Po bičiulių dienos Vilniaus knygų mugėje atmosfera kaito. Knygų mugės erdvė tankėjo ir užsipildė vis naujais knygų žinovais, skaitytojais, draugais ir mylėtojais.
Antrąją knygų mugės dieną tampame daug artimesni, iriamės į priekį šonais.
Rolandas Kazlas
© DELFI / Tomas Vinickas

Artėja pati knygų mugės dvasia. Verčiame knygų mugės viršelį ir pradedame „skaityti“ knygų mugės knygą. Šioje „knygoje“ kiekvienas skaitytojas tampa herojumi. Vieni knygų mugės knygą „perskaito“ per vieną apsilankymą, kiti – per keturias dienas. Ar tai priklauso nuo knygų skaitymo greičio, tegu sprendžia specialistai arba empirinių tyrimų atlikėjai. O visi technologijų atstovai tegul pasuka galvas, kaip sukimšti šią knygų mugės „knygą“ į rankinės arba delno dydžio prietaisą. Labai norėčiau būti vienu metu penkiuose renginiuose. Mugės lankytojai pasimeta didžiuliuose apmąstymuose į kokį renginį eiti. Nors persiplėšk.

Antrąją mugės dieną man kirbėjo klausimas kaip tokioje knygų gausoje išsirinkti tą vienintelę knygą? O gal ir kelias vieninteles? Primena televizinį žaidimą per ribotą laiką susirasti mylimąją. Apžvelgi didžiulį plotą ir pradedi veikti.

Kiekvienas eidamas į knygų mugę planuojame pirkinius. Knygų pirkimas yra paradoksalus. Kai esi alkanas perki maistą, jei šąla rankos - perki pirštines. Knygas perki po maisto ir po pirštinių. Sugalvojęs, kad pirksi romaną, dažnai nusiperki visai ne romaną. Tai gali būti nuotraukų albumas ar poezijos knyga, o gal visai ne tai.

Knygų mugė – skaitytojų ir rašytojų susitikimo vieta. Daugeliui tai vienintelė galimybė pabendrauti su mylimais rašytojais. Kaip daugelis lankytojų sako, norisi „iš arčiau gyvai pamatyti“ autorių ir paprašyti autografo.

Lietuvių skaitytojai gana kukliai ir neaktyviai atakuoja savo mylimus rašytojus. Atsimenu tokį fragmentą iš praeitos knygų mugės. Prieinu prie stalo, prie kurio sėdi rašytojas, ir laukiu savo skaitytojų. Ant kėdės šalia sėdinčio rašytojo trinkteliu savo juodą rankinę, kurios dydis kaip nemažas plazminis televizorius. Pastumiu atverstą knygą. Autorius atsisuka į mane paklausti vardo ir mato už rankinės kyšančias ir drebančias dvi ilgas zuikio ausis. Laukiau išsvajotojo autografo, o akyse spengė didelės alpulio razinos. Labai norėjau gerti ir labai bijojau užgriūti ant autoriaus. Kai visas blogumas praėjo, šypsojausi ir provokavau save klausimu, o gal reikėjo užgriūti? (Juokauju).

Griūti nereikia, bet vandeniu apsirūpinti būtina. Šiemet klaidų nekartojau, drąsiai prašiau autografų. Kartais klausiau, gal galite pasirašyti ant kitų vietų? Turėjau galvoje ne ant knygos. Nė vienas rašytojas neatsakė. Pasirašinėjo ant atvirukų ar žymeklių.

Knygų mugėje labai matomi lietuvių rašytojai. Malonu sutikti „drakonėjantį“ prozininką G. Grajauską, kuris autografą suraitė komplimento forma. Poetas E. Ališanka elegantiškai vaikšto vis ta pačia gatve. Šiandien buvo ne vienas, o su šaliku. R. Rastauskas demonstruoja meilę ryškiaspalviams ir dryžuotiems drabužiams. Žiūri į tolį ir skaičiuoja visas poetų meilužes. Metų poezijos knygos laureatas R. Stankevičius vaikšto pasitempęs, nes lydimas fotografų ir žurnalistų. Prozininkas R. Granauskas atsisveikina su vienatvėmis. Poetas K. Navakas visus konsultuoja meilės reikalais ir pardavinėja meilės laiškus. Laiškų kiekis ribotas iki 50 vienetų. Rašytojas D. Kajokas knygos pristatyme uoliems skaitytojams pasižadėjo parašyti romaną be siužeto. Poetas G. Norvilas kaip visada rimtas, o A. Marčėnas kalba V.Sventicko balsu. Dramaturgas M. Ivaškevičius rimtai ruošiasi šeštadienį įvyksiančiam pokalbiui su kritiku V. Jauniškiu. Ne visi paminėti, nes dar ne visi pamatyti.

