Birželį „Kurk Lietuvai“ smulkių ir vidutinių įmonių apklausa parodė, kad 58 proc. įmonių sutinka, jog kibernetinė ataka turėtų daug įtakos jų veiklai. Tuo tarpu net 74 proc. apklaustų verslų yra nepasiruošę arba nežino, ar yra pasiruošę atremti kibernetines atakas.
74 proc. Lietuvos verslo nepasiruošę kibernetinėms atakoms: kokios institucijos gali padėti
74 proc. Lietuvos verslo nepasiruošę kibernetinėms atakoms: kokios institucijos gali padėti

Šie skaičiai kol kas yra programišių pusėje, todėl verslams svarbu pradėti rūpintis savo kibernetiniu saugumu jau dabar. Nors kiekvienas žmogus ar įmonė turėtų visų pirma patys pasirūpinti savo kibernetinio saugumo priemonėmis, susidūrus su kibernetinių incidentų galima kreiptis į Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą, o jeigu patyrėte žalą dėl kibernetinio nusikaltimo - Kriminalinės policijos biurą, asmens duomenų praradimo atveju - Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija. Pravartu žinoti, kur ieškoti daugiau informacijos apie kibernetinį saugumą ir kur kreiptis, jei įmonė patyrė kibernetinę ataką.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad šiandien pažeidžiamiausias kibernetinių atakų klausimu yra smulkusis verslas. Dėl šios priežasties Lietuvos Krašto apsaugos ministerija kartu su „Kurk Lietuva“ išleido nemokamą įmonių kibernetinio saugumo vadovą. Jis padės mažų įmonių̨ vadovams geriau suprasti kibernetinio saugumo rizikas, su kuriomis verslas susiduria kiekvieną dieną.

Taip pat leidinyje dalijamasi bazinio lygio patarimais ir gerąja įmonių praktika. Specialūs šablonai leis susikurti grėsmių planą jūsų įmonei ir kaip jų galima išvengti imantis nesudėtingų veiksmų. Leidinį „Kibernetinis saugumas ir verslas: ką turėtų žinoti kiekvienas įmonės vadovas“ galima atsisiųsti arba skaityti paspaudus šią nuorodą: leidinys.

Kreiptis kaip ir fizinės vagystės atveju

Taip pat dažnai pasitaikantis ir labai daug nuostolių atnešantis yra sukčiavimas (angl. phishing). Sukčiai savo aukoms siunčia suklastotus laiškus arba žinutes. Jie gali imituoti įmonės vadovų, bankų, programinės įrangos gamintojų, verslo partnerių ir kitų kontaktų laiškus. Minėta apklausa parodė, kad per pastaruosius metus net pusė apklaustųjų buvo sulaukę šio pobūdžio atakos.

Dauguma į tokius laiškus pasižiūri kritiškai, tačiau vienoje Alytaus įmonėje nuo neva direktoriaus gavusi laišką, buhalterė jam pervedė beveik 20 tūkstančių eurų. Labiau pažengę sukčiai gali naudoti suklastotas nuorodas ar banko programėles. Būtent į tokias pinkles pateko įmonė Tauragėje. Įmonės mobiliajame telefone pasirodęs pranešimas pasiūlė, atsinaujinti banko programėlę. Nuorodą paspaudusi darbuotoja buvo nukreipta į netikrą elektroninės bankininkystės puslapį ir taip keliais paspaudimais sukčiams atidavė daugiau nei 5 tūkstančius eurų.

Tai yra tikra vagystė, todėl tokiu atveju reikia kreiptis į policiją. Būtent su šiais nusikaltimais dirba Lietuvos kriminalinės policijos biuro Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo 5–oji valdyba. Nukentėjus reikėtų nedelsiant kreiptis bendru pagalbos telefonu, o pastebėjus, kad kažkas bando vykdyti tokią ar panašią ataką, duomenis perduoti cyberpolice@policija.lt

Dažniausia grėsmė

Kibernetinis saugumas nėra baigtinis procesas ir jokia įmonė negali užtikrinti visiško atsparumo kibernetinėms grėsmėms. Todėl labai svarbu žinoti, kokias dažniausiai atakas patiria verslas Lietuvoje ir kur reikėtų kreiptis nedelsiant. Šiandien vienas didžiausių smulkaus verslo skaudulių – su išpirkos reikalaujančiomis kenkimo programomis (angl. ransomware) susijusios atakos.

Su elektroniniu laišku ar kitaip kompiuteryje atsiradęs virusas užkoduoja jame esančią informaciją. Jis taip pat gali užšifruoti į visą informaciją, esančią vidiniame tinkle. Programišiai už tai prašo išpirkos, o kitu atveju grasina, kad duomenis sunaikins arba paviešins.

Didžiausią žalą iki šios dienos padaręs ransomware virusas yra 2017 m. pasklidęs „WannaCry“ kenkimo kodas. Šis virusas palietė daugiau nei 150 tūkst. įmonių visame pasaulyje ir daugiau nei 100 adresatų Lietuvoje. Nepaisant to, kad išpirkos suma buvo santykinai maža, bendra padaryta žala globaliam verslui yra daugiau nei 1 mlrd. dolerių. „WannaCry“ atmainos dar iki šios dienos sutinkamos kibernetinėje erdvėje.

