Kasmet gegužę pasaulyje minima lėtinių žarnyno ligų diena primena, kaip svarbu nesidrovint ir garsiai kalbėti apie gyvenimą keičiančius susirgimus. LSMUL Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytojas prof. Gediminas Kiudelis primena, kad tiek Krono liga, tiek ir opiniu kolitu sergančiųjų amžius vis jaunėja, tačiau vilties teikia medicinos pasiekimai, kurie prieinami ir Lietuvoje, jie leidžia išlaikyti puikią gyvenimo kokybę bei suvaldyti ligą.
Žarnyno infekcija.
Žarnyno infekcija.
© Shutterstock

Gėdijasi ir kalbėti

Skelbiama, kad daugiau nei 3 mln. Europos Sąjungoje gyvenančių žmonių serga opiniu kolitu ir Krono liga. Daugeliui šios žarnyno ligos vis dar atrodo gėdingos ir mažai žinomos, tačiau dažnėjant sergamumui, gydytojai garsiai skambina pavojaus varpais sakydami, kad turime naikinti su tuo susijusias stigmas.

„Opinis kolitas ir Krono liga yra autoimininės ligos, o tai reiškia, kad jų išvengti negalime. Jas sukelia imuninės sistemos ir žarnyno mikrofloros sąveikos sutrikimas.

Tiesa, opinio kolito atvejų Lietuvoje nustatoma keturiskart daugiau nei Krono ligos. Panaši situacija yra ir Suomijoje. Tačiau, pavyzdžiui, Vakarų Europoje, sergamumas abiem ligomis yra toks pats“, – pastebėjo Gastroenterologijos klinikos gydytojas prof. G. Kiudelis.

Profesorius taip pat pastebėjo, kad čia galime pamatyti korialiaciją tarp šalies ekonominio išsivystymo bei susirgimų žarnyno uždegiminėmis ligomis. Paprastai sergamumas lėtinėmis žarnyno ligomis, tokiomis kaip opinis kolitas ir Krono liga, yra būdingas labiau išsivysčiusioms, hiperhigiena pasižyminčioms šalims. Tai lemia mikrobiotos įvairovės pokyčius ,o hyperhigiena ir sterilumas mažina atsparumą mikrobams.

Gediminas Kiudelis
Gediminas Kiudelis
© Organizatorių nuotr.

Ir nors simptomai susirgus šiomis ligomis yra panašūs, LSMUL Kauno klinikų gydytojas pastebi, kad susirgus opiniu kolitu gali būti labiau būdingas padažnėjęs tuštinimasis arba viduriavimas su kraujingomis išskyromis, o Krono ligos atveju gali atsirasti tik karščiavimas ar pilvo skausmas. Vaikams pasitaiko aiškių priežasčių neturinti mažakraujystė. Kartais pacientams atsiranda išskirtinai tik kitų sistemų pakenkimo požymiai, tokie kaip sąnarių skausmas, odos bėrimas ar burnos uždegimas.

Susergama vis jaunesniame amžiuje

Pastebima, kad Krono liga susergama iki 40 m., o opiniu kolitu – iki 50 m. Vis dėlto dažniausiai Krono liga susergama sulaukus 30 m., o opiniu kolitu – dešimtmečiu vėliau. Tačiau prof. G. Kiudelis pastebi, kad bėgant metams pacientų amžius tik jaunėja.

„Niekas pasaulyje negali pasakyti, kodėl žmonės suserga lėtinėmis žarnyno ligomis. Yra tik įvairių hipotezių, kurios ne visada turi mokslinius pagrindimus. Viena iš jų yra ir hiperhigienos teorija, kuri teigia, kad išsivysčiusiose šalyse, kur labai gera higiena ir susiduriama su mažai bakterijų iš išorės, yra mažai infekcinių žarnyno ligų, sterilus maistas, vystosi mažiau įvairi žarnyno mikroflora, kuri turi mažiau štamų, bakterijų, nei gyventojų tų šalių, kur higienos standartų yra kiek žemesni. Tuo tarpu, pavyzdžiui, Rytų Azijoje, Indijoje ar kai kuriose Lotynų Amerikos šalyse sergamumas yra mažesnis.

Ir nors priežastys nėra iki galo aiškios, neabejojama, kad rūkymas yra Krono ligos rizikos veiksnys. Tačiau metimas rūkyti yra dažnai susijęs su opiniu kolitu. Nėra įrodymų, kad ir sveika gyvensena, nutukimas ar fizinis pasyvumas veikia, tačiau, žinoma, sveika mityba ir sportas dar niekam nepakenkė“, – savo įžvalgomis dalijosi gydytojas.

Negydoma ar gydymui nepasiduodanti, nekontroliuojama liga gali tapti ir kitų susirgimų priežastimi. Maždaug po 8 m. nuo opinio kolito ar Krono ligos ligos diagnozavimo pacientui padidėja rizika susirgti storosios žarnos vėžiu, todėl bėgant metams reikalinga dar dažnesnė stebėsena ir reguliarūs tyrimai.

