aA
Šį straipsnį parašyti paskatino keli neseniai įvairiuose interneto portaluose perskaityti straipsniai. Jie buvo apie Darbo kodeksą (-us), vidutinius atlyginimus, emigraciją ir pan. Kad ir kaip nenorėtume to pripažinti, bet Lietuva jau yra Vakarai, o ne Rytai. Manote kitaip? Pabandykite palyginti Lietuvą su kitomis, iš SSRS išsivadavusiomis šalimis.
6 priežastys, kodėl daug uždirbti Lietuvoje „neapsimoka“
© DELFI / Karolina Pansevič

Pas mus aukštesni atlyginimai, mes esame ES ir NATO nariai, galime laisvai keliauti po užsienio šalis (tėtis pasakojo, kad sovietiniais laikais net norint į Lenkiją nuvažiuoti reikėdavo prieš pusę metų kreiptis į vietines valdžios įstaigas leidimo; o dabar ar to prašome?). Ir tiesiog gyvename geriau. Tačiau apetitas kyla bevalgant – norisi lygintis ne su Rytais, o su Vakarais. Na, bet visada yra gerai turėti, ko siekti.

Labai daug šnekama apie atlyginimus ir kaip juos pakelti (ar kiek jie jau buvo pakelti). Pavyzdžiui, DELFI perskaičiau, kad „ketvirtį vidutinis mėnesinis darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) neatskaičius mokesčių sudarė 793,3 eurų: valstybės sektoriuje – 806,6 eurų, privačiajame sektoriuje – 786,7 eurų“. Puiku. Tačiau žinote, kokia problema? O kiek ta alga pakilo didesnę nei vidutinę algą uždirbantiems žmonėms? Ar Jūs žinote? Aš nežinau.

Kodėl tai svarbu? Svarbu todėl, kad kažkaip vis negirdžiu, kas bus daroma, kad Lietuvoje daugėtų daugiau nei vidutinę algą uždirbančių žmonių? Vėlgi – kad ir kaip nenorėtume to pripažinti, bet Lietuvoje yra daug tokių žmonių, kurie uždirba daugiau nei vidutinę algą. Ir jų vis daugėja. O jei tu uždirbi daugiau, mokesčių ir išmokų sistema Lietuvoje nėra labai paranki. Norite, įrodysiu?

1) Vienam mano draugui darė operaciją. Savaitę pragulėjo ligoninėje, po to nedarbingas buvo dar mėnesį, laukė reabilitacija. Ir žinote, ką jis pasakė? „Negaliu sirgti – man per brangu. Valstybė skatina grįžti į darbą“. Kodėl? Viskas labai paprasta.

Remiantis „Sodros“ skaičiuokle, maksimali išmoka už ligos dieną yra 54,25 eurų (kai mokama 80 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio, ją „Sodra“ moka nuo trečios ligos dienos – DELFI). Smagu. Padauginam iš 21 darbo dienos (vidutiniškai) ir gausime, kad už šį laikotarpį tau „Sodra“ maksimaliai gali išmokėti 1139,25 eurų. Nuskaičiuojam gyventojų pajamų mokestį (15 proc.), privalomojo sveikatos draudimo įmoką (6 proc.), tad, iš viso 21 proc., ir gausime, kad sirgdamas už mėnesį gali gauti ~ 900 eurų. Sakote, neblogai? O, taip. Problema – mano draugo atlyginimas darbe už mėnesį (po mokesčių) 900 eurų dydį viršija ne procentais, o kartais. Tad, vadinasi, tave skatina grįžti į darbą, nes tavo pajamos gerokai sumažėja. Net ir ne visai pasveikus.

Pastaba: aš pats šiemet nesu sirgęs (buvęs „ant biuletenio“), pernai taip pat (jei atmintis neapgauna). Taip kad išmokų iš „Sodros“ nesu gavęs šiuos dvejus metus.

2) Mokesčiai „Sodrai“ yra taip pat įdomi tema. Uždirbant „ant popieriaus“ – 380 eurų, nuo šio atlyginimo „Sodrai“ sumokėsime 6 proc. sveikatos draudimo mokesčių, tai sudarytų 22,8 eurų. Kol kas neblogai. Einame toliau.

500 eurų „ant popieriaus“ – 30 eurų.
1000 eurų „ant popieriaus“ – 60 eurų.
1500 eurų „ant popieriaus“ – 90 eurų.
2000 eurų „ant popieriaus“ – 120 eurų.
2500 eurų „ant popieriaus“ – 150 eurų.
3000 eurų „ant popieriaus“ – 180 eurų.

Ir t.t.

Supratote, prie ko lenkiu? Kylant algai „ant popieriaus“ ir jai viršijus „vidutinę algą“ greitai pasidaro tokia situacija, kad tu moki vis daugiau ir daugiau mokesčių, o ką gauni? Greitai susiklostys tokia situacija, kad tu nuo atlyginimo„ant popieriaus“ sumoki daugiau mokesčių negu Lietuvoje yra minimali alga.

