Dantų ir kineziterapijos specialistai įsitikinę – netaisyklingas sąkandis nėra tik estetinė problema. Bloga dantų padėtis gali sukelti aibę nepatogumų – pasunkėjęs kramtymas ar kalbėjimas, greičiau gendantys dantys ir net žandikaulio sąnarių sutrikimai. Labai dažnai viso to galite išvengti, jei susirūpinsite savo ir savo vaikų kasdieniniais įpročiais.
Netaisyklingas sąkandis
© Organizacijos nuotr.

Ortodontė Dalia Latkauskienė aiškina, kad pagrindinės netaisyklingo sąkandžio priežastys yra skirstomos į įgimtas ir įgytas.

„Įgimtos yra susijusios su genetika ir vystymosi sutrikimais, o įgytas gali sąlygoti ankstyvas dantų netekimas, aplinkos faktoriai, žalingi įpročiai, pvz., pirštų, lūpos ar liežuvio čiulpimas, nagų kramtymas, daiktų dėjimas į burną, taip pat kvėpavimo, raumenų sistemos ar kitos ligos“, – pasakoja gydytoja.

Pasak jos, ortodontui nustačius įgytas priežastis ir jas pašalinus, įmanoma savaiminė sąkandžio korekcija, tačiau būna ir tokių atvejų, kai prireikia ir kitų sričių specialistų pagalbos.

Netaisyklingas sąkandis
Netaisyklingas sąkandis
© Organizacijos nuotr.

„Viena iš atviro sąkandžio priežasčių – piršto čiulpimas. Laiku įprotį pašalinus, atviras sąkandis užsidaro savaime, be ortodontinio gydymo. Tačiau, jeigu toks pacientas čiulpia pirštą, laiko liežuvį tarp dantų ar kvėpuoja pro burną, savikorekcija galima tik pašalinus visus pašalinius faktorius. Tokiu atveju, tenka pasitelkti į pagalbą ausų, nosies ir gerklės specialistus.

Tačiau sudėtingiausia yra pašalinti įsisenėjusius žalingus įpročius, netaisyklingą liežuvio padėtį, sustiprinti kramtomąjį raumenyną. Tai reikalauja didelės paciento ir tėvelių motyvacijos bei kineziterapeuto pagalbos. Kineziterapeutui pritaikius tinkamus pratimus, gydytojas-ortodontas gali pasiūlyti aparatus, kurie padės spręsti problemas“, – pasakoja D. Latkauskienė.

Kada tikslinga konsultuotis su gydytoju?

Pasak D. Latkauskienės, pirmas vizitas pas gydytoją-ortodontą turėtų įvykti ne vėliau nei 7 metų, tačiau esant ypatingoms aplinkybėms: išreikštiems genetiniams faktoriams, įgytoms problemoms – pacientas laukiamas ortodonto kabinete kuo anksčiau.

„Ortodontinis gydymas prasideda nuo profilaktikos. Tėveliai privalo rūpintis pieniniais vaikų dantimis, nes ankstyvas dantų netekimas yra viena dažniausių netaisyklingo sąkandžio priežasčių. Pavyzdžiui, netekus pieninių dantų, pritaikomi profilaktiniai ortodontiniai aparatai, užlaikantys vietą nuolatiniams dantims. Pastebėjus bet kurį žalingą įprotį, negalima delsti ir laukti vyresnio amžiaus, nes problemos gali tik didėti“, – teigia gydytoja.

Netaisyklingas sąkandis
Netaisyklingas sąkandis
© Organizacijos nuotr.

D. Latkauskienė sako, kad pacientus, besikreipiančius į ortodontus, galima suskirstyti į keletą pagrindinių grupių: mažieji pacientai, kuriuos atveda tėvai; paaugliai ir suaugusieji, kurie skundžiasi dantų estetika ir/arba funkcija; pacientai, kurie nepatenkinti veido estetika bei pacientai, besiskundžiantys smilkininio apatinio žandikaulio sąnario simptomatika.

„Kineziterapijos namai“ kineziterapeutė Gabija Zotikovienė sako pastebinti tendenciją, jog žalingi įpročiai, atsirandantys dažniausiai stresui numalšinti jau ankstyvoje vaikystėje bei mažas judrumas ir didžioji dienos dalis praleidžiama prie išmaniųjų technologijų sėdint, turi svarbios įtakos ne tik netaisyklingai laikysenai, bet ir netaisyklingam sąkandžiui. Todėl pirmoji užduotis, gydant tokį pacientą, pasak specialistės, yra pašalinti žalingą įprotį, o tik tada gydyti blogą sąkandį, liežuvio ir lūpų parafunkcijas.

