aA
Naujuoju Asmens tapatybės dokumentų teisės aktu pabandžiusi pasinaudoti Londono lietuvė nieko nepešė – pasirodo, nors įstatymas priimtas jau trečias mėnuo, bet tvarka, kaip jį vykdyti, neparuošta. Anglija.lt aiškinosi, kada Anglijos lietuviai galės naudotis galiojančiu įstatymu ambasadoje Londone.
© DELFI / Audrius Solominas

Įstatymas yra, bet neveikia

Kovo pradžioje įsigaliojus naujam Asmens tapatybės dokumentų įstatymui, užsienyje esantys lietuviai turėtų turėti galimybę gauti ne tik pasą, bet ir tapatybės korteles ambasadose.

Kovo pradžioje Anglija.lt pašnekovė Gintarė į LR ambasadą Londone kreipėsi norėdama gauti naujus asmens dokumentus. „Mano pasas buvo pavogtas kartu su rankine ir, kadangi apie naujo įstatymo įsigaliojimą žinojau prieš užsiregistruodama į eilę, labai džiaugiausi, kad turėsiu galimybę užsisakyti ne tik naują pasą, bet ir tapatybės kortelę“, – apie viltį gauti šį dokumentą ambasadoje kalbėjo Gintarė.

Gruodžio 24 d. priimtas teisės aktas dėl asmens tapatybės dokumentų įsigaliojo kovo 2 d. Nuo šios dienos, kaip įtvirtinta teisės akte, asmens tapatybės kortelę gali išduoti LR diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos LR konsuliniame statute nustatytomis sąlygomis. Anksčiau asmens tapatybės kortelę buvo galima gauti tik Lietuvoje.

Anglija.lt pašnekovė pasakojo, kad galimybė gauti asmens tapatybės kortelę ambasadoje jai pasirodė patogi – grįžus į tėvynę trumpoms atostogoms, nesinori leisti laiko užsiimant tokiais reikalais. Tačiau, kaip teigė Gintarė, jau registruodamasi vizitui į ambasadą internetu, ji pastebėjo, kad „tapatybės kortelė neminima nei viename iš pasirinktinų susitikimo tikslo variantų“.

„Susitikimas su ambasados darbuotoju buvo paskirtas kovo 4 dieną. Pakviesta prie langelio paprašiau ne tik formos pasui, bet ir tapatybės kortelei. Malonus ir paslaugus vaikinas, dirbantis kitoje langelio pusėje, paaiškino, kad, deja, kol kas dar negalėsiu jos užsisakyti. Tuomet paklausiau, kodėl taip yra, nes įstatymas jau įsigaliojęs. Ambasados darbuotojas atsakė, kad nors įstatymas įsigaliojęs, tačiau dar nepriimti būdai jo įgyvendinimui. Tuomet paklausiau, kada būtų galima užsisakyti tą kortelę, gavau atsakymą, kad niekas to dar nežino“, – aiškino Gintarė.

Gintarė svarsto, kad tapatybės kortelę jai vis dėlto reikės užsisakyti Lietuvoje. „Eilės patekti į ambasadą gana ilgos ir, kai laiką reikia susiderinti su darbu, vien susitikimo laukimas gali užtrukti iki 2 mėnesių, bet vėlgi priklausys nuo to, kokią tvarką įves tapatybės kortelės gavimui. Galbūt bus atskira eilė, ne tas pats langelis, kuris skirtas pasams atsiimti. Žodžiu, kol kas niekas dar neaišku“, – situaciją Londone apibūdino pašnekovė.

Išdavimo tvarka dar nepatvirtinta

Apie naująjį teisės aktą Anglija.lt pranešė iškart po to, kai jis įsigaliojo kovo 2-ąją. Naujajame akte aktualiausi pasikeitimai emigrantams yra tai, kad asmens tapatybės kortelę galima užsisakyti diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose užsienyje, bei galimybė naują pasą ar asmens tapatybės kortelę atsiimti kitam asmeniui, kurį pilietis nurodo savo rašytiniame prašyme. Notaro patvirtintas įgaliojimas nebėra būtinas, kaip buvo iki kovo 2-osios.

Yra dar vienas svarbus šio įstatymo punktas, kuriuo užsienyje dokumentus praradę lietuviai turėtų galėti naudotis nuo 2016 m. liepos 1 dienos. Nuo tos dienos įteisinta galimybė LR konsulinei įstaigai išduoti laikiną kelionės dokumentą, galiojantį iki vienerių metų. Šiuo metu laikinas kelionės dokumentas, dar vadinamas Asmens grįžimo pažymėjimu, galioja tik iki 15 dienų, ir yra skirtas tik kelionei į Lietuvą. Naujasis įstatymas turėtų užtikrinti, kad Lietuvos pilietis, praradęs asmens dokumentus užsienio valstybėje arba pasibaigus jų galiojimo laikui, galės tęsti kelionę su laikinu dokumentu, kuris galios ne ilgiau kaip vienerius metus.

Anglija.lt susisiekė su ambasada Jungtinėje Karalystėje ir pasiteiravo, kodėl Gintarė negalėjo užpildyti prašymo asmens tapatybės kortelei gauti, nors į ambasadą atvyko jau po to, kai įstatymas buvo įsigaliojęs.

„Šiuo metu Asmens tapatybės kortelės (ATK) išdavimo aprašas yra parengtas, baigiama jo patvirtinimo procedūra Užsienio reikalų ministerijoje“, – atsakė ambasados atstovas Gvidas Venckaitis. Tačiau kada bus įmanoma tapatybės kortelę gauti ambasadoje, kol kas neaišku.

