Dauguma tikriausiai dar iš vaikystės prisimena vieną ar kitą smarkiai geriantį žmogų ir prieštaringus jausmus, apimančius matant tuos vaizdus. Gailestis, užuojauta, pasibjaurėjimas, tylios kalbos pusbalsiu apie nesėkmingą bandymą užsikoduoti, bejėgiškumo pojūtis, kai su priklausomybe susitaikoma, kai susitaikoma su sunkiu, bet neišvengiamu likimu.
Alkoholizmas: dažnai priklausomais tampa ne blogiausi ir silpniausi, o geriausi ir drąsiausi
© Shutterstock

Priemonių, padedančių pasveikti nuo priklausomybių, yra ne viena, tačiau pasveikti neretai trukdo pasenusios nuostatos ir stereotipai, esą alkoholizmas – tai gėda, charakterio silpnumas, o gydymo metodai tiesiog neefektyvūs. Apie šiuos dalykus pasakoja psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas psichoterapeutas Sergejus Gorškovas.

Griebtis alkoholio paskatina ne tik neigiamos emocijos

Šiai dienai priklausomybė nėra nei nuosprendis, nei likimas. Psichologinės žinios apie priklausomybių prigimtį ir alkoholizmo gydymą pastaraisiais dešimtmečiais sparčiai žengia į priekį, o kartu su tuo keičiasi ir visuomenės požiūris. Priklausomybės nelaikomos nei prakeiksmu, nei likimu. Tai – smegenų ir organizmo reakcija į išbalansuojančias, stresą keliančias aplinkybes.

Kokios tos aplinkybės? Tai situacijos, susijusios su rizika ir atsakomybe, smurtu, prievarta, nusikaltimais, mirtimi ir kt. Pripažįstama, kad tam tikrų profesijų atstovai – gydytojai, policininkai, kariai, gaisrininkai – kenčia nuo profesinio streso ir dažniau nei kitų profesijų žmonės yra linkę slopinti nerimą alkoholiu.

Nors priklausomybės vis dar siejamos su gėda ir charakterio silpnumu, situacija dažnu atveju būna priešinga – priklausomais neretai tampa būtent tie, kurie yra stipriausi ir drąsiausi.

Streso šaltiniu gali būti ir asmeninio gyvenimo niuansai – smurtas šeimoje, skyrybos ir kt. Tačiau stresas ne visada yra reakcija į negatyvias aplinkybes – jis gali būti susijęs su pozityviais dalykais: populiarumu, tiesioginiu eteriu, minios aplodismentais, pergalėmis ir apdovanojimais. Tokie iš pirmo žvilgsnio pozityvūs dalykai yra didžiulis emocinis krūvis psichikai ir organizmui, po kurio sudėtinga atgauti pusiausvyrą. Norėdami nusiraminti, žmonės griebiasi alkoholio.

Streso metu žmogaus organizme išsiskiria specifiniai hormonai, kortizolis ir adrenalinas, kurie paruošia organizmą iššūkiams – organizmas įsiaudrina, pasiruošia kovoti, po to sunkiai sugrįžta į ramybės būseną. Alkoholis neutralizuoja šių hormonų poveikį, padeda nusiraminti, trumpalaikėje perspektyvoje apsaugo nuo šoko bei emocinio perdegimo. Ilgalaikėje perspektyvoje organizmo savireguliacijos mechanizmai išbalansuojami, žmogus tampa priklausomas ir be alkoholio nebegali gyventi – taip, kaip kiti negali be maisto ir be oro.

Normalu, kad streso metu kiekvienas griebiasi lengviausiai prieinamo nusiraminimo būdo. Tai nėra gėdinga – tai žmogiška, ir kuo labiau žmonės tai įsisąmonins, tuo efektyviau galės padėti sau ar savo artimiesiems.

Priklausomybės nėra nuosprendis, silpnybė ar klaida. Tai specifinė organizmo būsena, susiformavusi nepalankių aplinkybių pasekoje, tai organizmo savisaugos reakcija, kuri ilgalaikėje perspektyvoje tampa disfunkcine. Šią būseną reikia keisti, ir kuo anksčiau tai bus padaryta, tuo lengviau pavyks išspręsti problemą.

Problemos sprendimų būdų – ne vienas

Šiandien, alkoholizmas ir kitos priklausomybės gydomos paprastai ir efektyviai – atkuriant organizmo savireguliacijos funkcijas, skatinant organizmą savarankiškai kovoti su stresu be alkoholio pagalbos.

Bene populiariausias būdas kovoje su alkoholizmu – kodavimas. Šis kontraversiškai vertinamas metodas šiai dienai grindžiamas ne bauginimu, o pozityvių emocinių sąsajų kūrimu. Kodavimo metu žmogus įvedamas į lengvo transo būseną, kurios metu performuojamos jo giluminės nuostatos: žmogus pradeda justi pasitenkinimą blaivybės būsenoje, o alkoholis jam ima kelti pasibjaurėjimą.

Kitas populiarus metodas yra gydymas lazeriu. Procedūros metu stimuliuojami akupunktūriniai taškai ausyse, skatinant dopamino ir seratonino išsiskyrimą. Šie hormonai natūraliai sukelia ramybės ir pasitenkinimo jausmą, o organizmas pratinimas savo jėgomis kovoti su stresu.

Priklausomybių gydymo metodų yra ir daugiau. Pasitarę su specialistu, papasakoję apie savo priklausomybių istoriją, gyvenimo būdą, lūkesčius ir ketinimus, rasite sau tinkamą sprendimą.

