aA
Artėjant naujų mokslo metų pradžiai vis intensyvėja diskusijos apie pasirengimą Rugsėjo 1–ajai. Viešojoje erdvėje gausu bauginančių straipsnių ir psichologų patarimų, kaip visa tai išgyventi.
Asiociatyvioji nuotr.
Asiociatyvioji nuotr.
© Shutterstock

Ir patys tėvai, ir prekybininkai kalba apie vis brangiau tėvams atsieinantį mokinio krepšelį. Kalbama, kad tas krepšelis modernėja ar visaip kaip „išmanėja“.

Vieni neriasi iš kailio ieškodami pačių naujausių telefonų, ausinukų, kompiuterių, išorinių baterijų, išmaniųjų apyrankių. Kiti – ramiai mėgaujasi paskutinėmis vasaros dienomis šeimos bendrystėje ir stengiasi naujiems mokslo metams savo vaikams sukrauti, kuo turtingesnį įspūdžių ir prisiminimų krepšelį. Natūraliai kyla klausimas: naujų mokslo metų pradžia – rimtas iššūkis šeimoms ar vis tik problema „lygioje vietoje“?

Pirmiausia, kaip Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacijos, kuri šiuo metu vienija 35 su šeimomis dirbančias organizacijas atstovė, labai atsakingai noriu pabrėžti, jog šeimos šiandien susiduria su nepalyginamai didesniais iššūkiais nei Rugsėjo 1–oji – nuo milžiniškos infliacijos, visiškos nežinomybės ekonomikos srityje iki vertybinių ir kultūrinių karų, kurių irgi nuneigti negalime. Apskritai, kurią sritį beimtum, kiekviena ji vienaip ar kitaip paliečia šeimas.

Kalbant apie pačią Rugsėjo 1–ąją, ji yra, mano supratimu, kiek perdėtai „išpūsta“ ir sureikšminta. Gal labiau išskirtinė ši diena yra pirmokėliams, na, dar abiturientams.

Tačiau kitų klasių moksleiviams – tai tiesiog grįžimas po atostogų į įprastą darbinį ritmą. Ar mes pirmąją darbo dieną po atostogų švenčiame? Ar tai dienai keičiame visą savo spintą?

Taip, vaikai , žinoma auga. Ir po vasaros natūraliai tenka keisti avalynę, drabužius. Tačiau ar ne keistai klausosi, kai apranga ir avalynė įskaičiuojama į mokinio rugsėjo 1 – osios krepšelį?

Ar viso to nereikėtų, jei nebūtų naujų mokslo metų? Šis priešmokyklinis bumas, mano giliu įsitikinimu, yra ne kas kita, kaip lipnus rinkodaros triukas.

Štai ir šiemet, didieji prekybos centrai bando formuoti mums nuomonę, jog mokyklos krepšelis tampa labiau išmanus. Ir jei tu neperki įmantrių IT įrenginių, galvok, žmogau, kad čia su tavimi kažkas negerai, kažkur jau atsilikęs neva esi…

Antra, ką labai norėtųsi pastebėti, tai pačių mūsų, suaugusiųjų, besaikis vartotojiškumas. Tarp mūsų atstovaujamų šeimų yra labai daug gausių šeimų, kuriose auga po 4, 5, 6 vaikus. Natūralu, kad daugelio jų finansinės galimybės yra labai ribotos.

Bet kaip jos kūrybiškai geba pasižiūrėti į tokias „problemas“! Viena mama dalinosi, kad dukros tarpusavyje apsikeitė penalais ir džiaugiasi, jog kiekviena turi naują. Tai tik iliustruoja, kad labai dažnai stoka ir sveikas protas inspiruoja daugybę kūrybiškų alternatyvų.

Taip pat mūsų šeimose gana plačiai paplitusi, kaip jos pačios vadina, „žiedinė ekonomika“. Jei šeima negyvena besaikio vartojimo kultūros dvasioje, vaikai mokomi savo daiktus branginti, saugoti, tausoti, tad natūralu, kad drabužiai, avalynė greičiau išaugama, nei sudėvima. Kodėl gi tiesiog neapsikeitus?

