvena“, kai tas rūpestis atsiranda iškart prieš rinkimus.

Man tampa vis džiugiau, kad žmones tampa kritiškesniais ir daugiau reikalaujančiais. Deja, būsimiems išverstaskūriams kandidatams – ne tokie naivūs rinkėjai, kurie vis dažniau atsigręžia į vertybes, ne tik materialinius dalykus ir tokius reikalavimus kelia kandidatams, nėra palankūs. Tokius dalykus – kaip sąžinė, moraliniai principai, kritinis požiūris į radikalųjį liberalizmą, kurį primeta ES ir pan. – išverstaskūriui kandidatui sunkiau suvaidinti televizijos eteryje ir akylus rinkėjas nesunkiai pastebės, kai ne vertybėmis vadovaudamasis kalba kandidatas, o banknotais.

Ir pabaigai, pastebėjimas apie dabartinį, taip vadinamą politinį skandalą, o veikiau – karą tarp premjero ir žiniasklaidos. Iškart pabrėžiu, nesu premjero S. Skvernelio gerbėja ar „heiterė“. Veikiau esu neutralioje pozicijoje. Tačiau šis „skandalas“ atrodo tiesiog juokingas. Didelė audra vandens stiklinėje. Premjeras lepteli keletą frazių (net be keiksmažodžių!) neoficialioje aplinkoje, kur pokalbiai iš esmės neturėtų patekti viešumon. Tad mes, jei normalūs žmones, visi daugmaž galime įsivaizduoti, kaip skiriasi mūsų oficialus ir neoficialus įvaizdžiai visuomenėje, kaip skirtingai kiekvienas iš mūsų elgiamės ir kalbame skirtingose aplinkose ir situacijose. Tad jei esame tie, kurie nesklandome fantazijų pasaulyje ir manome, kad premjeras lygiai toks pats žmogus kaip ir visi kiti, tai jo pokalbių įrašai, manau, nieko nestebina.

Žiniasklaidos aštriai plakamas premjeras S. Skvernelis ir tie svaigalai apie žiniasklaidos ir demokratijos ribojimą (oi, tik pakliudyk ir įsiutink žurnalistus, tai tik retorinis klausimas, kas laimės kovą, kai visas eteris yra – kieno rankose?) labai panašu į vieno iš realių kandidatų į prezidentus sumindžiojimą dar net nespėjus pasiskelbti, kaip vienu iš kandidatų.

Juk, oi koks NETIKĖTUMAS, prieš rinkimus pirmas didesnis skandalas apie tokį teigiamą iki šiol ir mylėtą žmonių S. Skvernelį... Argi tikrai netikėta? Nereikia aklai tikėti viskuo, kas pateikiama medijose. Reikia atsirinkti informaciją ir nepamiršti patiems mąstyti, nes yra daug „Fake News“ (netikrų, melagingų žinių), apie kurias taip mėgsta pasisakyti pvz. A. Tapinas. Nors pats patalpino labai juokingai iškarpytą tą taip slėptą nuo visuomenės įrašą su keletu S. Skvernelio frazių. Iš to „karpinio“, kurį sudėliojo A. Tapinas ir pateikė savo laidoje, tegali susidaryti vaizdą, kad tokiu būdu viešinamas įrašas yra ne kas kita kaip „Fake News“. Ne pilnas vaizdas, o primetama nuomonė, žurnaliste. Gėda, A. Tapinai.

Po tokios žiniasklaidos užvirtos psichozės dėl S. Skvernelio rodomo despotizmo ir sukeltos grėsmės demokratijos pamatams ir t.t ir pan. galime daryti išvadą – vienu potencialu kandidatu į prezidentus turime mažiau. O gerai tai ar ne? Lieka atviru klausimu. Ir be šio kandidato turime užtektinai, kuriuos dar turime gerai išnarstyti. Su žurnalistų pagalba, žinoma. Tačiau manau, kad kartais mums, piliečiams, reikėtų tapti pavadinkime tai – penktąja valdžia ir stebėti pačią žiniasklaidą po padidinamuoju stiklu ir aklai nepasikliauti tuo, kas vyksta medijose.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atviras laiškas: Lietuva be mokytojų – jauni žmonės be ateities (38)

Leisk aš tau papasakosiu, kodėl tu niekada taip nieko ir nepasieksi.

Plungės kultūros centro folkloro ansamblis ,,Gondiga“ minės 30-ies metų kūrybinės veiklos sukaktį

Plungės kultūros centro folkloro ansamblis „ Gondinga “ yra vienas iš žinomiausių ir...

Gautas raštas įskaudino ilgametį ugniagesį: ar taip norima pasityčioti? (35)

Į DELFI redakciją kreipėsi nusivylęs ugniagesys , kuris jau ilgus metus dirba tokį darbą. Jį...

Lietuvos beisbolo jaunimo rinktinė Floridoje iškovojo trečiąją vietą

Floridoje, lituanistinėje mokykloje „Saulėtas krantas” svečiavosi stipriausios pasaulyje...

Top naujienos

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (315)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

20 metų jauniau atrodanti moteris išklojo savo paslaptį: tereikia valgyti kelis produktus dvidešimtukas (40)

Elizabeth Peyton-Jones – 49-eri, bet ji atrodo lyg būtų 30 m. amžiaus. Natūropatė, žolininkė,...

Geidžiamas darbdavys Vilniuje samdiniams leidžia itin daug: įvaizdžiai privers gardžiai pasijuokti (12)

Vilniuje įsikūrusi IT sprendimus visame pasaulyje teikianti įmonės „ Tesonet “ yra esantys...

Kėdainiuose apsilankęs Kirilenka prakalbo apie FIBA „langų“ sabotažą (5)

Tarptautinės krepšinio federacijos ( FIBA ) sumanyta pasaulio čempionato atrankos varžybų sistema...

Kas nutinka, kai alkoholis ir narkotikai nustoja veikti: 25 metus vartojęs vyras neturi ko slėpti

„Kai būdamas 12 metų pirmą kartą pasigėriau, iškart nusprendžiau, kad tai bus mano gyvenimo...

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (258)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (37)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Lori Anne Allison – vienintelė moteris, sugebėjusi nutempti Johnny Deppą prie altoriaus: kas ji ir kodėl apie ją nekalbama? (10)

Gerokai anksčiau, nei suvaidino kapitoną Sparrow ar policininką Tomą Hansoną, Johnny‘is Deppas...

Įsidėmėkite šiuos patarimus: štai ko nedaro stiprias asmenybes išugdantys tėvai (5)

Ką daryti, kad vaikai užaugtų stipriomis ir savimi pasitikinčiomis asmenybės, prirašyta...

Žaidėjus išteisinęs ir sirgaliams dėkojęs Jankauskas: tai jau kelia neviltį specialiai iš Ploješčio (111)

Ploješčio miesto tuščios stadiono tribūnos nesukliudė antrąkart rumunams įveikti Lietuvos,...