Lapkričio 20-ąją minima lėtinės obstrukcinės plaučių ligos – trečio pagal mirtingumą sveikatos sutrikimo pasaulyje – diena. Ja serga apie 300 milijonų žmonių visame pasaulyje. Nors ši liga nepagydoma, ją galima efektyviai slopinti, pritaikius tinkamą gydymą. Tačiau tam reikalinga efektyvi diagnostika. Apie tai, kaip laiku atpažinti šį sutrikimą ir kaip nuo jo apsisaugoti, pasakoja gydytoja-pulmonologė Dr. Virginija Šileikienė.
© Shutterstock

Tampa plaučių vėžio rizikos veiksniu

Kalbėdama apie tai, kaip pasireiškia lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), specialistė išskiria nuolatinį progresuojantį smulkiųjų kvėpavimo takų susiaurėjimą. Būtent dėl to galiausiai tampa sunku iš plaučių iškvėpti orą, atsiranda dusulys.

„Kai kuriems ligoniams vystosi plaučių emfizema, t. y. suardoma normali plaučių struktūra, atsiranda pūslių, kvėpavimo organai ir krūtinės ląsta „išsipučia“. Ilgainiui nusilpsta kvėpavimo ir viso kūno raumenys, ima trūkti deguonies, vėlyvose ligos stadijose pacientai tampa neįgalūs, priklausomi nuo nuolatinės deguonies terapijos, jiems reikalinga slauga. Įdomu tai, kad LOPL yra ne tik kvėpavimo sistemos, bet ir viso organizmo sisteminė liga“, – sako Dr. V. Šileikienė.

Ji priduria, kad sergant šia liga atsiranda ir kitų organų pažeidimų, tokių kaip osteoporozė, diabetas, depresija, mažakraujystė (kartais – per didelis hemoglobino kiekis dėl nuolatinio dusulio), skeleto raumenų silpnumas.

Be to, lėtinė obstrukcinė plaučių liga yra ir kitų susirgimų, tokių kaip koronarinė širdies liga ar plaučių vėžys rizikos veiksnys.

Į simptomus numoja ranka

Virginija Šileikienė sako, kad tai – itin klastinga ir iš pradžių nepastebima liga, neturinti specifinių simptomų. Pasak jos, LOPL dažniausiai diagnozuojama tada, kai jau yra pasiekusi vėlyvą stadiją. Vis tik, ji išskiria keletą indikatorių, kurie galėtų padėti anksčiau pastebėti ligą.

„Pagrindiniai simptomai – dusulys fizinio krūvio metu, kuris ilgainiui tik stiprėja. Kai kurie pacientai skundžiasi nuolatiniu kosuliu, skrepliavimusi – atsikosėti jiems būna labai sunku, ypač ryte“, – priduria pulmonologė.

Specialistė teigia, kad tipinį LOPL sergantį žmogų galima apibūdinti kaip vyresnio amžiaus rūkalių, kuris kosėja, skrepliuoja, dūsta greičiau eidamas ar lipdamas laiptais. Pasak jos, pirmiausia į šiuos simptomus žmonės yra linkę numoti ranka.

„Ypač tai ignoruoja rūkantys, juk „ir taip nuolat kosti ir skrepliuoja, nes rūko“. Jie po truputį, nejučia sumažina savo fizinį aktyvumą, daugiau laiko praleidžia pasyviai, eina trumpesnius atstumus, dirba mažiau darbų ir taip kurį laiką prisitaiko.

Tačiau ateina diena, kai dusulys tampa labai nemalonus ar nepakeliamas, ir tik tada kreipiamasi į gydytoją. Labai gaila, kad dažnai tai būna per vėlu, nes ligos sukelti pažeidimai jau būna dideli, o gydymas tik šiek tiek palengvina simptomus ar suretina paūmėjimus“, – apie tai, kaip svarbu laiku atkreipti dėmesį į kūno siunčiamus signalus kalba V. Šileikienė.

Įtaką daro ir oro užterštumas

Tačiau, kaip sako specialistė, nors dažniausia lėtinės obstrukcinės plaučių ligos priežastis – rūkymas, ją gali sukelti ir kiti veiksniai.

„LOPL priežastimi gali tapti ir kenksminga dulkėta darbo aplinka arba oro užterštumas – prisiminkime, kad ir neseną oro užterštumo katastrofą Indijoje, juk tokiu oru nuolat kvėpuoja didelė dalis pasaulio gyventojų. Taip pat ja gali susirgti ir žmonės, kuriems trūksta įgimto plaučius saugančio fermento alfa1 antitripsino“, – apie tai, kas sukelia ligą pasakoja V. Šileikienė.