Taip pat labai svarbu pabrėžti, kad tėvų pareiga aiškiai atskirti, kur yra vaiko poreikis, o kur jo noras, įgeidis. Tėvų pareiga patenkinti vaiko poreikius, bet mes jokiu būdu neturime tenkinti kiekvieno vaiko įgeidžio.

Kas turi vaikų, puikiai supranta, kad vaikų norai ir fantazijos beribės. Ir visų mažųjų įgeidžių išpildyti tėvai nei pajėgūs, nei turėtų tą daryti ir turėdami galimybę. Kodėl? Todėl, kad perteklius žudo kūrybiškumą, užgniaužia vaiko vaizduotę.

Daugeliui tėvų turbūt pažįstama situacija, kai vaikas sėdi pilname kambaryje įvairiausių žaidimų, priemonių, nuobodžiauja ir niurzga, kad neturi ką veikti.

Tą būtina įsidėmėti tėvams, kurie nori suteikti savo vaikams viską, ko patys neturėjo vaikystėje. Tokia „kompensacija“ nei tavo, nei vaiko gyvenimo nepadarys pilnatviškesniu.

Kaip ir jokie daiktai neatstos vaikui nuoširdaus dėmesio, kokybiško santykio su vaiku, kurio neišvengiamai trūksta šeimose, jei tik prioritetu keliame materialinę gerovę, pasiduodame rinkodaros kerams ir įninkame į besaikį vartojimą.

Pratybos. Trumpai apie jas. Jos tikrai „suvalgo“ didelę dalį mokinio krepšelio išlaidų. Bet jos nėra privalomos! Taip, mokytojas privalo vadovautis bendrosiomis ugdymo programomis, ugdymo planais.

Tačiau jis yra laisvas rinktis mokymo metodus ir priemones! Sutinku, kad mokytojo darbas yra labai atsakingas, įtemptas, sudėtingas. Ir galbūt pratybos palengvina mokytojo darbą įvertinimo procese.

Bet ar ne laikas vis dėl to atsisakyti pratybų, kaip stabdančių vaikų kritinio mąstymo ugdymą, darančių neigiamą įtaką elementariam raštingumui? Kiek šis metodas yra efektyvus pamatuoti realius mokinio gebėjimus ir žinias – taip pat labai diskutuotina.

Kalbant apie išmaniuosius įrenginius mokymosi procese, tai mokiniui pilnai pakanka kompiuterio ir telefono, kurio galbūt kartais reikia ir klasėje mokytojo užduotims atlikti.

Šitų dalykų tikrai neišauga ir keisti kasmet nereikia. Gal didesnis iššūkis šeimoms buvo prasidėjus pandemijai. Tačiau ir tuomet mokykloms buvo skirtos tikrai didelės lėšos kompiuterizacijai ir dauguma mokyklų aprūpino vaikus planšetiniais, jei tik buvo toks poreikis.

Bent mūsų gimnazijoje taip buvo. Jei išmaniųjų įrenginių vis tik reikalauja mokykla, reikėtų domėtis, kodėl taip vyksta, nes kaip jau minėjau, mokykloms yra skirtos didžiulės lėšos kompiuterizacijai įgyvendinti.

Dar vieno momento negalime nuneigti, tai plačiai paplitusios patyčių ir konkurencijos kultūros mokyklose, mūsų visuomenėje. Turime suprasti, kad to priežastys yra labai gilios ir reikalinga reali, pirminė prevencija.

Atsitiktiniai renginukai ar vienas kitas projektas to tikrai neišspręs. Tai nuolatinis darbas, kuris reikalauja kiekvieno nuoširdžios ir nuolatinės savistabos, supratimo, kad kito žeminimas kyla iš savivertės stokos. Mes esame posovietinė visuomenė ir smurto šaknys yra labai labai gilios. Tą suvokti yra sudėtinga, bet apie tai turime nuolat kalbėti.

Aš jokiu būdu neneigiu, kad viskas brangsta. Ir taip, kainos yra tikrai neadekvačios eiliniam lietuviškam atlyginimui! Tačiau ir toks panikos kėlimas dėl mokinio krepšelio naujiems mokslo metams, manau, neturi rimto pagrindo.