„Daugelyje šalių, ypač Amerikoje, šiam tikslui pasiekti yra pasitelkiama miofunkcinė terapija – tarpdisciplininė medicinos praktika, kurios metu dirbama su lūpų, liežuvio, skruostų ir veido raumenimis. Šios terapijos metu sudaroma individuali pratimų programa, skirta lavinti lūpų, liežuvio, kramtymo, veido raumenis ir jų funkcijas“, – pasakoja kineziterapeutė.

G. Zotikovienė savo praktikoje sako dažnai pastebinti, kad į specialistus besikreipiantys tėvai būna išbandę daugelį jiems žinomų priemonių tam, kad atpratintų savo vaiką nuo nagų kramtymo ar pirštų kišimo į burną, bet teigiamo rezultato vis tiek nesulaukia.

„Tėvai labai nustemba, kai paprasti patarimai, pagal miofunkcinės terapijos principus, duoda teigiamus rezultatus jau pirmąją savaitę. Daugelis tėvų kreipiasi dėl asmeninių konsultacijų tam, kad jiems būtų sudaroma asmeninė pratimų programa ir periodiškai kontroliuojami vaiko pasiekti rezultatai“, – sako gydytoja.

Būtina kelių specialistų pagalba

G. Zotikovienė sako, kad jau eilę metų specialistai pastebi tendenciją, jog pacientai su netaisyklingu sąkandžiu ar turintys smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkciją turi ir netaisyklingą laikyseną, todėl vienas specialistas visos šios grupės problemų išspręsti negali – tam reikalingas komandinis darbas.

„Pavyzdžiui, pacientai, besiskundžiantys smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmu. Pas tokius pacientus labai dažnai aptinkamos pirmų dviejų kaklo slankstelių rotacijos, prie šių rotacijų prisitaiko kaukolė, o prie jos padėties apatinio žandikaulio kaulas ir visa žmogaus ašis persikreipia. Dėl to atsiranda ne tik raumenų įtampos, bet ir vienos pusės sąnario perkrovos, pasikeičia sąkandis ir išsivysto sąnario disfunkcijos.

Tokiam pacientui visų pirma privalome atstatyti slankstelius į centro liniją, o vėliau nukreipti pas ortodontą, kuris žandikauliui suteiktų patogią padėtį ir ją užfiksuotų. Taigi, skirtingų sričių specialistai turi dirbti komandoje, kad pacientas gautų geriausią gydymo rezultatą“, – tikina G. Zotikovienė.

Kasdieniniai įpročiai ir jų žala

D. Latkauskienė pasakoja, kad šiais laikais nejudrumo pandemija sukelia vis ryškesnius laikysenos ir funkcijos sutrikimus.

„Vaikai valgo daug minkšto, nesveiko maisto, kas sąlygoja kramtomųjų raumenų silpnumą. Jie nemažai laiko praleidžia žaisdami kompiuterinius žaidimus ar žiūrėdami televizorių. Todėl nenuostabu, kad pakitęs gyvenimo būdas atsispindi ir bendroje vaiko sveikatoje bei sąkandyje. Kramtomieji raumenys per fascijas ir raiščius tiesiogiai siejasi su kaklo raumenimis, o per juos ir su žemiau esančiomis struktūromis“, – teigia specialistė.

Gydytoja sako, kad per paskutinius 20 jos praktikos metų, jai dar niekada neteko gydyti tiek daug viršsvorio turinčių nejudrių vaikų.

„Vaikus fotografuojant protokolinėms nuotraukoms, jie net negali tiesiai atsistoti. Daugėjant alergijų, nemažai vaikų kvėpuoja pro burną. Kad jiems kvėpuoti būtų lengviau, jie kelia galvą aukštyn ir atkiša smakrą, sutrinka natūrali laikysena“, – aiškina D. Latkauskienė.

G. Zotikovienės teigimu, žmogaus kūnas yra sudėtinga sistema, kurioje yra būtinas balansas, tačiau jam išnykus, atsiranda vienpusės perkrovos. Dėl to, pasak gydytojos, atsiranda didelės kaklo, pečių juostos įtampos, ypač paveikiami kramtomieji raumenys.

„Žmogus nejausdamas pradeda stipriai kąsti dantimis ramybėje, pradeda jausti didelę įtampą žandikaulio srity, galvos skausmus, pakinta apatinio žandikaulio padėtis, tuo pačiu ir sąkandis, jaučiamas nepatogumas kandant. Ir tai tik vienas iš daugybės pavyzdžių“, – sako kineziterapeutė.

Vien darbas su žandikaulio raumenynu, pasak G. Zotikovienės, ilgalaikio rezultato neatneš: būtina papildomai dirbti ir su laikysena, ir su kasdieniniais įpročiais.

Netaisyklingas sąkandis
Netaisyklingas sąkandis
© Organizacijos nuotr.

