Onkologiniai pacientai vartoja medikamentus, jiems taikomi įvairūs gydymo metodai, tokie kaip chemoterapija, radioterapija ar imunoterapija, atliekama ne viena operacija. Viso to palydovas neretai yra dingęs apetitas. Onkologai sako, kad tinkama mityba yra ypatingai svarbi, o mažėjančios maisto porcijos lėkštėje ir krentantis svoris – viena pagrindinių komplikacijas sukeliančių bei nesėkmingo gydymo priežasčių.
Onkologinių ligonių mityba
Onkologinių ligonių mityba
© Organizatorių nuotr.

Pasak Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Onkologinės radioterapijos skyriaus vedėjo, onkologo radioterapeuto dr. Arvydo Burneckio, mitybos nepakankamumas yra būdingas bent pusei visų į ligoninę guldomų pacientų, o kalbant apie onkologinius pacientus skaičiai dar didesni – iki 85 proc., galvos ir kaklo vėžinių susirgimų atvejais – 90 proc.

„Mitybos reikšme gydant onkologinius ligonius susidomėjau dar prieš kurį laiką, po vienos konferencijos. Sukrėstas išgirstos informacijos atlikau analizę savo skyriuje – paskaičiavau čia guldomų pacientų kūno masės indeksą (KMI) bei kitus rodiklius. Pasirodo, dažnam buvo vienokio ar kitokio lygio mitybos nepakankamumas. Tai yra rimta problema, apie kurią reikia kuo garsiau kalbėti“, – tikina onkologas radioterapeutas.

Mitybos nepakankamumas nustatomas tuomet, kai žmogaus KMI yra mažesnis nei 18,5, o per pastaruosius 1-3 mėnesius žmogus neteko 5 proc. ir daugiau savo kūno svorio. Suvalgomo maisto porcijų sumažėjimas perpus ar dar mažiau taip pat lemia šį sutrikimą.

Kas nutinka, kai žmogus nebevalgo?

Anot onkologo A. Burneckio, išsivysčius mitybos nepakankamumui, blogėja paciento klinikinė būklė. Jam pasidaro silpna, jis dar labiau nenori valgyti, nyksta jo raumenys, silpnėja kvėpavimas, gali atsirasti širdies nepakankamumas, taip pat gali apimti apatija ar net depresija.

„Apie kokį onkologinį gydymą galime kalbėti, kuomet ligonis yra nusilpęs. Neretai tokios būklės pacientų net negalime gydyti. Nusilpusiam pacientui, iš maisto negaunančiam pakankamai baltymų ir energijos, ilgai gyja žaizdos, nyksta žarnyno gaureliai. Mažesnis kiekis funkcionuojančių gaurelių įsisavina mažiau maistinių medžiagų, mažėja fermentų sintezė, keičiasi žarnyno flora, prasideda organizmo intoksikacija, išauga komplikacijų tikimybė, taip pat padidėja mirtingumo rizika“, – neigiamas pasekmes vardija gydytojas.

Onkologas radioterapeutas pasakoja, kad savo vadovaujamame skyriuje įvedė naują tvarką – jis siekia, kad į skyrių nepatektų pacientai su ryškiu mitybos nepakankamumu, mat onkologinių ligonių paruošimas turėtų prasidėti dar prieš gydymą stacionare, namuose su šeimos gydytojo priežiūra. Tačiau pastarieji nėra tinkamai paruošti šiai problemai spręsti.

„Turime pačią naujausią ir geriausią radioterapijos aparatūrą visoje šalyje, galime taikyti efektyvią gydymo metodiką, duodančią rezultatų. Tačiau šio sudėtingo gydymo negalime skirti išsekusiems pacientams. Tai reiškia, kad mitybos nepakankamumas, kurio keliamas pavojus žmogaus sveikatai yra pernelyg nuvertinamas, gali pakenkti visai onkologinio gydymo eigai ir sutrukdyti žmogui įveikti vėžį“, – akcentuoja onkologas A. Burneckis.

