Šiuolaikiniame pasaulyje kuriant tarptautinį bei novatorišką verslą tenka prisitaikyti prie daugybės iššūkių, reikalavimų, o norint atrasti išskirtinę verslo plėtros nišą – ir žengti koja kojon su mokslu. Dėl šios priežasties Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) verslo-mokslo inkubatoriuje įsikūręs verslas dirba kartu su mokslo bendruomene, nes jau dabar akivaizdus poreikis tobulinti produktų technologijas remiantis moksliniais tyrimais ateityje tik augs.
VDU inkubatoriuje įsikūrusios įmonės įkvėpimo semiasi iš mokslo laimėjimų
© Organizatorių nuotr.

Tarp verslo ir mokslo

VDU verslo-mokslo inkubatoriuje yra įsikūrusi ne viena perspektyvi įmonė. Tarp jų – MB ,,Reakiro LT“, kurianti mokslo tyrimų rezultatais grįstas kosmetikos priemones, UAB ,,Biofarmacijos tyrimų laboratorija“, kuri kuria technologiją, leidžiančią iš vandeninės terpės išskirti specifines druskas, ar Giedrės Sliesoriūnienės „Žalia banga“, atliekanti eksperimentus su techninių augalų produktais. Tuo tarpu inkubatoriuje įsikūrusi Astos Tresevičienės įmonė „Dream Food“ šiuo metu tik žengia pirmuosius žingsnius versle, o VDU verslo-mokslo inkubatorių ji pasirinko ieškodama moderniai įrengtų, higieninius sanitarinius reikalavimus atitinkančių ir jaukių patalpų maisto produktų gamybai.

Anot VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centro vadovo Edvino Samio, vienas iš šio centro tikslų – užtikrinti progresyvų mokslo bendradarbiavimą su verslu, iš arti stebėti ir pajausti inkubatoriuje įsikūrusio verslo poreikius inovacijoms.

„Esame vienas iš inkubatorių, kuris turi ekspertus, konsultuojančius inovacijų rinkodaros srityje, komercializacijos etapuose, finansavimo paieškoje ir intelektinės nuosavybės apsaugos srityje. Stengiamės verslui būti mentoriais, kurie palydi visoje verslo iššūkių kupinoje kelionėje. Taip pat siūlome ne tik biuro, bet ir laboratorijų patalpas.

Jonas Ignatavičius
Jonas Ignatavičius
© Organizatorių nuotr.

Verslo inkubatorius yra unikalioje vietoje, šalia galima rasti daugiau nei 30 skirtingų laboratorijų, todėl čia patrauklu biotechnologijų, agro-, gamtos ir IT inovacijas kuriančioms komandoms. Svarbu paminėti, kad inkubatorius veikia stipriose mokslo bendruomenėse, o tai jaunam verslui garantuoja aukšto lygio žinias, platų kontaktų ratą bei dar platesnes augimo galimybes. Tai taip pat itin gera erdvė startuoliams, kurių pagrindiniai kūrėjai yra studentai, ir atžalinėms įmonėms, kurių kūrėjais vis dažniau tampa patys mokslininkai“, – kalbėjo E. Samys.

Varomoji plėtros jėga – moksliniai tyrimai

Žemės ūkio sektoriuje veikianti įmonė UAB „Nando Labs“ taip pat yra įsikūrusi šiame inkubatoriuje, tiesa, plečiasi ir auga, todėl netrukus išsikels į naujas patalpas. Moderniame inkubatoriuje dirbdama kartu su mokslininkais įmonė sukūrė ir įdiegė bent keliolika naujovių, o tuo pat metu įmonei asistuojant buvo apgintos keturios disertacijos, parengta daugybė kitų mokslinių darbų.

Kaip pasakoja įmonių grupės projektų vadovas Jonas Ignatavičius, pasiekus savo tikslus bei dirbant inkubatoriuje išvysčius dvi produktų linijas, reikia judėti į priekį. Per visą šį laiką įmonės komanda sukūrė ir purkštuvų priedais vadinamas chemines medžiagas, kurios keičia vandens savybes ir užtikrina, kad augalų apsaugos produktai tinkamai suveiktų, ir unikalius probiotikus dirvai, kurie leidžia atsigauti dirvožemiui, o augalams augti stipresniems.

