aA
Būtent tokią išvadą padarė Lietuvos jaunimo centro savanoriai, kurie praėjusio mėnesio pabaigoje dalyvavo „Veiklus jaunimas“ programos remiamame seminare „Socialinis verslumas jaunimo darbe“. Seminaro dalyviai iš dešimties Europos šalių turėjo išskirtinę progą apsilankyti Jerevane, gyveno ir bendravo su vietiniais Tatevo kaime. Būtent šis, keturis šimtus gyventojų turintis, nykstantis, vieno garsiausių Armėnijos vienuolynų pašonėje įsikūręs kaimelis tapo jaunimo darbuotojų tyrimų objektu.
© M. Norbuto nuotr.

Jerevanas – viską pamatyti užteks pusdienio

Daugelis lėktuvų Jerevane nusileidžia naktį. Tuomet į pilną oro uostą suguža automobiliai, kurių vairuotojai laukia atvykstančių giminaičių ar svečių. Tik susėdus keleiviams, mašinos pasileidžia lėkti keliu. Rodyti posūkio signalą čia nebūtina. Svarbiausia - greitis. Miesto gatvių apšvietimas po antros valandos išjungiamas, todėl kelionė į Jerevaną tampa adrenalino pilna „atrakcija“.

Ryte miestas atgyja. Gatvės pilnos mašinų, žmonių. Norintiems apžiūrėti miestą viešbučio registratūroje dalinami žemėlapiai. Susigaudyti išties paprasta – apžiūrėti verta tik kelis objektus. O ir pasiklydus visada galima paklausti praeivių. Dauguma jų kalba rusiškai, angliškai – gerokai mažiau. Turizmo centro ieškoti tikrai neverta. Jis buvo uždarytas prieš kelis metus. Tiesą pasakius, miestas nėra įspūdingas – kelios gatvės, laiptai į kalną, kurių papėdėje ir aikštelėse slūgso skulptūros, dar turgus ir vakare šokantys fontanai

Kavinės ir restoranai duris atveria nuo dešimtos. Būtent jų struktūra išduoda šalies specifiką. Užsisakius viename restorane maisto jo gali sulaukti iš kito. Tiesiog padavėjai perima maistą pakeliui link tavo staliuko. Vietiniai aiškina, kad daugelį maitinimo vietų valdo tie patys žmonės – naujieji oligarchai. Todėl ir kooperacija tarp restoranų tokia tampri.

Daugelis nori pabėgti iš kaimų

Devyniasdešimt devyni procentai Tatevo kaimo jaunimo ketina išvykti ir ieškoti darbo kitur. Tokia kaimiškų vietovių realybė. Didžiausiu populiarumu pasižymi kelios kryptys – Jerevanas ir Maskva. Tačiau būtent pastaroje atlyginimai žymiai didesni, todėl ir norinčiųjų ten įsitvirtinti žymiai daugiau.

35 eurai – toks yra pensijos dydis. Už šiuos pinigus vietiniai tesugeba įsigyti miltų duonai. Įsikūrę nuostabaus kraštovaizdžio apsuptyje, prie vieno lankomiausių Armėnijoje vienuolynų, Tatevo gyventojai gyvena iš giminių siunčiamų pinigų. Kai kas turi vietinį daržovių verslą, ar nelegaliai priima turistus, taip pat pardavinėja džiovintas uogas, kepinius, naminę degtinę ar vyną šalia vienuolyno. Moterys siuvinėja paveikslėlius, vyrai gamina kryželius – visi dirbiniai parduodami vienuolyno parduotuvėlėje. Tačiau daugelis kaimiečių nieko neveikia.

Tuo tarpu jaunimas svajoja apie sporto salę, kurioje žaisdamas nebijotų susižeisti. Svajoja apie darbo vietas, apie savo verslą, apie galimybes keliauti, apie muzikos instrumentus ir treniruoklius. Tačiau realybė kitokia – daugelis jų trinasi gatvelėse, kai kurie lanko vienuolyno chorą, žaidžia futbolą lauke.

Potencialas milžiniškas

Nelegalios paslaugos tampa viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl apie galimybę apsistoti Tatevo kaimelyje gali sužinoti tik pasiklausęs vietinių. Aktyvių vietinių žmonių iniciatyva Tateve įkurtas turizmo informacinis centras išnaudojamas minimaliai – siūlant nusipirkti arbatos ir kepinių, smulkių suvenyrų. Be to ir jį aptikti nėra taip paprasta. Tuo tarpu „Tatev sparnais“ (kabeliniu keltuvu) atvykstantys turistai tiesiu taikymu keliauja į vienuolyną. Ir tik tie, kuriuos užklumpa tamsa, lieka nakvynei.

Keisti padėtį bando jaunimas, tuo tarpu vietos valdžia neįgali. Susitikimo su meru metu nuolatos buvo akcentuojami visai kiti klausimai – vandentiekis, kaimo pagrindinė aikštė, nepavykę sporto salės rekonstrukcijos planai. O kur pajamos, galimybės jaunimui? Čia išgirdome atsakymą, kad vietos žmonės patys nieko nenori, todėl niekas ir nevyksta.

