Išmanieji telefonai į vaikų rankas patenka vis anksčiau. Tėvai įrenginius kartais naudoja kaip žaislus net ir priešmokyklinio amžiaus vaikams. Tačiau nors telefonai į vaikų rankas patenka siekiant gerų tikslų, juose slypi ir įvairios rizikos. Vaikus gali pasiekti žalingas turinys, arba vaikų ir visos šeimos duomenys gali pasiekti programišius. Siekiant apsaugoti vaikus nuo žalingos informacijos, pristatome rizikingiausias mobiliąsias programėles, kuriomis dažniausiai naudojasi vaikai.
Programėlės vaikų telefonuose, kurios gali būti rizikingos
Programėlės vaikų telefonuose, kurios gali būti rizikingos
© Organizatorių nuotr.

„TikTok“

Šioje programėlėje vartotojai dalinasi trumpais 3 – 15 sekundžių klipais, kuriuose jie gali kūrybiškai save išreikšti. Vartotojai gali registruotis programėlėje nuo 13 metų, tačiau programėlė amžius nėra tikrinamas. Pavojų programėlėje taip pat kelia viešumas. Tam, kad galėtum naudotis programėle registracija nėra reikalinga, tad bet kas gali susisiekti su vartotojais ir kreiptis į juos asmenine žinute.

„YouTube“

Tai viena didžiausių video žiūrėjimo ir dalinimosi platformų internete. Registruoto vartotojo informacija apriboja turinį kurį jis gali matyti, tačiau nemažai žalingos informacijos yra pasiekiama visoms amžiaus grupėms. Problemų kelia ir informacijos kiekis, kuris yra pasiekiamas šioje platformoje. Dėl jo platformos administracijos vartotojai tiesiog nespėja peržiūrėti visų video, kurie galima gali būti žalingi nepilnamečiams.

„Tinder“

Tai programėlė, kurioje asmenys gali susipažinti ir bendrauti. Pagrindinis jos tikslas – susirasti partnerį romantiškiems santykiams. Nors programėlė orientuota į asmenis, kurių amžiaus vyrauja nuo 17 metų, į ją gali prisiregistruoti būdamas ir 13 metų. Tai kelia seksualinio priekabiavimo, persekiojimo ir kitų nusikaltimų pavojų, kuriuose dalyvauja žmonės, kurie neatskleidžia tikros informacijos apie save. Programėlėje taip pat dalinamasi nuotraukomis ir atskleidžiama informacija apie vartotojo lokaciją.

Instagram

Vienas populiariausių socialinių tinklų, sukurtas nuotraukų ir video turinio dalinimuisi. Nors programėlė orientuota į vartotojus, kurių amžius vyrauja nuo 13 metų, joje galima rasti daug turinio skirto suaugusiems. Pavojų kelia ir daugybė netikrų profilių esančių platformoje. Žalinga informacija neretai skleidžiama ir komentaruose, kurie gali būti itin negatyvus ir taip paveikti jaunų žmonių emocinę būklę. Nustatymuose vartotojai gali pakeisti savo profilį iš matomo viešai į privatų, tačiau tai dažnai sumažina ir kitų varytojų įsitraukimą, kurio siekia beveik kiekvienas „Instagram“ vartotojas. Viešumas suteikia prieigą kitiems vartotojams matyti informaciją apie jūsų vaikų veiklą, jų buvimo vietą ir galimybę su jais susisiekti beveik realiu laiku.

Tumblr

Dar vienas populiarus socialinis tinklas, kuriame vartotojai gali dalintis nuotraukomis, video turiniu bei bendrauti tarpusavyje. Tačiau socialinių tinklų ekspertai įspėja apie šioje platformoje plintantį vaikams žalingą turinį. Platformoje vartotojai lengvai gali pasiekti pornografinį, smurtinį ir kitą nederamą turinį. Svetainėje pastebėtas ir turinys, kuris veikia paauglių psichinę sveikatą, skatina valgymo sutrikimų atsiradimą tarp paauglių ar net savęs žalojimą.