VDU inkubatoriuje įsikūrusios įmonės įkvėpimo semiasi iš mokslo laimėjimų
© Organizatorių nuotr.

„Intensyvus ūkininkavimas, tradicinių technologijų ir augalų apsaugos produktų naudojimas buvo pasiekę piką, nustekeno dirvožemius. Kadangi dirvose daug metų buvo naudojami pesticidai ir trąšos, dabar turime dėti visas pastangas, kad atkurtumėme nualintas dirvožemių biosistemas ir taip palaikytume grūdinių kultūrų produktyvumą ir ūkininkavimo efektyvumą. Būtent tam skirtus technologinius sprendimus kuriame ir tiekiame į rinką“, – apie savo srities specifiką pasakojo UAB „Nando Labs“ atstovas J. Ignatavičius.

Anot pašnekovo, ūkininkai yra priversti imtis šiuolaikinių priemonių norėdami išlikti konkurencingi, t. y. naudoti mažiau trąšų bei efektyviau panaudoti pesticidus.

Ši konkurencingumo taisyklė nesikeičia ir kalbant apie kitas pasaulio rinkas. Kauniečių įmonių grupė šiuo metu dirba 12 rinkų, daugiausiai dėmesio skiriama Europos ir Rytų šalių klientams, tačiau įmonė planuoja plėstis į Afrikos bei Pietų Amerikos rinkas.

Projektų vadovas taip pat juokauja, jog geriausia jų siūlomų sprendimų pardavėja yra kadenciją baigusi Prezidentė Dalia Grybauskaitė, nes be technologijų ir inovacijų versle svarbi ir politika. „Politiniai sprendimai ir santykiai vis tiek daro įtaką verslui. Pavyzdžiui, neturime jokių pardavimų Rusijoje, tačiau turime labai gerus pardavimus Ukrainoje. Atsiranda tarpusavio ryšiai, partnerystės, o tam reikia bendros vizijos“, – paaiškino jis.

Draugiški aplinkai sprendimai – būtinybė

Ne paslaptis ir tai, kad apie tvarumą, ekologiją, efektyvų ir gamtai draugišką jos išteklių naudojimą kalbame vis dažniau. ES iniciatyva „Žaliasis kursas“, skirta pertvarkyti Europos ekonominę sistemą, kad ji taptų neutrali klimatui, ir sustabdyti biologinės įvairovės nykimą bei pasiekti nulinės taršos tikslą, rodo, kad aplinkai draugiški sprendimai tampa būtinybe visose verslo srityse. Tam pritaria ir J. Ignatavičius. Pasak verslo atstovo, jų įmonėje kuriami produktai atitinka pagrindinius „Žaliojo kurso“ ir tvarumo tikslus, nes leidžia efektyviau panaudoti kitas agrotechnologijas ir sumažinti dirvos taršą.

„Tvarumą užtikriname per savo kuriamus produktus, edukaciją ir mokymus. Stengiamės įgyvendinti „Žaliąjį kursą“, be to, rinktis technologines priemones, kurios leidžia sumažinti pakuočių taršą. Šiuo metu įgyvendiname projektą, kurio metu visą savo gamybinę sistemą perdėliojame taip, kad gamybos metu susidarytų kuo mažiau atliekų, būtų didesnės galimybės perdirbti produktus.

VDU inkubatoriuje įsikūrusios įmonės įkvėpimo semiasi iš mokslo laimėjimų
© Organizatorių nuotr.

Tiek mums, tiek ūkininkams, tiek ir visiems verslo atstovams reikės paisyti „Žaliojo kurso“ tikslų ir išlaikyti produktyvumą. Vadovautis šiuo kursu bendradarbiaujant su tyrėjais ir mokslu bei diegiant kartu atrastas pažangias technologijas mums turbūt yra viena iš tų kelių esančių galimybių“, – mintimis dalijosi UAB „Nando Labs“ atstovas.

