Artėjant pavasariui atgyja daržininkai, sodininkai, sukrunta ūkininkai. Ir kiekvieną pavasarį vis daugiau jų užsuka į Alytaus regione veikiančias, atliekų tvarkymo centro eksploatuojamas žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles – įsigyti komposto. Natūrali trąša dirvožemiui pagerinti tampa vis paklausesnė ir pavasarį komposto net pradeda stigti.

„Atliekų biologinis irimas yra pats natūraliausias gamtoje vykstantis procesas. Jo metu pagaminama geroji medžiaga, kurioje proceso metu „surišamas“ anglies dioksidas - jis nebepatenka į aplinką, o įterptas į žemę tampa trąša naujai augalų kartai“, - pastebi Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.

ARATC direktorius A. Reipas
ARATC direktorius A. Reipas

Komposto gamyba trunka kelis mėnesius

Komposto gamyba visose septyniose regione veikiančiose žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse – nepertraukiamas procesas. Jis vyksta ir žiemą. Ne tik todėl, kad įvairių žaliųjų atliekų gyventojai čia atveža visais metų laikais, bet ir todėl, kad atvežtas atliekas paversti kompostu prireikia 3-4 mėnesių.

Kompostavimo procesas
Kompostavimo procesas

Procesą labai paspartina Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) įsigyta technika. Gaminant kompostą naudojami modernūs smulkintuvai, sijotuvai, vartytuvai leidžia pagerinti ir jo kokybę: preciziškai susmulkinti, maksimaliai atskirti priemaišas.

Nors pastebima, kad regiono gyventojai rūšiuoja geriau ir kompostavimui atvežamos pakankamai švarios atliekos. Bet užtenka tarp jų patekti vienam stiklo buteliui ir stiklo šukėmis bus užkrėstos kelios tonos komposto.

Visas kompostas Alytaus regiono atliekų tvarkymo centre gaminamas iš gyventojų ir įmonių surinktų atliekų. Anksčiau tam buvo naudojamos tik žaliosios atliekos: žolė, lapai, medžių šakos, obuolių išspaudos, kitos biologiškai skaidžios atliekos.

Soduose surinktos žaliosios atliekos keliauja į kompostavimo aikštelę.
Soduose surinktos žaliosios atliekos keliauja į kompostavimo aikštelę.

Prieš trejus metus Alytaus regione pradėjus atskirai rinkti maisto atliekas kompostas gaminamas ir iš jų. Iš gyventojų, prekybos centrų ir maitinimo įstaigų surinktos maisto atliekos apdorojamos moderniuose biologiniuose įrenginiuose.

Jos keturias savaites fermentuojamos uždaruose tuneliuose. Anaerobinio proceso metu vykstant fermentavimui iš atliekų išsiskiria metano dujos, iš kurių gaunama elektros energija.

Fermentuotos atliekos perkeliamos į aerobinio kompostavimo tunelius, kuriuose intensyviai kompostuojamos, mažinamas vandens kiekis. Vėliau atliekos perkeliamos į kompostavimo aikštelę ir kompostuojamos, kol gaunamas galutinis produktas – kompostas.

Kompostavimo aikštelė
Kompostavimo aikštelė

„Viskas vyksta žiediniu principu: tai, ko mes nesunaudojome, nesuvalgėme, bet išrūšiavome, supūdėme ir pavertėme kompostu, kuris grįžta į žemę ir visas ciklas vėl kartojasi“, - pasakoja Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro Takniškių atliekų tvarkymo technologijų padalinio vadovas Andrius Jučas.

A. Jučas
A. Jučas

Kiekvienos pagaminto komposto partijos mėginiai yra tiriami Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Agrocheminių tyrimų laboratorijoje ir jų rezultatai patvirtina, kad tiek iš žaliųjų, tiek iš maisto atliekų pagamintas kompostas yra kokybiška natūrali trąša, puikiai pakeičianti chemines trąšas.

