aA
Žmonės visais laikais turėjo skirtingas nuomones. Ginčai, diskusijos – neišvengiama gyvenimo visuomenėje dalis. Tačiau pastaraisiais metais stebime ypač aštrius prieštaravimus tiek tarp įtakingų visuomenės veikėjų ar valdžios atstovų, tiek artimiausiam draugų, giminių rate. Apie nuomonių susikirtimo priežastis, išmintingos ir neišmintingos diskusijos kriterijus, pagalbą sau nuo perteklinės neigiamos informacijos pasakoja pokyčių ir streso valdymo ekspertė psichologė, autorė Rita Regalė.
Streso valdymo ekspertė apie gilumines konflikto priežastis: kumščiai pasileidžia tada, kai baigiasi argumentai
© Shutterstock

Kodėl negirdime vieni kitų?

Kuo žmogaus sąmoningumas žemesnis, tuo jam sunkiau išgirsti kito nuomonę. Ir atvirkščiai, kuo jo pasaulėžiūra platesnė, tuo jis bus labiau linkęs įsiklausyti, rašoma pranešime spaudai. Žmogus svarstys, ar tai, ką išgirdo yra faktai, ar nuomonė, bandys tikrinti, ieškos daugiau informacijos, kels klausimus.

Tie, kas nesivargina to daryti ir ieškoti atsakymų, lieka prie nepajudinamos savo nuomonės ir dargi žūtbūt bando ją įpiršti kitiems (tu turi galvoti taip, kaip aš galvoju). Kai trūksta įsiklausimo, žinių, konfliktas gali pereiti net į agresiją – ne be reikalo sakoma, kad kumščiai pasileidžia tada, kai baigiasi argumentai.

Ar labiau išsilavinusio žmogaus nuomonė vertesnė?

Jei žmogus yra emociniame lygmenyje, kuriame dominuoja viena ar kelios negatyvios emocijos, tokios kaip puikybė, arogancija, pyktis, baimė, aistros, pavydas, sielvartas, kaltė, gėda, diskutuoti su juo visada bus sudėtinga. Kartais ir išsilavinę žmonės sunkiai leidžiasi į diskusiją ir nepriima kitokios nuomonės, nes gyvena puikybės lygmenyje ir yra įsitikinę, kad tiesiog neklysta.

Tie, kurių sąmoningumas jau leidžia gyventi drąsoje, nebijo būti sąžiningi prieš save ir kitus. Jie pripažįsta, kad kartais klysta, kartais susimauna ir, svarbiausia, kad daug ko dar nežino. Vienu protingiausiu žmogumi laikomas Albertas Enšteinas yra pasakęs „žinau, kad nežinau“ ir tai puikiai atspindi išmintingo žmogaus poziciją: kuo daugiau žinai, tuo daugiau supranti, kad nežinai. Taip kad išsilavinimas – dar ne rodiklis, kad diskusija bus kultūringa.

Teisinga tik ta nuomonė, kurią palaiko dauguma?

Visais laikais naujas, netradicinis požiūris skynėsi kelią nelengvai. Istorijoje pilna pavyzdžių, kai naujovę pasiūlęs žmogus buvo išjuokiamas, žeminamas ir tik po kurio laiko jo idėjos buvo pripažintos, įgyvendintos. Pavyzdžiui, Mikalojaus Koperniko argumentų, kad Žemė sukasi aplink Saulę, o ne atvirkščiai, kolegos astronomai nenorėjo girdėti.

Kas dabar paneigs, kad jie nebuvo puikybės užvaldyti ir dėl to aklai savo tiesų besilaikantys žmonės? Tiesa ir tai, kad kitokios, naujos, nepatogios nuomonės skleidimui visuomet visuomenėje buvo kuriamos kliūtis. Ir pandemijos metu vyksta panašiai – kitokia nuomonė išstumiama už paraščių.

Ką daryti, kai tavo ir tau brangaus žmogaus nuomonės išsiskiria?

Išmintingas geba patylėti. Jeigu matote, kad jūsų argumentai nebus išgirsti, kad tolimesnė diskusija beprasmiška, geriau ją gesinti. Siūlykite oponentui abiem likti prie savo nuomonių ir gyventi toliau: „Aš tave girdžiu, mano nuomonė kitokia, manau, kad šio pokalbio tęsti neverta.“ Aišku, tai padaryti nėra lengva, nes mūsų ego labai nori įrodinėti savo tiesą.

