Baimė, nežinojimas, klaidinanti informacija internete ar „pažįstamų“ istorijos įteigia tėvams netikrumą dėl vaikų skiepijimo. Šių metų vasario-kovo mėnesiais bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta tėvų apklausa parodė, kad 22 proc. tėvų neskiepys savo vaikų nuo meningokokinės B tipo infekcijos, nes skiepais nepasitiki arba jiems trūksta informacijos . Interneto amžiuje lengva paklysti tarp lengvai prieinamos informacijos apie skiepus, todėl svarbu žinias apie tariamą skiepijimo žalą vertinti kritiškai, o kaip pirminiu informacijos šaltiniu kliautis sveikatos priežiūros institucijomis ir gydytojais.
Skiepai
Skiepai
© Shutterstock

Visuomenės susiskaldymas sudaro galimybę grįžti epidemijoms

Nesibaigiant ginčams dėl skiepų ir ženkliai išaugus susirgimų tymais skaičiui, šių metų balandžio mėnesį Seime tą pačią dieną vyko dvi priešingas nuomones atstovaujančių stovyklų diskusijos. Vadinamieji „antivakseriai“ pasisakė konferencijoje „Saugios vakcinos – saugiai Lietuvai“, o skiepų šalinininkai – konferencijoje „Skiepų nauda ir melagingų žinių pavojus visuomenės saugumui“.

Visuomenės susiskaldymas svarbiu vaikų skiepijimo klausimu lemia tai, jog nežinodami, kuo tikėti, dalis tėvų nusprendžia vaikų neskiepyti. Sveikatos apsaugos ministerija ir gydytojai yra sunerimę dėl tendencijos neskiepyti vaikų. Tymų, raudonukės, difterijos ir daugelio kitų ligų atveju skiepas – vienintelė patikima priemonė nesusirgti liga, o augant nepasiskiepijusių skaičiams grįžta protrūkių tikimybė.

Šią tendenciją patvirtina Lietuvos statistika. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis iki 2019 m. rugsėjo 25 dienos šiais metais Lietuvoje registruoti 825 tymais susirgę asmenys , per praėjusius metus Lietuvoje tymais susirgo tik 30 žmonių. Tokio tymų protrūkio nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu, įvedus antrąją vakcinos dozę ir pradėjus skiepyti Europos reikalavimus atitinkančiomis vakcinomis, nėra buvę. Nuo tymų skiepijamų vaikų aprėptis mažėjo. 2009 metais ji siekė 97 proc., 2018 metais – 92,2 proc. Tai, kad paskiepijama mažiau vaikų, sudaro sąlygas tymais susirgti žmonėms, kuriems skiepas dar neatliktas dėl amžiaus, tiems, kurie nebuvo paskiepyti dėl kontraindikacijų ar tiems, kuriems po skiepo nesusiformavo imunitetas nuo tymų.

Anot Pasaulio sveikatos organizacijos, skiepai svarbiausia priemonė padedanti nesusirgti sunkiomis užkrečiamomis ligomis. Dėl visuotinio skiepijimo išnyko raupai, 2002 m. Europoje buvo eliminuotas poliomielitas. Kiekvienais metais pasaulyje nuo difterijos, stabligės, kokliušo, tuberkuliozės, poliomielito, tymų ir hepatito B yra paskiepijami daugiau nei 100 milijonų vaikų. Dėl šių skiepų kiekvienais metais išvengiama 2-3 milijonų mirčių .

„Skiepų sąmokslas“: ar skiepai sukelia autizmą?

Nepaisant vienareikšmiškų Pasaulio sveikatos organizacijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų dėl skiepų būtinybės, vakcinų priešininkų argumentai ar asmeninės tėvų istorijos apie tai, kad skiepai kenkia vaikų sveikatai, vystymuisi ar net sukelia autizmą, toliau klaidina tėvus.

Prasidėjus tymų protrūkiui Lietuvoje, Vaidas Neverauskas, 15min.lt žurnalistas, aprašė „antivakserių“ judėjimo, skelbiančio, kad skiepai yra farmacininkų sąmokslas siekiant pasipelnyti iš žmonių, ištakas. 1998 m. medikas Andrew Wakefieldas prestižiniame medicinos žurnale publikavo straipsnį pagal paties atliktą tyrimą, kuriuo įrodomas tam tikros tymų vakcinos (MMR) ryšys su autizmo susirgimais.

Vėliau paaiškėjo, kad tyrimas buvo atliktas netinkamai, sąmoningai atrinkus tiriamuosius vaikus, o mokslininkui kyšius mokėjo teisininkai, atstovaujantys autizmu sergančių vaikų tėvams bylose prieš farmacijos kompanijas. Savaime suprantama, tyrimo duomenis publikavęs medikas neteko gydytojo licencijos.

Nepaisant to, kad Andrew Wakefieldas pasisakė tik prieš vienos rūšies tymų vakcinos (MMR) naudojimą, o ne prieš skiepus apskritai, šiandien jis laikomas autoritetu tarp skiepų priešininkų. Po tyrimo publikacijos skiepijimas nuo tymų šia vakcina (MMR) krito 13 proc. Vėlesni tyrimai nepatvirtino jokio ryšio tarp MMR vakcinos ar net vakcinų nuo kitų ligų ir autizmo. Tačiau interneto išpopuliarėjimas padėjo skiepų sąmokslo teorijoms plisti, o „antivakserių“ judėjimas rado dar daugiau šalininkų.

