aA
Prienų globos namų gyventojas Vytautas Baranauskas – aktyvus, mėgstantis keliauti senjoras. Kelionių „liga“ pradėjo sirgti sulaukęs 80-ies. Mėgstantis bendrauti Vytautas visada dalijasi kelionių įspūdžiais, ruošia nuotraukų pristatymus ir mėgaujasi prisiminimais.
© Asm.arch. nuotr.

Turtingose valstybėse senjorai – daugiausia keliaujanti visuomenės dalis. Ten senjoro pensijos užtenka net tolimoms kelionėms. Pas mus, deja, taip nėra. Kelis kartus mažesnės pensijos ir nėra įpročio keliauti. Dažnas senjoras, galintis sukrapštyti pinigų kelionėms, geriau paliks tuos pinigus vaikams, užuot juos „nerimtai“ išleidęs kelionei.

O keliauti reiktų kiekvienam. Keliaudamas žmogus papildo savo proto galią. Niekas negali pakeisti kelionės. Geriausi pasakojimai, nuotraukos, filmai – tik labai maža dalis to, ką išgyveni pats keliaudamas.

Nebūtina keliauti toli, Lietuvoje ir netoli Lietuvos yra daug nematytų, įdomių vietų. Bet šio rašinio tikslas parodyti, kad ir daugiau nei 80 metų sulaukusiems žmonėms tolimos kelionės nėra kliūtis. Mano tolimiausios kelionės prasidėjo, kai man buvo 84 metai. Nesakau, kad taip gerai. Geriau anksčiau, bet jei anksčiau nebuvo galimybės, reikia prieš paliekant šį pasaulį pamatyti tai, apie ką svajota jaunystėje.

Kelionė į Egiptą 2011 m. Maudynės šiltoje Raudonojoje jūroje. Apsistojau Hurgadoje. Iš ten – ekskursija į Kairą, ilgiausia pasaulyje upė Nilas, piramidės, sfinksas. Kita ekskursija, nemažiau įdomi, – į Luksorą. Ten stovi labai didinga Karniki šventykla, iš likusių griuvėsių galima įsivaizduoti jos didybę.

Tolimiausia mano kelionė – 2012 metais į Jungtinius Arabų Emyratus (JAE). Netoli pusiaujo. Ten būna labai dideli karščiai, bet aš buvau sausio mėnesį – oras kaip pas mus vidurvasaryje.

Egiptas garsus savo senove, o JAE viskas nauja ir labai modernu. JAE mėgsta girtis savo pasauliniais rekordais. Čia aukščiausias pasaulyje pastatas (828 m) ir 16 rekordų, susijusių su tuo pastatu (greičiausias liftas, aukščiausias baseinas ir t.t.) Didžiausia mečetė baigta statyti 2007 m. Toje mečetėje yra didžiausias pasaulyje kilimas. JAE – labai turtingas kraštas. Čia nėra nusikaltimų, nėra vagių. Sunku patikėti, bet JAE tai oficialiai skelbiama. Didžiausias miestas – Dubajus., per trumpą laiką išaugęs dykumoje, labai modernus, dabar turi apie 2 mln. gyventojų. Sostinė – ne Dubajus, bet šiek tiek mažesnis miestas – Abu Dabis.

Daug keliavau 2013 metais, kai man buvo 86-eri. Pirmoji kelionė į pietų Italiją. Atskridau į Romą. Apsistojau „Villa Lithuania“ – lietuviškuose svečių namuose, priklausančiuose lietuvių Šv. Kazimiero kolegijai. Keturias dienas pavaikščiojęs po Romą, patraukiau į pietų Italiją, traukiniu link Neapolio. Iš ten į Sorentą. Po 3-4 dienas praleidau Sorente, Kaprio saloje, Sicilijoje Taorminos kurorte. Visur tų dienų buvo per mažai. Ir dešimties dienų nebūtų buvę per daug.

Sorentas – gražus miestelis, gražios jo apylinkės, kurortai Amalfi, Raveli. Būdamas Sorente aplankiau Pompėją, kurią 79 metais Vezuvijaus ugnikalnis apliejo lava. Pompėjoje gyveno apie 20 tūkst. gyventojų. Daugumą pabėgo, bet apie 2 tūkst. žuvo. Dabar ten – muziejus. Mačiau tik vieną žmogaus kūną po stiklu.

Iš Sorento atplaukiau į Kapri salą. Tai – nedidelė sala, vos 10,4 kvadratinių kilometrų. Joje yra du miestai: Kapri ir Anakapri. Juose gyvena apie 13,5 tūkst. gyventojų.

Kapri salą visais laikais mėgo įžymūs žmonės. Ten lankėsi ir rūmus statė Romos imperatoriai. Vokiečių plieno magnatas Alfredas Krupas ten pasistatė vilą ir nutiesė į miesto centrą sudėtingą kelią – kalnų serpantiną, kuris ir dabar vadinamas Krupo keliu (via Krupp).