Kokių saugos priemonių gali imtis tėvai

Siekdami apsaugoti savo atžalas nuo internete sklindančio žalingo turinio tėvai turėtų imtis bent kelių saugumo priemonių. Pirmiausia, susipažinkite su visoms mobiliomis programėlėmis, kuriomis naudojasi jūsų vaikas. Peržiūrėkite visus saugumo nustatymus ir apribokite informaciją, kuria jūsų vaikai gali dalintis savo profiliuose. Susitarkite, kad jūsų vaikas prieš atsisiųsdamas naują programėlę, visada jūsų atsiklaus, net jei tai nemokama mobili aplikacija.

Taip pat galite naudotis specialiomis programėlėmis, kurios padeda kontroliuoti nepilnamečių veiklą įrenginiuose. Jos padės kontroliuoti atsisiuntimus, apribos registraciją naujose platformose, priklausomai nuo įrenginio savininko amžiaus, leis stebėti vartotojų veiklą bei susirašinėjimus. Pavyzdžiui, galite išbandyti tokias programėles, kaip „Qustodio“, „MamaBear“, „MamaBear“, „YouTube Kids“.

Bendraudami su šiek tiek vyresniais vaikais tėvai taip pat turėtų riboti laiką, kurį jų vaikai praleidžia prie telefonų, planšečių ar kompiuterių. Tėvai taip pat turėtų nuo kuo mažesnio vaikų amžiaus kalbėti apie galimas kibernetines grėsmes ir supažindinti šeimos narius su institucijomis, į kurias galima kreiptis patyrus kibernetinę ataką ar pamačius žalingą turinį.

Užsakymo nr.: PT_85416349

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra šios naujienos, o kurios - melagienos?

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Praradote kompiuterį? Apsaugokite bent savo duomenis

Ko gero niekas neplanuoja pamesti ar prarasti savo kompiuterio. Bet vis dėl to, kartais taip...

„Snapchat“: pranykstančios nuotraukos, lipdukai ir pavojai. Kaip išlikti saugiam?

„ Snapchat “ socialiniam tinklui – jau beveik dešimt metų. Programėlė, sukurta vartotojų...

Programėlės vaikų telefonuose, kurios gali būti rizikingos (1)

Išmanieji telefonai į vaikų rankas patenka vis anksčiau. Tėvai įrenginius kartais naudoja kaip...

Elektroninės bankininkystės sukčiai ištobulėjo: kaip atskirti netikras bankininkystės svetaines (10)

Dažniausiai kokiu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnu prisistatęs sukčius...

Top naujienos

Rekordiniai 442 koronaviruso atvejai ir dar viena mirtis: daugėja susirgimų Vilniuje, liepsnoja ugdymo įstaigos papildyta (342)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) spalio 23 d. 9 val. duomenimis patvirtintų ligos...

Žygimantas Mauricas: diržus gali tekti veržtis kitų metų antrąjį pusmetį (232)

Koronaviruso banga lapkritį ir gruodį neturėtų labai pakenkti Lietuvos „ekonominiam...

Pakartotinį karantiną pirmoji pasaulyje įvedusi šalis: rezultatai akivaizdūs (13)

Praėjus savaitei po to, kai Izraelis ėmė švelninti antrojo karantino ribojimus, infekcijų...

Armonaitė ir Karbauskis susirėmė dėl popiežiaus Pranciškaus citatos (471)

Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Gydytojas Badaras įspėjo: užtenka vieno karto ir trečdalis šiai medžiagai tampa priklausomi (25)

Tyrimų duomenimis, Lietuvoje rūko kas ketvirtas žmogus. Šiuo metu Pasaulio sveikatos organizacija...

Motyvacijos ir kontakto stokoję žalgiriečiai prisiminė „rėkiantį žmogų“ (10)

Rekordinė šio sezono atmosfera nepadėjo. Nepaisant sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos...

Vakarėlis baigtas: po žiniasklaidoje pasklidusių vaizdų Švedija įveda ribojimą (104)

Švedija apribos naktinių klubų lankytojų skaičių iki 50-ies, po to, kai žiniasklaidoje...

Miltinio dramos teatre atšaukti spektakliai: 26 darbuotojai saviizoliacijoje (8)

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre iki lapkričio 5 dienos nebus rodomi spektakliai.

Lošėjo išpažintis: nemaniau, kad dėl azarto teks paaukoti tiek daug (4)

Kas yra azartas? Laisvalaikio praleidimas ar priklausomybė ? Ne, tai tiesioginis kelias į...