Panevėžio bendruomenių rūmuose renginių salėje regėjome režisieriaus Antano Maciulevičiaus eksperimentinį spektaklį „Faustas arba embriono poza“, kurį jis parengė su 11–12 klasių gimnazistais. Kukliai suabejojęs dėl to, ar spektaklis įvyks (labiausiai neramino pauzės, cezūros, etc.) – energingai paskelbė startą ir leido pradėti.
IMG_5431 _1

Labai įdomios ugdymo proceso detalės, apie kurias sužinojome iš paties režisieriaus. Kiekvienas iš moksleivių mokėsi skaityti knygas, atsirinkęs su mokytojo pagalba jam labiausiai tinkančius – patinkančius – suvoktus tekstus kūrė reginį, maksimaliai atskleisdamas individualias savo galias.

Stebėjome unikalius monodinius numerius (įspūdingas Dovydo Puškoriaus giedojimas įvairiausiais lietuviškų paukščių balsais; jautri Gabrielės Blažytės giesmė italų kalba a cappella; subtilus Radvilės Budrytės šokis; ekspresyvus Ugnės Narkevičiūtės šaukinys apie jos žemėje rastus lobius; Radvilės Budrytės vijurkiška stebinti viską fiksuojanti vaizdo kamera), įdomius dialogus, kulminacines, turtinga faktūra spinduliuojančias masines scenas, kuriose kaukėmis pasidabinę back’ai” emocingai efektingai judindami plaukus, ritmingai trepsėdami kviečia ir sviedžia solistus lyg iš vandens gelmių išnyrančius tiesiai mums į akis, į ausis, į sielas: Irmanto Pilio Faustas, Arono Canbolat Mefistofelis, Kotrynos Tendziagolskytės Marta – Mirtis.

Negaliu nepastebėti puikaus dramaturginio apsisprendimo – ačiū režisieriui, kuris daug leidęs improvizuoti, dar daugiau neleido, skiepydamas pagarbą garso kultūrai – klyksmų riksmų keiksmų nebuvo, o kulminacijos – buvo. Kaupiant artisto, lygiai kaip ir muzikuojančio žmogaus bagažą– galioja ta pati taisyklė – brangiausią patirtį įgyji tada, kai pavyksta įtaigiai išpildyti atskleisti kūrinį nedidelėje, ribotoje dinaminėje amplitudėje (ppp, pp, p, mp, mf).

Antai, įsiklausykite, įsižiūrėkit – norėčiau parašyt ką nors svaraus apie šitas jautrias krištolines sekundes, bet – žodžių svoris dingsta skęsta, verčiau, galbūt, improvizuoti?

Šitos kalvelės tonas – smuiko sielos Lietuva... Tos gaidos trys vilties, kurią mes giedam – fa – do – fa – be žodžių mormorando, paslapčia... Myli – nemyli – myli? – tyliai klausia Margarita – Lietuva...

Dar vieną formos paslaptį, kurios visus slapčiausius niuansus žino tik režisierius, norėtųsi pristatyti tiesiog užklausiant – kaip 15 asmenybių (ar asmenų? – diskutuokite su Mindaugu Činčiu, jis padės jums atsakyti – kuo skiriasi asmuo nuo amenybės) su skirtingais tekstais ir kontekstais pavyko taip apjungti ir sustyguoti, kad teiginių/klausimų/garsažodžių/giesmių/šokių/judesių skiautiniai virto kažkuo daugiau nei paprastas koliažas su aštriais skiaučių kampais?

Koliažinis sūkurys iš skirtingiausių medžiagų, veiksenų, tekstų fragmentų, Sigitos Sičiūnienės „Tautiškos giesmės“ bei F. Schuberto „Serenade“ muzikinių interpretacijų smuiku pranoksta savo bazinės formos idėją ir įgyja kažką naujo. Ekspromtu imčiau ir pavadinčiau, pavyzdžiui, tą naujieną – ypatingu, čiurlionišku koliažu. Paklausite – kodėl? Juk pats M. K. Čiurlionis koliažais nesidomėjo. Ogi todėl, kad M. K. Čiurlionis ir savo dailės kūriniuose, ir muzikoje labiausiai vengė ir išvengė didelių, ryškių kontrastų. Jis buvo pustonių, pastelinių atspalvių meistras. Tai štai – panaši pustonių ir atspalvių galia paskandino koliažo paprastumą. Tą galią režisierius Antanas Maciulevičius tik jam vienam žinomais būdais ir metodais kapstė – atkapstė – išlaisvino, dirbdamas su kiekvienu jaunuoliu atskirai ir su visais bendrai.

