Kiekviena nuotrauka yra mini istorija, tarsi knyga be žodžių, kelianti ne tik estetinį pasigerėjimą, bet ir mezganti ryšį su žiūrovu. Tokia rašytojos ir redaktorės Jurgos Baltrukonytės fotografijos filosofija, kurios fabula – fiksuoti kadrus, atrinktus pagal vienintelį kriterijų – emociją. Tačiau nuotraukos žinomai autorei tampa ne tik jausmų išraiška. Tai ir bendravimo su dukra Paula, vyru Algiu bei netikėtai sutinkamais kasdienybės herojais, priemonė ir būdas įveikti augintinės Spurgos negalią ar netgi spręsti ginčus su kaimynais.
„Huawei“ nuotr.
„Huawei“ nuotr.

Todėl dešimt „stipriausių“ vienos dienos kadrų „Huawei“ tarptautiniam mobiliosios fotografijos konkursui „Next Image“ pateikusi J. Baltrukonytė sako: „Nuotraukas vertinau emocija: ar ji jaučiasi, yra gyva, šneka, pasakoja istorijas“.

Buvo nepatogu, tapo – emocionalu

J. Baltrukonytė save vadina ne tik kadrų, bet ir istorijų medžiotoja. Todėl rašytoja kaskart nuliūsta išėjusi iš namų be telefono, tačiau ne todėl, jog gali praleisti svarbų skambutį.

„Labiausiai liūdžiu, kad sutikusi įdomų herojų ir su juo pašnekėjusi, neturėsiu galimybės nufotografuoti. Turiu aistrą kalbinti žmones, bendrauti, sužinoti tokių perliukų, kurie patiktų visiems mano feisbuko skaitytojams. Todėl telefonas – seniai ne tik telefonas, o labiau fotoaparatas. Anksčiau turėjau didelį, profesionalų fotoaparatą: koks vargas būdavo tampytis jį su savimi. Ne tik nepatogu nešti, bet ir užima laiko nustatyti visus parametrus. Taip herojaus nuotaika spėja pasikeisti, o bėganti stirna – nušuoliuoti keletą kilometrų“, – prisimena rašytoja.

Tačiau pradėjusi fotografuoti išmaniuoju, J. Baltrukonytė netruko pajusti pokyčių. Kasdien padarydama daugybę kadrų, ji laimikio, kaip pati sako, ieško tarsi grybautojas miške – dairydamasi nuotykio, istorijos, herojaus, jausmų ar detalės.

„Huawei“ nuotr.
„Huawei“ nuotr.

„Visa tai man labai svarbu. Nusprendusi užfiksuoti dešimt kadrų, stebėjau vieną savo dieną. Kai neskubėdama žiūriu į daiktus, augalus, užplūsta emocijos. Vakare, atrinkdama kadrus, juos vertinu pagal šį vienintelį kriterijų. Ar nuotraukoje emocija jaučiasi, yra gyva, šneka, pasakoja istorijas“, – papildo pašnekovė.

Įkvėpė ir sutuoktinis, sumaišęs gėles

Paklausta, kokia iš padarytų nuotraukų konkursui sukelia šilčiausius jausmus, J. Baltrukonytė kalba apie kadrą, kuriame – dukra Paula vilki rašytojos rožinę vaikystės suknelę. Redaktorė pasakoja, jog mama ją numezgė iš siūlų, tuomet vadintų „irisais“, o kaskart išaugus, būdavo primezgami papildomi garbiniai. Suknelę pašnekovė vadina palikimu, kuris šiuo metu tinka dukrai, o vėliau liks kitoms giminės mergaitėms.

„Taip šis kartų ryšis atsidūrė nuotraukoje. Diena buvo šilta, todėl Paula nutarė išmaudyti Beždžionę – mano dukterėčios mylimiausią žaislą, kurį atsitiktinai aptikau palėpėje. Vyko šeimų kraustymasis ir Beždžionė, niekam nežinant, apsigyveno pas mus. Šiuo metu žaislo savininkė – mano dukterėčia – laukiasi ir Paula nutarė, kad geresnio žaislo nei senasis mamos, vaikui nebus. Tai tapo tarsi ritualiniu skalbimu, kuris labiausiai įsiminė“, – sako J. Baltrukonytė.

Todėl, pasak rašytojos, nuotrauka turi megzti dialogą su žiūrovu, pasakoti istoriją, antraip bus tik neišpildytas estetinio pasigerėjimo objektas.