Mano nuomone, yra visiškai sąžininga, kad daugiau uždirbantys turi mokėti daugiau mokesčių (nesvarbu, kaip tuos mokesčius vadinsime – progresiniais, didesniais ar dar kitokiais). Tačiau kuo skirsis sveikatos priežiūros paslaugos, sumokėjus mokesčius nuo minimalios algos (22,8 euro) ir sumokėjus mokesčius nuo, pavyzdžiui, 1500 eurų (90 eurų – 4 kartus daugiau mokesčių)? Atsakymas – niekuo.

3) Mano situacija. Man tirpsta ranka. Ok, reikia eiti pas gydytoją. Taigi, mano gydymo procesas atrodė taip:

a) Užsirašiau pas šeimos gydytoją. Savaitę pralaukiau vizito, paprašiau siuntimo pas neurologą;

b) Gavau siuntimą. Užsiregistravau po mėnesio („talonų nėra anksčiau“). Man neurologas išrašė siuntimą echoskopijai;

c) Vėl mėnesį pralaukiau eilėje. Pasidariau tyrimą. Iš naujo užsiregistravau pas neurologą;

d) Po mėnesio patekau atgal pas savo neurologą. Išrašė kitą siuntimą (nepamenu kur);

e) Vėl apie mėnesį pralaukiau. Atlikau dar į vieną tyrimą.

Rezultatas: per pusę metų aplankiau 6 gydytojus, vidutiniškai laukiau apie mėnesį eilėje patekti pas gydytoją. Pakeičiau kelias kompiuterio klaviatūras ir, atrodo, tai padėjo. Ranka tirpsta mažiau.

Be abejo, negali būti tokios nesąmonės, kad kuo daugiau mokesčių sumoki, tuo greičiau patenki pas gydytoją. Tai būtų visiškas absurdas.

Aš turiu daug draugų medikų (tiek rezidentų, tiek gydytojų), kurie papasakojo, kaip jie sunkiai dirba. Aš juos gerbiu. Ir tikrai ne gydytojų, dirbančių ligoninėje, kaltė, kad taip veikia sistema. Bet o tai ką man daryti, jei man skubiai reikia medicininės pagalbos, bet aš vis laukiu kažkokioje eilėje? Mokant sveikatos draudimo mokesčius nuo „vidutinės algos“ dar imti ir „mokamus talonus“? Tai aš jau antrą kartą sumokėsiu už Sveikatos apsaugą!

Mielieji, pripažinkim – žmonės, uždirbantys „didesnę nei vidutinę algą“, finansuoja sveikatos apsaugos sistemą. Eilė visiems ta pati. Tik skiriasi sumos, sumokamos nuo algos.

4) Einame toliau. Kuo daugiau tu uždirbi, tuo mažiau tau visokių kompensacijų priklauso (šildymo, mokesčiai už darželį ir pan.). Sakote, reikia paremti neturtingesnius? Pritariu! Tad uždirbant „didesnę nei vidutinę algą“ tau neapmokestinamas pajamų dydis yra netaikomas (alga sumažėja), tu moki pilną kainą už, pavyzdžiui, vaikų darželį (pajamos vėl sumažėja) ir t.t. Bet save gali laikyti gana turtingu;

5) Mano draugui, uždirbančiam didesnę nei vidutinę algą, gimė dvynukai (berniukas ir mergaitė). Turbūt žinote, kad tokiu atveju abu šeimos nariai gauna apmokamas atostogas (vienas pasirenka metus ar dvejus išeiti atostogų, kitas gauna mėnesį atostogų). Esmė – kiek tas išeinantis mėnesį atostogų gauna pinigėlių. Sakote, 100 proc. algos? Tikrai taip! Va ir apgavau. Deja, ne.

Maksimalus išmokos dydis – 1424 eurų. Sakote, daug? Na, nemažai. Problema – mano draugo alga šį dydį gerokai viršija. Tiek po mokesčių, tiek prieš mokesčius. Tai ir vėl gauname situaciją – kad nelabai apsimoka išeiti to mėnesio apmokamų „Sodros“ atostogų, nes tavo gaunamos pajamos labai sumažėja.

6) Vidurkis – įdomus dalykas. Tai daugiau žongliravimas matematika. Pavyzdžiui, aš turiu 10 obuolių, Jūs – 0. Tačiau vidutiniškai gauname, kad abu turime po 5-is obuolius (ir neminim fakto, kad, praktiškai paėmus, Jūs neturite nei vieno obuolio, o aš turiu visus 10).

Kitas pavyzdys. Pavyzdžiui, Jūs gaunate 1000 eurų. Aš – 380 eurų (minimalią algą). Vidurkis – 690 eurų. O, pakilo minimali alga iki 500 eurų! Perskaičiuojam vidutinę algą – ji bus 750 eurų.

Žiūrim, ką turim. Jūs kaip gaunate tą 1000 eurų, taip gaunate. Tai ar Jums alga pakilo? Ne. Bet vidurkis pakilo! Ir kas su juo?

Dažnai prie minimalios algos būna pririšti visokie mokesčiai, įkainiai ir panašūs dalykai. Tad galimai paslaugos pabrango. O Jūs gaunate tą 1000 eurų. Tad, Jūsų perkamoji galia krito (nes viskas pabrango!). O vidutinis atlyginimas pakilo. Žodžiu, turėtumėte būti laimingas. Bet greičiausiai nebūsite.

