aA
Po bičiulių dienos Vilniaus knygų mugėje atmosfera kaito. Knygų mugės erdvė tankėjo ir užsipildė vis naujais knygų žinovais, skaitytojais, draugais ir mylėtojais.
Antrąją knygų mugės dieną tampame daug artimesni, iriamės į priekį šonais.
Rolandas Kazlas
Rolandas Kazlas
© DELFI / Tomas Vinickas

Artėja pati knygų mugės dvasia. Verčiame knygų mugės viršelį ir pradedame „skaityti“ knygų mugės knygą. Šioje „knygoje“ kiekvienas skaitytojas tampa herojumi. Vieni knygų mugės knygą „perskaito“ per vieną apsilankymą, kiti – per keturias dienas. Ar tai priklauso nuo knygų skaitymo greičio, tegu sprendžia specialistai arba empirinių tyrimų atlikėjai. O visi technologijų atstovai tegul pasuka galvas, kaip sukimšti šią knygų mugės „knygą“ į rankinės arba delno dydžio prietaisą. Labai norėčiau būti vienu metu penkiuose renginiuose. Mugės lankytojai pasimeta didžiuliuose apmąstymuose į kokį renginį eiti. Nors persiplėšk.

Antrąją mugės dieną man kirbėjo klausimas kaip tokioje knygų gausoje išsirinkti tą vienintelę knygą? O gal ir kelias vieninteles? Primena televizinį žaidimą per ribotą laiką susirasti mylimąją. Apžvelgi didžiulį plotą ir pradedi veikti.

Kiekvienas eidamas į knygų mugę planuojame pirkinius. Knygų pirkimas yra paradoksalus. Kai esi alkanas perki maistą, jei šąla rankos - perki pirštines. Knygas perki po maisto ir po pirštinių. Sugalvojęs, kad pirksi romaną, dažnai nusiperki visai ne romaną. Tai gali būti nuotraukų albumas ar poezijos knyga, o gal visai ne tai.

Knygų mugė – skaitytojų ir rašytojų susitikimo vieta. Daugeliui tai vienintelė galimybė pabendrauti su mylimais rašytojais. Kaip daugelis lankytojų sako, norisi „iš arčiau gyvai pamatyti“ autorių ir paprašyti autografo.

Lietuvių skaitytojai gana kukliai ir neaktyviai atakuoja savo mylimus rašytojus. Atsimenu tokį fragmentą iš praeitos knygų mugės. Prieinu prie stalo, prie kurio sėdi rašytojas, ir laukiu savo skaitytojų. Ant kėdės šalia sėdinčio rašytojo trinkteliu savo juodą rankinę, kurios dydis kaip nemažas plazminis televizorius. Pastumiu atverstą knygą. Autorius atsisuka į mane paklausti vardo ir mato už rankinės kyšančias ir drebančias dvi ilgas zuikio ausis. Laukiau išsvajotojo autografo, o akyse spengė didelės alpulio razinos. Labai norėjau gerti ir labai bijojau užgriūti ant autoriaus. Kai visas blogumas praėjo, šypsojausi ir provokavau save klausimu, o gal reikėjo užgriūti? (Juokauju).

Griūti nereikia, bet vandeniu apsirūpinti būtina. Šiemet klaidų nekartojau, drąsiai prašiau autografų. Kartais klausiau, gal galite pasirašyti ant kitų vietų? Turėjau galvoje ne ant knygos. Nė vienas rašytojas neatsakė. Pasirašinėjo ant atvirukų ar žymeklių.

Knygų mugėje labai matomi lietuvių rašytojai. Malonu sutikti „drakonėjantį“ prozininką G. Grajauską, kuris autografą suraitė komplimento forma. Poetas E. Ališanka elegantiškai vaikšto vis ta pačia gatve. Šiandien buvo ne vienas, o su šaliku. R. Rastauskas demonstruoja meilę ryškiaspalviams ir dryžuotiems drabužiams. Žiūri į tolį ir skaičiuoja visas poetų meilužes. Metų poezijos knygos laureatas R. Stankevičius vaikšto pasitempęs, nes lydimas fotografų ir žurnalistų. Prozininkas R. Granauskas atsisveikina su vienatvėmis. Poetas K. Navakas visus konsultuoja meilės reikalais ir pardavinėja meilės laiškus. Laiškų kiekis ribotas iki 50 vienetų. Rašytojas D. Kajokas knygos pristatyme uoliems skaitytojams pasižadėjo parašyti romaną be siužeto. Poetas G. Norvilas kaip visada rimtas, o A. Marčėnas kalba V.Sventicko balsu. Dramaturgas M. Ivaškevičius rimtai ruošiasi šeštadienį įvyksiančiam pokalbiui su kritiku V. Jauniškiu. Ne visi paminėti, nes dar ne visi pamatyti.