Jei diskusija visgi įmanoma, bandykite išgirsti kito argumentus klausinėdami: o kodėl taip manai; iš kur kilo šitas įsitikinimas ir pan. Taip abiem pusėms situacija gali nušvisti kitomis spalvomis arba bent pasijausite geriau, nes gebate priimti vienas kito nuomonę, nors ir skirtingą. Jei užduodami klausimai oponentui kelia tik vis didėjantį susierzinimą, tikėtina, kad jo emocinis intelektas sąmoningumas žemesnis, tad stenkitės neįsitraukti į konfliktą.

Kodėl suaugę žmonės, nesutapus nuomonėms, imasi patyčių?

Iš bejėgiškumo. Kaip elgiasi vaikai, kai neturi argumentų? Pradeda tyčiotis ar net užduoda. Dabar panašiai elgiasi ir kai kurie suaugę. Ypač nuvilia, kai tokią pagiežos kupiną retoriką renkasi valdžios atstovai. Jei mokytojas, stovėdamas prieš pradinukus, tyčiotųsi iš jų vien dėl to, kad šie yra jo pavaldume, būtų nei šis, nei tas.

O valdžios atstovai kartais sau leidžia taip elgtis.

Noras pažeminti kitą atsiranda iš klaidingų įsitikinimų – brokuoto failo, kuris greičiausiai susikūrė dar vaikystėje. Galbūt žmogus pats kažkada buvo tapęs patyčių objektu, o dabar turėdamas galios savo užslėptą pyktį nukreipia į kitus. Čia taip pat sąmoningumo lygmens klausimas: kuo daugiau neigiamų emocijų esame prikaupę, tuo daugiau tulžies liesime ant aplinkinių. O ir nebe reikalo sakoma, kad tikrą žmogaus veidą išvysi tada, kai jis gaus valdžios, statusą, pinigų.

Streso valdymo eksperte Rita Regalė
Streso valdymo eksperte Rita Regalė
© Asm. albumo

Pastaruosius kelis metus viešojoje erdvėje matome labai daug neigiamos informacijos. Kaip ji mus veikia?

Mūsų smegenys veikia kaip imtuvas: įsileidžia energiją ir ją apdoroja. Tad ir visos negatyvios žinutės transformuojamos į mintis, o mintys virsta emocijomis, jausmais, pasmerkdamos mus betikslei kančiai. Kam to reikia? Savo mokymų metu patariu žmonėms kurį laiką atsiriboti nuo negatyvaus srauto arba jį sumažinti minimaliai. Tai ypač galioja tiems, kurie patys jaučia, kad negeba priimti grynos informacijos ir reaguoja emociškai.

Aš visada sakau, kad išgelbėsime pasaulį tada, kai padarysime pokytį savyje. Stebėkime save: kokios mintys sukasi galvoje, ką transliuojame kitiems. Kuo daugiau ten bus šviesos, gėrio, meilės, tuo labiau į gerą keisis ir visas pasaulis.

Sunkias mintis mėginkite nutraukti iškart, kai tik sąmoningai supratote, kad jos užvaldė: nukreipkite dėmesį į ką nors kitą ir neauginkite savyje negatyvumo. Kai didelis kiekis žmonių nuolat maudosi negatyvioje energijoje, ji stiprėja, kol virsta stichinėmis ar kitomis pasaulinio masto nelaimėmis. Ypač tie, kurie jau pasiekę aukštesnį sąmonės lygį ir geba valdyti savo emocinę būseną, šiuo laikotarpiu turėtų dar labiau stengtis visada save išlaikyti pliuse, t. y. pozityvioje mąstysenoje.

Kaip padėti sau, jei nuolat kankina nerimas ir baimė dėl ateities?

Baimė dėl ateities tai yra į išorę išstumta vidinė baimė. Palengvės tada, kai savyje nebeturėsime tos prikonservuotos neracionalios baimės energijos. Reikia ieškoti giluminių priežasčių, kurios pritraukia baimę ar kitas neigiamas emocijas bei sudėtingas situacijas.

Klauskite savęs, kas konkrečioje situacijoje mane erzina labiausiai, kokia emocija dominuoja – baimė, pyktis, neviltis ar kt. Ar aš galiu daryti įtaką šiai situacijai, o savo jausmams? Ar galėtų mano požiūris būti kitoks, jei taip, tai koks?