Neišvengiami gyvenimo būdo pokyčiai

Dažniausiai pacientus į gydytojo gastroenterologo kabinetą atveja pilvo skausmas ir viduriavimas. Pasak prof. G. Kiudelio, tai ir pirmieji lėtinių žarnyno ligų simptomai, kuriems nesitraukiant keturias savaites ir ilgiau rekomenduojama atlikti išsamius tyrimus. Pagrindiniu tyrimu yra laikoma žarnyno apžiūra endoskopu – kolonoskopija.

„Paprastai to pakanka diagnozei nustatyti. Tačiau jei sergama Krono liga, prireikia radiologinių tyrimų metodų – magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tam, kad būtų galima nustatyti komplikacijas“, – sakė prof. G. Kiudelis.

Po šių tyrimų patvirtinus diagnozę paprastai neišvengiami ir gyvenimo būdo pokyčiai, paliečiantys tiek darbą, tiek asmeninį gyvenimą. Sergant lėtine liga gydymas paprastai trunka visą gyvenimą, todėl svarbu išmokti gyventi su liga.

Storosios žarnos vėžys
Storosios žarnos vėžys
© Shutterstock

„Kaip ir sergant bet kuria lėtine liga, vartoti vaistus tenka visą gyvenimą. Jei liga būna sunki, tenka ir dažnai kartoti endoskopinius bei kraujo tyrimus, vartoti įvairių vaistų. Pacientas gali būti nedarbingas. Gali atstirasti skausmai, kurie gali trukdyti žmogui normaliai funkcionuoti. Su tuo riekia išmokti gyventi ir tai pacientui būna didžiausias iššūkis“, – kalbėjo pašnekovas.

Kaip vieną iš pagalbininkų sergantiems lėtinėmis žarnyno ligomis profesorius paminėjo ir naują skaitmeninę programėlę „For You, With You“. Sergant opiniu kolitu ir Krono liga tenka atlikti tam tikrus praktinius veiksmus ir pakeisti gyvenseną. Ši programėlė yra intuityvus ir visuomet pasiekiamas informacijos šaltinis, kuris padės suprasti, kaip savo kasdieniame gyvenime praktiškai taikyti sveikatos priežiūros specialistų patarimus.

Savo išmaniajame įrenginyje naudojantis programėle „For You, With You“ pacientas gali įtvirtinti pokyčius ir prisitaikyti prie jų. Šis skaitmeninis kompanionas padės lengvai gauti patikimą informaciją, pagalbą bei patarimus kaip įveikti visus nepatogumus, kylančius sergant opiniu kolitu arba Krono liga.

„Labai pozityviai žiūriu į tai, kad atsiranda tokios programėlės ir man atrodo, kad jos tik tobulės. Sergant lėtine liga svarbus paciento įsitraukimas ir bendradarbiavimas. Jei pacientas pats išmano ligą, sugeba gerai įvertinti ir atskirti įvairius savo kūno pojūčius, supranta, kam vartoja vaistus, kam jam reikalingi tyrimai, gydymas tampa daug veiksmingesnis.

Programėlė „For You, With You“ padeda geriau organizuoti ligos stebėseną, fiksuoti simptomus, gauti reikiamą informaciją, palaikyti ryšį su gydytoju, susireguliuoti savo vizitus, užfiksuoti savo savijautos pokyčius, kad ir gydytojui būtų suteikiama visa reikalinga informacija. Rūpinimasis savo kūnu trunka visą gyvenimą, ir ši programėlė padeda tai palengvinti ir efektyviau sekti pokyčius ir savo pastangas“, – įsitikinęs Gastroenterologijos klinikos gydytojas.

Pagalba ir keliaujant

Neretai sergantieji opiniu kolitu ar Krono liga nerimauja, kad gali būti sudėtinga keliauti nežinant, ar visada pavyks rasti tualetą, ar pavyks rasti reikiamą pagalbą, todėl išmaniosios programėlės „For You, With You“ kūrėjai naudotojams pateikia ir daug informacijos apie įvairius keliavimo aspektus, reikalingas pagalbos ir paslaugų vietas. Atsidūrus nepažįstamoje vietoje programė padeda rasti reikalingą infrastruktūrą, įskaitant ir viešuosius tualetus.

Tapus registruotu vartotoju sukuriamas unikalus profilis, kuris leidžia suasmeninti savo patirtį ir gauti aktualią informaciją. Pacientas gali nustatyti reikalingus priminimus, kurie padeda nepamiršti suplanuoto apsilankymo pas gydytoją bei sudaryti apsilankymų sveikatos priežiūros įstaigoje grafiką ir jį sekti.