Kalbėti reikia apie bendrą šeimų situaciją. Apie tai, kad nėra balanso tarp darbo užmokesčio, mokesčių ir kainų. Apie tai, kad mums labai ir labai trūksta laiko kokybiškiems santykiams šeimoje kurti ir palaikyti, nes vien tam, kad užtikrintume pirminius šeimos poreikius, esame priversti dirbti žymiai daugiau nei įprastą 8 valandų darbo dieną.

Savo istorijas ir pasakojimus siųskite pilieciai@delfi.lt

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(66 žmonės įvertino)
4.5000

Vilnietis parodė, kas išaugo jo sode: saulėgrąžos dydis atima žadą

Rudenėjant Lietuvoje galima išvysti labai gražių vaizdų. Taip pat tai derliaus nuėmimo metas....

Kankinta ir tardyta lietuvaitė prieš mirtį įvardijo tris baisiausius savo gyvenimo momentus (6)

Morta Linkatė gimė 1927 m. Pributkio kaime, Veiverių valsčiuje, Prienų r. gausioje septynių...

Mama rėžė apie Rugsėjo 1–osios šventę: kai keliate paniką – juokinga (3)

Artėjant naujų mokslo metų pradžiai vis intensyvėja diskusijos apie pasirengimą Rugsėjo...

Okupantų žiaurumas neturėjo ribų: žuvusiųjų palaikus išvilko iš miško ir sumetė lauke prie kelio

Pirmame laisvės kovų etape (1944-1945 m.) vyko dideli mūšiai su okupantais. Vienas iš pirmųjų...

Justė Tovtkevičė

Bijote vorų ar net graži moteris šalia kelia paniką? Pasitikrinkite, ar tai nėra fobija (1)

Baimių turime visi ir tai natūralus reiškinys. Nuo vaikystės bijome tamsos, baubo po lova ar voro,...

Top naujienos

Biržoje – beveik nulinės elektros kainos: trumpa pertrauka brangiame sezone

Elektros biržoje antrą naktį iš eilės protarpiais formuojasi beveik nulinė elektros kaina . Ir...

Po VRM sprendimo nuogąstauja dėl Lietuvos saugumo: nėra ramu (3)

Praėjusią savaitę valdžia nusprendė, kad rusai, turintys lietuviškas šaknis patvirtinantį...

Karybos ekspertas Ždanovas: laukia lemiamas mūšis, rusai jau įrengė trijų lygių įtvirtinimus smūgių Baltarusijai scenarijus – vis realesnis (1)

Spartų puolimą pradėję Ukrainos kariai turės sumažinti tempą ir ruoštis Chersono šturmui,...

Meteorologas: tikrai šaltos žiemos jau nebus (2)

Neprognozuojamai augant elektros energijos ir kitoms kainoms bei infliacijai, žmonės su dideliu...

Švediška gyvenimo filosofija, kuri ypač praverčia sunkmečiu: toks mąstymas padėtų ir lietuviams

Jeigu jūs ieškote tokios vietos, kur galėtume maksimaliai atsipalaiduoti – jums būtinai reikia...

Stambaus daržovių ūkio savininkas: visi sako, kad ūkininkai maudosi piniguose, bet taip nėra (4)

Širvintų rajone ūkininkas Arturas Mučinis tęsia šeimos tradiciją ir kartu su tėvais ir...

Naudotas 5 serijos BMW: už ką jis taip mylimas

Naujos, septintos kartos 5 serijos BMW (G30) debiutavo 2016 metais, yra pagamintas naudojant...

Rusijoje gyvenantis lietuvis gavo šaukimą kariauti: grįžti į Lietuvą nenoriu (22)

Lietuvos pilietis Edgaras B., gyvenantis Rusijoje ir turintis 2016 m. išduotą leidimą gyventi...

Karas Ukrainoje. Žvalgyba: daugiau nei pusė Ukrainos naudojamų tankų – perimti iš rusų Zelenskis – apie naują Putino užmojį: kvaila

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino Vakarus išlaikyti spaudimą Maskvai –...

Viešos piršlybos pasisuko netikėta linkme – pamačiusi žiedą, skėlė antausį: liudininkai liko šokiruoti (3)

Viešas pasipiršimas per beisbolo rungtynes tarp Toronto „Blue Jays“ ir Bostono „Red Sox“...