Šis eksperimentinis vyksmas – puikus komandinis darbas. Jis žaižaruoja įvairiomis (in)tonacijomis, kurias apjungia trijų svarbių funkcijų versmė, pamatinės kiekvieno iš mūsų vertybės – Motina (tonika), Tėvynė (dominantė), Sąžinė (dominančių dominantė).

Nuostabu, kaip mokytojas sudėlioja svarbiausius taškus ir spektaklis neperžengia doros, padorumo ribų, nuostabu, kai klausytojo ausis, regėtojo akis, stebėtojo siela yra tiesiog gerbiama.

Ačiū jaunimui. Ačiū Maestro. Ačiū rezultatui. Kūrinys, nuo pradžios iki galo kupinas įdomybių tiek mikro, tiek makro lygiu. Norisi prie jo grįžti, norisi dar kartą stebėti, ieškoti ir rasti.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

KET pažeidėjams Pilaitėje atėjo neramūs laikai (17)

Rusijoje 2010 m. įsikūrė pasauliniu mastu pagarsėjusi organizacija Stop Cham (rus. СтопХам,...

Veganams nepatiks: kaip jie naikindami dramblius saugo vištas (81)

Vis daugiau žmonių ir mūsų geografinėje platumoje atsisako mėsos, sparčiai daugėja veganų,...

Vaizdas Palangos „Maximoje“ stebino: ar tai normalu? (109)

Palangoje, užsukusi į Vytauto g. „Maximą“, DELFI skaitytoja labai nustebo radusi pustuštes...

Kauniečių šeimai atjungė elektrą – kaltina nesusikalbėjimu (18)

Gyvename žinomame ir brangiame name I. Kanto g. 18, Kaune , ir esame priversti kreiptis dėl...

Lietuvaitė gavo įspūdingą „Sostų karų“ žvaigždės kvietimą: neįsivaizduoju, kaip man taip pavyksta (7)

Jaunoji lietuvė menininkė Kamilė Lukrecija Lukošiūtė (19 m.) sužavėjo legendinio serialo...

Top naujienos

„Alfa vyras“ merginas viliojo apsimesdamas fotografu: jos nepastebėjo svarbios detalės (94)

Anksčiau „Alfa vyro“ mokymais pagarsėjęs Airinas Arutiunianas liepos 12 d. sulaikytas už...

Po susitikimo su Putinu Trumpas įvarė save į kampą: Senatas jau ėmėsi veiksmų (134)

Jungtinės Valstijos Rusijai reikalingos kaip priešas, juolab kad tai idealus priešas, teigia...

Vilniuje – dar viena masinė avarija, pranešama apie prispaustus žmones papildyta 17.30

Sostinėje, Kirtimų g., penktadienio pavakarę susidūrė šešios transporto priemonės.

Nuo Kremliaus propagandistės iki Lietuvos šnipės: rusę įtaria dvigubu žaidimu (133)

Kaliningrade sulaikyta ir į Maskvą nuskraidinta rusė, kaltinama valstybės išdavimu – įtariama,...

Vokietijoje – incidentas autobuse: skelbiama, kad sužeista mažiausiai 14 žmonių (55)

Vokietijos žiniasklaida praneša, kad išpuolyje Vokietijos šiauriniame mieste Liubeke buvo...

Kazachstane – olimpinio prizininko žudiko medžioklė: nurodymus dalina Nazarbajevas (2)

Sukrėstas Kazachstanas ir visas dailiojo čiuožimo pasaulis lieja ašaras dėl vagių viduryje...

Itin judrioje sostinės vietoje įvyko masinė avarija (41)

Penktadienio pavakarę sostinėje, Geležinio Vilko gatvės tunelyje po Seimu, įvyko masinė...

Vienas garsiausių Lietuvos nusikaltėlių Zamolskis pradėjo bado streiką – negeria net vandens (66)

Lietuvos pilietis Romas Zamolskis , 2016 metų rugpjūtį nuteistas 15 metų laisvės atėmimo bausme...

Po kritikos dėl alinamos meškos sulaukusiam cirkui Klaipėdoje – specialistų patikrinimai politikai rodo valią uždrausti laukinių gyvūnų pasirodymus (47)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba žada patikrinti informaciją, kad cirko pasirodymo...

Neįprasti šašlykų marinatai, kurie nustebins net visko ragavusius (16)

Šiltuoju sezonu nuo smagaus ir jaukaus pasibuvimo gamtoje neatsiejamas ir mėsos ant griliaus...