aA
„Senyvo amžiaus žmonių gyvenimo Olandijoje su Lietuvoje gyvenančiais nėra ko lyginti“, – neslepia lietuvė, jau kuris laikas leidžianti mums palyginti gyvenimą čia ir svetur.
Jūratė Prins – nuolatinė autorė, rašanti iš Olandijos.
Jūratė Prins – nuolatinė autorė, rašanti iš Olandijos.
© Asmeninins albumas

Jūratė Prins – Olandijoje gyvenanti lietuvė. Jau kurį laiką „Delfi“ skaitytojai turi galimybę skaityti jos pasakojimus, iš kurių populiariausi yra apie prabangiai užsienyje gyvenančius senolius bei jos ir mylimojo apsilankymą slaptame sekso klube.

Pro rakto skylutę

Į Nyderlandus Jūratė išvyko kartu su dviem dukterimis beveik prieš 20 metų. Ieškojo laimės, kurios, kaip sako, nerado Lietuvoje. Ten apie savo gyvenimą svetur ji parašė knygą „Olandiško sūrio skonis“ – būtent šios knygos ištraukomis ne kartą dalinosi su „Delfi“ skaitytojais.

Jūratė Prins – nuolatinė autorė, rašanti iš Olandijos.
© Asmeninins albumas

„Idėją parašyti knygą brandinau labai ilgai. Man patiko ir iki šiol vis dar stebina čia gyvenančių žmonių mentalitetas, jų mąstysena. Nyderlandai, nors ir netoli nuo Lietuvos, bet labai nuo jos skiriasi.

Predadant mąstymu, bendravimu, vaikų auklėjimu šeimose ir mokyklose, jų gyvenimo prioritetais, baigiant dalykiniais santykiais. Mane tai vis dar labai domina.

Kiekviena diena yra naujas atradimas. Daug tikrų, neišgalvotų gyvenimo istorijų suguldžiau į savo pirmąjį autobiografinį romaną „Olandiško sūrio skonis “. Kai kuriomis iš jų pasidalinau „Delfi“, nes esu įsitikinusi, kad lietuviai – smalsi tauta (sprendžiu pagal save) ir jiems visada buvo ir yra labai įdomu paspoksoti vidun. Pro kaimyno rakto skylutę.

Žinau, kad emigracijos tema Lietuvoje labai aktuali. Praėjau ilgą, vingiuotą, nelengvą emigranto kelią, ne kartą iš pagrindų keičiau savo gyvenimą, kol pagaliau susitvarkiau jį taip, kaip svajojau dar vaikystėje.

Čia radau šeimą, meilę, mėgstamą darbą, gyvenimo tikslą ir egzistavimo prasmę. Radau ramybę. Bet nieko negavau ant padėklo. Teko viską susikurti pačiai“, – pasakojo Prins.

Neprieštaravo net aprašytam sekso klubui

Pastarosios publikuotos knygos ištraukos buvo itin pikantiškos. Jos teigimu, mylimasis ne tik kad nepavydi ar nestabdo moters veiklos, bet ją tik skatina.

Draugas rašytojos darbą ypatingai palaiko.
Draugas rašytojos darbą ypatingai palaiko.
© Asmeninins albumas

„Taip, mano gyvenimo draugas, mano vyras, mane ne tik palaikė, bet ir aktyviai dalyvauja dar iki šiol dar vykstančiame procese. Ko gero, be jo knyga nebūtų išvydusi pasaulio. Jis man padėjo viskuo.

Lydėdavo mane į susitikimus, kurie trukdavo kelias valandas. Nesuprasdamas nė žodžio lietuviškai kantriai laukdavo pabaigos. Mano mergaitės irgi neatsiliko nuo jo. Labai jiems dėkinga, nes be šeimos pagalbos ir paskatinimo būtų daug sunkiau, o gal viso šito net nebūtų“, – dėkojo moteris.

Vienas dalykas, prie kurio reikia priprasti visiems autoriams, tai komentarai. O jie, ypač rašant aštresnėmis temomis, dažniausiai neglostantys.

„Įspūdžiai labai dvejopi. Iš vienos pusės įdomu, kad tiek daug skaitytojų skaito tavo straipsnius ir į juos reaguoja, iš kitos – reikėjo labai stipriai atsistoti ant kojų ir užsiauginti storą odą tam, kad tavęs nepamuštų dideli ir sunkūs kritikos akmenys. O jų buvo labai daug.

Bet nieko. Išmokau nekreipti dėmesio į užgauliojimus ir žeminimus, pasitelkusi visuomet man puikiai veikiančią „dzin“ strategiją.

Galiu dar pridurti, kad gyvendama Lietuvoje to niekada nebūčiau padariusi. Paprasčiausiai neišdrįsčiau. Vis galvočiau, o ką gi pasakys kiti, ką pagalvos kaimynai?

Atsivėrimas knygoje pareikalavo drąsos.
Atsivėrimas knygoje pareikalavo drąsos.
© Asmeninins albumas

Išeiti į viešumą su savo tikra, neišgalvota, kompromituojančia gyvenimo istorija, kurioje aprašiau savo trūkumus ir nesėkmes, praradimus ir viltis, ligą, reikėjo labai daug drąsos. Iš pradžių net norėjau knygą pasirašyti slapyvardžiu, bet šeima įkalbėjo to nedaryti.

„Nesuprantu, kodėl tu taip apsinuoginai?“- tai ne vieną kartą man užduotas klausimas Lietuvoje. Šios knygos gimimas- tai akivaizdus įrodymas pirmiausiai pačiai sau kaip aš pasikeičiau gyvendama laisvoje, drąsioje visais atžvilgiais šalyje“, – džiaugėsi Jūratė.