Profilyje esanti informacija suteikia grįžtamąjį ryšį, prižiūrintiems sveikatos priežiūros specialistams, kad jie žinotų, kaip sekasi ir galėtų atsakyti į klausimus ar išsklaidyti kilusį nerimą.

Gydytojai taip pat pažymi, kad sergant lėtine žarnyno liga svarbu subalansuota ir tinkama mityba, todėl „For You, With You“ galima rasti tinkamų patiekalų receptus, kuriuos kiekvienas vartotojas galės įsitraukti į savo maitinimosi planą.

„Visos šios žinios ir aktyvus dalyvavimas savo ligos gydyme bei bendradarbiavimas su gydytoju padeda pasiekti geriausią rezultatą. Tai, kad technologijos yra nepamainoma mūsų gyvenimo dalis pamatėme jau per pandemiją.

Tokia savistebėsena daugeliui žmonių padeda pasiekti įgyvendinamą visiškai normalios gyvenimo kokybės ir normalaus funkcionavimo tikslą. Žmogus išlieka visiškai darbingas ir neturi koreguoti savo karjeros ar fizinio aktyvumo. Toks ir yra pagrindinis mūsų tiklas, kurį tikrai galima pasiekti“, – optimizmo neslėpė gydytojas.

Užsakymo nr.: PT_87161531

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.2000

Savuose namuose – su socialinių darbuotojų pagalba (3)

Apsigyvenimas globos namuose dažnai būna emociškai sunkus ir senyvam ar neįgaliam žmogui, ir jo...

Gydytoja dermatovenerologė: nėra vieno būdo rožinei nugalėti – pasiruoškite kompromisams (5)

Kalbant apie rožinę, visuomenėje vis dar sutinkama daugiau mitų, nei mokslu pagrįstų žinių....

Ateities specialybė: pirmose pozicijose – slaugos ir reabilitacijos studijos (12)

Šiemet kai kuriuose perspektyvių visame pasaulyje specialybių sąrašuose slaugytojai,...

Ateities specialybė: vaistininkas, vaistų kūrėjas – nepakeičiamas ir visiems reikalingas (5)

Jau artimiausiais metais studijuoti farmaciją ir dirbti šioje srityje bus be galo įdomu.

Top naujienos

Pasaulį bauginanti kovido atmaina jau Lietuvoje: prasideda ypač akylus situacijos stebėjimo laikas (229)

Sparčiau plintanti ir nepilnai pasiskiepijusiems pavojingesnė „delta“ koronaviruso atmaina jau...

Danai efektingu stiliumi pasiuntė rusus namo ir patys prasibrovė į aštuntfinalį (529)

Pirmas dvejas Europos futbolo čempionato rungtynes pralaimėjusi Danijos rinktinė vis tiek...

Dailius Dargis | D+

Nauji faktai tamsioje Karpavičiaus testamento istorijoje: čia figūruoja ne tik tamsiaplaukė moteris, bet ir žinomi spalvingos reputacijos veikėjai

Šiemet rugpjūtį sueis lygiai dveji metai, kai netikėtai po sunkios ligos mirė vienas iš...

Artinasi audringos orų permainos: prognozėse – smarkios liūtys, perkūnija ir net kruša (3)

Antradienio dieną didesnėje šalies dalyje didžiąją dienos dalį laikysis gana saulėti ir...

26-erių Dovilė pribloškė net gydytojus: jie stebėjosi, kaip su tokiomis diagnozėmis galiu gimdyti (60)

26-erių metų Dovilė Vickutė atrodo taip pat, kaip ir jos bendraamžiai. Net sunku įtarti, kad ši...

Norite šią vasarą būti pačios madingiausios ir stilingiausios? Nepadarykite grubios klaidos – šiuos drabužius turite užmiršti (16)

Sezonai keičiasi, o dažnai spintoje drabužiai lieka tie patys. Stilistė Jomantė Vaitkutė...

Latvija vėl laukia lietuvių: ką būtina žinoti vykstantiems ir ką verta pamatyti (115)

Nuo birželio 16 dienos Latvija atsivėrė svečiams iš užsienio, tad lietuviai vėl gali...

„Žalgiryje“ – dar vienas naujokas: dėjimais ir blokais Izraelyje išsiskyręs vidurio puolėjas (31)

Kauno „Žalgirio“ priekinę liniją naujajame sezone sustiprins galingai Izraelio lygoje...

Pasaulio reitingo lyderiai pamokė suomius, darbo apsaugai suteikė į aikštę išbėgusi mergina (3)

Europos futbolo čempionate B grupės kovas pergalingai užbaigė lyderė Belgija, 2:0 (0:0) įveikusi...

Į Nausėdą nusprendė kreiptis atviru laišku: užkliuvo Švedijoje įteiktas apdovanojimas (342)

Aktorius, režisierius, rašytojas Arkadijus Vinokuras atviru laišku kreipėsi į prezidentą...