COVID-19 viruso sukelta pandemija pakeitė didžiosios dalies žmonių kasdienybę – saugumo reikalavimai, kaukių dėvėjimas ir darbas iš namų tapo visiems įprastu reiškiniu. Verslui pastarieji metai taip pat nebuvo lengvi, tačiau daliai verslo atstovų pandemija tapo paskatinimu kurti ir vystyti inovacijas, kurios prisidėtų prie pandemijos keliamų rizikų valdymo.
 Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.

Reaguojant į COVID-19 pandemijos keliamus iššūkius, verslui buvo pasiūlyta Ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojama priemonė „COVID-19 MTEP“, sudaranti galimybes kurti naujas inovatyvias technologijas, padedančias greičiau įveikti kilusią sveikatos bei ekonomikos krizę.

Priemone „COVID-19 MTEP“ sėkmingai pasinaudojo ir ketvirtus gyvavimo metus skaičiuojanti įmonė „Nord Robotics“, užsiimanti robotizuotų sistemų pramonei kūrimu. Įmonė, gavusi Europos Sąjungos (toliau – ES) struktūrinių fondų finansavimą, šiuo metu įgyvendina projektą, kurio metu planuojama sukurti robotizuotą COVID-19 mėginių tyrimo sistemą. Bendra projekto vertė siekia daugiau nei pusę milijono eurų.

Mobili tyrimų laboratorija

Šiauliuose įsikūrusios įmonės „Nord Robotics“ direktorius Andrius Grudžinskas pasakoja, jog baigus kurti robotizuotą COVID-19 mėginių tyrimo sistemą, ji taps mobilia tyrimų laboratorija. Tokia laboratorija bus lengvai transportuojama ir pastatoma bet kokioje patogioje vietoje – pavyzdžiui oro uoste ar prekybos centre.

„Pacientui priėjus prie tyrimų laboratorijos, išmaniajame ekrane bus atliekama registracija, pasirenkamas testas – greitasis, PGR ar kitas, jei reikia – atliekamas mokėjimas bei pateikiami nurodymai. Pagal pasirinktą testą pateikiamos reikiamos priemonės mėginiui paimti – mėgintuvėlis seilėms ar pagaliukas testui iš nosies. Žmogus, sekdamas nurodymus ekrane, paliks mėginį, kurį paims robotas. Robotas mėginį apdoros ir įkels į testavimo įrangą. Testavimo įranga pateiks rezultatus sistemai, rezultatai bus siunčiami pacientui registracijoje nurodytais kontaktais bei perduodama sveikatos sistemos duomenų bazėms“, - apie kuriamą inovaciją pasakoja A. Grudžinskas.

 Nord Robotics
Nord Robotics

Toks įrenginys taps tikru perversmu medicinos sektoriuje – šiuo metu darbas tiek mėginių paėmimo punktuose, tiek ir laboratorijose yra itin įtemptas, žmonės dirba viršvalandžius ir yra pavargę dėl labai didelio darbo krūvio. „Nord Robotics“ direktorius tikisi, jog įmonės kuriamas robotinis sprendimas ženkliai palengvins laboratorijų darbą, kadangi robotiniam centrui aptarnauti reikės vos 1-2 žmonių. Testus atliekant robotiniame centre, neliks tiesioginio medicinos personalo ir sergančiojo kontakto. Tai reiškia, kad neliks rizikos užsikrėsti nuo sergančiojo, o taip pat poreikio naudoti apsaugines priemones.

ES investicijos – inovatyviems sprendimams

Pasak A. Grudžinsko, šiandien beveik visose gyvenimo srityse nauji gamybos sprendimai bei kasdien tobulėjančios technologijos keičia tradicinius rankomis dirbamus darbus. Todėl įmonė nuolat ieško inovatyvių sprendimų ir tiki, kad robotai ir automatizavimas – tai visų mūsų ateitis. Dėl šios priežasties „Nord Robotics“ pasinaudojo ES investicijomis ir šiuo metu kuria inovatyvų produktą, kuris prisidės sprendžiant koronaviruso keliamus iššūkius.

„Šiuo metu medicinoje robotai nėra plačiai naudojami. Žinodami, kiek daug rankinio darbo reikalauja medicininių tyrimų atlikimas, nusprendėme pasinaudoti ES finansavimu ir pateikėme robotizuoto COVID-19 viruso tyrimų centro sprendimą, kuris palengvintų laboratorijų darbą. Roboto integracija – puikus sprendimas, nes robotas atlieka darbą itin tiksliai, kokybiškai, produktyviai. Integravus robotinę sistemą, iki minimumo sumažinamos žmogiškos klaidos, tuo pačiu nuo mechaninio monotoniško darbo atlaisvinami brangūs žmogiškieji resursai, kurių labai trūksta laboratorijose. COVID-19 tyrimo sistema apjungs tris atskiras sistemas – tiesioginį mėginių paėmimą iš žmogaus, autonomišką mėginių analizę bei rezultatų pateikimą klientui ir duomenų integravimą į sveikatos sistemos duomenų bazes“, - sako A. Grudžinskas.

