Duomenų saugumas jau niekam nebėra nauja sąvoka. Apie savisaugos svarbą internete supranta daugelis. Vis dėlto, prabilus apie kibernetines rizikas, daugeliui jos asocijuojasi su kompiuteriais. Bet išmanieji telefonai taip pat yra reikšminga virtualaus gyvenimo dalis, sauganti ne ką mažiau jautrios mūsų informacijos.
Duomenų saugumas svarbus ir telefone
Duomenų saugumas svarbus ir telefone
© Organizatorių nuotr.

„Dažnai išmaniajame telefone saugoma informacija yra net vertingesnė, nei pats įrenginys. Žmonės vis dar įpratę telefono galerijose saugoti nuotraukas su banko kortelių duomenimis, slaptažodžiais ir kita privačia informacija. Tinkamai neapsaugojus išmaniojo telefono, kyla didelė grėsmė mūsų duomenų saugumui – asmens duomenims, įvairiai kitai informacijai, mūsų privatumui. Telefonas neretai – raktas į platesnį mūsų gyvenimą“, – pasakoja Saulius Skirmantas, „Bitės“ kibernetinio ir IT saugumo vadovas.

Kad išliktumėte saugūs, dalinamės šešiais patarimais, kaip tinkamai pasirūpinti savo išmaniuoju.

1 patarimas: užrakinkite telefoną

„Pats paprasčiausias, tačiau ne mažiausiai efektyvus, telefono apsaugos būdas – ekrano užraktas. Slaptažodžiu apsaugotą įrenginį nulaužti sunkiau, todėl informacija jame – saugesnė“, – sako S. Skirmantas.

Gali skambėti banaliai, bet tai yra pirmoji ir labai svarbi telefono saugumo taisyklė. Pasiekti telefone esančius duomenis įmanoma ir nuotoliniu būdu, bet jei telefoną pamesite ar jis bus pavogtas, tuomet sukčiai turės tiesioginį priėjimą prie visų telefone laikomų duomenų. Paprastas telefono saugos kodas gerokai apsunkins kelią jūsų informacijos link.

Savo telefone galite pasirinkti skirtingus užrakto metodus, pavyzdžiui, atrakinti telefoną piršto antspaudu, veido atpažinimo funkcija ar rašto (pattern) metodu. Vis dėlto, vienas populiariausių būdų išlieka skaitiniai užraktai. Jei pasirenkate tokį būdą, netingėkite sugalvoti neįprastą skaičių derinį, nes 1234 ar 0000 gali būti atspėti jau po kelių pirmųjų bandymų.

2 patarimas: išjunkite, ko nereikia kasdien

Jūsų išmanusis telefonas turi galybę funkcijų, kurios gali būti labai naudingos. Ko gero, ne visas jas naudojate kiekvieną dieną. Atidžiai sekite realius savo poreikius ir įjunkite tik tas funkcijas, kurių jums tikrai reikia. Jei funkcijos dažnai nenaudojate, bet paliekate ją įjungtą, ji gali tapti jūsų telefono Achilo kulnu. Ypač svarbu tinkamai prižiūrėti ryšio funkcijas: Bluetooth, WiFi, Hotspot, NFC.

3 patarimas: ištrinkite, ko nebenaudojate

Prižiūrėti derėtų ne tik savo išmaniojo telefono ryšio nustatymus, bet ir instaliuotas programėles. „Deloitte“ tyrimo duomenimis, net 97% žmonių iškart sutinka su naujos programėlės sąlygomis (terms and conditions), jų nė neperskaitę. Jei esate vienas šių žmonių, ko gero, nė nežinote, kokiais savo duomenimis dalintis sutikote.

Savo duomenimis dalinatės ne tik programėlės naudojimo metu, bet nuolat, kol tą programėlę turite telefone. Tad jei pastebėjote, kad senų programėlių nebenaudojate, verčiau jas ištrinkite. Tikrai ne visos programėlės yra pavojingos, bet ištrynę tas, kurių nebenaudojate, ne tik išvengsite potencialių rizikų, bet ir atlaisvinsite vietą savo telefone, taip padidinami jo veikimo našumą.

4 patarimas: šifruokite svarbius pokalbius

Nors kalbant apie telefonų kibernetinį saugumą, pirmiausia svarbu apsaugoti telefone kaupiamus prisijungimus bei duomenis, tiesioginės telefono funkcijos – komunikacijos – apsauga taip pat labai svarbi. Vienas iš būdų apsaugoti susirašinėjimus – naudotis pokalbių šifravimo programėlėmis. Jos yra sukurtos taip, kad informacija, perduodama jomis, būtų pasiekiama tik siuntėjams ir adresatams. Nei viena trečioji šalis, įskaitant ir teisėsaugą ar kitas institucijas, negali gauti tokio pokalbio detalių.