Be abejo, pačiam žmogui ne visada lengva sąmoningai sekti savo minčių eigą, atpažinti emocijas ir rasti priežastis. Tuomet gal vertėtų kreiptis į specialistą, į psichologą, kuris padės reflektuoti visa tai, kas susikaupė viduje per šį sudėtingą laikotarpį, patars kaip tvarkytis su vidine įtampa, nerimu ir kitomis prastomis emocijomis, darančiomis neigiamą įtaką darbingumui, santykiams ir sveikatai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Specialiosios tarnybos kviečia į pilietiškumo akciją Kaune – mokys susikrauti išgyvenimo kuprinę ir kitų svarbių įgūdžių

Šeštadienį(gegužės 14 d.) kauniečiai ir miesto svečiai galės pasitikrinti išgyvenimo žinias...

Delfi PliusJustė Tovtkevičė

Urologas įspėja, kad laiku nesusirūpinus vyriška sveikata laukia rimtos pasekmės: specialistas nurodė būdus, kurie padės išvengti erekcijos sutrikimų

Vyriškumas neatsiejamas nuo vyro pajėgumo lovoje. Tačiau neretai vyrams tenka susidurti su...

Specialistė paneigė mitą, kad labiausiai nusikalsta psichikos sutrikimus turinys žmonės – tiesa kiek kitokia, nei manėte

Kaip žmogiškai paaiškinti sąvoką „lėtinis psichikos sutrikimas “? Kuo išsiskiria depresija...

Streso valdymo ekspertė apie gilumines konflikto priežastis: kumščiai pasileidžia tada, kai baigiasi argumentai

Žmonės visais laikais turėjo skirtingas nuomones . Ginčai , diskusijos – neišvengiama...

Delfi PliusJustė Tovtkevičė

Feminizmo raida Lietuvoje: nuo tarybinės moters portreto iki postų, kurių pavydėtų net Amerika

Teisė balsuoti , teisė vairuoti, teisė nuspręsti, ar darytis abortą, ar ne. Tai pagrindinės...

Top naujienos

Naujas partnerių santykių įstatymas netenkina oponentų: jie neslepia, kad siekia kitokių tikslų papildyta

Seime pirmadienį buvo pristatytas naujasis projektas, reguliuojantis partnerių santykius. Įstatymo...

Baisiau nei kreiseris „Moskva“: žiniasklaida skelbia, kad rusai patyrė itin didelių nuostolių

Baisiau nei kreiseris „Moskva“. Taip Ukrainos naujienų agentūra UNIAN įvertino Rusijos patirtus...

Laisviečiai pripažįsta, kad teikiamas įstatymas juos nelabai tenkina: susiskaičiavo potencialius balsus

Seime rengiamasi teikti civilinės sąjungos įstatymą, kuriuo siekiama teisiškai sureguliuoti...

Pamatęs trešnių kilogramą po 35 eurus analitikas atliko kainų palyginimą ir konstatavo: lietuviškų verslininkų stebuklas (12)

Lietuvoje pirmųjų trešnių kilogramas, kai jos buvo gabenamos iš Peru, kainavo 40 eurų, dabar,...

Stambi pinigų kontrabanda: Kauno pareigūnai vilkike rado pusę milijono eurų

Gegužės 11 dieną pareigūnai sulaikė trijų anksčiau neteistų vyrų (Kauno r. ir Vilniaus m....

Įvertino Turkijos prieštaravimus dėl Švedijos, Suomijos narystės NATO: tai išsprendžiama

Ankaros prieštaravimai dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO yra išsprendžiami, sako Lietuvos...

Karas Ukrainoje. Ukrainos kariai prasibrovė iki pasienio su Rusija: pone prezidente, mes čia! Ukrainos rytuose Rusija bombardavo ligoninę

Ukraina pirmadienį rengiasi naujam Rusijos puolimui rytiniame Donbaso regione, Kyjivui pareiškus,...

„McDonald's“ traukiasi iš Rusijos ir parduoda verslą vietiniam pirkėjui

JAV greitojo maisto milžinė „McDonald‘s“ pasitrauks iš Rusijos rinkos ir parduos savo...

Ekspertai: Rusija priversta keisti planus Ukrainoje

Rusijos pajėgos, galimas dalykas, atsisakė užduoties apsupti Ukrainos dalinius teritorijoje nuo...

Nuo Seimo prieigų nutemptas vilkikas (6)

Pirmadienį nuo Seimo pastato prieigų buvo nutemptas sunkiasvoris vilkikas su puspriekabe.