Antrąją knygų mugės dieną visus pavergė aktoriaus R. Kazlo skaitytos ištraukos iš K. Donelaičio poemos „Metai“. Jis pristatė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto organizuojamą akciją, kuria norima per metus išmokyti žmones skaityti hegzametrą. Aktoriaus R. Kazlo pristatinėti nereikia. Kai apie jį rašo populiarūs žurnalai, jų pardavimai ženkliai pakyla. Kinta žurnalų išliekamoji vertė, o bibliotekose dingsta žurnalų puslapiai. Kai jis vaidina spektaklyje, Vilniuje ištuštėja gatvės. Kai R. Kazlas skaitė K.Donelaičio poemos ištrauką, nuo jo balso salėje užtemo šviesa ir trūkinėjo mikrofono garsas.

R. Kazlas tęsia savo prasmingą misiją išmokyti žmones suprasti grožį. Jis supažindino lietuvius su V. Šimkaus poezija. Nuo to laiko V. Šimkaus pavardę žino ne tik poeto talento gerbėjai, bet ir knygynų darbuotojai. Jie iškart pasako, kad knygos nėra. Bet V. Šimkaus knygą mugėje nusipirkti pavyko.

Knygų mugėje atgimusioje „Literatų svetainėje“ buvo keliamas klausimas, ką veikia moteris ir keturi vyrai viename kambaryje? Klausimas visiems. Neatspėsite. Jie skaito poeziją. Šiuo renginiu baigėsi penktadienio poezijos puota. Pažvelgus pro „Literatų svetainės“ langą, priešais esančioje kito pastato sienoje keitėsi vaizdai. Poetų žodžiai krito į galvą ir kvepėjo ant balto stalo pamerktas vienišas gvazdikas. Poezija turi nenusakomos chemijos.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Forumo teatrui Europos įvertinimas už pilietiškumą, saugumą ir gynybą (4)

Berlyno saugumo konferencija laikoma vienu didžiausių Europos saugumo ir gynybos renginių, o jos...

Maltiečiai kviečia į asmenukių iššūkį socialiniuose tinkluose: Be Jūsų Nebūtų Mūsų (3)

Pasidaryti asmenukę su savo močiute, seneliu ar kaimyne iš laiptinės ir paskelbti šią nuotrauką...

Vilniaus Balsių progimnazijoje – šimtas amatų pasitinkant Lietuvos valstybingumo jubiliejų

Lietuviai nuo seno garsėja darbštumu. Mūsų valstybės augimas ir klestėjimas visada rėmėsi...

Vilnietę ištiko šokas: viešajame transporte pamačiau besimasturbuojantį vyrą (228)

Taip jau išėjo, kad vakarykštį ketvirtadienio vakarą teko užsibūti darbe. Nors ir turėjau...

Jaudinančiu laišku tėtis kreipiasi į tautiečius pagalbos – paaukoti sūnaus kovai su smegenų augliu (23)

Mano sūnui reikia pagalbos kovoje su retu smegenų augliu Teodorui iškart po Kalėdų sueis dveji....

Top naujienos

Rinkėjai jau įvertino būsimus pokyčius: vieniems teko meduolis, kitiems botagas (59)

Potencialūs rinkėjai už pastebėtus privalumus didesniais reitingais apdovanojo didžiausią...

Įvertino, kaip mažiausiai uždirbančius paveiks 50 eurų didesni mokesčiai (42)

Dėl įvedamų „Sodros“ grindų darbdavių išlaidos vienam minimalaus mėnesinio atlyginimo...

Prieš Putiną kovojanti opozicija engiama dar neprasidėjus rinkimams: praranda ir darbus (7)

Vladimiras Putinas galiausiai paskelbė dalyvausiantis kitų metų kovą vyksiančiuose Rusijos...

Alvydas Unikauskas: pakitęs kūno kvapas įspėja apie gresiančias ligas

„Jeigu jūs, ar šalia esantis žmogus dažnai prausiasi, tačiau nuo kūno vis tiek sklinda keistas...

Orai: šaltukas grįš su nauja jėga (22)

Antroje savaitės pusėje orai dar keisis ne kartą, sulauksime daugiau kritulių ir smarkaus vėjo....

Kai Trumpas tapo prezidentu, butai jo dangoraižyje atpigo

Anksčiau šiais metais „Town & Country“ pranšė apie sunkumus, pardavinėjant butus...

Kauno policija sučiupo žmogžudyste Medvėgalio g. įtariamą vyrą (123)

Aktyviai ieškoję įtariamojo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai...

Eurovizinė karštinė įsibėgėja: ko nesako prodiuseriai (11)

Pirmadienio popietę pagaliau paaiškėjo pirmosios eurovizinių atrankų detalės – nacionalines...

Keturių žingsnių planas, kuris padės išsaugoti aistrą santykiuose per atstumą (49)

Sakoma, kad laikinas išsiskyrimas tik sustiprina širdies jausmus. Tai puiku, tačiau vien švelnių...

NBA naktis: Kawhi sugrįžimas ir Ballų šeimos šventę sugadinęs nesustabdomas Porzingis

Įspūdingą reginį NBA pirmenybėse Niujorko žiūrovams padovanojo vietos „Knicks“ (14-13) ir...