aA
Kinijos Sichuan provincijos gyventojas Li Ching-Yaen teigė, kad gimė 1677 m. gegužės 3 d., o mirė jis 1933 m. gegužės 6 d. Kai kas iki šiol mano, kad Li yra pasaulyje ilgiausiai gyvenęs žmogus, miręs būdamas 256 metų amžiaus.
Asociatyvioji nuotr.
Asociatyvioji nuotr.
© Shutterstock

1928 m. JAV laikraštis „The New York Times“ publikavo straipsnį – interviu su vyru, kurio seneliai gerai pažino tą ilgaamžį. Straipsnyje teigiama, kad šis žmogus nuo pat vaikystės domėjosi žolininkyste – augalų rinkimu kalnuose. Šią veiklą jis pradėjo dar būdamas 10-ties metų amžiaus. Dėl to jis anksti suprato augalų naudą žmogaus sveikatai.

Daugiau nei 40 metų jis gyveno maitindamasis Lingzhi, Goji ir kitų kalnų augalų uogomis ir laukiniu Ženšeniu, bei gerdamas ryžių vyną. Kuomet jam buvo 51 metai, Li tapo tiksliųjų mokslų, taktikos ir topografijos mokytoju Kinijos kariuomenėje. Būdamas 78-erių, po mūšio prie auksinės upės, jis pasitraukė iš karo tarnybos ir grįžo prie žolelių rinkimo Sniego kalnuose Sichuano provincijoje.

1930 metais tas pats laikraštis išspausdino straipsnį, kuriame Chengdu universiteto profesorius Wu Chung-Chieh atrado Kinų imperijos įrašus, darytus 1827 m. Pasak šių įrašų, Li Ching-Yaen buvo sveikintas jo 150-tojo gimtadienio proga. 1877 m. užfiksuotuose raštuose jau minima apie šio žmogaus 200-uosius metus.

Li buvo vedęs 23 kartus. Per savo ilgą gyvenimą Li susilaukė daugiau nei 200 vaikų. Šis ilgaamžis turėjo mokytoją, kaip teigiama, gyvenusį net 500 metų. Būtent jis ir išmokė Li ilgaamžiškumo paslapčių. Tai – Qigong pratimai ir maitinimasis žolėmis. 1908 m. Li ir jo mokinys Yang Hexuan išleido knygą „Li Ching Yen nemirtingumo paslaptys.“ Paskutinę savo gyvenimo dieną Li pasakė: „Atlikau viską, ką turėjau šiame pasaulyje.“

Ne kartą Li buvo klaustas, kokia tokio ilgo gyvenimo paslaptis? Jo atsakymas buvo paprastas: „Išlik ramia širdimi, sėdėk, kaip vėžlys, vaikščiok vikriai, kaip karvelis ir miegok, kaip šuo.“ Li teigia, kad ilgaamžiškumą nulemia vidinė ramybė ir minčių darna, siejama su taisyklingu kvėpavimu. Žinoma, tam didelę įtaką turėjo ir jo mitybos įpročiai.

Šiandieniniame pasaulyje, kuriame žmogus vidutiniškai gyvena 70-85 metus, mintis apie 256 gimtadienį šventusį Li, atrodo neįtikinama. Tačiau įsivaizduokite žmogų, kuris nepatiria streso, nekvėpuoja užterštu miesto oru ir reguliariai sportuoja vaikščiodamas stačiais kalnų šlaitais. Jis nenaudoja cukraus ir jokio maisto, kuriame yra pesticidų. Kitaip tariant, jis negyveno taip, kaip dabar gyvename mes.

Toks žmogus nevalgo riebių, saldžių ir genetiškai modifikuotų produktų, nevartoja antibiotikų, alkoholio ir tabako. Jis ne tik nesimaitina nesveiku maistu, bet savo mitybos pagrindu laiko vien tik žoleles, kurios yra patys geriausi vitaminai mūsų organizmui ir jo imuninei sistemei. Jis laiką leidžia gamtoje kalnuose, kur tyras oras prisotintas ozono.

Jis praktikuoja taisyklingą kvėpavimą ir medituoja, tai gerina protinę, fizinę ir emocinę sveikatą. Jis puikiai miega ir džiaugiasi neužterštu oru. Negalima abejoti – jei mes kiekvienas darytume taip, kaip darė Li, mažiausiai šimtą metų gyvenimo trukmė taptų įprastu dalyku.

