Pastarąjį dešimtmetį investicinėje rinkoje ypatingai išpopuliarėjo sutelktinio finansavimo modelis, leidžiantis pritraukti lėšų projektams iš skirtingų šaltinių – fizinių ar juridinių asmenų. Praėjusiais metais lietuvių sukurtas startuolis „InRento“ tapo pirmąją licencijuota sutelktinio finansavimo platforma Europos Sąjungoje, suteikiančia galimybę investuoti į nekilnojamojo turto nuomos projektus ir uždirbti ne tik iš palūkanų nuomos, bet ir iš kapitalo prieaugio, nekilnojamąjį turtą pardavus brangiau.
Gustas Germanavičius
Gustas Germanavičius

„Proptech“ skinasi kelią Europoje

Pasaulinė NT rinka sparčiai žengia skaitmeninimo keliu, keičiančiu nusistovėjusias žaidimo taisykles. Pasitelkiant IT technologijas ir inovacijas, tokie daugumai NT rinkos dalyvių įprasti procesai kaip būsto paieška, nuoma, pirkimas ir pardavimas, projektų priežiūra ir valdymas gerokai supaprastinami, tuo pačiu atveriant naujas galimybes investuotojams, projektų savininkams ar administratoriams.

Nors „proptech“ (angl. property technology) sritis Europoje gana jauna, joje slypi daug potencialo, kurį galima išnaudoti ir Lietuvoje. Vien per pirmąjį 2021 metų pusmetį investicijos į „proptech“ siekė 9 mlrd. Eur.

„NT rinka nuo senų laikų pasižymi stabilumu, ilguoju laikotarpiu galinčia ne tik atnešti patrauklią grąžą, bet ir tapti finansine apsauga nuo infliacijos. Investavimas internetu yra šių dienų realybė, nors prieš 5-7 metus daugumai atrodė tarsi savotiška egzotika. Tai parodo, kad mūsų visuomenė yra stipriai pažengusi skaitmeninio investavimo klausimais. Idėja pristatyti naują investavimo modelį Europoje kilo stebint inovacijų poreikį nuolat besikeičiančioje ir progresuojančioje NT rinkoje, tad paklausai didėjant natūraliai turi atsirasti ir pasiūla, suteikianti galimybę procesus atlikti greičiau, efektyviau ir, žinoma, saugiau“, – sako startuolio „InRento“ įkūrėjas ir vadovas Gustas Germanavičius.

Norintiems investuoti su žemesne rizika

Praėjusiais metais „InRento“ tapo daugiausia institucinio kapitalo pritraukusia „proptech“ kompanija Lietuvoje. Kompanija siūlo galimybę saugiai investuoti į įvairius sutelktinio finansavimo NT nuomos projektus ne tik Lietuvoje, bet ir Ispanijoje. Toks sutelktinio finansavimo modelis pasiteisino su kaupu, tad 2021-ieji įmonei tapo nuolatinio augimo laikotarpiu.

Platforma veikia paprastu metodu, suvedant investuotojus su projektų savininkais, kuriems reikalingos lėšos nuomojamam NT turtui įsigyti. Už tai projekto savininkas investuotojams moka 6-7% metinių palūkanų, susidarančių iš objekto nuomos. Finansinės grąžos patikimumą užtikrina sukurti saugikliai: visos investicijos laikotarpiu NT turtas būna įkeistas pirmos eilės hipoteka investuotojų vardu, tuo pačiu investuotojams nereikia rūpintis jokiais administraciniais NT klausimais. Tuo rūpinasi projekto savininkas. O tais atvejais, kai turtas nėra išnuomojamas, projekto savininkas turi įsipareigojimą investuotojams mokėti fiksuotas palūkanas.

„InRento“ siūlo grąžą ne tik iš nuomos pajamų, bet ir iš kapitalo prieaugio – iki mūsų nė viena NT sutelktinio finansavimo platforma nebuvo to pasiūliusi. Jei turtas parduodamas brangiau, kapitalo prieaugis proporcingai paskirstomas tarp visų dalyvių: investuotojų, platformos ir projekto savininko. Jei turtas parduodamas pigiau, projekto savininkas įsipareigoja prisiimti galimą nuostolį ir projekto pabaigoje turi pilnai atsiskaityti su investuotojais. Investavimas mūsų sukurtoje platformoje paremtas ne ateities pardavimų projekcijomis, o esama situacija rinkoje, kuomet investicijas lemia pinigų srautų ir nuomos sutartys, kurios bendrai yra laikomos mažesnės rizikos investicijomis. Toks investavimo modelis yra universalus ir pritaikytas ne tiek stambiems, tiek smulkiems investuotojams“, – sako G. Germanavičius.

„InRento“ siūlo investuoti į jau išvystytus įvairios paskirties NT nuomos projektus. Daugelio platformoje pristatomų projektų nuomos pajamos (palūkanos) yra susietos su infliacija, o tai užtikrina, kad net ir itin sparčiai augant infliacijos lygiui šalyje, reali investicijos grąža galimai nemažės.

„Dažnai žmonės galvoja, kad NT vertė auga per laiką nuo nieko nepriklausančių faktorių, tačiau iš tiesų didžiausia NT vertę auginanti priežastis – infliacija. Pavyzdžiui, infliacija atsispindi ne tik NT vertės, bet ir nuomos kainų augime. Nuomojantis tam tikrą objektą, dažniausiai yra sąlyga, kad kitų metų pradžioje nuomos mokestis indeksuojamas pagal infliaciją. Dėl to NT yra dažnai vertinamas – kaip apsauga nuo infliacijos“, – aiškina „InRento“ įkūrėjas.