„Ilgai galvojau, kokį portretą padaryti su savo vyru Algiu. Užfiksuoti jį piešiantį, fotografuojantį būtų per daug įprasta. Jis tai daro nuolatos, nes yra nesustabdomas darboholikas. Todėl pagavau momentą, kai Algis gulėjo pievoje, žvelgdamas į bijūnus, ir paklausė, ar šios gražios gėlės – rožės? Labai ilgai juokiausi. Vyras, kuris per valandą sukala stalą, diskutuoja filosofinėmis temomis, nuostabiai rašo, piešia, maketuoja, bėgioja, neskiria bijūno nuo rožės. Todėl ši istorija turi savo linksmas detales“, – šypsosi J. Baltrukonytė.

„Huawei“ nuotr.
„Huawei“ nuotr.

Kadrai – sunkumams ir ginčams įveikti

Nuotraukas rašytoja fiksavo „Huawei P40 Pro“ išmaniuoju telefonu, kurio kamera autorę nustebino funkcionalumu ir galimybėmis. J. Baltrukonytei ypač patiko plačiakampis objektyvas bei lengvas portretinio, judėjimo ir naktinio režimų naudojimas.

„Anksčiau vengdavau fotografuoti judančius objektus, tačiau dabar pabandžiau užfiksuoti savo šuniukus. Nuotraukoje jie skuodžia prie maisto. Pagrindiniame plane matoma Spurga, kuriai 13 metų, ji neseniai apkurto. Mokomės iš naujo susikalbėti. Ir nuostabu, kad švelnūs judesiai ar maistas gali tapti nauja komunikacijos rūšimi. Iš pradžių Spurga drovėjosi savo kurtumo, net kaip kuklus žmogus – bijodama šios nelaimės, apsimesdavo, kad girdi, bet dabar ji atsigavo ir maisto komandą girdi pirma visų“, – džiaugiasi rašytoja.

Tokia netikėta fotografijos galia, J. Baltrukonytės teigimu, ne vienintelė – išmaniojo kameros savybės gelbsti netgi sprendžiant ginčus.

„Tam panaudojau vaizdo priartinimo funkciją. Ispaniškoje saloje, kur dažnai būname žiemą, gyvena kaimynė Rosa. Kartą jai pasakojome apie stebuklingus Lietuvos miškus bei gėrybes, kurių ten galima rasti, ir paminėjome žemuoges. Visaip apibūdinome, bet tokių ji nežinojo. Nupiešėm. Sako – braškės, mes ginčijamės, jog žemuogės – daug mažesnės. Ji nesutinka: tai čia tokia braškių veislė. Taip gimė stambus žemuogių kadras: iš pasiutimo įrodyti Rosai, kad šios uogos kitokios ir auga miške“, – istorija dalijasi J. Baltrukonytė.

„Huawei“ nuotr.
„Huawei“ nuotr.

Profesionalumas – kiekvienam

Vertindama savo fotografijos patirtį, autorė įsitikinusi: šiuo metu profesionaliu fotografu gali pasijusti kiekvienas – tereikia išmaniojo. Anot J. Baltrukonytės, toks įrenginys atveria beribes galimybes išmokti triukų, kurie atrodys lyg daryti žinovo: „Be to, paprasta pataisyti apšvietimo ar kompozicijos klaidas. Tačiau man labiausiai patinka staigumas – čiumpi ir fotografuoji. Taip ir užfiksuojamos emocijos, kurių nepakartosi“.

Todėl technologijų gamintojas „Huawei“ profesionalais kviečia pasijusti visus ir sudalyvauti jau ne vienerius metus organizuojamame tarptautiniame mobiliosios fotografijos konkurse „Next Image“.

„Kasmet tūkstančius tiek fotografijos mėgėjų, tiek profesionalų visame pasaulyje pritraukiantis renginys šiemet išskirtinis – jame dėl atskiro prizo tarpusavyje varžytis galės tik lietuviai. Į emocijas kviečiantis atsigręžti konkursas ragina ieškoti jausmų išraiškos fotografijoje – stebėti džiaugsmą, meilę, nostalgiją, liūdesį. Kurti istorijas, paremtas unikaliais potyriais. Ir tai daryti tikrai verta – lietuviams įsteigto konkurso prizas – išmanusis telefonas „Huawei P40 Pro“. Jis tarptautinių ekspertų įvertintas kaip vienas geriausiai fotografuojančių įrenginių pasaulyje, todėl jam iš tiesų verta patikėti svarbiausių emocijų fiksavimą“, – teigia „Huawei“ komunikacijos vadovė Baltijos šalyse Justė Karpavičiūtė.