Į antrą šimtmetį įžengusių žmonių pasaulyje yra nemažai. Prieš keletą metų Meksikoje mirė seniausia Lotynų Amerikos gyventoja Leandra Becerra Lumbreras. Jai buvo 127 metai. Ši meksikietė niekada nebuvo ištekėjusi, tačiau užaugino 5 vaikus ir visus juos pergyveno. Paskutinis jos vaikas mirė prieš porą metų sulaukęs 90-ties. Po savęs senolė paliko 153 palikuonis.

2016 metų lapkričio mėnesį Italijoje, Verbanijoje 117-tą gimtadienį atšventė Emma Murano. Sako, kad jos ilgaamžiškumo priežastis neįprasta. Tokio amžiaus ji sulaukė todėl, kad visą laiką gyveno viena. 2017 metais Indonezijoje savo kaime Javos saloje mirė 147-metis Sodimedjo, kuris buvo žinomas kaip Mba Ghotas (senelis Ghotas). Kaip žurnalistams teigė vietos valdžios atstovai, senelio Ghoto dokumentai buvo tikri. Jis gimė 1870 metais gruodžio mėnesį. Šis žmogus pragyveno 4 žmonas, 10 brolių bei seserų ir visus savo vaikus.

5 Seniausi pasaulio žmonės. 1. Kone Tanaka (Japonija) gim. 1903 m. (117 metų). 2. Lucile Randon (Prancūzija) gim. 1904 m. (116 metų). 3. Francisca Celsa dos Samintos (Brazilija) gim. 1904 m. (115 metų). E. Jeanne Bot (Prancūzija) gim 1905 m. (115 metų). 5. Shigeyo Nakochi (Japonija) gim. 1905 m. (115 metų).

Ilgaamžiai pasaulio valstybėse. Moterų tarpe 40 proc. ilgaamžių yra JAV, 26 proc. Japonijoje, 8 proc. Prancūzijoje, 5 proc. Italijoje ir 4 proc. J. Karalystėje. Jų amžius 114-122 metai. Vyrų tarpe skaičiai kiek kitokie: 36 proc. JAV, 21 proc. Japonijoje, 6 proc. Ispanijoje ir 5 proc. J. Karalystėje. Jų amžius 111-116 metų. Šie duomenys leidžia manyti, kad žmogaus ilgaamžiškumas pirmiausia priklauso nuo gyvenimo kokybės, nes daugiausia ilgaamžių yra JAV ir Japonijoje – valstybėse, pasižyminčiose aukštu pragyvenimo lygiu. Deja, ši statistika nepilna, nes čia nėra duomenų iš gyventojų skaičiumi didžiausios pasaulio valstybės – Kinijos.

Lietuvoje taip pat yra nemažai ilgaamžių. 2017 metų gegužės 15 d. statistikos duomenimis mūsų Tėvynėje gyvena 287 vyresni nei 100 metų žmonės: 218 moterų ir 69 vyrai.
Nuo ko priklauso žmogaus ilgaamžiškumas? Tam turi įtakos daug faktorių.

Pirmiausia – žmogaus genetinis paveldas. Jeigu jo tėvai ar seneliai buvo ilgaamžiai, yra tikimybė, kad jų vaikai ir anūkai gali būti ilgaamžiai. Svarbi sąlyga – žmogaus gyvenamoji aplinka. Kalnų gyventojai dažniausia ilgiau gyvena, nes ten švarus oras ir žmogus priverstas daugiau judėti įveikdamas kalnų šlaitus. Užterštas miestų oras žmogaus gyvenimo neprailgina, bet trumpina.

Taip pat jį trumpina netinkamas, nepilnavertis blogai subalansuotas maistas, persivalgymas, judėjimo stoka ir blogi įpročiai: alkoholizmas, rūkymas ir kitų narkotikų vartojimas. Svarbią reikšmę ilgaamžiškumui turi psichologiniai faktoriai.

Augintiniai (šunys, katės ir kiti gyvūnai), bendravimas su gamta žmogų veikia teigiamai. Didelę reikšmę turi ir savitaiga, kuri padeda nugalėti įvairius organizmo sutrikimus. Žmogus, turintis gyvenimo tikslą ir nuosekliai jo siekiantis, turintis tvirtas gyvenimo nuostatas, pasižymintis meile žmogui ir sau, bus laimingas ir sulaukęs labai solidaus amžiaus. Stresas, kivirčiai šeimoje dėl nestabilios psichikos, persidirbimas ir prastas poilsis, gyvenimo, tikrai, neprailgins. Atvirkščiai, visi šie faktoriai trumpina žmogaus amžių.

