aA
Šuo smagiai uostinėjo gėles ir krūmelius priešais seno aptrupėjusio namo laiptinę, kai staiga sustingo „aptikau grobį“ poza. Skubiai atitraukiau mūsų senuką nuo vėjyje siūbuojančių aukštų vešlių smilgų sąžalyno – o ką, jei ten paukštukai lizdą susisuko ar koks ežiukas sėdi. Bet ten tebuvo Vilniui vis įprastesniu tampantis vaizdelis – alkani, purvini ir vis tiek besitikintys žmonių gerumo katyčiai.
© Autoriaus nuotr.

Ugniaspalvis rainiukas straksėjo aplink šunį ir mane, uostė batus ir aiškiai vylėsi, kad ne tuščiomis čia vaikštome. Juodai rusva jo sesytė vargiai matė per užlipusias akeles. „Kažin kur jų mama“, – šmėkštelėjo mintis, kai atsitūpusi ėmiau apžiūrinėti mažylius. Bet užteko kačiukei cyptelėti, kai mėginau apžiūrėti, kiek šansų išgelbėti jos regėjimą, kai iš smilgų išlėkė katytė.

„Dieve, negi čia jų mama“, –pagalvojau – peršviečiama, mažytė trispalvė katytė. Drebanti iš baimės, išplėstomis geltonomis akimis žiūrėjo į mus. Aiškiai matėsi, kad jos santykis su žmonėmis ir šunimis toli gražu ne iš gerųjų, bet vis tiek bandė pašiaušti graudžiai atrodantį kailiuką ir ginti savo mažuosius. Smėlio, pilkšvos ir juosvos spalvos lopeliai ant jos kailiuko puikiai atkartojo smilgų spalvas. „Ji pati kaip smilga“, – pagalvojau: grakšti, trapi ir nepastebima. Nematoma, nes nereikalinga.

Švelniai pakalbinau katytę, paglosčiau mažuosius ir supratau, kad taip negaliu jų palikti. Katė – ne žmogus, ir vis dėlto, kaip mama kuo puikiausiai ją supratau – nerimą dėl katyčių, rūpinimąsi vaikais nepaisant alkio, baimės, nuovargio. Negaliu nematyti didžiulių Smilgos akių.

Paskambinau į gyvūnų globos organizacijas, tąkart niekas negalėjo padėti. Pasiėmiau nieko nematančią mažiausiąją ant rankų ir neramiai stebinčiai katei pažadėjau, kad tikrai pasirūpinsiu jos vaiku. Smilga neramiai uodė orą ir stebėjo mane išplėtusi akis. Galiausiai pasitraukė į smilgas ir atsitūpė. Patikėjo manim.

Mažylė po gydymo atsigavo, turi naujus namus, atsiliepia šaukiama Ema ir džiugina visą šeimą žaismingumu. Jokių apmokymų, kaip naudotis dėžute, nereikėjo, baldų ir kilimų nedrasko.
Kitas eilėje – ugniaspalvis rainiukas. Žydraakis gražuolis, atrodo, puikiai žinantis savo vertę, jei būtų žmogus, garbės žodis, atrodytų kaip britų aristokratas. Seras Lorimeris apsigyveno pas nuostabų senjorą, eruditą, intelektualą Rokų kaime, didžiulio niunfaundlendo draugijoje.

Užtat Smilgos Smilgelės su bičiule Vaida – gyvūnų, vaikų ir pasaulio gelbėtoja – niekaip nepagavome. Atidavusi mums savo kačiukus, ji slėpėsi ir net ėsti nebenorėjo. Mums padėjo „SOS gyvūnų“ savanorė Linksmė, po darbo lėkusi organizuoti gaudyklės, pervežimo dėžutės, susiradusi patyrusią kolegę, mačiusią daugybę tokių kaip Smilga – patyrusių žmogaus išdavystę, abejingumą, žiaurumą.

Ir štai Smilgelė – Tarandės veterinarijos klinikoje. Gydytoja Sigita konstatavo, kad katytė jaunutė, metų-pusantrų amžiaus, smulkutė – tesveria tris kilogramus. Sveika, išskyrus tradicinį komplektą – blusos, ausų erkutės, ir kita bjaurastis, kuri nedelsiant išnaikinama. Aišku, išbadėjusi, bet ėsti bijo – tyliai sušveičia savo porciją tik naktį, kai klinikoje tylu ir tuščia.

Smilga sterilizuota, gyja rūpestingai prižiūrima Sigitos ir yra liūdniausia katytė visoje klinikoje. Vaikučiais pasirūpinta, ir Smilga pasidavė, jai nieko nebereikia. Nesikandžioja ir nesidrasko netgi nemalonių procedūrų metu.

Puikiausiai žino, kas yra WC dėžutė, elgiasi kaip naminė katytė. Matyt, kažkas ją išmetė kaip tuščią pieno pakelį, o kiti dar pridėjo nemeilės. Vieniša jaunutė benamė mamytė – kaip primena kai kurias žmogiškas istorijas. Ir negaliu nepagalvoti, paradoksalu, bet net ir gyvūnų pasaulyje, moteriai sunkiau.