Ji pažymi, kad lietuviai gali pretenduoti ir į tarptautinio konkurso laureatus, o bendrą „Next Image“ prizinį fondą sudaro net 40 tūkst. eurų.

Dalyviai „Huawei“ telefonais įamžintas nuotraukas gali siųsti iki liepos 31 d. Atrinkti finalininkai bus paskelbti rugpjūčio 15-ąją, o rugsėjo viduryje paaiškės konkurso laureatai. Daugiau apie konkursą galima sužinoti čia.

Užsakymo nr.: PT_84574471

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
1.0000

Naujovė ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje: neliks abejingi net gurmanai (4)

Dėl COVID-19 apribojimai keliauti, panašu, lietuvių nesustabdė nuo „ko nors naujo“ paieškų,...

Vaida Kurpienė: turėtume valgyti daugiau šviežių jūros produktų (56)

Lietuvos sveikos mitybos rekomendacijose nurodoma, kad jūrinės žuvies reikėtų valgyti du kartus...

Į mokyklą su „Lidl“ ir I. Mackevičiene: kodėl įžymybė sūnų mokslo metams ruošia iš anksto (51)

Nejučiomis baigia prabėgti vasara, o tai reiškia, kad tėvai turėtų susirūpinti pasiruošimu...

Kaunastiškas savaitgalis: Kaip viską suspėti? (12)

Savaitgalis UNESCO dizaino mieste, kupiname modernistinės architektūros, gatvės meno, gardžių...

„Vikondai“ švenčiant jubiliejų, atgaivinama pamiršta ilgametė tradicija (52)

Šeštadienį įmonių grupei „Vikonda“ švenčiant 30-mečio jubiliejų, atgaivinama pamiršta...

Top naujienos

Apsilankymas Žalgirio klinikoje dėl paprastos procedūros apkarto: spėkite, kiek už tai sumokėjau? (70)

Po karantino daugelis gyventojų susidūrė su sunkiai prieinamomis medicinos paslaugomis. Taip pat...

Lietuvoje įkūrė pirmąjį Baltijos šalyse krevečių auginimo ūkį: planas – užkariauti Europą (27)

Kaišiadorių rajone įsikūręs vienintelis Lietuvoje ir visose Baltijos šalyse krevečių auginimo...

Prie Vilniaus – slaptos orgijos su nepilnamečiais (136)

„Buvau visas tarnybas įspėjusi, kad reikia saugoti vaikus – juk nenormalu, kai darbdavys...

Incidentas Vilniaus oro uoste: pasieniečiai dėl neaiškių priežasčių sulaikytus JAV piliečius paliko be geriamo vandens (357)

Joey Weissman ir Nellie Park, JAV piliečiai , prieš penketą valandų iš Danijos sostinės...

Veryga po 3 valandas trukusios FNTT apklausos: dabar elgtumėmės kitaip (202)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad per pandemijos piką daug sprendimų...

Savaitgalį Lietuvą užplūs tropinis karštis – kais iki 32 laipsnių (11)

Savaitgalį Lietuvą užplūs itin karšti orai – šeštadienį termometrai rodys 32 laipsnius...

Bandantys tyrinėti tamsias šio nacių pastato paslaptis praranda sveiką protą (30)

Tai labai neįprasta istorija apie didžiulį pastatą Vokietijoje, kuriame pačioje pradžioje, 1872...

Vilniuje nulūžo daugiabučio 15-o aukšto balkonas, evakuoti gyventojai (541)

Policijos departamentas informavo, kad rugpjūčio 7 d., apie 16 val. 50 min., Vilniuje, Architektų...

Testas: ar išlaikytumėte 2020 m. matematikos egzaminą? įvertinkite egzamino užduotis (269)

Šių metų matematikos egzaminas tapo kietu riešutėliu jį laikiusiems dvyliktokams. Paskelbus jo...

UEFA Čempionų lygoje – „Juventus“ nuo fiasko neišgelbėjęs Ronaldo dublis ir klaikus „Real“ gynėjo vakaras (5)

Po penktadienio vakaro rungtynių UEFA Čempionų lygos aštuntfinalyje liko tik du nežinomieji.