„Kai tik išdavimo tvarka bus patvirtinta, pradėsime išduoti ATK ambasadoje – sekite pranešimus mūsų tinklalapyje http://www.uk.mfa.lt. Prašymus ATK gauti bus galima pateikti atvykus į ambasadą, prieš tai užsiregistravus Konsulinės registracijos informacinėje sistemoje: https://kiris.urm.lt/gb1“, – aiškino G. Venckaitis.

Trūksta patvirtinto įsakymo

Portalui Anglija.lt susisiekus su Užsienio reikalų ministerija (URM), sužinojome, kada užsienio lietuviai turės galimybę tapatybės kortelę užsisakyti konsulinėse įstaigose. Pasak URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento, „LR asmens tapatybės kortelės ir paso įstatyme nustatyta, kad LR diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose užsienyje asmens tapatybės kortelės ir pasai išduodami remiantis Asmens tapatybės kortelės išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančia ir naikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu vidaus reikalų ministro ir užsienio reikalų ministro įsakymu. Šis įsakymas kol kas nepriimtas, todėl Lietuvos diplomatinės atstovybės užsienyje Asmens tapatybės kortelės išduoti negali. Tvarkos aprašo projektą jau suderino visos suinteresuotos LR institucijos, vyksta įsakymo pasirašymo procedūra. Užsienio reikalų ministerija tikisi, kad įsakymas bus pasirašytas ir Tvarkos aprašas įsigalios šią savaitę“.

Tai reiškia, kad įstatyme, kuris įsigaliojo kovo 2 d., yra nurodytas įsakymas, tačiau pastarasis dar nėra pasirašytas ir neįsigaliojęs, todėl tapatybės kortelė konsulinėse įstaigose neišduodama. Kaip URM informavo portalą Anglija.lt, „LR diplomatinės atstovybės užsienyje šiuo teisės aktu pradės vadovautis, kai bus pasirašytas ir paskelbtas įsakymas“.

URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento teigimu, LR diplomatinėse atstovybėse tapatybės kortelės išdavimo tvarka bus tokia pat kaip ir paso. Konsulinis mokestis, imamas už asmens tapatybės kortelę, bus 100 eurų.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Akimirka Anykščiuose, kurios ilgai nepamirš – dėmesį patraukė kilnus jaunuolio poelgis (27)

Anykščių miestas turbūt geriausiai žinomas dėl savo garsių rašytojų, Puntuko akmens, Laimės...

Šiaulių gimnazistai galėjo susipažinti su kino industrija iš arti

Lapkričio 7 dieną nemaža grupė Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos mokinių vyko į edukacinę...

Ligoninės maistas ir vėl pakraupino – net seselė negailėjo kritikos (229)

Po įvykusių daugybės diskusijų žiniasklaidoje dėl maitinimo gydymo bei švietimo įstaigose,...

Senolio elgesys prie vairo šiurpina giminaičius – bijo skaudžių pasekmių (117)

Turbūt būtų sunku paneigti mintį, kad vairavimo įgūdžiai susilpnėja ne tik pavargus ar...

Švenčionių gyventojai neviltyje – eilės pas dantų gydytoją sunkiai suvokiamos (42)

Švenčionyse patekti pas dantų gydytoją nėra taip paprasta: siekiant tą patį mėnesį gauti...

Top naujienos

Nausėda ėmė piešti niūrius scenarijus: jei taip toliau – valstybė ateities neturi (537)

Galimas kandidatas prezidento rinkimuose Gitanas Nausėda šiandieną pristatė savo programines...

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (61)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Buvusių alkoholikų nėra: devintą abstinencijos mėnesį dantimis bandė atidaryti butelį (44)

„Devintą abstinencijos mėnesį laikiau butelį rankose. Buvau išsekusi fiziškai, o psichologinė...

Orai: laukia labai žvarbi ir permaininga savaitė (1)

Skaičiuojant paskutines savaites iki kalendorinės žiemos pradžios, teks susitaikyti ne tik su...

Neeilinį sezoną su Jasaičiu prisiminęs Kalnietis mėgaujasi šansais Parkerio klube (3)

Europos taurės šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį Liono-Vilerbano „Asvel“ su Mantu...

Gavo baudą už stovėjimą, bet kai paprašė nuotraukų, išgirdo absurdišką pasiūlymą (154)

Gaunate baudą už tai, kad pažeidėte kelių eismo taisykles ( KET ), tačiau ką tiksliai padarėte...

Suomija įtaria Rusiją panaudojus slaptą ginklą: buvo kilusi grėsmė paprastų žmonių saugumui (288)

Suomijos ministras pirmininkas Juha Sipila teigia, kad per pastarąsias NATO pratybas...

Ušackas įvardijo galimus prezidentus: Šimonytė ir tas žmogus, kurį parems Karbauskis (178)

Pirmadienį oficialiai prasidėjo prezidento rinkimų kampanija. Tiesa, tai tik metas procedūroms –...

„Naktinės Personos” stabdo veiklą ir atsisveikina su gerbėjais (29)

Po keturių metų aktyvios veiklos, grupė Naktinės Personos taria “sudie” savo ištikimiausiems...

Po pergalės Šaras pasidžiaugė ir 17-mečiu „Žalgirio“ talentu: smagu už Roką (11)

Alytuje „Betsafe-LKL“ rungtynėse pirmadienį intriga gyvavo tik pirmose mačo minutėse. Pirmame...