Negaliu negalvoti, kad Smilga būtų puiki, kantri draugė. Jos nereikia triskart per dieną vedžioti, jai nereikia brangių daiktų ar dėmesio kaprizams. Tereikia saugių namų.

Mintyse matau, kaip Smilga savo didelėmis auksinėmis akimis stebi ruošiamą vakarienę, klausosi kaip pasakojate apie savo bosą ir kolegas, tyliai susirango šalia, kai pavargusi ištiesiate kojas ir skaitote kokį lengvą straipsnį, kad atpalaiduotumėte pervargusias smegenis. Gera paglostyti tylios pašnekovės švelnutį kailiuką.

Smilga nepriekaištaus dėl neišplautų indų ar grindų. Ji supras, kai savaitgalį tenorėsite ramiai praleisti lovoje su kavos puodeliu ir knyga. Ji nežiūrės priekaištingai ir neburbės, kad nespėjote nulėkti į kirpyklą, kad neužsisega džinsai, kad neaplankėte tetos per jubiliejų. Gal šalia Smilgos ir pati nebekelsite sau tokių griežtų reikalavimų – kad turite viską ir visur suspėti, dirbti už tris ir atrodyti nepriekaištingai, pasipuošusi švytinčia šypsena. Gal dviese ramiai uždarysite savo jaukių namų duris ir pasimėgausite nereiklia viena kitos draugija. Trupučiu šilumos, supratimo ir ramybės.

Paskambinkite tel. +370 620 10 223 ir galėsite prisijaukinti Smilgą kaip mažasis Princas Lapę.

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Katytė Liška ieško namų

Liškutė nuostabi katytė pasipuošusi puriais rainais kailinukais, baltomis letenėlėmis ir dekoltė.

Iš mirties nagų ištrauktai katytei Mutai ieškomi namai

Muta yra apie 6 mėn. amžiaus katytė. Miela ir labai bendraujanti. Katytė paskiepyta, pažymėta...

Dovanojama arba ieško globos devynių mėnesių katytė Angliukė (2)

Dailioji pantera ryškiomis akutėmis iš bailiosios purkštukės virto žaisminga katytė, jau...

Prašo padėti padengti „dzūkaičių“ skolą (7)

Sako, jei ne grybai ir ne uogos, dzūkų mergos būtų nuogos. Ir mes turime tris dzūkaites, tris...

Emilytei ieškomi jaukūs namai

Maža sušalusi katytė užklydo į privataus namo kiemą ieškoti prieglobsčio, tačiau pikta...

Top naujienos

Kita Algirdo Brazausko gyvenimo pusė: dienoraščiuose jis visai kitoks, nei lietuviai buvo įpratę matyti (224)

Nors pirmąjį atkurtos nepriklausomos Lietuvos prezidentą Algirdą Mykolą Brazauską lietuviai...

Eurolygos atkrintamųjų traukinyje liko tik trys laisvi vagonai: ar „Žalgiris“ įšoks į vieną iš jų? (18)

„Tiktai teigiamą rezultatą“, – paklaustas, ką žvelgiant į priekį Kauno „Žalgiris“...

Orijus Gasanovas siūlo aplankyti geriausią Europoje miestą: lietuviams ten patiks, jeigu žinos, ką nuveikti (107)

Barselona yra pats geriausias miestas Europoje. Bet ne visiems taip atrodo, nes žmonės ne visada...

Putinas apleido labiausiai palaikiusią rinkėjų dalį, pasekmės gali būti neprognozuojamos (379)

Rusijos prezidentas buvo iš paprastų žmonių kilęs vyrukas. Tačiau paprasti žmonės ėmė...

Prezidentiniuose reitinguose ryškėja du lyderiai (2544)

Tarp kandidatų į prezidentus daugiausiai palaikymo sulaukia ekonomistas Gitanas Nausėda , už jo...

Žvilgsnis į turtingiausių žmonių istorijoje santuokas: vienų – tarsi pasakos, kitų – kupinos skausmo

Turtingi žmonės, kaip ir visi kiti, įsimyli ar nustoja mylėti, o jų santykiai – ne mažiau...

Paneigė sovietinės nostalgijos mitus: tais laikais mūsų pramonė klestėjo, po to ją sunaikinom ir nieko nebesukūrėm (2693)

Vienas iš gajausių mitų yra mitas apie Lietuvos pramonės likimą. Jeigu keliais žodžiais, ją...

Specialistai perspėjo dėl sparčiai populiarėjančių jauno kraujo injekcijų

Jungtinių Valstijų valdžia perspėja: garbaus amžiaus žmonės neturėtų mokėti pinigų už...

Skandalingiausios Lietuvos kultūros istorijos: Ivaškevičius tikrai nebuvo pirmas (27)

Mariaus Ivaškevičiaus romanas „Žali“ į Lietuvos kultūros istoriją įeis kaip sukėlęs...

Keturiasdešimtmetį atšventęs atlikėjas Vitas atrodo perpus jaunesnis ir skandalingos praeities nesikrato

Atlikėjas Vitas neseniai atšventė savo keturiasdešimtmetį. Vos prieš kelerius metus visa Rusija...