Prieš keletą metų žiniasklaidą apskriejo kiek komiška, tačiau ir liūdnai iliustratyvi Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato žinutė apie skaudžiai apgautą Lazdijų rajono gyventoją. Pagyvenęs vyriškis internetu užsisakė prekių, tačiau atvykęs jų atsiimti į pašto skyrių ir atidaręs siuntinį, jame rado plytą ir pagalvę.
© Shutterstock

Kibernetinio saugumo specialistų ši žinutė nenustebino – sparčiai augant internetinės prekybos populiarumui, ši sritis neišvengiamai susilaukia ir didesnio sukčių dėmesio. Vieni jų kuria netikras parduotuves ir siunčia plytas vietoje užsakytų prekių arba susirinkę pinigus tiesiog pradingsta, kiti – ieško pažeidžiamų vartotojų ir perima jų mokėjimo kortelių duomenis.

Statistikos departamento duomenimis, 2017 m. Lietuvoje internetu pirko 38,1 proc. žmonių, o pernai šis rodiklis pakilo jau iki 43,4 proc. Tiesa, šiuo požiūriu mes dar tik artėjame prie kitų Europos šalių – pernai internetu apsipirkinėjo 69 proc. europiečių. Didžiausi pirkimo internetu entuziastai – britai ir skandinavai, kur šis rodiklis siekia net 80 proc.

Tad kaip pirkti internetu, kad vietoje norimo daikto neliktum su plyta ir pagalve?

Pasidomėkite pardavėju

Prieš pradedant apsipirkimą, specialistai rekomenduoja nepagailėti šiek tiek laiko ir pasidomėti, su kuo turite reikalų. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos teigimu, visos be išimties internetinės parduotuvės privalo nurodyti savo buveinės adresą, telefono numerį bei el. pašto adresą, kuriais vartotojas galėtų susisiekti su pardavėju. Jei šių duomenų pasigedote, geriau nerizikuoti ir rinktis kitą pardavėją.

Dar vienas nepatikimos svetainės ženklas – gausybė gramatinių klaidų tekstuose. Kažin, ar solidus pardavėjas leistų sau nerūpestingai pasižiūrėti į tokias svarbias įvaizdžio detales. Patikimos parduotuvės taip pat labai aiškiai pateikia informaciją apie prekių pristatymo terminus ir grąžinimo sąlygas.

Geru informacijos šaltiniu gali tapti kitų pirkėjų atsiliepimai. Tik juos rekomenduojama tikrinti ne dominančios parduotuvės puslapyje, o specialiose skundų ar atsiliepimų svetainėse, vartotojų forumuose socialiniuose tinkluose.

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro specialistai saugaus pirkimo internetu rekomendacijose atkreipia dėmesį į dar vieną svarbią detalę: jeigu į parduotuvę patekote iš socialinio tinklo reklamos, perskaitykite tos reklamos atsiliepimus – socialiniai tinklai leidžia vartotojams komentuoti pačią reklamą. Piktavaliai dažnai pamiršta arba nespėja sekti savo reklaminių kampanijų ir trinti neigiamų atsiliepimų, todėl kitų žmonių neigiama patirtis gali jums padėti išvengti nuostolių.

Taip pat galite įmonės rekvizitus patikrinti įvedę juos į interneto paiešką. Bet kokios informacijos trūkumas gali tapti pirmuoju pavojaus signalu. Jeigu išvysite daug nusiskundimų įmonės veikla – verta susimąstyti.

Vertėtų ir atidžiai skaityti svetainės adresą. Pasitaiko daug atvejų, kai sukčiai registruoja itin panašius į gerai žinomus prekės ženklų pavadinimus ir sukuria „ebuy.com“ vietoje „ebay.com“ ar panašius svetainių adresus.

Tramdykite godumą

Viena iš didžiausių pirkėjų silpnybių, kuria šimtmečiais naudojasi sukčiai, – godumas. Nesąžiningi pardavėjai internete dažnai mėgina suvilioti patiklius pirkėjus itin palankiomis kainomis.

Nacionalinio kibernetinio saugumo centro specialistai siūlo gerai pagalvoti, kiek realios galėtų būti 80 ar 90 proc. „akcijos nuolaidos“? Ekspertų teigimu, tai vienas akivaizdžiausių suklastotos parduotuvės požymių, siekiantis išnaudoti žmogiškąsias savybes, todėl reikalaujantis svetainės lankytojo kritinio mąstymo.

Rinkitės saugius mokėjimo būdus

Vienas iš dažniausių atsiskaitymo būdų interneto parduotuvėse yra mokėjimo kortelės. Specialistai rekomenduoja prieš suvedant mokėjimo kortelės duomenis, įsitikinti, kad interneto svetainė yra saugi ir turi duomenų kodavimo sistemos sertifikatą (SSL) – tam ieškokite spynos simbolio tinklalapio adreso pradžioje, o adresų eilutės turėtų prasidėti santrumpa „https://“. Papildoma „s“ raidė bei spynos simbolis reiškia, kad naršymas atitinkamoje svetainėje yra koduojamas, todėl, net naudojantis nesaugiu viešos prieigos internetu, duomenys būna apsaugoti.