Pastebėjus tokios atakos grėsmė arba nuo jos nukentėjus reikėtų kreiptis į Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą. Tam yra sukurta speciali forma, pranešti apie kibernetinę ataką. Ją galima rasti šioje nuorodoje.

Asmens duomenys – naujoji vertybė

Ypač rimtai į kibernetines atakas turėtų žiūrėti įmonės, dirbančios su asmeniniais klientų duomenimis. Ryškiausias incidentas įvyko 2017 pavasarį, kai programišiai iš „Grožio klinikos“ pavogė klientų asmens duomenis: vardus, pavardes, asmens kodus, prieš ir po operacijos darytas nuotraukas.

Įtariamieji už pavogtų duomenų neviešinimą reikalavo pinigų iš Lietuvos ir užsienio piliečių. Manoma, kad įtariamiesiems pinigus sumokėjo šimtai nukentėjusių asmenų. Jei jūsų įmonė dirba su asmeniniais klientų duomenimis ir reikia konsultacijos dėl jų tvarkymo, vertėtų kreiptis į Valstybinę duomenų apsaugos inspekcija. Taip pat čia reikėtų pranešti ir apie įvykusius įsilaužimus, kurių metu galėjo nutekėti duomenys.

Užsakymo nr.: PT_85002441

Projektas „Sustiprink Imunitetą“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.3333

Skelbimai internete - kaip neapsigauti

Šiuo metu internetas tiesiog lūžta nuo įvairiausių paslaugų ir prekių. Augant paslaugų ir...

Lietuvoje 2/3 smulkiojo verslo įmonių neturi kibernetinio saugumo politikos: pavojus realus ar iliuzija?

Apie kibernetinį saugumą viešojoje erdvėje pastaruoju metu kalbama vis daugiau. Tai – populiari...

Kokios verslo svetainės pardavimų nedidina, o mažina?

Įmonės susikuria internetines svetaines, norėdamos auginti savo klientų ratą. Bet tik susikurti...

Kiniški telefonai pigesni, bet auka – jūsų privatumas? (28)

Kinijos kompanijos gamina konkurencingus telefonus, kurie yra daug pigesni už kitus. Todėl ne vienas...

Testas: ar atskirsite, kurios iš šių antraščių yra naujienos, o kurios - melagienos? (3)

Terminas melagienos ( fake news ) jau kurį laiką yra kartojamas, aiškinamas ir akcentuojamas. Bet...

Top naujienos

Į Nausėdų Valdovų rūmuose Macronui ir jo žmonai surengtą iškilmingą vakarienę skubėjo ne tik pasipuošę svečiai, bet ir greitoji atnaujinta 22:05 (325)

Pirmadienį į Lietuvą oficialaus vizito atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Kartu...

Ekspertai apie rinkimus: partijos ne tik nebepasiūlo naujovių, bet ir nebegeba parašyti programų (142)

„Naudojant vyriausybės ir valstybės resursus yra bandoma išvažiuoti, kaip su partijos programa,...

Ekspertė įvertino Brigitte Macron ir Dianos Nausėdienės įvaizdžius: netikėtas sutapimas  paviešintos vakarinės aprangos nuotraukos (493)

Pirmadienio vakarą Vilniuje nusileido Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono lėktuvas, kartu su...

Siaubinga netektis: Radviliškio rajone iš virstančio automobilio iškrito ir žuvo 17-metė (123)

Pirmadienį, apie 12 val., Radviliškio r., kelyje Šeduva-Krekenava, nuo kelio nuvažiavo ir apvirto...

Macronas norėjo paaiškinti Nausėdai, kodėl ėmėsi rusiškos iniciatyvos: norime turėti skaidrų, nenaivų dialogą su Rusija papildyta 21:18 val. (346)

Į Lietuvą atvykęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas teigė norėjęs paaiškinti, kodėl...

Nebe vasara, bet šilumos dar sulauksime

Antradienį Lietuvoje vyraus puikūs orai , nes juos vis dar lems aukštesnio slėgio laukas. Lietaus...

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas (349)

Pavieniai apsišaudymai, tada – rimtesni susirėmimai, mobilizacija, kalbos apie karą, o vėliau...

Epidemiologas perspėja: pagal šiuos požymius, Lietuva antrai bangai pasiruošusi blogai (131)

Nerimstant pranešimams apie naujus COVID-19 atvejus, kas visų pirma bado akis, tai Sveikatos...

Kęstutis Grubliauskas | D+ nariams

Ir aš tarnavau. Kaip merginos sakydavo: vyras be kariuomenės, tai ne vyras (4)

Pamačius rašinius apie Tarybinę armiją , tuoj užplūdo prisiminimai. Praėjus daugeliui metų,...

5 mitai apie G tašką, kuriuos turite tuojau pat išmesti iš galvos (17)

Vis dar mitais apipintas paslaptingas G taškas kelia diskusijų ne tik tarp vyrų, bet ir tarp...