aA
Kiekvieną rudenį gyvūnų globos organizacijas pasiekia tokios pačios istorijos: priglaudėme katę sode (kaime, sodyboje, prie namų), pašerdavome, o štai ji ėmė ir atsivedė kačiukų (du, tris, penkis, septynis). Gal galite kas nors paimti? Mes greit išvažiuosime į miestą. Negalime visų pasiimti. Gaila, juk sušals... Norisi paklausti, kiek metų rašantiems? 7-8?
Kačiukas

Kad ne, žmonės brandūs ir jau žino, iš kur vaikai atsiranda. Vaikai – taip, bet va kačiukai – kaskart toks netikėtumas! Taigi, noriu patikinti visus nesusimąstančius apie gamtos dėsnius: taip, nesterilizuotos katės atsiveda kačiukų! Kartą per metus, dukart per metus. Jų gali būti nuo vieno iki 7-8. Tik nereikia sakyti – tada nereikia, nemaitinsiu, ir katės nepriglausiu...

Tas padarėlis jumis jau patikėjo, jau tikisi pagalbos, šilumos, dovanoja ir savo švelnumą. Rinkitės civilizuotą būdą: reikia tiesiog katę sterilizuoti. Ir ji nevargs su vadomis, kurių nepajėgs išmaitinti ir apginti, ir jūs nevargsite. Tai daroma paprastai: jei katė jau pripratusi prie jūsų, ją įviliojate į boksą ar specialų krepšį (niekada nenešiokite kačių rankose joms nepažįstamoje vietoje – gal ir pavyko penkis kartus, o šeštą gali tekti gaudyt vėją laukuose), nuvežate į veterinarijos kliniką, paliekate pusei dienos ar nakčiai, pasiimate jau sterilizuotą, sumokate. Viskas.

Palikti ilgesniam laikui klinikoje nebūtina, bet geriau tai padaryti, kai neįmanoma kačių prižiūrėti, kad prieš narkozę namie katė nieko neėstų. Dalis klinikų daro operacijas truputį senoviškai, reikia paskui gaubto arba rengti katę kojine ar prijuostėle, kitose padaro vidinę siūlę ir nėra pavojaus paleisti katę be nieko.

Kokios pasekmės? Katė mažiau trauks patinų dėmesį (katinai nečiurkš jums ant durų ir nemauros po langais), ji bus sėslesnė, geriau įmis prieš žiemą, neprisišauks pūlingo gimdos uždegimo, kas dažnai pasitaiko nesterilizuotoms gyvūnams, laisvai vaikštančioms katėms (ir reikia tada viską šalinti vis tiek, tik su pavojumi pačios katės gyvybei). Na, ir kačiukų kas pusę metų nebus.

Patikėkite, Lietuvai tikrai negresia kačiukų trūkumas, dar ilgi dešimtmečiai iki tokio laiko, kai kačiuko ieškotume su žiburiu. Dabar greičiau jau reikia prisimerkti, kad nematytum, kas darosi kiemuose... Jei manote, kad kačiukus lengvai kam nors išdovanosite, nebūkit tokie tikri. Gal vieną vadą, kitą, o kai visi pažįstami bus apdalinti, belieka... Žinoma, prieglauda.

Dabar pasakysiu dar vieną netikėtumą – prieglaudos nepajėgios priimti visų kačiukų vadų. Jei netikite, paskaičiuokite: per dieną į didesnę gyvūnų globos organizaciją kreipiamasi dėl 5-10 gyvūnų paėmimo. O padovanojama yra 2-3 per savaitę. Tad nors skauda širdį, ar įmanoma jiems visiems fiziškai padėti? Todėl nereikia šaukti, piktintis, rašyti viešų laiškų, kad jums atsuko nugarą, jei esate jau kelintas ar kelioliktas, kuriam tenka atsakyti, nes, deja, tiek neįmanoma padovanoti...

Grįžtant prie sterilizacijų. Dažnai jų kratosi net protingi, išsilavinę žmonės, mylintys gyvūnus ir su siaubu galvojantys, kas bus, jei pavasarį paaiškės, kad tie keturi katinai, atbėgantys per jų daržą pasilepinti konservais, yra katės. „Ji ne mano.“ „Ai, aš nedrįstu.“ „Gal kaip nors.“ Na, o tai kieno ta katė? Kiekvieno, kuris nors truputį prijaukina. Vadinasi, ir jūsų...