Vasarodavo Kapryje įžymūs rusai: Maksimas Gorkis ir Vladimiras Iljičius Leninas. Savo buveinę Kapri saloje įsirengė švedų gydytojas ir rašytojas Akselis Miuntė. Dabar tai – jo muziejus.

Kapri sala kalnuota. Į aukščiausią kalną Monte Solaro (588 m) nutiestas lynų kelias. Iš Kapri salos vykau į Sicilijos salą, Taorminos kurortą. Taorminoje yra garsus graikų romėnų amfiteatras. Senieji graikai ir romėnai mėgo amfiteatrus. Taorminoje yra net du amfiteatrai: nedidelis kelių šimtų vietų miesto centre ir didesnis – kelių tūkstančių vietų – miesto pakraštyje.

Netoli Taorminos yra didžiausias Europoje veikiantis vulkanas Etna. Jo aukštis – 3340 m. Organizuojamos ekskursijos iki pat kraterio. Iki 1900 metrų – lynų keliu, toliau visureigiais autobusais. Aš pasikėliau tik iki 1900 m. Jau tokiame aukštyje man pradėjo trūkti oro.

Baigėsi numatytas laikas, teko grįžti namo. Sicilija liko nepamatyta. Visą tą Italijos kelionę planavau pats: užsakiau viešbučius, numačiau transporto priemones.

2013 m. dar važiavau į Turkiją. Apsistojau Alanijoje, dalyvavau ekskursijose į Kapadokiją ir Pamukalę.

Gal jau užteks įrodymų, kad ir aštuoniasdešimtmečiai gali keliauti, mėgautis įspūdžiais ir jais dalintis?

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Plungės kultūros centro folkloro ansamblis ,,Gondiga“ minės 30-ies metų kūrybinės veiklos sukaktį

Plungės kultūros centro folkloro ansamblis „ Gondinga “ yra vienas iš žinomiausių ir...

Gautas raštas įskaudino ilgametį ugniagesį: ar taip norima pasityčioti? (24)

Į DELFI redakciją kreipėsi nusivylęs ugniagesys , kuris jau ilgus metus dirba tokį darbą. Jį...

Lietuvos beisbolo jaunimo rinktinė Floridoje iškovojo trečiąją vietą

Floridoje, lituanistinėje mokykloje „Saulėtas krantas” svečiavosi stipriausios pasaulyje...

Keturių šunelių globėja drąsina: šuniui reikia žmogaus ir tiek vietos, kiek užima atsigulęs (13)

Pradėsiu nuo seniausiai pas mus esančio labradoro retriverio Bakso. Jis, mano nuomone, buvo nelabai...

Top naujienos

Visi rodikliai – į vieną pusę: kodėl moterys Lietuvoje nebenori gimdyti (224)

Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva . Pernai...

Gyvai / Eurolygos mūšis Kaune: „Žalgiris“ – Barcelona“ (48)

Penktadienio vakarą kovos lauke Nemuno saloje grumiasi dvi šlovingą istoriją turinčios Eurolygos...

Hitlerio fotografas: gautas nurodymas jį kaip reikiant suerzino (1)

Iš pirmo žvilgsnio tai fotografija, vaizduojanti didelę laimę: besišypsantis vyras apsikabinęs...

Demaskavo purvinas prabangių viešbučių paslaptis: tomis pačiomis kempinėmis šveičia ir puodelius, ir tualetus vaizdo įrašas (45)

„Hilton“, „ Marriott “ ir keletas kitų prabangių Kinijos viešbučių tinklų atsiprašė...

Vilniuje moters vairuojamas „VW Passat“ lėkė kaip tankas: sutraiškė atitvarus ir nuvertė stulpą (8)

Penktadienio vakarą, apie 19.50 val., Vilniuje, Geležinio Vilko g., prie Vingio parko, moters...

Petrauskienė: mokytojai sako, kad atlyginimai – ne pagrindinė streiko priežastis (211)

Net ir įvedus etatinį mokytojų apmokėjimą maždaug penktadalio mokytojų atlyginimai mažėjo,...

Unikauskas rekomenduoja: valgykite šią košę kasdien – kilogramai tirps, sveikata gerės (32)

Ir žmonės, sergantys virškinimo trakto ligomis, ir moterys, norinčios numesti svorio, ir kareiviai...

Vilniuje susidūrė 3 automobiliai, nukentėjusioji skubiai išgabenta į ligoninę (1)

Vilniaus policija informavo, kad Žirmūnų ir Šilo gatvių sankryžoje susidūrė 3 automobiliai....

Alfas Ivanauskas: nevaidinkite, kad jūsų vaikai nevalgo bulvyčių ir nežino picos skonio (8)

Statistika gąsdina – nutukusių vaikų skaičius auga kartu su didėjančiu gyventojų širdies ir...

Keistoji Lietuvos darbo statistika: augant darbo vietoms, daugėja ir bedarbių (35)

Nedarbo lygis lapkričio pradžioje Lietuvoje siekė 7,9 proc. Per spalio mėnesį jis sumažėjo 0,4...