„Nord Robotics“ projekto įgyvendinimą pradėjo šių metų vasario mėnesį ir tikisi, kad 2022 metų pavasarį jau galės pristatyti veikiantį prototipą.

Paskelbus priemonę „COVID-19 MTEP“, Ekonomikos ir inovacijų ministerija sulaukė 69 paraiškų, kurioms buvo prašoma skirti 43 mln. Eur siekiantį finansavimą. Iš viso teigiamai įvertinti 47 projektai, kuriems Ekonomikos ir inovacijų ministerija skyrė 26,2 mln. Eur. ES investicijų.

Sekite naujienas internete www.esinvesticijos.lt ir www.eimin.lrv.lt

Informacija parengta bendradarbiaujant su Ekonomikos ir inovacijų ministerija, jos skelbimas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis.

Užsakymo nr.: PT_88758059

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Prieš „Black Friday“ paaiškėjo „Pigu.lt“ akcijos „Blekseilas“ rezultatai (4)

Artėjant milžinišką pirkėjų srautą sutraukiantiems „Black Friday“ išpardavimams,...

„British Chamber of Commerce in Lithuania“ pasirinko biurą „Workland“ centre

British Chamber of Commerce , Lietuvos ir Didžiosios Britanijos Asociacija, skatinanti prekybos,...

Edgaras Montvidas: mūsų visuomenėje, deja, vis dar gajūs stereotipai (2)

Vienas garsiausių Lietuvos operos solistų, tenoras Edgaras Montvidas sau kelia itin aukštus...

COVID-19 mėginių tyrimui – inovatyvi robotizuota sistema

COVID-19 viruso sukelta pandemija pakeitė didžiosios dalies žmonių kasdienybę – saugumo...

Darbostogų modelis komandai – ne tik pramogos, bet ir socialiai atsakinga veikla

Vis dažniau pastebima tendencija ne tik vasarą, bet ir rudens–žiemos periodu derinti darbą bei...

Top naujienos

Kaip pareigūnas nusilenkė šaltakraujam žudikui: nutariau surizikuoti

Net pusę metų slapta stebėtas dabar jau pareigų netekęs Vilniaus pataisos namų Saugumo valdymo...

Kai kurioms moterims gresia ankstyva menopauzė: tai gali išduoti keli ženklai (25)

Menopauzė „jaunėja“ – jei anksčiau būdavo įprasta, kad ji prasideda sulaukus 50-ies ar...

Žiema užgrius dar gruodžiui neatėjus: šalį užvers sniegas, šals net iki -12 (2)

Naktį Lietuvą pasiekė pietinis ciklonas. Šiltuoju metų laiku tokie ciklonai paprastai negaili...

Svarbiausioje Europos šalyje – prieštaringos žinutės: Kremliui yra kuo džiaugtis ir ko bijoti (46)

Galingiausia pasaulio moteris. Taip buvo vadinama kanclerė Angela Merkel , o jos vadovaujama šalis...

Išbandė į Vilnių vežantį kalėdinį traukinį: šia idėja galime girtis visame pasaulyje – Lietuvos sostinė nustelbė visus (50)

Visame pasaulyje miestai konkuruoja, kas originaliau ir gražiau pasiruoš kalėdiniam sezonui. Arši...

D+Dailius Dargis

Jo laidotuvėse išdrįso dalyvauti tik drąsiausieji: legendinės grupės būgnininko virsmas į gangsterį ilgą laiką šiurpino Biržus

1990-ųjų pradžioje Biržuose suklestėję vadinamieji pašto karveliai iki šiolei yra laikoma...

Nekaltai prasidėjęs vairuotojos pokalbis su policininku baigėsi tragiškai (36)

Elementarus policininko ir sustabdytos juodaodės vairuotojos pokalbis, virtęs aršiu konfliktu ir...

Kuzminskas rinktinėje keičia Bendžių: Maksvytį įtikino solidus debiutantas (12)

Kazys Maksvytis pasirinko dvyliktuką krepšininkų, kurie pirmadienį žais 2023 metų pasaulio...

Meistrui vargonus teko ir krauju aplaistyti

Panevėžio Kristaus Karaliaus katedra iškilmingai minės dvi ypatingas sukaktis – šios...

Kauno eglei neįmanoma atsispirti: kviečiame balsuoti, kuriais metais ji sužavėjo labiausiai balsavimas (34)

Pagrindinė Kauno miesto Kalėdų eglė kasmet atsiduria šventinio dėmesio centre, vis iš naujo...