Domintis skiepais – patiklumas turi užleisti vietą kritiškumui

Natūralu, kad tėvams rūpi jų vaikų sveikata ir jie kelia klausimus dėl vaikų gydymo ar skiepijimo tikslingumo. Svarbiausia, kad atsakymų į šiuos klausimus būtų ieškoma patikimuose šaltiniuose, konsultuojamasi su šios srities profesionalais – gydytojais ir visuomenės sveikatos specialistais.

Patikimų žinių apie skiepijimą trūkumas klaidina visuomenę ir didina nepasitikėjimą skiepais, todėl visuomeninės iniciatyvos siekia informacijos spragą užpildyti. Siekiant atsakyti visus ar daugelį tėvų klausimų apie vaikų skiepijimą, rugsėjo mėnesį startavo platforma internete – vakcinABC.lt. Šios platformos tikslas – rasti atsakymus į aktualiausius su skiepijimu susijusius klausimus.

Svetainės autoriai siekė sukurti patikimos, išsamios ir moksliniais tyrimais paremtos informacijos apie skiepus šaltinį, kur žmonės gali ne tik rasti paruoštus atsakymus, bet ir patys užduoti savo klausimus apie skiepus. Į juos atsakymą pateiks gydytojai ir Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto rezidentai, kurie domisi vakcinacijos temomis ir yra įsigilinę į šios temos literatūrą ir naujausius tyrimus.

Primename, kad Lietuvoje vaikai skiepijami nuo tuberkuliozės, hepatito B, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, pneumokokinės infekcijos, Haemophilus influenzae b tipo infekcijos, tymų, epideminio parotito, raudonukės, žmogaus papilomos viruso, B tipo meningokoko, rotaviruso. Priklausomai nuo vakcinos vaikai skiepijami įvairaus amžiaus pagal LR sveikatos apsaugos ministro patvirtintą vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių .

Be to, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai konsultuoja medicinos bendruomenę imunizacijos, per orą, vandenį, maistą plintančių infekcijų prevencijos ir gydymo klausimais. Jau nekalbant apie gyventojų informavimą ir švietimą nuo jauniausių Lietuvos piliečių (iniciatyvos, įtraukiančios didžiąją dalį ugdymo įstaigų – apie 45 000 vaikų kasmet) iki senjorų. ULAC teikiamos informacijos aktualumą atspindi ULAC interneto svetainės www.ulac.lt lankytojų skaičius. kasmet daugiau 1,2 mln. unikalių lankytojų svetainėje randa informaciją jiems aktualiais užkrečiamųjų ligų klausimais. 2019 m. ULAC aktualumas išaugo iki 1,5 milijono vartotojų bei 1,7 milijono tinklapio peržiūrų.

Užsakymo nr.: PT_82450865

Sustiprink imunitetą
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra šios naujienos, o kurios - melagienos?

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Praradote kompiuterį? Apsaugokite bent savo duomenis

Ko gero niekas neplanuoja pamesti ar prarasti savo kompiuterio. Bet vis dėl to, kartais taip...

„Snapchat“: pranykstančios nuotraukos, lipdukai ir pavojai. Kaip išlikti saugiam?

„ Snapchat “ socialiniam tinklui – jau beveik dešimt metų. Programėlė, sukurta vartotojų...

Programėlės vaikų telefonuose, kurios gali būti rizikingos (1)

Išmanieji telefonai į vaikų rankas patenka vis anksčiau. Tėvai įrenginius kartais naudoja kaip...

Elektroninės bankininkystės sukčiai ištobulėjo: kaip atskirti netikras bankininkystės svetaines (10)

Dažniausiai kokiu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnu prisistatęs sukčius...

Top naujienos

Eksperimentas virtuvėje: išrinko skaniausius marinuotus agurkus, tačiau užrašas ant pakuotės nemaloniai nustebino (23)

Marinuotų agurkėlių pasirinkimas Lietuvos prekybos centruose – stulbinančiai gausus. Kokių tik...

Dailius Dargis | D+

Holivudo monstro buvusios žmonos išpažintis: sužinojusi ką jis padarė, pražilau per naktį

Iki šiol nė vienam žurnalistui nepavyko išpešti nė žodžio iš Jurijaus Kadamovo artimųjų ar...

Sunkumai užgriuvo ir stambias įmones: darbuotojai išeina, o naujus rasti sudėtinga (223)

Panevėžyje nedarbas auga drastiškai. Per pastarąjį mėnesį bedarbių gretas papildė daugiau...

Septyniolikmetės Emilijos mama papasakojo apie siaubą, kai dukra vos nemirė nuo COVID-19 ligos (369)

„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, –...

Paulius Jurkevičius. Komendantės valanda – štai Kalėdų dovana Lietuvai! (237)

Čia, mielieji, jums ne kovidinių kaukių balius! Ne teatrų užrakinimai ar restoranų pasiūlymai...

Alytaus Kalėdų eglė jau švyti – įžiebta be žiūrovų minios (5)

Alytaus miesto savivaldybei pavyko išvengti žmonių būriavimosi prie miesto Kalėdų eglės...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Greta Ambrazaitė? (3)

Išsirinkti gerą knygą ar filmą tikrai nelengva užduotis. Ką verta skaityti ir žiūrėti, o ko...

Sausėja lūpos? Paaiškino, kodėl negalima jų laižyti ir kas turėtų būti gero lūpų balzamo sudėtyje (3)

Skilinėjančios ir skausmingos lūpos – dažni ir nemalonūs žiemos palydovai. Šiemet ši...

Per gaudynes nuo pareigūno kulkos žuvusio 18-mečio motinai valstybė sumokės 30 tūkst. Eur (117)

Prieš penkerius metus Druskininkų savivaldybėjei per cigarečių kontrabandininkų sulaikymo...