Visi esame įpratę užrakinti namų duris ir saugoti savo pinigines, tačiau kartu reikėtų nepamiršti išlikti budriems ir naudodamiesi išmaniaisiais įrenginiais ar leidžiant laiką internete. Piktavaliai tik ir laukia, kol neatsakingai pasielgsite su savo asmeniniais duomenimis ir jiems bus pravertos virtualios durys į jūsų piniginę.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Šių metų rudenį Lietuvoje nuskambėjo šalyje pakankamai nauja apgavysčių schema. Dalis gyventojų į savo telefonus gavo SMS žinutes, kviečiančias prisijungti prie vieno iš Lietuvoje veikiančių bankų paskyros ir atnaujinti savo prisijungimo duomenis.

Dalis gyventojų nepagalvojo, kad tai gali būti ne konkretaus banko prašymas, o kažkur nežinomoje vietoje pasislėpusių piktavalių plano dalis. Bankas informavo, kad nuo šių metų birželio iki spalio pabaigos, tokiomis SMS žinutėmis bandyta išvilioti 180 tūkst. eurų sumą iš banko klientų. Dalį bandymų bankui pavyko sustabdyti, tačiau ne visus. Deja, gyventojai prarado apie 62 tūkst. eurų.

Nukopijuoja banko interneto svetainę

Ši istorija turėtų prabudinti kiekvieną interneto vartotoją, neatsakingai besidalijantį savo asmeniniais duomenimis interneto erdvėje.

Gyventojai turi išlikti atidūs – tai ne pirmas atvejis, kai sukčiai bando ištuštinti gyventojų pinigines, pasinaudodami interneto bankininkyste. Europos Sąjungos teisėsaugos agentūra Europolas įspėja, kad vienas iš piktavalių naudojamų būdų finansinei naudai pasiekti – bandymas nukopijuoti banko svetainę.

Tokiu atveju sukčiai pasinaudoja suklastotais banko elektroniniais laiškais, kuriuose pateikiama nuoroda į nukopijuotą banko interneto svetainę. Paspaudus šią nuorodą sukčiai surenka gyventojo finansinę ir asmeninę informaciją. Nors iš pirmo žvilgsnio interneto svetainė gali atrodyti taip pat, kaip gyventojo nuolat naudojama, atidus vartotojas turėtų pastebėti, kad tai nėra originali svetainė.

Interneto banko duomenys – ne vienintelis piktavalius dominantis jūsų turtas. Elektroninio pašto adresas ir slaptažodis – taip pat gali sukčiams labai praversti, norint finansiškai jumis pasinaudoti.

Sustoti ir pagalvoti prieš dalijantis duomenimis

Asmeninių duomenų vagystės vyksta ne tik individualiai nusitaikius į konkretų žmogų. Neretai nusikaltėliai pavagia daugybės asmenų duomenis, įsilauždami į įmonių ar net valdžios institucijų duomenų bazes. Nors nuo tokių atakų individualiai apsisaugoti gyventojui nepavyks, kiekvienas turėtų pasirūpinti asmenine savo duomenų apsauga.

Internetas vis dažniau tampa vieta, kurioje pasinaudoti privalumais gali tik pasidalinęs savo asmenine informacija. Pavyzdžiui, socialinio tinklu gali pasinaudoti tik prisiregistravęs ir nurodęs savo elektroninį paštą. Gyventojams patariama dalintis savo asmeniniais duomenimis tik su tomis organizacijomis ar įmonėmis, kuriomis pasitikima. Be to, nereikėtų pamiršti nuolat keisti savo paskyrų ir elektroninio pašto slaptažodžių. Tai taip pat padės piktavaliams apsunkinti kelią iki jūsų asmeninių duomenų ir piniginės.

Labai svarbu atsargiai elgtis ir perkant internetu. Nesidalinkite savo banko kortelės duomenimis, kol nesate tikras, kad interneto parduotuvė yra saugi. Apie saugumą praneša interneto puslapio adreso pradžia „https:“.

Susimąstykite ir apie tai, ar tikrai dalijantis socialiniuose tinkluose nuotraukomis verta nurodyti vietą, kurioje nuotrauka daryta. Jei nuolat dalijatės nuotraukomis realiu laiku ir nurodote lokaciją, jūs suteikiate galimybę nusikaltėliams sekti, kur jūs keliaujate, kur galbūt vyksite ar kada jūsų nebus namuose. Tokia pati rizika prisikviesti nusikaltėlius į svečius gali kilti nuolat virtualioje erdvėje pasakojant apie savo būsimus atostogų planus.

Pavojus gali slypėti ir naujienlaiškiuose

Interneto saugumo ekspertai pastebi, kad gyventojai taip pat dažnai patraukia piktavalių dėmesį nesirūpindami savo elektroninio pašto ar socialinių tinklų slaptažodžių saugumu. Nenorėdami apsunkinti sau gyvenimo gyventojai dažnai pasirenka itin lengvus savo slaptažodžius. Įsivaizduokite, kad jūsų visų paskyrų slaptažodžiai – jūsų augintinio vardas, o tuo pat metu nuolat socialiniuose tinkluose publikuojate įrašus su savo augintiniu. Piktavaliams – tai lyg raktas ant lėkštutės.

