Net ir naujausi daugiabučiai nėra atsparūs laiko poveikiui, o norint, kad jų eksploatacija būtų saugi ir taupi, namais būtina tinkamai rūpintis nuolatos. Visgi daugiabučių gyventojai dar dažnai abejingai žiūri į bet kokius jų name planuojamus ar siūlomus remonto darbus, nors neretai įvairūs būtinieji remontai apsaugo nuo didelių nuostolių ateityje.
Daugiabučių priežiūra: kas yra pačių gyventojų, o kas administratorių rankose?
© DELFI / Andrius Ufartas

„Mano BŪSTO“ direktorius Mindaugas Genys mano, kad tai iš dalies lemia per menkas pačių gyventojų domėjimasis savo namo reikalais. Atsižvelgiant į tai, įmonė keičia nusistovėjusias rinkos taisykles ir namus stengiasi prižiūri bendradarbiaudamas išvien su gyventojais.

Veiklą grindžia skaidrumu ir atskaitomybe

Kaip pasakoja „Mano BŪSTO“ vadovas, visi darbai, kurių neatlikus gali būti padaryta žala gyventojų turtui ar kilti pavojus sveikatai, yra laikomi būtinaisiais. Tokių darbų poreikį nustato ir jų atlikimą reglamentuoja Vyriausybės patvirtinti daugiabučių namų administravimo nuostatai, o organizuoja namą administruojanti įmonė. Būtent tokiems darbams daugiabučių gyventojai pagal įstatymą privalomai kaupia lėšas. Tiesa, jų panaudojimas, anot M. Genio, gyventojams paprastai ir kelia daugiausiai klausimų.

„Reikia pripažinti, kad šie klausimai dažnai kyla išties pagrįstai. Lietuvos daugiabučių administravimo rinkoje dar yra paplitusi praktika, kai būtinuosius darbus savo jėgomis atlieka administruojančios įmonės. Dėl to kyla interesų konfliktas, o gyventojams – abejonės dėl darbų būtinybės ar kainos pagrįstumo“, – sako M. Genys.

Jo teigimu, siekdama keisti nusistovėjusias praktikas ir į daugiabučių administravimo rinką įnešti daugiau skaidrumo, „Mano BŪSTAS“ visas rangovų paslaugas jau kurį laiką perka tik rinkos sąlygomis. Smulkesnių darbų rangovams surasti ir pasamdyti bendrovės iniciatyva netgi buvo sukurta atvira platforma „PortalPRO“, prie kurios gali prisijungti įvairių sričių licencijuoti meistrai. Tai leidžia užtikrinti konkurencingą darbų kainą ir mažesnes gyventojų išlaidas.

„Nepasitikėjimas daugiabučių administratoriais dėl jų taikomų neskaidrių praktikų ir atskaitomybės stokos yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl gyventojai neretai priešinasi būtinųjų darbų atlikimui. Gyventojai mano, kad taip administratoriai paprasčiausiai bando pasipelnyti. Dėl to mes savo veikloje siekiame užtikrinti maksimalų skaidrumą. Darbus užsakome tik iš rinkos, visuomet gyventojams patogiu būdu teikiame ataskaitas, jų kainas. „eBŪSTO“ savitarnos portale gyventojai taip pat visuomet gali pasitikrinti namo sukauptų lėšų likutį, atliktų darbų istoriją“, – pažymi M. Genys.

Namo priežiūra rūpinasi patyrę specialistai

Patiems gyventojams tinkamai įvertinti daugiabučio ir atskirų jo inžinerinių sistemų būklę, o kartu ir darbų poreikį, gali būti sudėtinga. Pasak M. Genio, visiškai suprantama, jog net ir būstų šeimininkai nelipa ant stogo apžiūrėti galimų jo pažeidimų, netikrina vamzdynų ar elektros instaliacijos patikimumo. Problemos paprastai pastebimos tik tuomet, kai jos tampa akivaizdžios ir ima kelti nepatogumų. Tačiau tuomet jų šalinimas jau gali brangiai atsieiti.

Dėl to, anot M. Genio, „Mano BŪSTAS“ taiko tokį daugiabučių aptarnavimo modelį, kuomet namo priežiūra rūpinasi ir dėl darbų poreikio sprendžia patyrę techniniai inžinieriai, o ne bendrųjų kompetencijų vadybininkai. Siekdama didesnio efektyvumo ir geresnės klientų aptarnavimo kokybės, bendrovė vadybos funkciją centralizavo ir iš dalies automatizavo. M. Genio teigimu, tai leidžia greičiau reaguoti į gyventojų užklausas ir tikslingiau paskirstyti techninius resursus, o kartu vykdyti efektyvesnę daugiabučių priežiūrą.

„Mūsų inžinieriai yra savo srities ekspertai ir turi reikiamas kompetencijas tinkamai įvertinti įvairių namo konstrukcijų ir inžinerinių tinklų būklę, anksti pamatyti defektus ir trūkumus bei imtis savalaikių veiksmų, kurie leidžia išvengti problemų ateityje. Tai labai svarbu siekiant užtikrinti saugią gyvenamąją aplinką ir ilgalaikėje perspektyvoje mažinti namo eksploatavimo kaštus, apsisaugoti nuo būsto vertės kritimo“, – pažymi M. Genys.