2022-ieji žada dar daugiau galimybių

Metus pradėjusi su 10 registruotų vartotojų, bendrovė jų skaičių augino iki beveik 5 tūkst., o aktyvus ketvirtas metų ketvirtis ir plėtra į užsienį lėmė tai, kad „InRento“ bendruomenės geografija sparčiai išsiplėtė. Platformos rezultatus sutelktinio finansavimo rinkoje „InRento“ vadovas vertina pozityviai, tačiau pasak G. Germanavičiaus, labiausiai džiugina pasiektas svarbiausias tikslas – tapti unikalų produktą siūlančiu rinkos dalyviu, pritraukusiu tikslinę auditoriją, pavyko visu 100 procentų.

„Per pirmus metus pritraukėme 660 tūkst. eurų institucinio kapitalo plėtrai Lietuvoje ir Ispanijoje, įsigijome konkurentų įmonę, o mūsų bendruomenė, kurią sudaro maži ir vidutinio dydžio investuotojai iš viso pasaulio, finansavo 17 NT nuomos projektų, – pasakoja „InRento“ vadovas G. Germanavičius. – Šiais metais turime užsibrėžę ne mažiau ambicingus tikslus tęsti pradėtą darbą ir didinti jo apimtis: turime paskirstyti pirmuosius kapitalo prieaugius investuotojams ir toliau auginti „InRento“ investuotojų bendruomenę visame pasaulyje, platformos dalyviams siūlydami daugiau ir stambesnių NT nuomos projektų bei suteikdami daugiau galimybių gauti fiksuotas palūkanas iš investicijų.“

Užsakymo nr.: PT_89170483

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
2.3684

Didžiausia skandinaviška mados ir interjero internetinė parduotuvė „Boozt“ pradeda veikti Lietuvoje

Naujieji metai prasidėjo su drąsiais didžiausios Skandinavijos mados ir interjero e. prekybos...

Kodėl verslas turi veikti skaidriai ir sąžiningai?

Siekdamos garantuoti sąžiningą konkurenciją, atsakingus ir pagarbius santykius su darbuotojais,...

„Pigu.lt“ prekybą pradėjusi „Befancy.lt“: „Pardavimus auginome kartais“

Išnaudoti visas galimybes. Tokia taktika vadovaujasi vienas sėkmingiausių e. prekybos centro...

Lietuvos inžinieriai keičia 200 milijonų darbuotojų vienijančio sektoriaus veiklą (1)

Šiauliuose įsikūrusi inžinerijos įmonė UAB „Metal Production“ drauge su partneriais kuria...

Į NT rinką su nauju produktu nėręs lietuvių kurtas startuolis per metus pasiekė stulbinančius rezultatus (1)

Pastarąjį dešimtmetį investicinėje rinkoje ypatingai išpopuliarėjo sutelktinio finansavimo...

Top naujienos

Ekspertas: jei Rusija apsisprendžia, tai klausimas ne mėnesių, o savaičių (6)

Praėjusią savaitę vyko ne vienas pokalbis tarp Vakarų ir Rusijos. Nepaisant to, Jungtinės...

D+Roma Macijauskaitė

„Mantinga“ generalinis direktorius – apie tai, kokia ateitis laukia įmonės darbuotojų ir kuo Marijampolė nėra prastesnė už Vilnių

Jau dvejus metus prie duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „ Mantinga “ vairo...

Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19: dėl savo išskirtinumo daliai žmonių ji bus priimtinesnė

Jau šių metų vasario antroje pusėje Lietuvoje nuo koronaviruso bus galima skiepytis nebe...

Baltieji rūmai: Rusija gali pulti Ukrainą bet kuriuo metu (141)

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad Rusija yra užsimojusi surengti karinį puolimą prieš...

D+Edmundas Jakilaitis

Geniali operacija, kuri padėjo Lietuvai „atvaduoti“ Klaipėdos kraštą

Šįkart pokalbyje „Apie karybą“ žurnalistas Edmundas Jakialitis su Vilniaus universiteto karo...

Profesoriaus pastaba: o kur Sausio 13-ąją buvo kiti – konservatorių, liberalų ar Laisvės partijos – šalininkai (221)

Po nušvilpto Sausio 13 -osios minėjimo – dvigubi raginimai dėl Vasario 16-osios: vieni ruošiasi...

Pasiruoškite įvykiui danguje: šiąnakt pro Žemę praskries milžiniškas asteroidas; paskelbta, kur galima stebėti gyvai (8)

Jau šiandien pro Žemę saugiu atstumu praskries asteroidas 1994 PC1, o jo priartėjimą bus galima...

Fantastiškas „Lietkabelis“: Europos taurėje sutriuškintas beviltiškai žaidęs „Šlask“

Penktą pergalę Europos taurės turnyre iškovojo Panevėžio „Lietkabelio“ (5-5) krepšininkai....

Zdovcas neslėpė nusivylęs „Žalgirio“ puolimu, Šeškus stebėjosi, kaip taip ilgai sugebėjo atsilaikyti (1)

Po antros pergalės Citdele KMT ketvirtfinalyje prieš Jonavos ekipą Kauno „Žalgirio“ strategas...