Pamesti ar prarasti telefono neplanuoja niekas. Bet kartais taip atsitinka, ir tokiu atveju geriau būti tam pasiruošus. Naujo telefono įsigijimas yra didelės nenumatytos išlaidos. Kad nuostoliai nebūtų dar didesni, svarbu greitai sureaguoti į telefono dingimą ir imtis visų būtiniausių duomenų apsaugojimo žingsnių.
Pametėte telefoną? Suskubkite apsaugoti savo duomenis
Pametėte telefoną? Suskubkite apsaugoti savo duomenis
© Organizatorių nuotr.

Pirmas žingsnis: nepanikuoti

Vos tik pasigendate telefono, stenkitės į situaciją žiūrėti šalta galva. Gal palikote jį kito rūbo kišenėje, o gal jis užkrito už sofos pagalvėlės. Jei turite tokią galimybę, paprašykite artimo žmogaus jums paskambinti, galbūt telefono skambutis atskleis daikto vietą. Jei telefoną pametėte, galbūt jį radęs žmogus atsilieps, ir informuos, kur galite atsiimti savo daiktą.

Jei telefono garsas išjungtas, arba į skambutį niekas neatsiliepia, išmėginkite telefono radimo programėles.

„Visi naujesni išmanieji telefonai turi funkciją, leidžiančią lengviau rasti pamestą telefoną: „Apple“ telefonai – „Find My iPhone“, „Samsung“ arba kiti operacinės sistemos „Android“ įrenginiai – „Find My Mobile“. Visas šias funkcijas patogiai pasieksite per interneto naršyklę, atsidarę specialų puslapį. Atkreipkite dėmesį, kad telefono nustatymuose ši funkcija būtų įjungta, o telefono baterija – įkrauta. Visai neseniai norint naudotis funkcija „Find my Mobile“, buvo būtina mobilųjį įrenginį prijungti prie interneto. Šios būtinybės neliko, kai rugpjūtį „Samsung“ patobulino funkcionalumą – dabar programėlė veikia ir esant offline“, – paaiškina „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas.

Šios programėlės veikia pasinaudojant telefono GPS signalu, pasinaudoję jomis, galėsite pamatyti dabartinę, arba paskutinę fiksuotą telefono buvimo vietą.

Antras žingsnis: blokuoti kortelę

Jei skambučiai ir programėlės telefono rasti nepadėjo, tuomet svarbu operatyviai imtis veiksmų, ir užblokuoti viską, kuo galėtų pasinaudoti sukčiai. Visų pirma – SIM kortelę. Tą padaryti galite susisiekę su savo mobilaus tinklo tiekėju. Įprastai dėl šios procedūros nebūtina eiti į saloną, užtenka paskambinti specialiu telefonu.

Lietuvoje savo SIM kortelę galite užblokuoti šiais numeriais:

● Bitė klientų aptarnavimas: +370 699 23 230
● Tele2 klientų aptarnavimas: +370 684 00117
● Teledema klientų aptarnavimas: +370 657 82117
● Telia klientų aptarnavimas: +370 698 63333

Užblokavus SIM kortelę, telefonu nebebus galima skambinti ar naudotis mobiliuoju internetu. „Telefono praradimas jau pats savaime yra nemažas finansinis nuostolis, o jei jį suras netinkami asmenys ir pasinaudos ryšio paslaugomis, nuostoliai tik dar labiau išaugs. Užblokavę SIM kortelę, išvengsite papildomų išlaidų“, – teigia K. Špiliauskas. Taip pat – galėsite išsaugoti savo telefono numerį, jums bus pagaminta nauja SIM kortelė su senuoju numeriu.

Trečias žingsnis: blokuoti telefoną

Nuotoliniu būdu galite užblokuoti ne tik SIM kortelę, bet ir patį telefoną. Užblokavus jį, telefonas negali būti naudojamas, net ir įdėjus kitą SIM kortelę. Tam, kad užblokuotumėte telefoną, jums reikia kreiptis į saloną, kuriame jį pirkote, su savimi turėkite IMEI kodą bei asmens dokumentą.