Antrąją knygų mugės dieną visus pavergė aktoriaus R. Kazlo skaitytos ištraukos iš K. Donelaičio poemos „Metai“. Jis pristatė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto organizuojamą akciją, kuria norima per metus išmokyti žmones skaityti hegzametrą. Aktoriaus R. Kazlo pristatinėti nereikia. Kai apie jį rašo populiarūs žurnalai, jų pardavimai ženkliai pakyla. Kinta žurnalų išliekamoji vertė, o bibliotekose dingsta žurnalų puslapiai. Kai jis vaidina spektaklyje, Vilniuje ištuštėja gatvės. Kai R. Kazlas skaitė K.Donelaičio poemos ištrauką, nuo jo balso salėje užtemo šviesa ir trūkinėjo mikrofono garsas.

R. Kazlas tęsia savo prasmingą misiją išmokyti žmones suprasti grožį. Jis supažindino lietuvius su V. Šimkaus poezija. Nuo to laiko V. Šimkaus pavardę žino ne tik poeto talento gerbėjai, bet ir knygynų darbuotojai. Jie iškart pasako, kad knygos nėra. Bet V. Šimkaus knygą mugėje nusipirkti pavyko.

Knygų mugėje atgimusioje „Literatų svetainėje“ buvo keliamas klausimas, ką veikia moteris ir keturi vyrai viename kambaryje? Klausimas visiems. Neatspėsite. Jie skaito poeziją. Šiuo renginiu baigėsi penktadienio poezijos puota. Pažvelgus pro „Literatų svetainės“ langą, priešais esančioje kito pastato sienoje keitėsi vaizdai. Poetų žodžiai krito į galvą ir kvepėjo ant balto stalo pamerktas vienišas gvazdikas. Poezija turi nenusakomos chemijos.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Maximoje“ įsigyto produkto etiketę nulupęs kaunietis įžvelgė nešvarų triuką (331)

„Kas vyksta Kaune“ trečiadienį sulaukė pasipiktinusio skaitytojo žinutės. Šviežių sulčių...

Priimamajame dėl nepakeliamų skausmų atsidūręs rusas: riba iki gydytojo buvo netikėta ir man pačiam (105)

Vilnietis Yevgeni Lietuvoje gyvena tik ketverius metus. Lietuviškai jis moka, tačiau, kaip...

Dėl darbuotojo klaidos – problemos ir klientui, ir įmonei: norėjo interneto, išėjo nežinia kas (33)

Praėjusią žiemą persikrausčius į naujus namus, pradėjau ieškoti naujo interneto tiekėjo ir...

Vyras pirmą kartą per 20 metų aptiko tokį lobį – svoris kaip dviejų mėnesių kačiuko (33)

Štai kokį grybą radau. Esu pamišęs grybautojas , grybauju gal 20 metų.

Žinomoje sanatorijoje moterį apstulbino tvarka: tikėjausi pasveikti – tik nervus pagadinau (36)

Norėčiau pasidalinti savo sveikatinimosi atostogomis Šventosios „ Energetike “. Gal mano...

Top naujienos

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (1395)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (243)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Su tariamai 30-mečiu vyru susitiko automobilių aikštelėje: tada ir prasidėjo „linksmybės“ (130)

Kadangi buvo laikas, kai dažnai vaikščiodavau į pasimatymus, todėl norėčiau aprašyti ne...

Ginekologė atsakė į aktualius klausimus apie mergystės plėvę: kam ji reikalinga ir kodėl moterys ryžtasi jos atstatymo operacijai (73)

Nekaltybės praradimas daugelio siejamas su mergystės plėvės plyšimu. Bet ar žinote, kokia yra...

Į šalį vis drąsiau žengs lietaus debesys (1)

Ketvirtadienio dieną iš vakarų priartės žemesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos pusėje visoje...

Jurga Jurkevičienė | D+ nariams

Vyriškumo triumfas rugsėjo vendemijos fone specialiai Delfi Plius iš Romos

Pamenate vieną ekspresyviausių pasaulio kinematografo scenų – rugsėjo vendemiją (vynuogių...

Nekalta dukters frazė padėjo vyrui atskleisti žmonos neištikimybę (30)

Vyras papasakojo, kaip dukters frazė atskleidė jam žmonos neištikimybę su jų kaimynu, rašoma...

Schilleris pakomentavo gandus: Blaževičių tikrai matau sudėtyje, dėl Dimšos – pažiūrėsime (13)

Rungtynėms prieš Alytaus „Dzūkiją“ Martinas Schilleris vėl neregistravo Kauno...

„Chimki“ lieka be pergalių, Gudaitis debiutavo „Zenit“ gretose (2)

Rimas Kurtinaitis ne šiaip sau nuogąstavo dėl problematiško komandos pasirengimo sezonui....

|Maža didelių žinių kaina