Naujuoju Asmens tapatybės dokumentų teisės aktu pabandžiusi pasinaudoti Londono lietuvė nieko nepešė – pasirodo, nors įstatymas priimtas jau trečias mėnuo, bet tvarka, kaip jį vykdyti, neparuošta. Anglija.lt aiškinosi, kada Anglijos lietuviai galės naudotis galiojančiu įstatymu ambasadoje Londone.
© DELFI / Audrius Solominas

Įstatymas yra, bet neveikia

Kovo pradžioje įsigaliojus naujam Asmens tapatybės dokumentų įstatymui, užsienyje esantys lietuviai turėtų turėti galimybę gauti ne tik pasą, bet ir tapatybės korteles ambasadose.

Kovo pradžioje Anglija.lt pašnekovė Gintarė į LR ambasadą Londone kreipėsi norėdama gauti naujus asmens dokumentus. „Mano pasas buvo pavogtas kartu su rankine ir, kadangi apie naujo įstatymo įsigaliojimą žinojau prieš užsiregistruodama į eilę, labai džiaugiausi, kad turėsiu galimybę užsisakyti ne tik naują pasą, bet ir tapatybės kortelę“, – apie viltį gauti šį dokumentą ambasadoje kalbėjo Gintarė.

Gruodžio 24 d. priimtas teisės aktas dėl asmens tapatybės dokumentų įsigaliojo kovo 2 d. Nuo šios dienos, kaip įtvirtinta teisės akte, asmens tapatybės kortelę gali išduoti LR diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos LR konsuliniame statute nustatytomis sąlygomis. Anksčiau asmens tapatybės kortelę buvo galima gauti tik Lietuvoje.

Anglija.lt pašnekovė pasakojo, kad galimybė gauti asmens tapatybės kortelę ambasadoje jai pasirodė patogi – grįžus į tėvynę trumpoms atostogoms, nesinori leisti laiko užsiimant tokiais reikalais. Tačiau, kaip teigė Gintarė, jau registruodamasi vizitui į ambasadą internetu, ji pastebėjo, kad „tapatybės kortelė neminima nei viename iš pasirinktinų susitikimo tikslo variantų“.

„Susitikimas su ambasados darbuotoju buvo paskirtas kovo 4 dieną. Pakviesta prie langelio paprašiau ne tik formos pasui, bet ir tapatybės kortelei. Malonus ir paslaugus vaikinas, dirbantis kitoje langelio pusėje, paaiškino, kad, deja, kol kas dar negalėsiu jos užsisakyti. Tuomet paklausiau, kodėl taip yra, nes įstatymas jau įsigaliojęs. Ambasados darbuotojas atsakė, kad nors įstatymas įsigaliojęs, tačiau dar nepriimti būdai jo įgyvendinimui. Tuomet paklausiau, kada būtų galima užsisakyti tą kortelę, gavau atsakymą, kad niekas to dar nežino“, – aiškino Gintarė.

Gintarė svarsto, kad tapatybės kortelę jai vis dėlto reikės užsisakyti Lietuvoje. „Eilės patekti į ambasadą gana ilgos ir, kai laiką reikia susiderinti su darbu, vien susitikimo laukimas gali užtrukti iki 2 mėnesių, bet vėlgi priklausys nuo to, kokią tvarką įves tapatybės kortelės gavimui. Galbūt bus atskira eilė, ne tas pats langelis, kuris skirtas pasams atsiimti. Žodžiu, kol kas niekas dar neaišku“, – situaciją Londone apibūdino pašnekovė.

Išdavimo tvarka dar nepatvirtinta

Apie naująjį teisės aktą Anglija.lt pranešė iškart po to, kai jis įsigaliojo kovo 2-ąją. Naujajame akte aktualiausi pasikeitimai emigrantams yra tai, kad asmens tapatybės kortelę galima užsisakyti diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose užsienyje, bei galimybė naują pasą ar asmens tapatybės kortelę atsiimti kitam asmeniui, kurį pilietis nurodo savo rašytiniame prašyme. Notaro patvirtintas įgaliojimas nebėra būtinas, kaip buvo iki kovo 2-osios.

Yra dar vienas svarbus šio įstatymo punktas, kuriuo užsienyje dokumentus praradę lietuviai turėtų galėti naudotis nuo 2016 m. liepos 1 dienos. Nuo tos dienos įteisinta galimybė LR konsulinei įstaigai išduoti laikiną kelionės dokumentą, galiojantį iki vienerių metų. Šiuo metu laikinas kelionės dokumentas, dar vadinamas Asmens grįžimo pažymėjimu, galioja tik iki 15 dienų, ir yra skirtas tik kelionei į Lietuvą. Naujasis įstatymas turėtų užtikrinti, kad Lietuvos pilietis, praradęs asmens dokumentus užsienio valstybėje arba pasibaigus jų galiojimo laikui, galės tęsti kelionę su laikinu dokumentu, kuris galios ne ilgiau kaip vienerius metus.

Anglija.lt susisiekė su ambasada Jungtinėje Karalystėje ir pasiteiravo, kodėl Gintarė negalėjo užpildyti prašymo asmens tapatybės kortelei gauti, nors į ambasadą atvyko jau po to, kai įstatymas buvo įsigaliojęs.

„Šiuo metu Asmens tapatybės kortelės (ATK) išdavimo aprašas yra parengtas, baigiama jo patvirtinimo procedūra Užsienio reikalų ministerijoje“, – atsakė ambasados atstovas Gvidas Venckaitis. Tačiau kada bus įmanoma tapatybės kortelę gauti ambasadoje, kol kas neaišku.