Nei viena organizacija neatvažiuos į jūsų sodų bendriją visą dieną tykoti jūsų prijaukinto, bet kitų bijančio katino, nes tiek laiko skirti neįmanoma. Duokdie, jei koks išmintingas kaimynas susitaria su savanoriais, atveža juos, surenka iš gyventojų lėšas sterilizacijai, ir neturinčios aiškių namų katės gaudyklėmis sugaudomos urmu. Vėliau jas grąžina ir paleidžia į tą pačią vietą. Tačiau jei toks variantas neįmanomas dėl iniciatyvių kaimynų trūkumo, pasirūpinti reikia patiems. Kas geriau, susikaupti, padaryti, skirti tam 150-180 litų (čia jei be nuolaidos), ar galvoti, kaip išmaitinti, kokiu būdu išdovanoti (arba dar blogiau – kur užkasti) atvestus jauniklius?

Sterilizacija, aišku, kainuoja. Bet ar tikrai dauguma iš tų, kurie to nedaro, neturi pinigų? Pataupę, randa net pensininkai kaip susitvarkyti, paieško nuolaidų. Blogiausia vietovėse, kur veterinarai dar gyvena XIX amžiuje ir neatlieka tokių operacijų. Tada net sunku ką patarti. Galima vežti katę ar kalę į artimiausią didesnį miestą, bet tikrai retas yra toks sąmoningas ir atsakingas. Galų gale, pats važiavimas, pasiėmimo problema... Labai norėčiau, kad savivaldybės, bendruomenės pagaliau suprastų, kad benamių gyvūnų populiacijos humaniškas reguliavimas – irgi svarbus dalykas, ir skirtų lėšų tokioms akcijoms, viešinimui. Kad ir iš vietos savivaldos skatinimo programos. Ar geriau dar 100 metų užkasinėsim kačiukus, kol patvoriuose vietos nebeliks?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dovanojamas švelnumas: katytė Roka gali praskaidrinti tamsius rudens vakarus

Tai katytė Roka, ji yra tikras švelnumo įsikūnijimas. Tokios katės dar paieškoti reikia.

Suteikite katytei Taigai šansą parodyti, kokia ji yra iš tikrųjų! (1)

Pasakojant apie Taigą norisi atkreipti dėmesį į pačius gražiausius dalykus, kuriuos ji slepia...

Nuostabiai rainiukų kompanijai ieškomi šeimininkai (4)

Vaikystė pats gražiausias gyvenimo etapas, kai žaisdamas užmiegi, kai valgydamas išsitepi,...

Dukra labai liūdi: ieško dingusio šunelio Rubio (1)

2018-11-03, apie 10 val. ryte, dingo mūsų šuniukas iš Naujosios Vilnios (Vilnius), Linksmosops...

Nuostabi katytė Šeltė nori būti pastebėta: ieško šeimininkų!

Šeltė į „Naminukų“ globą atkeliavo būdama dar visai mažytė, kartu su broliais ir sesėmis...

Top naujienos

Iš emigracijos grįžusi lietuvė ir toliau renkasi mokėti mokesčius Britanijai (4)

Laisvas darbo jėgos judėjimas Europos Sąjungoje (ES) leidžia per savo karjeros metus lengvai...

Seimo narė Šakalienė sulaukė rimtų grasinimų: frakcija kreipiasi į prokuratūrą (451)

Kilus vaikų paėmimo skandalams socialiniuose tinkluose pradėjo virti diskusijos, kurių metu ne...

Paini vaiko istorija: berniuko patėvio ir darželio auklėtojų liudijimai skiriasi kardinaliai (76)

Viešumoje pasirodžius informacijai apie Kaune iš šeimos paimto ir į ją sugrąžinto vaiko...

Gabrielius Landsbergis apie dabartinę valdžios situaciją: tai yra sprogstamasis mišinys (553)

Ką darys tuščiomis kišenėmis likusi socialdemokratų darbo partija ir ar jie ketina kelti savo...

Maldeikienė: kainas tvarkysime sovietiniais metodais? Nesuveiks (63)

Jau daugelį metų skurdas pasaulyje naikinamas gerinant švietimo sistemą, tačiau Lietuva ketina...

Su tanklaiviu susidūrusi norvegų fregata nuskendo (318)

Norvegų fregata , kuri praėjusią savaitę Vakarų Norvegijos fjorde susidūrė su Maltos...

Žinomos Lietuvos moterys papasakojo, kokie kvepalai tapo jų vizitine kortele

Praėjusią savaitę prancūzų prekės ženklo „Molinard“ atstovai garsias Lietuvos moteris...

Hematologas papasakojo, kodėl žmonės suserga vėžiu ir kokie pirmieji šios ligos simptomai

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 15 000 onkologinių susirgimų , 10 proc. iš jų išgirsta...

Perspėjimas vykstantiems į Lenkiją: beveik mėnesiui bus atnaujinta sienų kontrolė (104)

Šengeno erdvei priklausanti Lenkija nuo lapkričio 22 d. laikinai atnaujins pasienio tikrinimus...