Mokslo ir verslo bendradarbiavimas, verslų plėtra skatinant žinių pagrindu sukurtų produktų gamybą bei verslo poreikius atliepiantys moksliniai tyrimai yra skatinami ES struktūrinių fondų finansuojamomis priemonėmis.

Užsakymo nr.: PT_88454811

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Elijus Čivilis. Ar galime sutrumpinti inovacijų politikos evoliucijos kelią? (1)

Inovacijų srityje labiausiai išsivysčiusias šalis – Švediją, Suomiją, Daniją, Izraelį ar...

Per ankšta Lietuvos rinkoje? Kaip planuoti plėtrą į užsienio rinkas?

Apie plėtrą užsienio rinkose verta pradėti galvoti jau pačią pirmą gamybos įmonės steigimo...

„Pigu.lt“ prognozė išsipildė: „Juodąjį penktadienį“ – rekordai visose Baltijos šalyse (1)

Išsipildė didžiausios Baltijos šalyse ir Suomijoje e. prekybos bendrovės „PHH Group“ skelbtos...

Kviečia į socialiai atsakingo verslo apdovanojimus

Socialinės atsakomybės svarbą girdime nuolat. Tačiau kas padeda moderniam verslui išlikti...

Prieš „Black Friday“ paaiškėjo „Pigu.lt“ akcijos „Blekseilas“ rezultatai (5)

Artėjant milžinišką pirkėjų srautą sutraukiantiems „Black Friday“ išpardavimams,...

Top naujienos

Sulaikyta gauja, kaliniams tiekusi narkotikus: rasta kvaišalų už 2 mln. eurų

Teisėsaugos pareigūnai po ilgalaikio ir slapto tyrimo Kauno apskrityje išaiškino stambią...

Profsąjungos tikina, kad dėl naujos testavimosi tvarkos net išeinama iš darbo: dar daugiau nesusipratimų laukia vėliau

Nuo šiandien, gruodžio 1-osios, nevakcinuoti ir nepersirgę tam tikruose sektoriuose dirbantys...

Detektyvas dėl į Baltarusiją pasiprašiusios migrantų grupės su 6 vaikais: jie turi savo versiją VSAT išplatino išėjimo vaizdo įrašą (153)

Antradienį Varėnos rajone aptikta migrantų grupė savo noru nusprendė grįžti į Baltarusiją....

Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi „Sodros“ išmokas (1)

Pensijos ir beveik visos „Sodros“ išmokos pasieks gyventojus prieš šventes. Kai kurie gavėjai...

Apie privalomą vakcinaciją nuo COVID-19 jau kalbama visos ES mastu (98)

Europos Sąjunga turėtų „pagalvoti apie privalomą vakcinaciją“ nuo COVID-19 , trečiadienį...

Ukrainiečių žiniasklaida: grupė įtakingų Ukrainos veikėjų buvo slapta susitikę Lietuvoje (28)

Virtinė įtakingų Ukrainos politikos ir žiniasklaidos veikėjų, taip pat turtingiausias šalies...

Tarnybos ruošiasi snygiui: sniego gali iškristi labai daug, ypač nuo vidurnakčio iki paryčių (11)

Vilniaus įmonė „Grinda“ šiandien pranešė savo feisbuko paskyroje, kad orams keičiantis...

Pamokas Barselonoje prisiminęs Zdovcas įvertino „Žalgirio“ pokyčius bei „lietuvišką“ baskų ekipą (6)

Eurolygos 12-ame ture Kauno „Žalgiris“ (2/10) namuose turės gerą progą papildyti pergalių...

Specialistai ragina žiūrėti, ką perkate: norėdami išvengti plastiko sumoka ir už dar didesnį blogį

Vartotojams šiandien vis labiau rūpi tvarumas, todėl daugelis verslų nepraleidžia progos kalbėti...

Egidijus Dragūnas aplankė vaikų globos namų auklėtinius ir atsivežė dovanų: sulaukė šiltos padėkos (17)

Šeštadienio vakarą Rotušės aikštėje viešėjęs Egidijus Dragūnas užsiminė netrukus vėl...