Apibendrinimas

Tiesiog pripažinkime vieną dalyką – Lietuvoje mums viskam neužtenka pinigų. Tad taip ir gaunasi – nuo vienų žmonių nuskaičiuoja palyginti nedaug mokesčių (nes jie uždirba mažai; „devinto kailio negalima nulupti“), tačiau, kadangi iš kažkur pinigai turi ateiti, ima nuo uždirbančių „daugiau nei vidutinę algą“. O šiai antrajai kategorijai nėra įmokų/mokesčių limitų (ar bent aš nežinau tokių).
O kai prasideda tema apie išmokas, antrajai kategorijai žmonių tai yra labai skausminga. Nes mokesčių sistemoje yra pridėta krūvos limitų, kurie, praktiškai paėmus, skatina uždirbančius „didesnę nei vidutinę algą“ nesirgti, neiti mėnesio „motinystės atostogų“. O tik dirbti ir toliau mokėti mokesčius. Tai – nesąžininga.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo mintimis apie darbo užmokestį Lietuvoje? Rašykite mums el.p. pilieciai@delfi.lt su prierašu „Darbas“.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Priimamajame dėl nepakeliamų skausmų atsidūręs rusas: riba iki gydytojo buvo netikėta ir man pačiam (100)

Vilnietis Yevgeni Lietuvoje gyvena tik ketverius metus. Lietuviškai jis moka, tačiau, kaip...

Dėl darbuotojo klaidos – problemos ir klientui, ir įmonei: norėjo interneto, išėjo nežinia kas (31)

Praėjusią žiemą persikrausčius į naujus namus, pradėjau ieškoti naujo interneto tiekėjo ir...

Vyras pirmą kartą per 20 metų aptiko tokį lobį – svoris kaip dviejų mėnesių kačiuko (33)

Štai kokį grybą radau. Esu pamišęs grybautojas , grybauju gal 20 metų.

Žinomoje sanatorijoje moterį apstulbino tvarka: tikėjausi pasveikti – tik nervus pagadinau (36)

Norėčiau pasidalinti savo sveikatinimosi atostogomis Šventosios „ Energetike “. Gal mano...

Po studentės skundo dėl bendrabučio pratrūko: čia tipinis lietuvių bruožas, todėl mus ir kvailina (83)

Neseniai „Delfi“ portale pasirodė straipsnis apie VDU pirmakursei pasiūlytą bendrabučio...

Top naujienos

Valentinas Masalskis: žmonės galbūt pamiršo – gyvename ne vardan malonumų ieškojimo (4)

Kai ruošiesi interviu su teatro ar kino žmonėmis sukirba nerimas: galbūt apie pagrindinius ir...

Svarsto, kaip kontroliuoti triukšmaujančius: užsienyje draudimai tokie, kad mums kol kas sunku įsivaizduoti (101)

Ko gero, daugeliui bent kartą gyvenime teko patirti jausmą, kai kaimynai visai negerbia vienas kito...

Europos „koronaviruso žvaigžde“ tapusi šalis dabar klimpsta vis giliau: deja, klydome (115)

Kai birželio mėnesį ant viduramžiško Prahos Karolio tilto į „Covid-19“ „atsisveikinimo...

Pacientų kantrybė išseko: medikai nekelia ragelio, o jei atsiliepia, bendrauja šiurkščiai (346)

Maždaug prieš dešimtmetį kur kas daugiau panevėžiečių sveikatos reikalus patikėdavo...

Kaip iš kino filmo: Kristina į ligoninę nespėjo – pagimdė uošvio automobilyje (19)

Kaip sakoma, tu planuoji, o Dievas juokiasi. Būtent šis posakis geriausia tinka, kalbant apie...

Automobiliai, kurių įprastai gatvėse nesutiksite – išskirtiniai modeliai ar gamintojų nesėkmės? (6)

Automobilių kompanijos kasmet pristato naujus modelius ir stengiasi mus kažkuo nustebinti. Kai kada...

Kairys atsisveikino su dviem žaidėjais, Urbonas praskleidė derybų užuolaidas (4)

Nors pastaraisiais metais Vilniaus „Ryto“ ir Utenos „Juventus“ tarpusavio dvikovos būdavo...

Koncerto metu Vidas Bareikis patyrė traumą: kraujuojančią galvą vadyba pasiūlė slėpti po kepure (75)

Kas jau kas, bet Vido Bareikio gerbėjai žino, kad šio atlikėjo gyvi pasirodymai kupini ne tik...

Reta liga sergantis marijampolietis: nežinau, kas bus toliau ir kuo viskas baigsis (9)

Marijampolietis Juozas Andziulis neseniai atšventė 71-ąjį gimtadienį, o po kelių savaičių vėl...

„Rytas“ parodė savo raumenis: LKL starte nušlavė „Juventus“ (37)

Nors 28-asis Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezonas startavo jau penktadienį, oficialiomis jo...

|Maža didelių žinių kaina