Auga ir poreikis, ir gamyba

Tyrimai rodo, kad iš žaliųjų atliekų pagamintas kompostas savo kokybe gerokai nusileidžia pagamintam iš maisto atliekų, kuris yra daug turtingesnis mineralinėmis medžiagomis. Tiesa, vartotojai į kompostą, pagamintą iš maisto atliekų, kol kas žiūri atsargiai, tačiau tie, kas pabando, vienareikšmiai pripažįsta jo privalumus, vertę ir kokybę.

Kompostas – natūrali trąša
Kompostas – natūrali trąša

ARATC specialistai prisimena, kad taip pat atsargiai iš pradžių vartotojai vertino ir iš žaliųjų atliekų pagamintą kompostą. Dar prieš keletą metų jo buvo galima gauti ir nemokamai – komposto būdavo duodama už atvežtas žaliąsias, elektros ir elektronikos atliekas.

Tie, kas pabandė, greit įsitikino bei įvertino galimybę pagerinti savo daržo žemę ir pradėjo kompostą noriai naudoti. Jis tapo labai paklausus – pavasariniams lauko darbams įsibėgėjus jo kartais net pritrūksta. Nemokamai komposto dabar duodama tik regiono savivaldybių gėlynams ir daugiabučių namų bendrijoms.

ARATC kasmet komposto pagamina vis daugiau ir jo poreikis didėja. Per praėjusius metus buvo pagaminta daugiau kaip 5100 tonų komposto – 1700 tonų daugiau nei 2019-aisiais. Maždaug trečdalis jo pagaminta iš maisto, likęs – iš žaliųjų atliekų.

Kompostuojama ir aikštelėse, ir namų valdose

Intensyviausia gamyba vyksta ir daugiausia komposto pagaminama Alytaus rajone Takniškių kaime esančioje kompostavimo aikštelėje. Daugiau kaip pusės hektaro ploto užimanti aikštelė uždengta didžiule stogine. Tai padeda spręsti nemalonaus kvapo, kuris atsiranda dėl kaupuose vykstančių puvimo procesų, ir susidarančių nuotekų problemas.

Dengta kompostavimo aikštelė
Dengta kompostavimo aikštelė

Uždengus aikštelę ant kompostuojamų atliekų nelyja, nesninga ir nuotekos nepatenka į aplinką. Nuo stogo nubėgantis švarus vanduo surenkamas rezervuaruose ir juo laistomi po stogu esantys atliekų kaupai – taip reguliuojamas tinkamas drėgmės kiekis juose.

Atliekų kompostavimas – viena iš daugelio galimybių mažinti į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį. Gyventojai prie to labai prisideda ne tik rūšiuodami atliekas, pristatydami jas į rūšiavimo centrus ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles, bet ir patys atliekas kompostuodami.

Tokius konteinerius naudoja individualių namų gyventojai
Tokius konteinerius naudoja individualių namų gyventojai

Alytaus regione individualių namų gyventojams yra išdalinta penki tūkstančiai specialių kompostavimo konteinerių. Miestų gyventojai žaliąsias atliekas gali mesti ir į maisto atliekų konteinerius, bet jie – nedidelės talpos. Didesnius žaliųjų atliekų kiekius turintys kaimo gyventojai jas raginami kompostuoti savo namų valdose tam įrengtose vietose.

Nenorintys kompostuoti namuose ar turintys daugiau atliekų jas privalo vežti į aikšteles – mišrių atliekų konteineriai, aptikus juose žaliųjų ar kitų biologiškai skaidžių atliekų - netuštinami. Kas tinka kompostuoti – nevalia išmesti. O gero komposto per daug nebūna.

Padovanok man komposto! Kodėl gi ne?

Komposto granulės
Komposto granulės

Kompostas – ne tik puiki trąša. Jis gali tapti ir originalia dovana. Praėjusių metų pabaigoje ARATC išbandė naujovę – užsakė pagaminti komposto granulių. Išpilstė jas į dailias popierines dėžutes, užklijavo etiketes ir sulaukė didžiulio susidomėjimo.