Kalnuose įsikūrusio kaimo potencialas milžiniškas. Tai ne tik daržovių auginimas ar apgyvendinimo bei maitinimo paslaugos. Fantastiško grožio gamta – vienas didžiausių turtų. Tik keli vietiniai žino kelius per kalnus, kurie driekiasi link apleisto moterų vienuolyno ir mineralinėmis voniomis garsios Velnio olos. Pusdienį trunkanti kelionė kupina neįtikėtinų įspūdžių, kurių metu gali pamatyti kalnų krioklius, pasigrožėti šniokščiančiomis upėmis, kalnų gėlėmis, atrasti apleistus senuosius kapus, pasigrožėti apleisto vienuolyno celėmis ir pastatais.

Socialinis verslas – galimybė prikelti bendruomenę

Minėtas pasivaikščiojimas kalnais, vaistažolės, uogos, kepiniai, pasivažinėjimas asilais, maudynės mineralinėse voniose, dailininkų plenerai, kaimo šventės, kuriomis pristatomas kulinarinis paveldas ir kultūra – tai tik kelios galimybės, kurios galėtų padėti kaimui klestėti. Tokių išvadų priėjo seminaro dalyviai, parengę tris skirtingus vietovės vystymosi planus.

Kai kurios iš idėjų jau bus įgyvendintos kitąmet. O pajamas ketinama investuoti į infrastruktūros jaunimui gerinimą, įdarbinant vietos žmones. Taip tikimasi padėti bendruomenei, paskatinti aktyvesnius žmones jungtis ir dalyvauti bendrose veiklose.

Vis dėlto išlieka baimė, kad lėšos gali „nusėsti“ kelių šeimų rankose. O vietiniai iš paslaugų teikimo taip ir negaus realios naudos. Ar socialinio verslo idėja nebus pasinaudota prisidengti siekiant praturtėjimo, ar galima tam užbėgti už akių – iki šiol neatsakyti klausimai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniaus jaunimas nepraleidžia progos pasisemti žinių

Nors ruduo jau nuspalvino medžius , o orai pradėjo džiuginti nuostabiu oru, šį savaitgalį...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios (120)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...

Atviras kliento laiškas draudikams: ar jums atrodo logiška siūlyti kabrioleto draudimą artėjant žiemai? (53)

Miela draudimo bendrove, Skundžiuosi Jūsų kliento patirtimi. Dvi savaites karštligiškai bandėte...

Po motinystės atostogų į darbą grįžusi mama buvo šokiruota: ar valstybė mus apgavo? (36)

Į DELFI redakciją kreipėsi moteris, kuri teigė, esą valstybė apgavo mamas, esančias vaiko...

Kelionė į Kauną apkarto: vietoj autobuso bilieto – grasinimas apsauga (16)

Išskirtiniai kelionių įspūdžiai – taip prisistato UAB „Tolimojo keleivinio transporto...

Top naujienos

Nausėda: prabanga taip pat galėtų būti apmokestinama pildoma (164)

Beveik 100 dienų darbo laikotarpį pasiekęs prezidentas Gitanas Nausėda akcentavo esąs ir...

Seimo nariai jau renka parašus prieš Pranckietį: pareiškimo tekste – rimti kaltinimai

Daugiau nei pusšimtis Seimo narių jau pasirašė pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro...

Pirmadienį sostinėje pagerintas 101-erius metus laikęsis šilumos rekordas

Pirmadienį sostinėje pagerintas 101-erius metus laikęsis tos dienos šilumos rekordas, pranešė...

Šaltiniai: JAV svarstymuose – priemonės, kurios reikštų sąjungos su Turkija pabaigą (21)

JAV administracija svarstė galimybę išgabenti branduolinę ginkluotę iš Indžirliko bazės...

„Regitra“ paskelbė naujus numerio ženklų derinius – siūlo suskubti ir dar neturintiems automobilio (31)

„Regitra“ papildė planuojamų gaminti numerio ženklų sąrašą naujais deriniais. Automobilių...

Bankų ir prekybos tinklų mokesčius Nausėda sieja su lengvatos dyzelinui mažinimu (6)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad valdančiųjų siūlomus naujus bankų aktyvų ir prekybos...

Metų seklys: žemaičių „teroristas“ nekentė savo „kolegos“, vyrai konfliktavo dėl tuštybės (7)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Nuo kitų metų išmokos turėtų keistis beveik visiems (105)

Nuo kitų metų Lietuvoje turėtų didėti vaiko pinigai, senatvės, netekto darbingumo ir šalpos...

Obuolių nauda sveikatai – neišmatuojama, bet daugelis vartoja netinkamai

Obuolys, matyt, yra tas vaisius, apie kurį atrodo, kad žinome viską. Jie auga ne tik kiekvieno...

Nausėda automobilių mokestį įsivaizduoja kitaip (47)

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį paragino automobilių mokestį sieti ne vien su tarša, bet...