Tačiau ilgaamžis gali būti laimingas ir nelaimingas. Nors „ligų maišas“ retai tampa ilgaamžiu, tačiau pasitaiko ir tokių. Jeigu žmogus sunkiai juda, iškritę beveik visi jo dantys, prasta psichika ar yra kitų organizmo sutrikimų, toks žmogus nesidžiaugia gyvenimu. Atvirkščiai, jis kankinasi ir laukia kuo greitesnės mirties, kad pasibaigtų jo kančios.

Prieš 80 metų, mano vaikystėje, mūsų ir kituose kaimuose tokių žmonių buvo nemažai. Laikai pasikeitė, medicina tapo prieinamesnė, modernesnė, tačiau negaliu tvirtai teigti, kad tokių senolių nėra ir šiais laikais.

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(79 žmonės įvertino)
3.3797

Į Angliją važiavusio vairuotojo „Brexit“ įspūdžiai: sutiksit ir kareivių (14)

Šiomis dienomis pagrindinė tema transporto vairuotojams – „Brexit“. Ir ačiū Dievui, nes...

Lietuvis dar tarybinėje mokykloje išdrįso parašyti patriotinį eilėraštį: į sausio 13-osios naktį ėjom kaip į karą (45)

Ką jūs norite, tą sakykite, bet seniau buvo geros žiemos. Ir dabar pagaliau prisnigo! Bet seniau...

Profesorius papasakojo apie savo karą su virusu: šiais būdais su žmona grūdinamės visus metus (42)

Virusai – neląstelinės sandaros ligų sukėlėjai, kurie gyvena kito gyvo organizmo ląstelėse....

Lietuvis Anglijoje: pirmąją dieną po „Brexit“ šalis pasitiko kitokia, bet to priežastis ne politika (27)

Man ir vėl pasisekė. Dar niekada gyvenime nebuvau trasoje tokią reikšmingą Europai ir pasauliui...

Įstrigęs Angijoje vairuotojas Kūčias šventė „fūroje“: štai kaip pasiruošiau 12 patiekalų (74)

Nenoriu girtis, bet man sekasi. Per ilgą vairuotojo karjerą tik vienas Kūčias ir Kalėdas prieš...

Top naujienos

Po policijos kratos paaiškėjo tamsios vilniečio paslaptys: jaučiau atsakomybę dėl savo vaikų (37)

Vilniaus policijos pareigūnų vizitas jaunos šeimos namuose kaip reikiant sutuoktiniams sukėlė...

Kaip šeši broliai ir jų liūtai sėjo siaubą visame regione: tyrėjai iki šiol nespėja skaičiuoti aukų (27)

Tai buvo šeimynėlė iš pragaro. Daugelį metų (iki praėjusios vasaros) broliai Kani savo...

Pirmasis Astravo AE blokas atjungtas nuo tinklo (7)

Dėl įsijungusios apsaugos sistemos šeštadienį nuo elektros tinklo atjungtas pirmasis Astravo...

Kitokio sprendimo būti negalėjo: „Rytas“ po dar vieno fiasko atleido Kairį Gudelio komentaras (78)

Iš dviejų turnyrų – FIBA Čempionų lygos ir Citadele-Karaliaus Mindaugo taurės – per savaitę...

Netrukus Europos valgiaraščius užplūs vabalai: ES tarnyba uždegė žalią šviesą (55)

Vabzdžiai ką tik priropojo truputį arčiau europiečių lėkščių. Džiovintas geltonas didysis...

Naują knygelę vaikams pristatantis Selemonas Paltanavičius: man sako, galvoji ne taip, kaip visi suaugę žmonės (2)

Šitokio baltumo ir šitokio gražumo snieguoti rytai, kokius visi išvydome šią savaitę –...

Jogintė Užusienytė | D+

Užburtas ratas – nori rūpestingo vyro, bet vis tiek traukia „blogiukai“: kokius vyrus savo aistroms renkasi moterys (2)

„Vyras, su kuriuo bendrauju, yra labai geras, tačiau traukos jam nejaučiu“, – turbūt...

Nufilmuoti kadrai: Kaune BMW išlaužė Lietuvos motorlaivių federacijos tvoras ir spruko su bičiulių pagalba

Lietuvos motorlaivių federacija, įsikūrusi Kaune , sulaukė nemalonios staigmenos – BMW...

7 mažai kam žinomi Egipto stebuklai (1)

Egiptas – viena iš tų šalių, kurios pavadinimas kaipmat asocijuojasi su simboliais –...

Prasidėjo nacionalinė „Eurovizijos“ atranka „Pabandom iš naujo“: kūrinius pristato dešimt dalyvių

Šeštadienio vakarą televizijos eteryje startavo atranka „Pabandom iš naujo“, kur dėl...