Jei telefoną pirkote salone, IMEI kodas bus įrašytas pirkimo sutartyje. Jei sutarties po ranka neturite, telefone surinkite simbolius *#06# ir jūsų telefono informacija pasirodys ekrane. Padarykite tai dabar, išsaugokite ekrano kopiją, ir išsiųskite ją savo, ar kito žmogaus kontaktais. Tokiu atveju, visada žinosite, kad savo telefono informaciją galite rasti išsiųstų laiškų aplanke.

Ketvirtas žingsnis: išsisaugokite visus svarbius duomenis

Jūsų išmanusis telefonas, tai ne tik skambučių ir žinučių aparatas. Jis taip pat turi ir nuotraukų, vaizdo įrašų, svarbių užrašų. Tad pasistenkite visus šiuos duomenis išsisaugoti nuotoliniu būdu. Kitu atveju, į sukčių rankas patekusi svarbi ar jautri informacija gali tapti išpirkos objektu.

Priklausomai nuo operacinės sistemos, savo telefone esančius duomenis galite rasti Google diske (Google photos, Google contacts, Google calendar) arba Apple produktuose (iCloud, iTunes).

Penktas žingsnis: atjunkite svarbias paskyras

Jei savo telefone turite el. pašto ar socialinių tinklų programėles, ko gero nenorėtumėte, kad telefoną radęs ar pavogęs asmuo galėtų skaitinėti jūsų privačius pokalbius. Kad to užtikrintai išvengtumėte, savo paskyras galite atjungti nuotoliniu būdu.

Pavyzdžiui Facebook tą galite padaryti tokiu būdu: Nuostatos ir privatumas (Settings & Privacy) – saugumas ir prisijungimai (Security and Login) – prijungti įrenginiai (Where You're Logged In). Čia matysite visus įrenginius, prie kurių buvote prisijungę, ir galėsite juose atjungti savo prisijungimą (log out).

Tą patį galite padaryti ir su savo Gmail el. pašto dėžute. Savo Google paskyroje (Account), pasirinkite punktą Saugumas (Security), jame rasite prijungtų įrenginių sąrašą (Your devices), kuriame galite keisti nustatymus (Manage devices) ir atjungti savo paskyrą (Sign out).

Šeštas žingsnis: pakeiskite slaptažodžius

Jei savo išmaniajame telefone turėjote išsaugotus prisijungimus prie svarbių paskyrų, atnaujinkite jų slaptažodžius. Tokiu būdu užkirsite kelią svarbų duomenų nutekėjimui. Tai ypač svarbu, jei kelioms skirtingoms paskyroms naudojote tą patį slaptažodį. Tuomet atnaujinkite visus slaptažodžius, net jei prie tos paskyros niekad nesijungėte mobiliuoju telefonu. Ir šįkart sugalvokite skirtingus slaptažodžius!

Telefono praradimas gali būti įtampos kupina patirtis. Bet jei į situaciją reaguosite greitai, savo nuostolius galite sumažinti iki minimumo. Svarbu suskubti išsaugoti sau svarbius duomenis nuotoliniu būdu, bei užblokuoti SIM kortelę bei patį telefoną, kad juo nebūtų įmanoma pasinaudoti ir pasipelnyti. O jei telefoną praradote vagystės atveju, nepamirškite, kad pats pirmasis žingsnis turėtų būti policijos informavimas.

Užsakymo nr.: PT_85117811

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
4.4444

Skelbimai internete - kaip neapsigauti

Šiuo metu internetas tiesiog lūžta nuo įvairiausių paslaugų ir prekių. Augant paslaugų ir...

Lietuvoje 2/3 smulkiojo verslo įmonių neturi kibernetinio saugumo politikos: pavojus realus ar iliuzija?

Apie kibernetinį saugumą viešojoje erdvėje pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai – populiari...

Kokios verslo svetainės pardavimų nedidina, o mažina?

Įmonės susikuria internetines svetaines, norėdamos auginti savo klientų ratą. Bet tik susikurti...

Kiniški telefonai pigesni, bet auka – jūsų privatumas? (28)

Kinijos kompanijos gamina konkurencingus telefonus, kurie yra daug pigesni už kitus. Todėl ne vienas...

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra naujienos, o kurios - melagienos? (3)

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (360)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (152)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (502)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (127)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (356)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (352)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (21)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...