„Per savo klinikinę praktiką esu išbandžiusi daug metodikų, tačiau šiandieną savo pacientams siūlau pabandyti Cantienica treniruotes. Šiame metode yra viskas, ko reikia žmogui, turinčiam netaisyklingą laikyseną, daug laiko praleidžiančiam sėdimoje padėtyje, jaučiančiam nugaros skausmus, kaklo įtampą bei besiskundžiančiam sąnario problemomis ar diskomfortu. Praktikuodamas Cantienica žmogus treniruoja giliuosius dubens dugno, nugaros raumenis, kurie atsakingi už teisingą laikyseną ir statinę padėtį“, – pasakoja specialistė, pati būdama sertifikuota Cantienica instruktore.

Kada gali prireikti operacijos?

Nustačius didelės apimties veido ir žandikaulių deformacijas, ortodontinis gydymas gali tapti neįmanomu be gydytojo chirurgo įsikišimo.

„Ortodontija, deja, skeleto augimą gali pakeisti neženkliai, todėl pacientai, kurie nori iš esmės pakeisti savo veido estetiką, turi pasiryžti ortognatinei chirurgijai. Procesas yra ilgas, tačiau rezultatai yra džiuginantys. Po sudėtingos chirurgijos, tenka atlikti ne tik baigiamąjį ortodontinį gydymą, bet ir kineziterapinę paciento reabilitaciją. Po operacijos pacientams nustatoma limfostazė, pasikeičia minkštųjų raumenų tonusas. Todėl praėjus porai savaičių po operacijos pradedamos specialios mankštos ir masažai, pagreitinantys paciento atsistatymą“, – pasakoja D. Latkauskienė.

Pasak G. Zotikovienės, kol vyksta intensyvus gijimo periodas (nuo 2 iki 4 mėn.) specifiniai pratimai turi būti parenkami atsakingai, pagal sudarytą protokolą su operuojančiu gydytoju, kad neįvyktų fiksuoto žandikaulio segmento pasislinkimas, kuris galėtų sukelti šalutines komplikacijas.

„Dėl šios priežasties rekomenduojama pooperaciniu periodu dirbti kartu su kineziterapeutu, kuris specializuojasi veido – žandikaulio sistemos reabilitacijoje“, – pataria G. Zotikovienė.

Daugiau informacijos apie netaisyklingo sąkandžio gydymą, reabilitaciją po ortognatinės operacijos, miofunkcinę terapiją ir kitas aktualias naujienas galite rasti čia.

Užsakymo nr.: PT_82448021

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.1667

Top naujienos

Andrius Navickas – apie tai, kaip konservatoriai rengiasi perimti valdžią į savo rankas (73)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS – LKD ) šiuo metu išgyvena naują...

Prakalbo apie žemės kainų burbulo sprogimą: padėtis panaši, kaip buvo su butais prieš 10 metų (38)

Ūkininkai prakalbo apie tai, kad keletą metų iš eilės mažėjant ūkių pelningumui pradėjo...

Rimvydas niekada rimtai nesirgo, kol neužpuolė gripo virusas: praėjus 6 metams nuo ligos, teko persodinti širdį (5)

Apie 2000-uosius metus paplito gripo forma, kuria sergant žmogui nepakyla temperatūra. „Tais...

JAV ir Kinijos santykiai nusirito iki neregėtų žemumų (32)

Praėjusi savaitė turėjo būti ta, per kurią JAV ir Kinijos derybos grįžo į vėžes, o abi...

Pusantro kėlinio žaidęs Sabonis surinko dvigubą dublį debiutavo Goga Bitadze

Indianos „Pacers“ ekipa dar viename priešsezoniniame mače namuose 111:119 (20:27, 28:24, 37:32,...

Karališkiesiems asmenims suteikti slapti kodiniai vardai: kai kas net nesupranta, kas skambina telefonu (11)

Karališkosios šeimos šaltinis atskleidė neįprastą karalienės kodinį vardą, praneša...

Dėl šios krizės gali nepakilti ir jūsų lėktuvas: jai spręsti reikalingas antrasis Maršalo planas

Žmogaus veiklos sukelta klimato kaita nesustabdomai vyksta. Ši tema tampa vis labiau aktuali ir...

„Kalėte“ mintinai jūs, šitaip mokytis patariate ir savo vaikams: mokytoja pasakė, kodėl toks būdas netinkamas (10)

Vis dažniau mokytojai pastebi, kad per pamokas vaikai sunkiai išlaiko dėmesio koncentraciją,...

Ką daryti, jei skalbiant nusidažė drabužiai?

Ryškių spalvų ir tamsius daiktus rekomenduojama skalbti atskirai nuo šviesių. Skalbiant viską...