Dalis žmonių naudoja šifruoto susirašinėjimo programėles tokiam pačiam tikslui, kaip ir bet kurią kitą susirašinėjimo platformą: kasdieniam bendravimui su draugais, giminaičiais ar kolegomis. Iš esmės tokios programėlės nėra būtinybė kasdieniam bendravimui. Jos tikslingesnės tuomet, kai yra aptarinėjama itin svarbi informacija.

Jei nusprendėte, kad norite šifruoti asmeninių ar darbinių pokalbių turinį, populiariausios tokio tipo programėlės yra „WhatsApp“ ir „Viber“. Susikurti paskyrą šiose platformose pakanka bet kurioje valstybėje registruoto telefono numerio, bendravimas vyksta greitai ir nemokamai. Be žinučių siuntimo, galima vykdyti tiek vaizdo, tiek įprastus skambučius.

5 patarimas: naršykite saugiai

„Viena pagrindinių rizikų telefono saugumui – viešo ir laisvai prieinamo Wi-Fi tinklo naudojimas viešose vietose. Geriausia tokių tinklų vengti ir naudoti mobiliuosius duomenis“, – pataria „Bitės“ ekspertas.

Nors atviras Wi-Fi ryšys yra lengvai ir patogiai prieinamas vartotojams, deja, taip pat lengvai jį pasiekti gali ir piktavališkų kėslų turintys programišiai. Dėl to net ir patikimoje vietoje esantis belaidis ryšys kelia pavojų įrenginiuose esančiai informacijai.

Didelė dalis internetinių nusikaltimų yra susiję su man-in-the-middle (liet. tarpininkas, „žmogus viduryje“) tipo atakomis. Tai – slapto įsikišimo į pokalbį forma, kada įsilaužėlis (man-in-the-middle) įsiterpia tarp jūsų įrenginio ir serverio. Tokių atakų metu yra perimami siunčiami duomenys. Asmuo nemato, kas vyksta jūsų išmaniojo ekrane, bet gauna visą informaciją, kurią suvedate į naršyklę.
Todėl jei mieste prireikia išsiųsti svarbius dokumentus, ar atverti savo el. bankininkystės paskyrą, junkitės naudodamiesi savo mobiliuoju internetu.

6 patarimas: antivirusinės ne tik kompiuteriams

Nors virusai ir antivirusinės programos skamba kaip kompiuterių reikalai, tai aktualu ir išmaniesiems telefonams. Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba informuoja, kad tiek mokamų, tiek nemokamų programų yra tikrai nemažai: „McAfee Mobile Security & Lock“, „Eset Mobile Security & Antivirus“, „F-Secure AV TEST“, „Avast Mobile Security“, „Sophos Mobile Security“, „Antivirus PRO Android Security“ ir kt.

Jei nežinote, kokios būtent antivirusinės programėlės jums reikia, patartina atkreipti dėmesį į jų testavimo rezultatus. Tokio tipo tyrimuose nurodomi konkretūs programų testavimo kriterijai, tad galite išsirinkti pagal būtent jums aktualiausių funkcijų įvertinimus. Antivirusinių programų testų rezultatus galite rasti čia.

Kibernetinės atakos jūsų gali tykoti ne tik kompiuteryje, bet ir išmaniajame telefone. Nepamirškite to: pasirinkite saugų telefono užraktą, atidžiai sekite savo naudojimosi išmaniuoju įpročius, retai naudojamas funkcijas išjunkite, o nebenaudojamas programėles ištrinkite. Jei telefonu susirašinėjate jautriais darbiniais ar asmeniniais klausimais, šifruokite savo susirašinėjimus. Venkite atlikti svarbius prisijungimus naudojantis atviru WiFi ryšiu, prireikus, geriau naudokite savo mobiliuosius duomenis. Ir nepamirškite, kad antivirusinės programos gali būti naudojamos ne tik kompiuteriuose, bet ir telefonuose.

Užsakymo nr.: PT_85169397

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.1250

Skelbimai internete - kaip neapsigauti

Šiuo metu internetas tiesiog lūžta nuo įvairiausių paslaugų ir prekių. Augant paslaugų ir...

Lietuvoje 2/3 smulkiojo verslo įmonių neturi kibernetinio saugumo politikos: pavojus realus ar iliuzija?

Apie kibernetinį saugumą viešojoje erdvėje pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai – populiari...

Kokios verslo svetainės pardavimų nedidina, o mažina?

Įmonės susikuria internetines svetaines, norėdamos auginti savo klientų ratą. Bet tik susikurti...

Kiniški telefonai pigesni, bet auka – jūsų privatumas? (28)

Kinijos kompanijos gamina konkurencingus telefonus, kurie yra daug pigesni už kitus. Todėl ne vienas...

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra naujienos, o kurios - melagienos? (3)

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (365)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (152)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (509)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (128)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (358)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (352)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (134)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (21)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...