Nelegali filmų žiūrėjimo platforma „Filmai.in“ iš kūrėjų galimai ne tik savinosi filmus bei serialus, bet ir rinko mokėjimo kortelių duomenis iš svetainės lankytojų. Pasak teisėsaugos, kol kas nėra duomenų, kad pinigai iš svetainės lankytojų buvo pavogti, tačiau yra galimybė, kad svetainės administratoriai turėjo galimybę matyti svetainės lankytojų duomenis.
Vogti filmai manais į kortelės duomenis
Vogti filmai manais į kortelės duomenis
© Organizatorių nuotr.

Nelegalų turinį viešinanti filmų žiūrėjimo platforma „Filmai.in“ jau kurį laiką yra teisėsaugos akiratyje. Dėl svetainėje vykdomos nusikalstamos veiklos – intelektinės nuosavybės pasisavinimo, mokėjimų paslaugas svetainei nutraukė visi komerciniai bankai, mobiliojo ryšio operatoriai ir bendrovė „Paysera“. Tai rodo mūsų šalies verslo subjektų aukštą verslo kultūrą ir moralę.

Nors nuo 2019 metų Lietuvos radijo ir televizijos komisija (LRTK) įpareigojo blokuoti priėjimą prie šios svetainės, nelegaliai filmus mėgstantys žiūrėti gyventojai randa savų būdų, kaip patekti į svetainę. Tačiau taip jie ne tik palaiko nusikalstamą veiklą, bet ir rizikuoja savo asmeniniais duomenimis, nes ši svetainė yra ypač nesaugi.

Praradę partnerius, kurie teikė mokėjimo paslaugas svetainei, „Filmai.in“ ėmėsi patys pardavinėti taškus už kuriuos svetainės lankytojai gali žiūrėti vogtus filmus. Nesant patikimų tarpininkų, svetainės lankytojai savanoriškai patikėdavo kortelių duomenis piratinės svetainės administratoriams.

Šiuo metu svetainei mokėjimų paslaugų teikti greičiausiai nesiryžta nei vienas mokėjimo paslaugų tarpininkas, todėl taškai įsigyjami perkant kuponus rusiškuose portaluose, naudojantis amerikiečių finansinių paslaugų įmone „Stripe“, tačiau iki tol, kol svetainės administratoriai rado naują būdą, kaip parduoti taškus, jie kelis mėnesius rinko svetainės lankytojų kortelių duomenis.

Duomenis apie vartotojų mokėjimo korteles svetainės administratoriai rinko pasitelkę „filmsarena.com“ serverius. Pasak Intelektinės nuosavybės apsaugos centro (INAC) vadovo Vyto Simanavičiaus, tai jie darė rinkdami mokestį už svetainėje naudojamus taškus.

„Filmai.in“ turi paslaugą – filmo ištraukos peržiūra. Jie šią paslaugą teikia „Filmsarena.com“ domenu. Pastebėjau, kad mokant už jų paslaugas vartotojai nukreipiami į „payment.filmsarena.com/payment.php“ puslapį. O tai yra tų pačių „Filmai.in“ filmų peržiūroms naudojami serveriai. Mokama už duomenų saugojimą, HUB paslaugas ir t.t., o ne perkami filmai ar taškai. Taip vartotojai susimoka už paslaugas, kurios realiai neegzistuoja“, – pasakoja INAC vadovas.

Bet kas, turėdamas tokius jūsų mokėjimo kortelės duomenis kaip vardas, pavardė, kortelės galiojimo numeris, kortelės numeris, CVV kodas, fizinis adresas, gali iš jūsų kortelės pasisavinti pinigus ir juos išleisti, pavyzdžiui, internetinėse parduotuvėse.

Sukčiai taip pat gali tokius kortelės duomenis parduoti juodojoje rinkoje. Tuomet tikėtina, kad net negalėsite atsekti, kas ir kaip pasisavino pinigus iš jūsų kortelės. „Panašu, kad ne visi vartotojai supranta tokių duomenų praradimo riziką. „Facebook“ grupėje paskelbus apie tai, kad „Filmai.in“ galimai rinko kortelių duomenis, tikrai ne visi nustojo naudotis šios nelegalios svetainės paslaugomis,“ – situaciją komentuoja V. Simanavičius.

V. Simanavičius teigia, kad atpažinti pavojingą mokėjimą legalioje svetainėje ir mokėjimą nelegaliu būdu nėra sunku. „Įprastai, perkant legalioje parduotuvėje mokėjimo duomenis suvedame tam tikram mokėjimo paslaugų teikėjui, tarkim „Paysera“, „Paypal“, „Stripe“, „Datacash.com (Mastercard kortelės mokėjimai)“ ar kitiems, už prekę ar paslaugą kurią perkame. Tik po to, jei norime, galime svetainėje išsaugoti savo kortelės duomenis tolesniems mokėjimams,“ – sako Simanavičius.

INAC vadovas teigia, kad sukčiai paprastai nurodo mokėjimo paskirtyje ne tą paslaugą ar prekę, kurią teikia, ir už kurią mokame. Taip pat, kortelių duomenys atitenka ne mokėjimo paslaugų teikėjui, o neaiškiems gavėjams.

Jei „Filmai.in“ svetainės administratoriai ar kiti sukčiai, turintys šiuos jūsų duomenis, pasisavintų jūsų pinigus, atsekti tokio nusikaltimo židinį būtų labai sunku. Svetainė naudoja skirtingose šalyse registruotus serverius ir domenus, o mokėjimus vykdo per mažai informacijos pateikiančią sistemą, tad atsekti kur nukeliavo pinigai iš jūsų sąskaitos būtų kone neįmanoma.

Perkant prekes ar paslaugas internetu V. Simanavičius pataria imtis kelių saugumo priemonių. „Visų pirma, reikėtų patikrinti, kam pateikiami mokėjimo kortelės duomenys, ar tai yra licencijuotas mokėjimo paslaugų teikėjas. Patikimas mokėjimų paslaugų tiekėjas taip pat turėtų jūsų prašyti patvirtinti savo tapatybę viena iš saugių kliento autentiškumą patvirtinančių priemonių: Smart-ID, m. parašu ar kodų generatoriumi. Jei vis tiek nesate tikras, ar tai patikimas mokėjimo paslaugų teikėjas, patikrinkite jo rekvizitus, įsitikinkite, kad įmonė duomenis tvarko laikantis BDAR (angl. GDPR) reikalavimų,” – pataria INAC vadovas V. Simanavičius.

Užsakymo nr.: PT_85169403

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
1.3333

Skelbimai internete - kaip neapsigauti

Šiuo metu internetas tiesiog lūžta nuo įvairiausių paslaugų ir prekių. Augant paslaugų ir...

Lietuvoje 2/3 smulkiojo verslo įmonių neturi kibernetinio saugumo politikos: pavojus realus ar iliuzija?

Apie kibernetinį saugumą viešojoje erdvėje pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai – populiari...

Kokios verslo svetainės pardavimų nedidina, o mažina?

Įmonės susikuria internetines svetaines, norėdamos auginti savo klientų ratą. Bet tik susikurti...

Kiniški telefonai pigesni, bet auka – jūsų privatumas? (28)

Kinijos kompanijos gamina konkurencingus telefonus, kurie yra daug pigesni už kitus. Todėl ne vienas...

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra naujienos, o kurios - melagienos? (3)

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (361)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (152)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (505)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (127)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (358)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (352)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (21)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...