Tai – tik mano nuomonė

Emigrante moteris sako nesijaučianti, tačiau prisipažįsta, kad visi jos ateities planai siejami su Nyderlandais.

Šią knygą galima rasti prekyboje.
Šią knygą galima rasti prekyboje.
© Asmeninins albumas

„Po dvidešimties metų sentimentai praėjo. Lietuvoje jaučiuosi keistai, lyg man kažko trūktų, na, ne namuose. Manau, tiesiog pripratau prie laimingų ir laisvų žmonių veidų, olandų aptarnavimo kultūros, jų bendravimo, ko labai pasigendu sugrįžusi į Lietuvą.

Gal todėl kai kurie mano straipsneliai apie Lietuvą atrodo per kritiški, nedraugiški. Bet tai – tik mano nuomonė. Aš nieko nekritikuoju ir nieko nesmerkiu. Perleidžiu visas patirtis per savo prizmę ir ji nugula lapuose. Ir pats skaitytojas, jau per savo asmeninę prizmę, gali nuspręsti, ar tai kritika, ar ne.

Ateityje atsiras ir labai gražių pasakojimų apie mano gimtinę. Ir čia galima rasti gerų, įdomių dalykų, žinoma, jei nori.

Ateities planai siejami tik su Nyderlandais.
Ateities planai siejami tik su Nyderlandais.
© Asmeninins albumas

Dar aprašysiu, ko man labai trūksta Nyderlanduose ir ko niekada, net ir labai norėdama, negalėčiau pasiimti su savimi iš Lietuvos. Ir apie tai, ko olandai galėtų pasimokyti iš lietuvių“, – žadėjo autorė.

Jos ateities planuose – galbūt ir antroji knyga bei dar daugiau pasakojimų tautiečiams. Pirmąją knygą „Olandiško sūrio skonis“ dar galite rasti prekyboje, o kitus pasakojimus bei straipsnius išvysite „Delfi“ portale.

Galbūt ir jūs norite dalintis savo gyvenimo pasakojimais su „Delfi“ portalu? Galite daryti tai ir anonimiškai. Prisijunkite prie mūsų nuolatinių autorių rato – galbūt jūsų patirtys įkvėps kitus. Laiškus siųskite adresu pilieciai@delfi.lt arba joana.balciuviene@delfi.lt

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(182 žmonės įvertino)
2.9560

90 tūkst. kilometrų nuvažiavusio dviratininko laiškas Vilniaus merui: paspendėte mums žabangas (170)

Gerbiamas Mere , kreipiuosi į Jus daugelio dviratininkų vardu. Tikriausia niekas nepaneigs, kad...

Vilkiko vairuotojas, visada stebinantis atvirumu: mūsų namuose vienas dalykas – brangiausias (6)

Apie ką vilkikų vairuotojai kalbasi aikštelėse ir kaip per Užgavėnes savo „fūroje“...

Užsienyje gyvenančią lietuvę iškvietė pokalbiui dėl per stropaus mokymosi: tokie rezultatai – nieko gero (268)

Lietuvoje tokie moksleiviai (studentai ), darbuotojai giriami ir garbinami, apdovanojami ir laikomi...

Kaip vilkikų vairuotojai dorojasi su karščiu: šis išradingas būdas padėtų ir Afrikoje (82)

Visi prisimenama legendinė frazė iš filmo: „Benai, varom į Nidą“. Dabar jau nieko...

Melą apie okupaciją drąsiai demaskuojantis profesorius: pats pažinojau partizanų (157)

„Rusijoje garbintas Leninas, Stalinas, o dabar – Putinas“, – žodžių negludina vienas...

Top naujienos

Girtos abiturientės kelionę į egzaminą pasmerkęs Morkūnas šioje istorijoje įžvelgė ir pliusų: o ką daryt? (40)

Nors šią savaitę abiturientai laikė ne vieną svarbų egzaminą, šias aktualijas nurungė viena...

Biologinį, įvaikintą ir globojamą vaikus auginanti mama – atvira iki skausmo: buvo akimirkų, kai dukra sakė, kad sesės nebenori (19)

Šiandien Lietuvoje yra minima Globėjų diena. Galbūt daugelis pagalvoja apie galimybę padėti...

Po Ispanijos mokslininkų atradimo COVID-19 pandemijos istoriją teks perrašyti iš naujo? (190)

Jeigu pasitvirtins tai, ką dar nerecenzuotame straipsnyje neseniai aprašė ispanų gydytojai,...

Keleivių vežėjai: srautai dar tik artėja prie pusės pernykščio lygio laukiama Ukrainos, Baltarusijos ir Rusijos sienų atsivėrimo (4)

Maždaug trečdalį tarptautinių maršrutų atnaujinę šalies vežėjai sako, kad keleivių srautai...

Kuriomis valandomis saulės spinduliai patys pavojingiausi?

Saulė ultravioletinius spindulius skleidžia netgi tada, kai yra debesuota, tad dermatologai net ir...

Dienos maršrutas Latvijos Šveicarija vadinamame Gaujos nacionaliniame parke (3)

Kalavijuočių ir Livonijos ordino laikus menančios pilys, viduramžių žmonių pėdų svorį...

Automobilių mokestis gali įnešti pokyčių: perspėja dėl apgavysčių, dalies žmonių laukia du keliai (211)

Lietuvoje nuo liepos 1 dienos pradėjo galioti automobilių registracijos mokestis – jį reikės...

Šventinę dieną verta pasiimti skėtį (20)

Sekmadienio dieną lietaus bus mažiau, lis tik trumpai, didžiausia tikimybė prognozuojama...

|Maža didelių žinių kaina