Onkologas radioterapeutas dr. Arvydas Burneckis
Onkologas radioterapeutas dr. Arvydas Burneckis
© Organizatorių nuotr.

Kokia gydymo metodika bus skirta konkrečiam pacientui yra nusprendžiama multidisciplininėje gydytojų komisijoje (MDK), kurioje dalyvauja skirtingų sričių specialistai. Onkologinės radioterapijos skyriaus vedėjas mano, kad šioje komisijoje, taip pat ir kiekviename skyriuje turėtų dalyvauti gydytojas dietologas, kuris galėtų padėti kovoti su dažną pacientą kamuojančiu mitybos nepakankamumu. Šiuo metu NVI dirba tik vienas dietologas ir vienas dietistas.

Maitinimas – reikšminga gydymo dalis

Radioterapeuto A. Burneckio teigimu, ar žmogui reikalingas papildomas maitinimas, sprendžiama bent keliskart. Pirmą kartą tai daroma multidisciplininėje komisijoje, antrą – jau pacientą guldant į skyrių.

„Aš paciento nepraleidžiu į skyrių pats jo neapžiūrėjęs. Pirmas mano klausimas būna – ar jūs netekote svorio. Jei atsakymas teigiamas, tai jau signalas. Onkologiniams pacientams turėtų būti užtikrinamas papildomas maitinimas, ankstyva enterinė mityba – tiek per vamzdelį, tiek valgant įprastai. Tai svarbu visiems onkologiniams pacientams, ne tik negalintiems ryti dėl naviko“, – rekomenduoja gydytojas onkologas.

Medicininiai gėrimai dažnai rekomenduojami pacientams šalia įprasto maisto, juose užtikrinamas reikalingas baltymų, angliavandenių ir riebalų su omega-3 riebiosiomis rūgštimis kiekis. Papildomo maitinimo gėrimai, pavyzdžiui, „Supportan“, padeda užkirsti kelią mitybos nepakankamumui ir dėl jo kylančioms gydymo komplikacijoms.

Pasak Onkologinės radioterapijos skyriaus vedėjo, tik užtikrinus pakankamą paciento maitinimą, jam galima taikyti efektyviausius onkologinių susirgimų metodus – radioterapiją, chemoterapiją ar imunoterapiją. Gydymo procese labai svarbu, kad pacientas būtų motyvuotas ir suinteresuotas gydytis, kad prisižiūrėtų mitybą – tuomet galima tikėtis geriausių rezultatų.

„Pacientams neretai sakau valgyti tai, ko jie nori, ko tik širdis geidžia. Svarbu – valgyti. Taikome įvairius metodus, kad tik sužadintume apetitą ir pacientas sparčiau sveiktų“, – aiškina radioterapeutas A. Burneckis.

Tinkama mityba, anot jo, turėtų būti užtikrinama visą laiką – prieš, per ir po gydymo. Gydytojas A. Burneckis sako, kad dažna klaida yra paleisti pacientą į namus be jokių rekomendacijų dėl tolesnės mitybos.

„Mes dirbame su sunkiais ligoniais, tačiau po gydymo ne visus galime laikyti ligoninėje, mat tam nėra pakankamai vietos. Tokius pacientus dažnai nukreipiame į įvairiausias slaugos įstaigas. Pavyzdžiui, per pirmuosius 11 šių metų mėnesius NVI užtikrino, kad 40 pacientų gautų slaugą. Tai darome tam, kad gydymas nenueitų perniek, mat grįžus namo paciento mityba gali būti nepakankama, o dėl to gali imti prastėti jo būklė“, – perspėja jis.

Užsakymo nr.: PT_85957363

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.3750

12 paprastų pratimų Jūsų kojų kraujotakai (24)

Sėdimas arba stovimas darbas reikšmingai prisideda prie kojų venų kraujotakos sulėtėjimo. Kad...