Vis dėlto, gydytoja-pulmonologė priduria, kad iš visų sergančiųjų LOPL daugiau nei 80 proc. asmenų – esami ar buvę rūkaliai, dėl to Lietuvoje ji daug dažniau diagnozuojama vyrams nei moterims.

„Sergamumas šia liga tiesiogiai susijęs su rūkymo įpročiais, o Lietuvoje rūkančių moterų prieš keletą dešimtmečių buvo gana mažai. Kitose šalyse, pavyzdžiui Švedijoje, moterys jau senokai „aplenkė“ vyrus šioje srityje, nes ten maždaug prieš 20–30 m. buvo ypač daug rūkančių moterų. Vaikai šia liga neserga, nes jai išsivystyti reikia ne mažiau kaip 10 metų rūkymo po 20 cigarečių per dieną“, – aiškina specialistė.

Jos teigimu, LOPL serga apie 6–10 proc. Vakarų šalių gyventojų, Indijoje – net 30 proc. Nors Lietuvoje tikslios sergamumo šia liga nėra, kai kurie duomenys skelbia, jog jis nesiekia 1 proc. Vis tik, nereikėtų skubėti džiaugtis šia statistika, mat ji – apgaulinga.

„Atsižvelgiant į mūsų visuomenės rūkymo įpročius, akivaizdu, jog Lietuvoje lėtinė obstrukcinė plaučių ligos nėra pakankamai gerai diagnozuojama – didelė dalis sergančiųjų net nežino, kad serga“, – priduria gydytoja.

Ragina saugoti organizmą jau dabar

Ši liga – nepagydoma, tad jos profilaktika verta susirūpinti iš anksto. Pasak V. Šileikienės, vienas pagrindinių ligos profilaktikos būdų – niekada nepradėti rūkyti, o rūkantiems – kuo greičiau atsikratyti šio įpročio.

„Reikia vengti buvimo užterštame ore, darbo dulkėtose patalpose. Jeigu būtina ten dirbti – naudoti kvėpavimo takus apsaugančias priemones – respiratorius. Svarbu yra judėti, sportuoti, stiprinti viso kūno raumenis, kasmet skiepytis nuo gripo“, – apie būdus užkirsti kelią ligai pasakoja pulmonologė.

Ji priduria, kad nereikėtų apsigauti dėl įvairių tabako pakaitalų. Specialistės teigimu, pastaruoju metu paplitusios elektroninės cigaretės ar kaitinto tabako sistemų rūkymas taip pat kenkia plaučiams kaip ir įprastos cigaretės.

„Nėra jokių nepriklausomų medicininių tyrimų, patvirtinančių naujųjų cigarečių saugumą. JAV pulmonologai jau skambina pavojaus varpais dėl elektroninių cigarečių sukeltų plaučių ligų epidemijos, aprašoma dešimtys mirties atvejų“, – perspėja Virginija Šileikienė.

Kiekvienas paūmėjimas – pavojingas

Pasak pulmonologės, nors atpažinti ligą sunku, diagnozuoti – paprasta. Ji teigia, kad esantys vyresni nei 40 metų, anksčiau ar dabar rūkantys asmenys, jaučiantys respiracinius simptomus, tokius kaip dusulys fizinio krūvio metu, dažnai kosėja, skrepliuoja, turi būtinai kreiptis į savo šeimos gydytoją ir pasitikrinti sveikatą.

Specialistai atliks krūtinės ląstos rentgenogramą ir spirometriją, o aptikę pakitimų – nukreips gydytojo pulmonologo konsultacijai.

V. Šileikienė priduria, kad kaip ir dauguma lėtinių ligų, LOPL – nepagydoma. Tačiau, kaip sako pati gydytoja, tai dar nėra nuosprendis.

„Metus rūkyti kvėpavimo funkcijų rodiklių mažėjimas sulėtėja beveik perpus. Yra daug efektyvių dusulį mažinančių, uždegimą slopinančių, bronchus plečiančių vaistų, kurie į plaučius įkvepiami naudojant specialius prietaisus – inhaliatorius. Jeigu žmogui nustatomas deguonies stygius arteriniame kraujyje, pacientams skiriama nuolatinė deguonies terapija“, – apie gydymą kalba ji.

Dr. Virginija Šileikienė priduria, kad sergantiems šia liga labai svarbus fizinis aktyvumas, mankšta ir pulmonologinė reabilitacija. Tiesa, liga linkusi greitai progresuoti ir dažnai paūmėti, o tuomet ligonį tenka gydyti ligoninėje, net intensyvios terapijos ar intensyvios pulmonologijos skyriuje.