Svarbus ir gyventojų įsitraukimas

Daugiabučiuose neretai kyla ir kitų, būtiniesiems nepriskiriamų, darbų poreikis. Tokie darbai gali pagerinti daugiabučio gyventojų gyvenimo sąlygas, suteikti jiems daugiau patogumo. M. Genio teigimu, dėl tokių darbų atlikimo visuomet sprendžia patys gyventojai.

„Bendrųjų patalpų sienų perdažymas, naujo apšvietimo ar pašto dėžučių įrengimas, laiptinių durų keitimas ar suoliukų prie jų įrengimas ir daugelis panašių darbų yra priskiriami nebūtiniesiems. Dėl jų poreikio balsavimų metu sprendžia patys gyventojai. Mūsų klientai tai visuomet patogiai gali padaryti „eBŪSTO“ savitarnos portale. Jei daugiabučio gyventojai nusprendžia, kad tokie darbai yra reikalingi, organizuojamas jų atlikimas rinkos kainomis pasirenkant išorės tiekėjus. Gyventojams taip pat pateikiamos detalios tokių darbų sąmatos ir ataskaitos“, – pažymi M. Genys.

Tiesa, nepaisant pastangų sudaryti palankias sąlygas gyventojams spręsti dėl namo reikalų, neretai dar pritrūksta aktyvesnio jų įsitraukimo. Mat ne visi namo gyventojai pasidomi, kokie daugiabučio infrastruktūros gerinimo darbai planuojami, kokią naudą jie suteiks. Dėl to neretai net ir geros aktyvesnių gyventojų iniciatyvos yra nuslopinamos arba stringa dėl likusios dalies kaimynų pasyvumo. Visgi, pasak M. Genio, situacija šiuo požiūriu jau keičiasi į gera, o daugiabučių gyventojai vis labiau rūpinasi namo reikalais.

„Tai yra labai svarbu, nes siekiant efektyvios daugiabučių priežiūros geriausias rezultatas pasiekiamas, kuomet namą administruojanti įmonė ir gyventojai veikia išvien, o jų santykiai yra pagrįsti skaidrumu ir pasitikėjimu. Tuomet galima efektyviai spręsti kylančias problemas, užtikrinti savalaikę namo priežiūrą ir jo gyventojų gerovę“, – kalba „Mano BŪSTO“ vadovas.

Užsakymo nr.: PT_87094067

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
1.6250

IKEA visame pasaulyje keičia uniformą. Marija Palaikytė: tai lygybės ir stiprios bendruomenės ženklas (36)

IKEA‘os, Švedijos mažmeninės prekybos baldais ir aksesuarais namams bendrovės, darbuotojai...

„Kalnapilio“ aludarė apie populiarėjančius nealkoholinius kokteilius: kaip kuriami nauji skoniai? (27)

Parduotuvių lentynose įvairių gėrimų pasirinkimas kiekvienais metais vis didėja, tačiau ne...

Akinančiai balta šypsena – kaip ją turėti? (3)

Žavią šypseną užtikrina ryškiai balti dantys . Kai tik dantys papilkėja ar įgauna gelsvą...

Agnė Kuzmickaitė apie naują kolekciją su „Utenos trikotažu“: piešinius kūrė kartu su dukra Leonarda (20)

„Utenos trikotažo“ drabužių ženklas UTENOS pristatė dar vieną bendrą kolekciją su...

Alkoholizmo žala žmogui – apie emocinę ir fizinę priklausomybę

Suvartojus alkoholio pirmasis tarpinis produktas yra acetaldehidas, kurio molekulė labai panaši į...

Top naujienos

Mindaugas Milinis | D+

Sovietų maršalas, kuris apiplėšė Berlyną: brangenybes ir meno vertybes namo vežė vagonais

Gegužės 8-ąją (Europoje) ir 9-ąją (Rusijos Federacijoje) buvo minimos Antrojo pasaulinio karo...

Putino kalboje – iškalbingos detalės tarp eilučių: kas liko be grasinimų ir pagiežos (345)

Šlovinga pergalė, aplaistyta krauju ir ašaromis. Tokie motyvai kaip ir kasmet skambėjo gegužės...

Izraelis žada galingą atsaką: „Hamas“ peržengė neleistiną ribą sureagavo ir JAV (23)

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pirmadienį perspėjo Gazos Ruožą...

Po jaunos medikės tragedijos Šiauliuose prabilo apie šokiruojančias darbo sąlygas: tokių atvejų yra daugiau (250)

Jaunos Šiaulių medikės tragedija paskatino dar garsiau kalbėti apie mobingą, patiriamą gydymo...

Agnė Keizikienė | D+

Lietuvė su keliais kilogramais nesėkmingai kovojo beveik pusę metų, o neteko – per dieną: paaiškino, kaip tai įmanoma

Daugelis sveiko gyvenimo mokytojų, mitybos specialistų sutinka, kad kartais lengviau yra netekti...

Neatrastos devynios Turkijos vietos 2021 metams

„ Turkija atliko puikų darbą diversifikuodama turizmo prekybą ir dabar yra 6-ta pagal lankomumą...

Europiečiai tokius namus statosi jau seniai, tačiau lietuviams šių būstų kaina – neįkandama: išauga mažiausiai trečdaliu (19)

Organiška statyba Europoje – tai puikiai žinomas statybos būdas. Teigiama, kad organiška...

Cepelino pilkumo Eiguliai: daugiabučiai su duobėtais kiemais, akyse nykstantis teatras ir žymusis patikros punktas

Šio pasakojimo centre – Eigulių mikrorajonas. Nors daugelis čia negyvenusių kauniečių pasakys,...