„Kai tik išdavimo tvarka bus patvirtinta, pradėsime išduoti ATK ambasadoje – sekite pranešimus mūsų tinklalapyje http://www.uk.mfa.lt. Prašymus ATK gauti bus galima pateikti atvykus į ambasadą, prieš tai užsiregistravus Konsulinės registracijos informacinėje sistemoje: https://kiris.urm.lt/gb1“, – aiškino G. Venckaitis.

Trūksta patvirtinto įsakymo

Portalui Anglija.lt susisiekus su Užsienio reikalų ministerija (URM), sužinojome, kada užsienio lietuviai turės galimybę tapatybės kortelę užsisakyti konsulinėse įstaigose. Pasak URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento, „LR asmens tapatybės kortelės ir paso įstatyme nustatyta, kad LR diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose užsienyje asmens tapatybės kortelės ir pasai išduodami remiantis Asmens tapatybės kortelės išdavimo, keitimo, paskelbimo negaliojančia ir naikinimo tvarkos aprašu, patvirtintu vidaus reikalų ministro ir užsienio reikalų ministro įsakymu. Šis įsakymas kol kas nepriimtas, todėl Lietuvos diplomatinės atstovybės užsienyje Asmens tapatybės kortelės išduoti negali. Tvarkos aprašo projektą jau suderino visos suinteresuotos LR institucijos, vyksta įsakymo pasirašymo procedūra. Užsienio reikalų ministerija tikisi, kad įsakymas bus pasirašytas ir Tvarkos aprašas įsigalios šią savaitę“.

Tai reiškia, kad įstatyme, kuris įsigaliojo kovo 2 d., yra nurodytas įsakymas, tačiau pastarasis dar nėra pasirašytas ir neįsigaliojęs, todėl tapatybės kortelė konsulinėse įstaigose neišduodama. Kaip URM informavo portalą Anglija.lt, „LR diplomatinės atstovybės užsienyje šiuo teisės aktu pradės vadovautis, kai bus pasirašytas ir paskelbtas įsakymas“.

URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento teigimu, LR diplomatinėse atstovybėse tapatybės kortelės išdavimo tvarka bus tokia pat kaip ir paso. Konsulinis mokestis, imamas už asmens tapatybės kortelę, bus 100 eurų.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Misija Laplandija“ įsibėgėjo – dalyvių skaičius auga sparčiais tempais

Socialinė iniciatyva MISIJA LAPLANDIJA, skatinanti empatiją ir kviečianti gerais darbais...

Vilniaus rotušėje bus teikiami kultūros apdovanojimai „Auksinis Feniksas” (1)

Lapkričio 27 d. 16 val. Vilniaus rotušėje, iškilmingos ceremonijos metu bus įteikti didžiausios...

Veiviržėnų jaunimas pagerbė „Laisvės kovotojus“ (11)

Šiais laikais visuomenėje vyrauja nuomonė, kad jaunimas yra nepilietiškas ir nepatriotiškas....

Negali atsidžiaugti nemokamu reisu į Suvalkus iš Kauno: dėl to tik pirkėjui geriau (194)

Už dyką nieko nebūna? Būna! Taip, iš Kauno į Suvalkus autobusas kasdien kauniečius veža...

Nebegali atskirti, kur sultys, o kur geriamas vanduo: atsibodo gerti srutas! (21)

Naujosios Akmenės gyventojai Silvai atsibodo taikstytis, kad jų daugiabučiui yra tiekiamas...

Top naujienos

Pentagono Kalėdų dovanos Baltijos šalims (460)

Po to, kai JAV Kongrese sutarta dėl rekordinio, beveik 700 mlrd. dolerių gynybos biudžeto,...

Už pažangios įmonės fasado – purvinų pinigų šleifas (100)

Prieš 7 metus mokslinės gamybinės akcinės bendrovės „ Precizika “ valdybos pirmininką...

Premjeras į ūkio ministrus teikia Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrą (8)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis BNS patvirtino pasirinkęs parlamentaro „valstiečių“...

Spūsčių priežastys – kaip ant delno: štai, kaip jos formuojasi (47)

Nuolat susidarantys, o po kiek laiko be jokios akivaizdžios priežasties išsiskirstantys transporto...

Vystytojai įvardino klaidas, kurias padaro naujakuriai (3)

Žmonės, įsigiję butą be apdailos, lengvai gali padaryti keletą klaidų, kurios paskui skaudžiai...

Dėl Rusijos milijardieriaus – įtūžis Kremliuje (27)

Prancūzijos pareigūnai trečiadienį pateikė kaltinimus mokesčių slėpimu Rusijos...

Aukštojo mokslo likimas Kaune: susijungimas neišvengiamas (6)

Šiuo metu Kaune veikia 5 universitetai, tačiau po reformos jų turėtų likti mažiau. DELFI domisi,...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (542)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Iš Kim Jong Uno – akibrokštas visoms Šiaurės Korėjos motinoms (37)

Bet kokį progresą paralyžiuojančias tarptautinės bendruomenės sankcijas užsitraukusioje ir...

Legendinio Benny Hillo gyvenimas už kadro buvo lyg tragikomedija: vaidino ištvirkėlį, mirė vienas prieš televizorių (22)

Alfredas Hawthorne‘as „Benny“ Hillas (1924 m. sausio 21–1992 balandžio 20) buvo britų...