Kaip teigia psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas psichoterapeutas Sergejus Gorškovas, prieš kelis dešimtmečius didžiausia problema buvo tai, kad žmonės nesuprato, kaip veikia priklausomybės ir kaip jas efektyviai gydyti. Šiandien susiduriame su kita problema – klaidinančiais įsigalėjusiais stereotipais, trukdančiais ieškoti pagalbos ir pasveikti.

Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“ buvo įkurtas 2018 m. Centrui vadovauja psichoterapeutas Sergejus Gorškovas. Centre konsultuojama ir gydoma nuo įvairių priklausomybių: alkoholio, nikotino, kitų psichotropinių medžiagų, priklausomybės nuo lošimo bei kompiuterinių žaidimų. Šiuo metu, centras turi biurus Vilniuje ir Klaipėdoje.

Jei jums pačiam ar jūsų artimam žmogui sunku kontroliuoti alkoholio vartojimą, kreipkitės į psichoterapijos centrą „Sielos veidrodis“. Skambučiai telefonu priimami bet kuriuo metu.

Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“
Naugarduko g. 68B, 2 aukštas, Vilnius
Šermukšnių g. 7, 105 kab., Klaipėda
Tel. Nr. +370 633 11193 (galima kreiptis visą parą).

Nepamirškite paskaityti kitų žmonių istorijų ir pasakojimų apie jų kovą su alkoholizmu: https://www.priklausomybes.lt/

Norite sužinoti daugiau apie alkoholizmo kodavimą? Užsukite į „Sielos veidrodis“ centro svetainę: https://alkoholio-kodavimas.lt/

Užsakymo nr.: PT_88605223

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.4444

Įkraunamosios baterijos: ir taupesnės, ir tvaresnės? (2)

Žibintuvėliai, laikrodžiai, vaikų žaislai, nuotolinio valdymo pultai, kompiuterio klaviatūra,...

„Lidl Lietuva“ ketvirtąsyk iš eilės pelnė „Top darbdavio“ titulą (21)

2016 m. į Lietuvos rinką atėjusi mažmeninės prekybos įmonė „Lidl Lietuva“ vėl sulaukė...

Naujos kartos robotas siurblys pats priims sprendimus ir atliks darbą taip pat kokybiškai, kaip tai padarytų žmogus (7)

Šiandien tikriausiai niekam nekyla abejonių, kad robotas siurblys – tai nepakeičiamas namų...

Per Kūčias šiauliečiams 225 075 eurų atnešęs „Eurojackpot“ bilietas – šventinė vyro dovana žmonai

Šios Kalėdos šiauliečių šeimai buvo ypatingos. Jie, kartu su dar 8 „Eurojackpot“...

Apie kokius namus, po pandemija paženklintų metų, svajoja lietuviai?

Per praėjusius iššūkių kupinus metus, 27 proc. žmonių visame pasaulyje ir 29 proc. Lietuvos...

Top naujienos

Kaip elgtis su naujus žemėlapius braižančiu Putinu: Vakaruose vyrauja du požiūriai (65)

Ukrainoje sprendžiasi Europos saugumo situacija. Vakaruose vyrauja du požiūriai, kaip reikėtų...

Ekonomikos sąstingis ar gili krizė: ekonomistai įvertino galimus scenarijus Lietuvai (12)

Ekonomistas Rimantas Rudzkis prognozuoja, kad dėl sparčiai augančios infliacijos bus pristabdytas...

Specialistai – apie šiuolaikinio gyvenimo būdo sukeliamą ligą: į medikus derėtų kreiptis, net jei jaučiate tai vos kartą per savaitę

Bjaurus deginimo ir graužimo pojūtis skrandžio srityje gali būti ženklas, jog jūs susiduriate su...

D+Alex Nicholson

Kylanti įtampa ir auganti rizika dėl Ukrainos jaukia pasaulines rinkas į ką atkreipti dėmesį

Rusijos pajėgų telkimą Ukrainos pasienyje strategai dabar įvardija kaip vieną pagrindinių...

D+Žinių radijas

Ar pavyks normalizuoti santykius su Kinija?

Ar vokiečiai ir prancūzai stos į Lietuvos pusę mūšyje su drakonu? Ar visgi ES jau per daug...

Keliuose – netikėta problema: dėl apšalusių laidų sustojo troleibusai perspėja apie plikledį ir šlapdribą (1)

Kaip skelbia kelininkai, didžiojoje šalies dalyje keliai daugiausia šlapi ar drėgni, tačiau...

Pilvo skausmas ir pykinimas gali būti net infarkto požymis: gydytoja patarė, kaip nustatyti negalavimo priežastį

Virškinimo sutrikimai – vieni dažniausių sveikatos sutrikimų sąraše. Streikuojant...

Po neblaivaus skandalo Anastasija Voločkova gimtadienį šventė apsupta kamerų: sekėjai tai pavadino cirku, pasigedo šeimos ir draugų (4)

Anastasija Voločkova savo gimtadienio proga surengė didelę šventę, į kurią sukvietė begalę...

Po galingo ugnikalnio išsivežimo La Palmoje į kraterį nusileido mokslininkai: reginys jo viduje – įspūdingas

Ispanijai priklausančios La Palmos salos ugnikalnio pagrindiniame krateryje stovi du pliki pušų...

Į miškus vėl beldžiasi reforma – ką ji atneš (1)

2018 m. Lietuvą it buldozeriu pervažiavo tik per pusmetį subrandinta valstybinių miškų reforma,...