Nors atrodytų visiškai suprantama, kad slaptažodžiais nereikėtų dalintis su niekuo, vis dar atsiranda gyventojų, kurie nepaiso šio draudimo. Net privačioje žinutėje ar elektroniniame laiške nurodytas jūsų slaptažodis gali palengvinti į jus nusitaikiusio piktavalio darbą.

Sumažinti riziką dėl asmeninių duomenų vagystės galite ir naudodami skirtingus elektroninius paštus: pirkimui internete, socialiniams tinklams, naujienlaiškiams. O savo pagrindiniu elektroniniu adresus dalykitės tik su tais žmonėmis, kuriuos iš tiesų žinote.

Nuolat tikrinkitės savo banko sąskaitų išrašus. Jei tai darysite periodiškai, daug greičiau pamatysite, jei kažkas jau pavogė jūsų asmeninius duomenis ir jais naudojasi.

Atsargiai reikėtų elgtis ir su neaiškiais elektroniniais laiškais. Už visai nekalto naujienlaiškio, kurio jūs neužsisakėte, gali slypėti sukčiai. Jei paspausite laiške esančią nuorodą „Atsisakyti naujienlaiškio“, taip patvirtinsite sukčiams, kad jūsų elektroninis adresas yra naudojamas.

Užsakymo nr.: PT_82824047

Sustiprink imunitetą
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.2727

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra šios naujienos, o kurios - melagienos?

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Praradote kompiuterį? Apsaugokite bent savo duomenis

Ko gero niekas neplanuoja pamesti ar prarasti savo kompiuterio. Bet vis dėl to, kartais taip...

„Snapchat“: pranykstančios nuotraukos, lipdukai ir pavojai. Kaip išlikti saugiam?

„ Snapchat “ socialiniam tinklui – jau beveik dešimt metų. Programėlė, sukurta vartotojų...

Programėlės vaikų telefonuose, kurios gali būti rizikingos (1)

Išmanieji telefonai į vaikų rankas patenka vis anksčiau. Tėvai įrenginius kartais naudoja kaip...

Elektroninės bankininkystės sukčiai ištobulėjo: kaip atskirti netikras bankininkystės svetaines (10)

Dažniausiai kokiu Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnu prisistatęs sukčius...

Top naujienos

Po žvėriško išpuolio kaimynystėje – sukrečiančio turinio laiškai Vokietijoje: mes bijome (20)

Paskutinysis islamistinio teroro aktas Prancūzijoje – mokytojo Samuelio Paty nužudymas nupjaunant...

Paveldėjus NT užgriūva didesni mokesčiai: vien už registravimą susimokėjo apie 900 eurų (13)

Registrų centras (RC) gina naujus įkainius, kurie apskaičiuoti pagal tai, kiek kainuoja suteikti...

Susirgus Seimo nariui laukia didelio masto epidemiologinis tyrimas: pasakė, kam reikia izoliuotis (162)

Koronavirusu susirgus Seimo nariui iš valstiečių žaliųjų frakcijos Valerijui Simulikui,...

Lietuvė per gimdymą bandė taikyti hipnozės metodą: kai galiausiai paprašė epidūrinės nejautros, buvo per vėlu (1)

Kol vienos moterys renkasi medikamentinius nuskausminimo būdus gimdymo metu, kitos ieško...

Žinia pasiilgusiems saulės: debesys turėtų po truputį sklaidytis

Sekmadienio naktį dangų dangstys dar pakankami storas debesų sluoksnis, tačiau jis daug kur...

Siaubo naktis prie Vilniaus: po kruvinos orgijos siaubingas kančias patyrusi moteris neturėjo galimybių išgyventi (326)

Moteris neturėjo jokių galimybių išgyventi – net jeigu ji iš karto būtų patekusi į medikų...

Ant Gedimino kalno surengta palaikymo akcija JAV prezidentui Donaldui Trumpui sulaukė policijos dėmesio (207)

Vilniuje Amerikos prezidento palaikymo akciją sumanę žmonės neliko nepastebėti. Apie 18.25...

Nepamirškite persukti laikrodžių: grįžta žiemos laikas (158)

Paskutinį spalio sekmadienį Lietuva vėl grįžta prie žiemos laiko ir laikrodžius suksime atgal....

Koronavirusu užsikrėtė Andrius Tapinas: yra reikalų atnaujinta 18.54 (664)

Šeštadienio vakarą žinomas visuomenės veikėjas, žurnalistas Andrius Tapinas savo feisbuko...

Gydytoja įvertino ypač populiarias plaukų procedūras: tai lazda su dviem galais (4)

Gražūs, vešlūs plaukai yra ne tik puošmena. Anot estetinės ir lazerinės medicinos klinikos...