Jei turite paskyrą socialiniame tinkle Facebook, tikriausiai jau atkreipėte dėmesį, kad ten gausu ir netikrų arba anonimiškų profilių. Vieni apsimeta žymiais žmonėmis, kiti pasivadina netikrais vardais, o yra ir akivaizdžių „trolių“, aktyvių politinių temų komentatorių, aktyvių politinių temų komentatorių, kuriems gali būti mokamas atlyginimas, už tam tikros nuomonės skleidimą internetinėje erdvėje. Pastebima, kad pastaruoju metu netikri profiliai pradėjo reikštis ir LinkedIn platformoje. Jei tokių pastebėjote ir savo kontaktuose, gali būti, kad pakliuvote į pinkles.
Netikri LinkedIn profiliai nori jūsų dėmesio ir duomenų
Netikri LinkedIn profiliai nori jūsų dėmesio ir duomenų

LinkedIn yra socialinis tinklas, bet kitaip, nei Facebook, jis yra skirtas darbiniams kontaktams palaikyti. Kadangi šiame tinkle talpinama informacija apie darbo pasiekimus ir pokyčius, LinkedIn pamažu tampa virtualiu ir interaktyviu CV, kuriame esami ir potencialūs darbuotojai ir darbdaviai gali matyti vieni kitus. Ne tik matyti, bet ir bendrauti, dalintis idėjomis ar darbo pasiūlymais.

Tai, kas Facebook platformoje yra draugai (friends), LinkedIn platformoje yra ryšiai (connections). Teoriškai, LinkedIn platformoje reikėtų susijungti tik su tais žmonėmis, su kuriais jau esate susidūrę darbiniame kontekste. Tokiu atveju galite vienas kitam palikti rekomendacijas, ir vien savo tinkle (Network) esančių žmonių sąrašų parodyti, kokiame lauke dirbate. Vis dėlto didesnis pažinčių ratas/tinklas taip pat padidina riziką, jog tarp jūsų turimų kontaktų atsiras ir netikrų profilių, kurie gali turėti visai kitų tikslų.

Elektroninio pašto adresų rinkimas

Kurį laiką tai buvo pagrindinė netikrų profilių egzistavimo priežastis. Anksčiau žmonių el. pašto adresai būdavo viešai prieinami kitiems LinkedIn vartotojams. Tad žmonės, kurie pelnosi iš kontaktų duomenų bazės kūrimo ir pardavimo, būtent tokiu būdu susirinkdavo svarbių asmenų kontaktus.

Ilgainiui tai tapo akivaizdžia problema ir LinkedIn apsunkino asmeninių kontaktų gavimą. Bet ir šiandien yra žmonių, kurie patys pasidalina savo kontaktais, savo prisistatyme (About), arba įrašuose (Posts). Tad nors el. pašto adresų rinkimo metodai pasikeitė, tai vis dar reikšminga netikrų profilių gyvavimo priežastis.

Apgaulingų žinučių siuntimas

LinkedIn platformoje galimi ir privatūs pokalbiai, žmonės gali siųsti vieni kitiems asmenines žinutes. Tuo dažnai naudojasi žmogiškųjų išteklių skyriaus darbuotojai, ieškodami galimų kandidatų laisvoms darbo vietoms.

Privataus susirašinėjimo funkcija gali pasinaudoti ir sukčiai. Atsižvelgdami į LinkedIn platformos turinį, sukčiai gali mėginti pradžiuginti su darbu ar finansais susijusiomis temomis, pavyzdžiui, pasiūlo neįtikėtinai gerą galimybę pigiau įsigyti kompiuterius darbui, arba kviečia investuoti labai palankiomis sąlygomis. Siūlant apsipirkti arba investuoti, sukčiai gali mėginti gauti jūsų banko kortelės duomenis ir pasinaudoti joje esančiais pinigais.

Netikri darbo pasiūlymai

Paklausūs specialistai, net ir tada, kai patys aktyviai neieško kito darbo, sulaukia pasiūlymų pasikalbėti ir pakeisti darbo vietą, gaunant geresnes darbo sąlygas.

