Estijoje - šventinė nuotaika. Rugpjūčio 20-ąją estai mini nepriklausomybės atkūrimo dieną, žyminčią atsiskyrimą nuo Sovietų sąjungos 1991 m. Dvidešimt devyneri metai valstybei nėra ilgas laikas, tačiau Baltijos šalys spėjo pasiekti daug. Proveržio metai sutapo su technologine revoliucija ir interneto populiarėjimu, atsirado naujų galimybių bei iššūkių. Estijai pavyko rasti nišą ir įsitvirtinti pažangiausiųjų gretose. Šiandien klausiame – ko galime pasimokyti iš E-stijos?
Estijos neprikalusomybės diena ko galima pasimokyti iš E-stijos
Estijos neprikalusomybės diena ko galima pasimokyti iš E-stijos

Pradeda anksti

Estijos sėkmės pamatai sudėti seniai. Atgavus nepriklausomybę ir pertvarkant šalį, nuspręsta pasitelkti kuo daugiau technologinių sprendimų. Tai leido taupyti pereinant tiesiai prie modernių paslaugų.

Teikti jas Estija pradėjo dar 1997 m. Tada internetu naudojosi mažiau nei trečdalis gyventojų. Pasitelktos įvairios priemonės: 10% žmonių nemokamai apmokyti naudotis kompiuteriu ir internetu, 2000 m. kompiuteriai tapo prieinami visose mokyklose. Dabar vaikai pradeda mokytis programavimo jau septynerių, mėginama mokymą pritaikyti ir dar jaunesniems. Technologinė pažanga, anksti pasiekusi Estiją, anksti pasiekia ir kiekvieną jos pilietį.

Žengdama technologijų keliu, Estija buvo nuosekli. Skaitmenizuoti sveikatos duomenys, pereita prie elektroninių receptų, pasiūlytas saugus ir patikimas virtualus asmens dokumentas.

Šiuo metu e-paslaugos Estijoje išvystytos tiek, kad juokaujama - šalyje virtualiai negalima tik susituokti. Pastangos skaitmenizuoti visuomenę atsipirko – technologiškai išsilavinę piliečiai įkūrė tokius verslo gigantus kaip „Skype“, „Hotmail“ ar „TransferWise“, o praėjusiais metais Estijoje duomenų apdorojimo padalinį įkūrė „Amazon“.

Sukrėtimai padėjo tobulėti

Nors šiandien Estijos pastangos vertinamos kaip sėkmė, technologinio augimo kelias nebuvo vien rožėmis klotas. 2007 m. šalį sukrėtė Bronzinio kario incidentas, kuomet po nesutarimų dėl sovietmečio palikimo, Estijos viešųjų paslaugų, bankų ir žiniasklaidos priemonių sistemas užplūdo didžiulis srautas užklausų. Jas automatiškai generavo robotizuotas kompiuterių tinklas (angl. botnet). Trūkinėjo bankinių paslaugų teikimas, institucijų susirašinėjimas el. paštu, naujienų platinimas. Bronzinio kario incidentas laikomas pirmąją, galimai priešiškos valstybės remiama, virtualia ataka prieš kitą šalį.

Su iššūkiu Estija susidorojo sėkmingai – paslaugų teikimas buvo atstatytas, pradėti tarptautiniai tyrimai, sustiprintos institucijos ir teisinė bazė. Atvirai apie egzistuojančias saugumo spragas ir atliktus veiksmus komunikavusi Estija tapo kibernetinio saugumo lydere. Šioje srityje ji padeda tobulėti Europos Sąjungos ir NATO partnerėms. Kilusi grėsmė neparklupdė Estijos ir padėjo pasiruošti ateičiai.

Lyderystės pavyzdys

Iš įgytos patirties Estija pasimokė. Taline įsteigtas NATO kibernetinio saugumo kompetencijos centras (Lietuvoje turime NATO Energetinio saugumo kompetencijos centrą), paruoštos rekomendacijos, kaip teisės normas pritaikyti virtualaus puolimo atveju.

Greta politinių ir teisinių žingsnių, Estija drąsiai imasi netradicinių sprendimų. Ji pirmoji panaudojo Blockchain technologiją piliečių duomenų kodavimui ir saugojimui, viena pirmųjų Europos Sąjungoje leido už automobilio stovėjimą mokėti SMS žinute, o prieš du metus pirmoji ES suteikė teisę šaligatviais važiuoti maisto pristatymo robotams.

Šiandien Estija pirmauja elektroninių paslaugų ir kibernetinio saugumo srityse. Skaičiuojama, kad skaitmeninius sprendimus iš estų perėmė trečdalis pasaulio valstybių. Sėkmės paslaptis – pasiruošimas tiek visos valstybės, tiek asmens lygiu, atvirumas bei drąsa.

Tam pritaria ir Viešosios politikos ir vadybos instituto vyriausiasis duomenų analitikas Lukas Pukelis, Estijoje praleidęs 6 metus ir turėjęs galimybę stebėti jos augimo kelią: „Atvirumas naujovėms – svarbiausias faktorius. Svarbu susitaikyti su kaita: „gyvai“ valstybės teikiamų paslaugų mažės, todėl atidėlioti mokymąsi naudotis technologijomis priežasčių nėra.“

Minėdami Estijos nepriklausomybės atkūrimo dieną, pasidžiaukime kaimynų sėkme. Išbandykime prieinamas elektronines paslaugas ir patirtimi pasidalinkime su aplinkiniais ir artimaisiais.

Užsakymo nr.: PT_85018941

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
3.3750

Skelbimai internete - kaip neapsigauti

Šiuo metu internetas tiesiog lūžta nuo įvairiausių paslaugų ir prekių. Augant paslaugų ir...

Lietuvoje 2/3 smulkiojo verslo įmonių neturi kibernetinio saugumo politikos: pavojus realus ar iliuzija?

Apie kibernetinį saugumą viešojoje erdvėje pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai – populiari...

Kokios verslo svetainės pardavimų nedidina, o mažina?

Įmonės susikuria internetines svetaines, norėdamos auginti savo klientų ratą. Bet tik susikurti...

Kiniški telefonai pigesni, bet auka – jūsų privatumas? (28)

Kinijos kompanijos gamina konkurencingus telefonus, kurie yra daug pigesni už kitus. Todėl ne vienas...

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra naujienos, o kurios - melagienos? (3)

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (351)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (150)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (500)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (126)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (353)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (349)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (19)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...