Tad nuspręsta dėžutes su komposto granulėmis pateikti ir prekybai. Alytuje pagaminto komposto granulių galima įsigyti Takniškių kaime Alytaus rajone esančiame daiktų pakartotinio naudojimo centre „TikoTiks“ ir „Florus“ salone, Rotušės a. 10, Alytuje. Norintys prekiauti komposto granulėmis ar jų įsigyti, gali kreiptis tel. 8 659 81933.

Komposto granulių dėžutė
Komposto granulių dėžutė

Užsakymo nr.: PT_86884717

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.5000

Prof. Liudo Mažylio inicijuotas kreipimasis į Europos Komisiją dėl sekoskaitos vykdymo sulaukė palaikymo Europos Parlamente (10)

Europos Parlamento (EP) nario prof. Liudo Mažylio iniciatyva įvairių frakcijų kolegos Europos...

5 priežastys, kodėl verta rinktis sulenkiamą „Samsung Galaxy Z Flip“ telefoną (9)

Nors pastarąjį dešimtmetį išmaniųjų telefonų techniniai sprendimai smarkiai tobulėjo, jų...

Lietuvių programėlės „#walk15“ sėkmė: nuo gražios idėjos iki nuolat augančios bendruomenės (4)

Ar lengva kitus įkvėpti daugiau vaikščioti? Kaip išlaikyti aktyvių pasivaikščiojimų...

Šiaulių bankas atnaujino interneto banką ir mobiliąją programėlę: dėmesys klientams ir naudojimosi paprastumui (5)

Šiaulių bankas pristatė naują interneto banką mobiliesiems, planšetiniams, nešiojamiems ir...

Top naujienos

Nerimo ženklas: per parą gerokai išaugo į Santaros klinikų priėmimo skyrių besikreipiančių pacientų skaičius (179)

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos informuoja, kad visą šią savaitę išsilaikė...

Šimonytė Visagine į gyventojus kreipėsi ir rusų kalba: jau visiems nusibodo gyventi tokiomis aplinkybėmis (66)

Lankydamasi Visagine, premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad bus parengta informacija apie...

Į Lietuvą ir vėl plūstelės šiluma: vietomis temperatūra kils iki +20

Iki šiol pavasario orai tikrai priminė amerikietiškus kalnelius, kada šilumos bangą greitai...

Ukraina: Rusija blokuoja dalį Juodosios jūros (19)

Ketvirtadienį Ukraina pranešė, kad daugiau karinių pajėgų Juodojoje jūroje sutelkusi Rusija...

Tomas Sinickis. Laikas investuoti į „Žalgirį“ (30)

Prieš porą dienų mūsų visų akis patraukė straipsnis apie Eurolygos klubams skirtas...

Įmonės „Nejuokinga Komedija“ pavadinimas patraukė institucijų dėmesį – užkliuvo viena raidė (143)

Neseniai kilus skandalui dėl įmonės „ Sviestas sviestuotas “ pavadinimo, kuris buvo uždraustas...

Vilniaus licėjaus direktorius: daliai abiturientų šiemet reikėtų išduoti brandos atestatus nelaikius egzaminų (113)

Nuo gegužės 3-iosios abiturientai galės grįžti į klases. Moksleiviai grįžti nori ir tikisi,...

„Linava“: pasienyje vėl driekiasi beveik 1500 vilkikų eilė (6)

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „ Linava “ praneša, kad Lietuvos ir...

Lauktos permainos Barselonoje: keičiasi tiesioginis Jasikevičiaus viršininkas

„ Barcelona “ klubas penktadienį atleidžia iš pareigų krepšinio sekcijos vadovą Nacho...

Atsisveikinama su Eugenijumi Ostapenko: groja jo hitai, prie karsto pastatytas dviratukas (44)

Penktadienį nuo 14 val. Klaipėdos Šv. Juozapo Darbininko bažnyčios didžiojoje salėje renkasi...