Tokiu atveju skiriami plataus spektro antibiotikai, leidžiami ar geriami kortikosteroidai, atliekamos bronchoskopijos kvėpavimo takams išvalyti, kartais tenka taikyti dirbtinę ar neinvazinę plaučių ventiliaciją.

„Kiekvienas paūmėjimas gali baigtis paciento mirtimi. Net pasveikus po paūmėjimo, kvėpavimo funkcijų rodikliai dažniausiai nebebūna tokie kaip anksčiau ir vis blogėja. Todėl vienas pagrindinių LOPL gydymo tikslų – paūmėjimų mažinimas. Tad pagrindinis patarimas yra vykdyti visus gydytojų nurodymus, tikėti ir pasitikėti gydytoju“, – sako pulmonologė Virginija Šileikienė.

Užsakymo nr.: PT_82831255

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
4.2308

Prof. dr. A. Laiškonis: ŽIV – tokia pati lėtinė liga, kaip ir cukraligė

Profesorius Alvydas Laiškonis pasakoja, kad ŽIV – labai unikalus, per tūkstančius metų...

Populiarėja kombinuotos plastinės operacijos – greitesni rezultatai, mažiau streso organizmui

Kombinuotos plastinės operacijos – tai keletas vienu metu atliekamų chirurginių grožio...

Gydytoja apie ligą – žudikę, nuo kurios kenčia daug daugiau lietuvių, nei patys mano: prasideda plaučiuose – pažeidžia visą organizmą (2)

Lapkričio 20-ąją minima lėtinės obstrukcinės plaučių ligos – trečio pagal mirtingumą...

Mėnesinių sutrikimai: ne visais atvejais gali padėti žolelių arbatos

Vienoms moterims mėnesinės praeina lengvai, tačiau kitos patiria daugybę fizinių ir emocinių...

Dovana Jums – sugrąžinta šypsena

Šypsena gali būti labai iškalbinga. Kartais gražios šypsenos daug pasako ne tik apie žmones, bet...

Top naujienos

Pasaulio ekonomika įklimpusi skolose: išbristi padės dar didesnės skolos (51)

„Zombinės“ bendrovės Kinijoje. Nepakeliama studentų paskolų našta Amerikoje. Milžiniškos...

Šimašius – apie savo klaidas, Vilniaus ateitį ir politinius skandalus: Lietuva yra politinio konflikto įkaitė perdavė linkėjimą Seimui (114)

Vertindamas šalies vidaus politikos aktualijas, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius...

Nemaloni staigmena: išsipirko stovėjimo vietą, tačiau šalia išdygo neįgaliojo ženklas (159)

2 tūkst. Eur – tiek vilnietė Sigita sakė mokėjusi už vieną automobilių aikštelės vietą,...

Prie geležinkelio Klaipėdoje stovinčių namų gyventojų reikalaujama išsikraustyti (36)

Klaipėdoje prie geležinkelio gyvenantys bei triukšmą ir trūkinėjančias sienas kenčiantys...

Šiemet kalėdinis bėgimas Vilniuje – kaip niekad margas: dalyvių kostiumai stebina išradingumu nuotraukų galerija

Kalėdinio legendinio bėgimo Vilniaus gatvėmis rekordus šiemet muša užsiregistravusieji –...

Ekspertas apie griežtą bausmę: tai ženklas visiems rusams – juos paaukos nė nemirktelėję (420)

Net ketverių metų draudimas rungtyniauti po savo šalies vėliava ir organizuoti svarbiausias sporto...

Druskininkų reabilitacijos centro darbuotojai papasakojo, kas vyksta už klientų akių: taip yra visoje Lietuvoje (302)

„Paslaugos ir rūpestis, kurį gavau, buvo išskirtiniai; Nuostabi vieta atsigauti po operacijos;...

Fantastiška Alfo silkė Kūčioms vos iš 4 ingredientų

4 asm. Gaminimas 20 min. 1 vid. dydžio baklažano Žiupsnelio druskos 6–7 skiltelių česnako...

Ypatingą vardą dukrai suteikusi „Misis Lietuva“ dėl jo kovojo net teisme: negali numoti ranka, kai tai liečia tavo vaiką (85)

Dar visai neseniai žiniasklaidoje skambėjo žinia apie tai, kaip teisme dėl savo dukters Leylos...

Teisėjo „apvogtas“ Kavaliauskas prieš Crawfordą užfiksavo rekordą (13)

Lietuvos bokso žvaigždė Egidijus Kavaliauskas karjeros kovą WBO pusvidutinio svorio kategorijos...