Nors yra tokių suaugusiųjų, kuriems prie kompiuterio sėdintis vaikas atrodo tinginiaujantis, tai gali būti labai klaidinga nuomonė. Vaikai internete ne tik stebi įvairų turinį, bet dažnai ir patys jį kuria: rašo tinklaraščius, kuria memus, filmuoja ir montuoja įvairius filmukus. Tokia kūryba gali būti labai lavinanti, tik svarbu su vaiku pasikalbėti, kad visa tai būtų saugu.
Ką reikėtų susitarti su jaunuoju internautu
Ką reikėtų susitarti su jaunuoju internautu

Tėvai, kurių vaikystėje dar nebuvo kompiuterių, gali skeptiškai vertinti virtualią vaiko veiklą. Bet tai gali būti ne mažiau naudinga, nei žaidimai lauke. Vaikai internete buriasi į bendruomenes, keičiasi informacija, užsiima kūryba ir dalinasi ja su kitais. Tad nevertėtų vaiko varyti nuo kompiuterio. Kur kas geriau su vaiku pasikalbėti apie jo internetines veiklas, ir susitarti, kaip jomis užsiiminėti saugiai.

Visų pirma, pasidomėkite, ką jūsų vaikas veikia internete. Nebijokite paprašyti paaiškinimo, jei žodžiai TikTokas, Discordas ar streamas jums skamba kaip burtažodžiai. Kuo nuoširdžiau paklausinėsite, tuo daugiau vaikas jums pasipasakos. Paprašykite ne tik paaiškinti, bet ir pabandyti! Išmėginus vaiko mėgstamą veiklą, bus kur kas lengviau ne tik įžvelgti jos rizikas, bet ir rasti bendrą kalbą, kaip tų rizikų išvengti.

Nepaisant skirtingų vaikų pomėgių internete, virtualios rizikos išlieka gana panašios. Visuomet svarbu atidžiai rūpintis savo asmeninių duomenų privatumu, ir neatskleisti per daug informacijos. Būtina aptarti interneto anonimiškumą ir komentatorius, bei juose galinčias kilti patyčias. O taip pat, aptarti tėvų įsitraukimą į vaikų internetinę veiklą.

12-metis Simonas V. jau ketverius metus kuria YouTube video turinį. Tėvams, svarstantiems ar leisti, ar neleisti vaikams užsiimti tokia ar panašia veikla, jis pataria: „Pradžiai reikia suprasti, dėl ko jie norėtų neleist. Ar dėl heito (neapykantos, patyčių), psichologinių dalykų, ar dėl kažkokio turinio, kad nematytų kokių žaidimų ar pan. Tai aš rekomenduočiau, jeigu jau tikrai neleisti, tai paaiškint, kodėl, ir nesvarbu, kad vaikui mažai metų, bet vis tiek išaiškint, kad vaikas nepagalvotų “ai, man tiesiog neleido“. O šiaip, jeigu jau leidžia, tada pakalbėti ir apie saugumą, bet ne tiesiog “nedaryk, nedaryk”, o išaiškinti, kad neišduotų per daug.“

Remiantis Simono patarimais, diskusijoms su vaiku rekomenduojame tokius punktus:

• Vardas ar slapyvardis, kaip pasivadinti? Rekomenduokite vaikui susigalvoti slapyvardį, taip bus paprasčiau suvokti, kad yra riba tarp vaiko kasdienybės, ir internetinio personažo.
• Riba tarp viešos informacijos ir asmeninių duomenų. Namų adresas, mokyklos pavadinimas, tėvų darbo vietos: apie ką galima kalbėti, o ką pasilikti sau?
• Kūrybos viešinimo eiga. Kada video parodomas tėvams? Susitarkite, kada vaikas parodo tai, ką sukūrė. Rekomenduojamas variantas yra leisti vaikui kurti pačiam, bet kūrybą į internetą įkelti kartu su tėvais.
• Kūrybos privatumo nustatymai: „viešas“ („public“), „privatus“ („private“). Kam rodyti pirmuosius kūrinius? Tėvams, draugams, ar visiems? Pasiūlykite vaikui privatumą keisti palaipsniui. Iš pradžių rodykite tik artimiesiems, tuomet geriausiems draugams, ir tik tuomet, jei užsidegimas neblės, kurti ir viešą turinį.
• Komentarai. Įjungti, ar išjungti? Komentarai gali padėti gauti padrąsinimų ar idėjų, bet jie taip pat gali suteikti erdvę patyčioms. Tad svarbu apsispręsti dėl komentarų funkcijos naudojimo arba išjungimo.
• Komentarai ir patyčios. Kaip elgtis? Net ir išjungus komentavimo funkcijas, vaikai savo nuomonę gali išreikšti kitose platformose, arba mokykloje tiesiai į akis. Svarbu suprasti, kad kūryba gali sulaukti ne tik teigiamų, bet ir priekabių, įžeidžių vertinimų. Aptarus tai iš anksto, galima suplanuoti ir kaip į tai reaguoti, kad nebūtų taip skaudu.
• Su kuo galima pasitarti? Stenkitės vaikui parodyti, kad palaikote šią idėją. Kad galite padėti su jos įgyvendinimu. Nebūkite tik cenzūruojančiu rimtu suaugusiuoju. Kuo lanksčiau ir nuotaikingiau įsitrauksite į šiuos procesus, tuo labiau vaikas jumis pasitikės, ir pasidalins savo idėjomis bei iššūkiais.

Užsakymo nr.: PT_85066589

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Skelbimai internete - kaip neapsigauti

Šiuo metu internetas tiesiog lūžta nuo įvairiausių paslaugų ir prekių. Augant paslaugų ir...

Lietuvoje 2/3 smulkiojo verslo įmonių neturi kibernetinio saugumo politikos: pavojus realus ar iliuzija?

Apie kibernetinį saugumą viešojoje erdvėje pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai – populiari...

Kokios verslo svetainės pardavimų nedidina, o mažina?

Įmonės susikuria internetines svetaines, norėdamos auginti savo klientų ratą. Bet tik susikurti...

Kiniški telefonai pigesni, bet auka – jūsų privatumas? (28)

Kinijos kompanijos gamina konkurencingus telefonus, kurie yra daug pigesni už kitus. Todėl ne vienas...

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra naujienos, o kurios - melagienos? (3)

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (363)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (152)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (507)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (128)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (358)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (352)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (21)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...