Kartais būtent taip prasideda ir sukčių pinklės. Jie prisidengia gerai žinomų įmonių vardu, ir pakviečia žmones į nuotolinius darbo pokalbius. Pandemijos laikotarpis ir nuotolinis darbas dar labiau paskatino šią schemą, nes tapo įprasta kalbėtis nuotoliniu būdu, neišeinant iš namų.

Apgaulingi darbo pokalbiai niekuo nesiskiria nuo tikrų pokalbių, aptariama kandidato patirtis, lūkesčiai, naujo darbo apimtys bei pasiūlomas gerokai didesnis atlyginimas ir ypač palankios darbo sąlygos. Pasiūlymas būna toks geras, kad norisi su juo kuo greičiau sutikti ir užfiksuoti susitarimą.

Būtent čia pasirodo apgaulės tikslas: sukčiai gali siųsti pasirašyti realistiškai atrodančias darbo sutartis, ir taip pelnyti jūsų pasitikėjimą, bet tuo pačiu jie prašo ir užstato už darbinį telefoną bei kompiuterį, kuriuos žada jau visai netrukus atsiųsti. Sumokėjus užstatą už naujus darbo įrankius gali tekti nusivilti, kad nebus nei žadėtų prietaisų, nei paties darbo.

Žvalgyba

Dalis rizikų LinkedIn platformoje kyla dėl to, nes sukčiai ieško būdų, kaip pasipelnyti iš jūsų duomenų ar naivumo. Bet yra ir kito masto rizika, kuomet LinkedIn naudojamas verbuoti žmones į žvalgybą. Lietuvos žvalgyba grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime perspėjo, kad Kinijos specialiosios tarnybos vis aktyviau išnaudoja socialinius tinklus verbavimui Lietuvoje.

„Tūkstančiai „LinkedIn“ vartotojų pasaulyje yra sulaukę fiktyvių, žvalgybos priedangai naudojamų Kinijos kompanijų darbuotojų pasiūlymų tapti konsultantais arba darbuotojais bei kvietimų atvykti į Kiniją. Tokia Kinijos žvalgybos tarnybų veikla nustatyta ir Lietuvoje“, – rašoma ataskaitoje.

Norėdami būti ramūs dėl savo duomenų saugumo, LinkedIn platformoje megzkite ryšius tik su žmonėmis, kuriuos tikrai pažįstate. Jei sulaukėte darbo pasiūlymo iš nepažįstamo žmogaus, patikrinkite, ar toks asmuo tikrai egzistuoja, ar jis tikrai dirba toje įmonėje, apie kurią kalba, ir ar minima įmonė šiuo metu ieško naujų darbuotojų. Jei sulaukėte kvietimo bendradarbiauti ir vykti į kitą šalį, neskubėkite džiaugtis, įvertinkite, ar tai racionalus pasiūlymas, ar tokio tipo kelionės būdingos jūsų profesijoje. Jei kyla įtarimų, pasitarkite su Valstybės saugumo departamento specialistais.

Užsakymo nr.: PT_85066585

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Skelbimai internete - kaip neapsigauti

Šiuo metu internetas tiesiog lūžta nuo įvairiausių paslaugų ir prekių. Augant paslaugų ir...

Lietuvoje 2/3 smulkiojo verslo įmonių neturi kibernetinio saugumo politikos: pavojus realus ar iliuzija?

Apie kibernetinį saugumą viešojoje erdvėje pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai – populiari...

Kokios verslo svetainės pardavimų nedidina, o mažina?

Įmonės susikuria internetines svetaines, norėdamos auginti savo klientų ratą. Bet tik susikurti...

Kiniški telefonai pigesni, bet auka – jūsų privatumas? (28)

Kinijos kompanijos gamina konkurencingus telefonus, kurie yra daug pigesni už kitus. Todėl ne vienas...

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra naujienos, o kurios - melagienos? (3)

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (353)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (150)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (500)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (126)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (354)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (349)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (19)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...