Vis dėlto vien kodavimo sertifikato buvimas dar negarantuoja, kad elektroninė parduotuvė yra tikra. Vienas iš pagrindinių interneto parduotuvės patikimumo ženklų – galimybė atsiskaityti naudojantis integruotais vietinių bankų mokėjimo įskiepiais. Prieš sutikdami teikti tokią paslaugą, bankai tiksliai identifikuoja parduotuvės savininką. Tokiu būdu net sukčiavimo atveju būtų žinoma, kas už tai atsakingas. Be to, vos gavę pirmuosius skundus dėl parduotuvės veiklos bankai sustabdytų savo paslaugos teikimą.

Jei pardavėjas suteikia galimybę pinigus sumokėti atsiimant prekes, tai taip pat gali būti patikimas būdas išvengti galimų nuostolių.

Mažiausio patikimumo ženklas ir pavojaus signalas – jeigu parduotuvė siūlo vienintelį atsiskaitymo būdą, kuris yra pinigų pervedimas nurodytu sąskaitos numeriu dar prieš pristatant prekes.

Be abejo, svarbi ir naudojamo kompiuterio ar kito įrenginio „higiena“. Reikėtų naudoti antivirusinę programą, taip pat vengti viešų kompiuterių ar viešo bevielio tinklo, kurių saugumo negalite patikrinti, naudojimo apsipirkimams. Piktavaliams tai – puiki terpė ieškoti neapdairių vartotojų ir pažeisti jų duomenų saugumą.

Ką daryti nukentėjus

Jeigu įtariate, kad apsipirkote netikroje interneto parduotuvėje, specialistai pataria nedelsiant kreiptis į savo mokėjimo įstaigą (pvz. banką ar kredito uniją) ir prašyti stabdyti pavedimą. Jei atsiskaitydami netikroje parduotuvėje nurodėte savo mokėjimo kortelės duomenis, būtina prašyti blokuoti mokėjimo kortelę ir pavedimus iš su ja susijusių sąskaitų.

Įtarus, kad pinigai jau buvo neteisėtai pasisavinti, reikia kreiptis į mokėjimo įstaigos atstovus ir į Lietuvos policiją, o apie veikiančią suklastotą elektroninę parduotuvę rekomenduojama pranešti Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui elektroniniu paštu arba užpildžius pranešimo formą centro interneto svetainėje.

Užsakymo nr.: PT_82512477

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kaip žinoti, kad informacija internete yra tikra?

Internete yra visko. Didžioji dalis informacijos yra gan paprastai pasiekiama kiekvienam žmogui....

Kaip priešiškos valstybės naudoja internetą skleisti propagandai (4)

Internetas atidarė sienas. Anksčiau, norėdamas paskelbti informaciją kitoje valstybėje, turėjai...

Kibernetinio saugumo ekspertas: vaikų internete, kaip ir gatvėje, visai vienų palikti nevalia

Dešimt metų kibernetinio saugumo srityje dirbantis Vilius Benetis yra ir trijų vaikų iki...

Trys auksinės IT eksperto taisyklės tėvams, ir mažyliai bus saugesni internete

IT srityje 10 metų dirbantis Giedrius Giedraitis, auginantis du 7 ir 4 metų amžiaus vaikus, sako...

Sekstingo pavojai: atsiųsk man savo nuotrauką, pažadu niekam nerodyti

„Man labai patinka tavo kūnas, norėčiau pamatyti daugiau jo nuogo. Ar galėtum dabar...

Top naujienos

Kaip lietuvis ruošiasi transformuoti didžiųjų iššūkių drebinamą NATO? (44)

Būrio vadas, vieno didžiausio tarptautinio banko viceprezidentas, viceministras, o dabar vienas...

Lietuviai atsakė, kokį nekilnojamo turto mokestį mokėtų (30)

Gyventojai sako nepritariantys visuotiniam nekilnojamo turto (NT) mokesčio įvedimui ir tikina, kad...

Artinasi žiema: jau šią savaitę prasidės orų permainos (22)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šiltąjį ciklono sektorių. Padangė išliks debesuota, tik...

Vertingi Sujetos patarimai mitybai: jais pasinaudoję būsite kur kas sveikesni (3)

Jeigu žmogus per visą parą negali surasti nei vienos valandos sportui – kažkas tikrai yra labai...

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (175)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Justinas Jarutis – atvirai apie alkoholio sukeltas bėdas ir psichologo pagalbą: po visko man būdavo žiauriai gėda

Dainininkas, roko grupės „ Freaks on Floor“ lyderis Justinas Jarutis džiaugiasi sėkminga...

Macronas ir Merkel įtraukti į naują šaltąjį karą (2)

„Technologinis suverenumas“ yra vienas iš šiais laikais madingesnių terminų, reiškiantis...

Šis pasaulio pabaigos lėktuvas turėjo atlaikyti net atominę ataką, tačiau jį pražudė – paukštis (3)

Štai kaip atrodo tikrų tikriausia gėda. JAV laivyno vadinamasis pasaulio pabaigos lėktuvas, esą,...

Kiek degalų per valandą sunaudodavo sovietiniai traktoriai (16)

Daugelis prisiekusių automobilistų, prisimindami gūdų sovietmetį, būtinai atkreipia dėmesį į...

3 priežastys, kodėl visada reikia išskalbti naujus drabužius (1)

Iš parduotuvės parsinešėte naują suknelę, kelnes ar apatinį trikotažą. Nepatingėkite prieš...