Vėžio diagnozė nebėra nuosprendis, bet gyvenimo pagrindą supurto (129)

Nors jau keletą metų Lietuvoje nėra tikslių duomenų, kiek iš viso žmonių serga vėžiu,...

Vilnius vakcinaciją skatins pozityviai – kvies paauglius sportuoti su krepšinio žvaigždėmis ir gauti skiepą (95)

Vilniaus miesto savivaldybė ir VšĮ „Active Vilnius“ paauglius ir jaunimą skatins skiepytis...

Dantų implantai padeda susigrąžinti gyvenimo kokybę (29)

Dantų praradimas nėra vien tik estetinė problema – tai gali sukelti rimtų psichologinių ir...

Dermatologė: kaip tinkamai prižiūrėti odą vasaros metu? (16)

Lietuvą ir visą Europą alinant karščiams, būtina prisiminti pagrindines odos priežiūros...

Top naujienos

Neįtikėtina afera: vadybininkė įrodė, kad su svetimais dokumentais galima ir apsipirkti, ir gauti kreditų (1)

Pateikusi svetimus dokumentus vienoje uostamiesčio kelionių agentūroje dirbusi vadybininkė ne...

Šis vėžys – labiausiai paplitusi vyrų onkologinė liga: daktaras nurodė kone vienintelį būdą nuo jo išsigelbėti (3)

Pusė milijono vyrų vien Europos Sąjungoje kasmet išgirsta prostatos vėžio diagnozę. Deja, šis...

Lietuvių numylėta šalis atšaukinėja karantino suvaržymus – pradeda pavėluota turistinį sezoną (45)

Turistinis sezonas lietuvių pamiltame Sakartvele šiemet vėluoja kaip niekada. Tik šios savaitės...

Klimatologas nurodė, ar galime tikėtis stingdančio šalčio žiemą: įsivyravo nepalanki tendencija (74)

Šių metų žiema ir vasara buvo pasižymėjo kraštutinumais. Vienas šaltojo sezono mėnuo buvo...

Baltarusija ir Lenkija skelbia šalių pasienyje aptikusios migrantų kūnų (216)

Baltarusija sekmadienį paskelbė, jog jos pasienyje su Lenkija aptikta mirusi migrantė iš Irako, o...

Natalija Bunkė vestuvėms Maljorkoje pasirinko du įstabius įvaizdžius: juose užkoduotus žodžius pamatys tik akyliausi (144)

Maljorkoje antrąsias vestuves iškėlė dainininkė Natalija Bunkė ir Edgaras Eidėjus . Per...

Rimvydas Valatka. Valdže, atiduok tautai Akropolį (496)

Po juodosios rugsėjo 13-osios, kai įsigaliojo galimybių pasai, paaiškėjo daug dalykų. Bet...

Ištvanas Kvik pakvietė į audringą „Gipsy fest“ festivalį Vilniuje: pasirodė visa puokštė Lietuvos žvaigždžių

Vilniaus Tautų mugė šiemet siekė pritraukti daugybę Vilniaus miesto gyventojų ir sostinės...

Vytautė Merkytė | D+

Šis judėjimas jau seniai išgąsdino Jungtines Tautas: antivakserius į dienos šviesą ištraukė gydytojas, kuris apgavo visą pasaulį

Šiandien kone kiekvienas pažįstame dėdę, pusseserę ar kaimyną, kuris pasisako prieš skiepus...

Julija Leimonė | D+

Iš Ganos į Lietuvą atvykęs Aleksas žada čia likti ilgam: nustebsite sužinoję, kokie kriterijai paskatino užsienietį įsigyti vienpusį bilietą (4)

Šiuo metu vienoje iš Afrikos valstybių, Ganoje, yra 26 laipsniai šilumos. Pirmadienį turėtų...